ÉL JDingsdag dm 4 üfiró. BESTUREN EN ADM1NISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. W.o 36. ZIERIRZEESCHE ,1 A.° 1841. COURANT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIEZEE maken bekend dat de Kohieren van Personelen Omslag dezer Stad over het loopende dienstjaardoor Hun Ed. Gr. Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten dezerj Provincie invorderbaar ivcrklaard -en op hedera gesteld rijn in hanpen van den Heer Stedelijken Ontvanger; ■wordende alle belastingschuldigen aangezocht om bij het bekomen hunner biljetten derzelver aanslagen binnen den kortst mogelijken termijn te willen voldoen ten kantore des Ontvangerswijk D n.° 406 ten einde dien Ambtenaar buiten de onaangename vcrplig- ting te houden tot het instellen van vervolgingen tegen de nalatigen Welke deze uitnoodiging mogten in den wind slaan. Zierikzee, den 30 April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. It ROEF. FRANKRIJK. PARIJS den 29 April. De prefect van het Seine-departement heeft het programma der op handen feesten bekend gemaakt. Op den 1 Mei zullen er uitdeelingen aan de behoeftigen plaats hebben volkspelen en illuminatieden 2 Meieen groot concert in den tuin der Tuilerien, terwijl des avonds twee prachtige vuurwerken zullen afgestoken worden. Men schijnt in de hoofdstad niet zonder eenige vrees voor storing van de openbare rust. Volgens een der bladen waren er gisteren op roerige plakkaten ir, de voorsteden aangeplakt, is de raad van ministers nog laat in den avond vereenigd geweestzijn de posten verdubbeld en een aanzienlijk deel van het garnizoen in de kazernen gecon signeerd geweest. De doorloopende muur, welke Parijs en de gezamenlijke voor steden omringen moet, zal, in doorgaande linie gerekend ruim 33,000 ellen bevatten. Aan de punten van uitgang der 35 groote en 17 kleine straten welke dezen ringmuur doorsnijden worden voor alsnog geeno eigenlijke poorten en bruggen aangebragtdoch is ingeval van nood daarin voorzien. In de grachten van een gedeelte der 94 fronten zal des vcreischt water uil de Seine en de kanalen van Ourccj en S.' Denis kunnen worden afgeleid. Het getal der groote afgezonderde fortensommigen waarvan op vele uren afstands van de hoofdstad liggen is 14maar in tijd van gevaar zullen nog onderscheidene werken daar tnsschen opgeworpen worden. In de gevangenis van Mont-Sint-Michel hebben dezer dagen eenige onlusten plaats gehad, in het gedeelte waar de staatkundige gevangenen opgesloten worden. Deze, waaronder de bekende Blanqui Barbes en anderen hadden eeue onderlinge gemeenschap weten daar te stellen en men heeft eenige moeite gehad om zich van hen meester te maken en weder afzonderlijk op te sluiten. Alen heeft tijdingen uit Konstantinopel van den 12 April volgens welke de laatste besluiten der londensche conferentie den 5 dezer aldaar aangekomen waren. Lord Ponsonby zou zich ten gevolge daarvan, aan de overige gezanten hebben aangesloten ten einde de porte tot meerdere toegeeflijkheid jegens Mehemed-Ali te bewegen. De porte is thansgelijk zij reeds vroeger verklaard had genegen om aan den raad der mogendheden gehoor te geven. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 2 Mei. Na donderdag morgen ten 5 ure deze residentie verlaten te hebben is Z. M. de koning omstreeks 8 ure te Dordrecht aangekomen. In een open rijtuig plaats genomen heb bende heeft Z. M. zich naar het stadhuis begeven alwaar hoogstde- zelve audiëntie verleende en na den afloop daarvan de schutterij in specteerde vervolgens heeft Z. Al. eenige magazijnen bezigtigd en een dejeuner-dinatoir aangenomen na afloop waarvan Z. Al. omstreeks 2 ure die stad verlaten heeft en ten half drie 3 ure aan den Moerdijk is aangekomen. Aldaar en in de gemeenten welke Z. M. vervolgens passeerde is hoogstdezelve plegtig verwelkomd door de gemeente-besturen de gees telijkheid en onderscheidene beambten en met levendige geestdrift door de ingezetenen begroet. De huizen waren alomme versierd. Op een aantal plaatsen waren eerepoorten opgerigt. Te Tilburg alwaar Z. M. tegen 6 ure is aangekomen was mede eene ontzettende volksmenigtezoo uit de stad zelveals uit den omtrek te zamengevloeid en betoonde door de hartelijkste vreugde hare gehechtheid aan don geliefden vorsteen eenvoudige maar zeer nette perewaebtalsmede al de gilden in kostuum met muzijk en vaandelen wel gedeeltelijk te paard vergezelden den koning, 's Avonds was Tilburg algemeen verlicht. Z. M. zal zaturdag hoogstdeszelfs plegtigen intogt in 's Hertogenbosch doen en tot maandag aldaar verblijvenom vervolgens Eindhoven Breda Bergen-op-Zoom enz. met een bezoek te vereeren. II. AI. de koninginbenevens HH. KK. HH. dé prinses Sophie en prins Hendrik, zijn gisteren naar Haarlem geweest, om de bloe men te bezigtigen en zijn van daar gisteren avond alhier teruggekeerd. Men verneemt, dat Zijne Majesteit, bij besluit van den 19 dezer, welgevallig heeft verklaard, de bij pauselijke breve van oen 9 Aïaart dezