ZIEKIRZEESCÏIE 7 Hingsdag A." 1841. C O K A S T, den 11 Mev, NIEUWSTIJDINGEN. duitschlAnd. F R A N K R IJ K. NEDERLANDEN. N.o 38. FRANKFORTden 6 Mci. Men heeft door éénen koerier te Weencn berigten uit Belgrado, van den 21 en 24 April, ontvangen, waarin gemeld wordtdat er onder de Christen bewoners der districten Van Leszkpvezé bij Nissa in Bulgarie onrustige bewégingén ontstaan zijn, -welke ziffh van ^a«r i'ot', v<rr'l)illnnd,e wbij gélegnn districten te bet pacbaliek van WiddiAhebben uitgebreid. Men was njet zonder vreesdat deze onrust zicli verder zou uitbreiden mogelijk wel tót Bitoglia in Macedonia. Reeds had naar men verzekerdeden 20 April, in de nabijheid van AViddineén gevecht tusschen de Onte vredenen "cri de Turken plaats gehad, waarin deze laatste eenig verlies/geleden hébben. Ook hadden de Christenen èich vaneen klein fort hij verrassing meester gemaakt en daarbij twéé stukken geschut 'verovèrd. Als hoofden dér bëwegirig werden genoemd zekére lalaign Voormalig kapitein in dienst Van- Qterni Georgesén een geestelijke Van L'eszko.veza. De aanleiding tot déze onrust worden gezegd té zijn de zwaré verdrukkingen, welke de Christenen van de Turken sinds lang hebben moeten verdragen én die, wel verre van door dé bé kende haltisberiff verligt eerder vermeerderd zijn géwordén. De on tevredenen hebben zich mot verzoekschriften tot den vórst van Servie gerigt, waarin zij tc kennen geven;, dat zij geenszins zich tégen het gezag van den sultanmaar alleenlijk tegen de geweldenarijen dér pacha's verzetteneri zijpe bescherming inroepen. Genoemde vorst heeft echter, na zijnen ministerraad cii den senaat gehoord te heb ben beslotendié verzoekschriften onbeantwoord te laten en de ge- strengste onzijdigheid in acht te nemen; van welk besluit hij aan doti turksclien hevelhebber der vesting Belgrado kcniiis heeft gegeven die dit besluit goedgekeurd en tó gelijk eén koerier naar K'onstanÜ'nöjVé! gezonden heeft om dé bevelen der porte tc vragen. PARIJS dén 3 Mci. Onze bladen zijn nóg opgevuld met bijzon derheden wegens de pittigheid Van den doop des Graven van Parijs. De kroonprins heeft aan den aartsbisschop van Parijs 10,000 J'rari- keti ter hand gesteld oni aan de behoeftige kinderen te Worden uitge deeld, dié héden en niorgeh in Parijs teri "doop nlögten gchbudën worden. Sommigen beweren ririg steeds dat.do policie voor dén goéden af loop vön den dag van gisteren érnstig bezorgd is geweest. De prefokt. der policie zóu haaridooze brieven ontvangen hébben Waarin hij werd aahgemaand óm vooral fégeri bepaalde oogetiblikkcn zijné voórzdrgeii te nemen. Dé plotselinge verandering in den weg van den Stoet staat daarmede waarschijnlijk in verband. Algemeen hééft liet dé Aan dacht tot zich getrokken dat 5 konirigs koets in plaats van irict acht slechts met twee paarden bespannen was. Dit wordt daaraan toege schreven dat een zoo lang span bezwaarlijk met do ftoodige snelheid den draai aan dé brug van liet Carodsel zou kunnch genomen hebben. Een en atider heeft tot velerlei gissingen onder do Menigte aanléiding gegeven; Deii 4, De koning heeft de 10 bataljons sfiherpschutters, dezer tjri- geti té Sé Omëf georganiseerd iri oogenschouw genomen; Deze troepen sijn zeer eenvoudig gekleed en van lage chacpts en zwart ledërgiied voorzien. Zij voeren ligte en korte perdussie-kafabijrieritact sabel- hajonnetten. Hunne vlugheid en bbdrëvenheid w.orderi uitermate geroemd. De arbeid aan de vestingwerken rondom deze hoofdstad Worden met dngcloo.felijken ijver voortgezet. Men zal welhaast een' aanvang makeri met hét oprigtëh van het fort Mónt-Yalerien Hetwelk door drie straten zal doorsnedenen waarin groote kazernen Voor ëon sterk garnizoen zullen gebouwd worden. Mén heeft berigten uit Algiers tot deh 27 April. Abd-'el-ïïader maakte aanstalteti ota,. bij dön aanstaanden veldtogt een hcftjgeh tegenstand tc bieden. Hij bevond zich bij Miliaüa en zoude trachten, het verzorgen dief plaats te Verhindereli en daarbij de fransche troe pen af te malled. De fransche soldaten zijn gewaarschuwd dat Abd-'ei-Kader eén zeker aantal zijner troeperi zoo te voetals ié paard van. fransche klcedingstukken die hem uit Gibraltar zijn toe gezonden beeft voorzien en dat zij derhalve op huhnc hoede mcieteri zijn leb einde geCHszins door hunnen vijand te worden verschalkt. Over Marseille zijn hier brieven uit Konstantinöpel tót den 17 én uit Alexandria tot den 21 Aprilontvangen. In ëcrstgëmclde hoofdstad meende men allen grond,te hébben om zich te vleijeridat de oostoffche kwestie binnen köft volkomen vereffend zou zijn. Ver der had men aldaar berigt, dat de troebelen op het eiland Candia voortduurden weshalve nieuwe troepen derwaarts gezonden zouden Worderi. Té Alexandriè beklaagde men zichnog niéts omtrent de nadere besluiten der mogendhedentot vereffening der geschillenver nomen te hebben. Langs denzelfden weg weet men dat de Engelschen den 1 Febru ary het chinesche eiland Hong-Kong in bezit hebben genomenen dat de vredelievende bedoelingen der regeling van China nog zeer twijfelachtig bleven. 's GRAVENHAGE den 9 Mei. Z. M. is 11. maandag ten 1 ure des namiddags uit dön Bosch te Eindhove.ii aangekomen en bij den heer J. J. SmitsWz.afgestapt. Eene talrijke schare begroette den koning mét het uitbundigst gejuich en de pogingen allcfwege door de '-ïgezetenon van Eindhoven aangewend ota hoogstdenzelven op eene waardigè wijs te ontvangen getuigden van de algemeené vreugde over het vórstelijk bezoek. Omtrent de ontvangst van Z. M. te Breda, op II. woensdag, wordt berigtdat dezelve even luisterrijk is geweest als elders in Noord- Braband. Allerwege waren vöor de huizen hoornen geplant en hingen festoenen krafisen en bloemen Van de gevels af. Onder de eerepoor ten waarmede de stad versierd was, muntte vooral dié Uit, welke op 'de^Gfoote Markt', iiabij -het stadhuis geplaatstiwaS-, én waarvan de ornamenten door den schilder Huysmans vervaardigd waré'ri. Deze fréaije eorepoort had drie doorgangen en prijkte aan den hoofdingang met 's konirigs wapen en daaronder dé woorden Laetitia publica ('s volks, vreugd} boven dé andere fngèpgén stonden eéne krijgstrofee zinnebeeldige voorstellingen Van döri landbouw den handel de kün- stén en wetenschappen erif.en waren onder anderen versierd mét het opschrifthet verheugd Breda. Met dé meeste geestdrift werd do koning ontvangen die in den namiddag een prachtig banket op het stadhuis bijwoonde alwaar al de hóogc burgerlijke 'ch milftairó 'over heden tegenwoordig waren. Na dén alfeop van hetzelve verliet Z. M. [Ie stad Breda eh nam de terugreis naar deze résidentié aan waar hoógstdqzeive ,des nachts in goeden wélstand is aangekomen. Het Mwnal de la Ilayedeze terugkomst Van Z. M. verrriéldendö voegt er het vólgeridc hij hetwelk naaf allé berigten uit dat gewest volkomen wórdt bevestigd «Van alle zijden is de bevolking deh zoozeer beminden vorst met geestdrift en hartelijkheid te gemöet gesneld. Vurig wen'schte men Z. M. voor de éerstemaa! sedert hoogstdeszeifs troonbeklimming te begroeten. De herinneringen welke de dappere veldmaarschalk gedurénde het lange verblijf van denzelveri in dit gewest had achter gelaten zijn op dé tfeffendste wijze verlevendigd geworden én dat wel doof de roëreridsle blijken der uitbundige vreugde, hij de ver schijning van Z. M. die zelf levendig bewogen was over de liefde; gehechtheid en eerbied Welke door alle rangen en alle standen aan den ..dag zijti gelegd. »t.jit al do bijzondere berigten welke wij Van allé zijden alwaaf Z. SI. zich opgehouden heeftontvangen blijktdat dit kohinklijk bezoek een .waar feest geweest is voor de bevolking, die lang met Vreugderiie't de.innigste belangstelling ën met erkentelijkheid; zicll 'dat bezoek herinneren zal.", Z. M. heeft de ióelatihg geoorloofd eënër Christelijk afgeschei dene gemeente te' Langferak .en van eerie te Dordrecht. Naaf inch verneemt, zal iri Junij aanstaande een gedeelte vaii tie drooggemaakte laridèn Vari deil Zuidpias in Schielahdopenbaar verkocht woéden. Volgens de Arnhcmschc Courant zouden alle voorbereidende maat- fegelcn genomen zijn om in deii loop van dit jaar alle verkoopbare do meinen publiek te veilen led einde met het product de domein losrenten af te betalen en de domein-administratie bijna geheel te amortiseren. Te Leijdefi is dezer dagenin navolging van hetgeen er met een zoo uitmuntend gevolg té *s Gfavenhage is tot stand gebfagtopge- rigt geworden èërie sociëteit van voorzorgten doel hebbendé om aan de deeiriemers op eene zeer gemakkelijke cn voordeeligë wijze, ingeval van zickto of ongemakken, alle geneës- en heelkundige hulp te verschaffen, alsmede aah de arbeidende klasse, door middel van eeiic zeer geringe wekëlijkscho contributie, geldelijke toelage bij ziekte en overlijden tc verzekëren. -GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN., Texas is door eene mexikaansche legermagt van 8000 man en 20 Stuk ken geschut overrompeld, Den 1 dezer is het hij Straatsburg vervaar digde kanhaltqr verbinding van den Rijn met dé Rhone alsmede het voltooide gedeelle van den ijzeren weg van gerioemde stad naar Bazel, te welen lot Colmar, pléglig geopend. Doör het, omwaaijen van oett boom is te Amsterdam ecu man godood.cn twee gekwetst. In Maart hebben de stortregens te Basilicata 350,000 wijnstokken vernieldals ook vele vruchtboomen cn zaadvelden terwijl 6 huizen door den stroom zijn weggevoerd. Uit eene sneeüwgéVailgcnis verlost eene diligence met reizigers van Turin, op Lyon, Men berekent dat meer dan 15,000 inwoners van Parijs zich aatl de dienst der nationale garde Onttrekken, Het maken van de groote ijzeren draaibrug over het Sparen te Haarlem, waarover de ijzeren weg zal loopen is aanbesteed aan den heer W. van poorn, voor f 83,000. —.Do Militaire Sp&tator vermeldt de' volgende bijzonderheidwelker echtheid van eene andere zijde is bevestigd gewor den namelijk, dat in het afgeloopon jaar ccn exemplaar van hot Mili tair Zakboekje door den kapitein dor artillerie (thans majoor) A. W. di Brüij'n, te Jedo hooïdplaats van Japan voor de som van f 300 is ver kochtde prijs van dit werk, waarvan laatstelijk eene tweede vermeer derde uitgave door de erven Doormart te 'sGraveriliagc is in het licht ge geven is hier te lande f 5,50 Tc. AValdkirch (Baden) zijn eeriigo val- sche munters' gearresteerd dié vari zink bailcnsche daalders en guldens hadden Vervaardigd. Te Arnhem verloren een beurs Met 19 willempjeS ëri zilvergeld de éérlijke vinder krijgt f 50 belooning. Te Londen heeft een wijnslijtef Voof zijn uithangbord dit opschrift gekozenDead drunk sixpence1 fresh straw in the cellar: «hier kan men zich smoorzat dfinken, voor 30 centen rriaaf! Er ligt versch Stroö iri do kelder!" Het uitlidngbord heeft effekt gedaanin minder dan veertien dagen zijti in dien kelder op dat vèrsch stro'o, dertien personen in hunne dronken schap gesmoord.Ter regterzijde van het westerhoofd der marinehaven, te Viissingcn beeft onverwacht een verval van grond plaatsgehad opeenö

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1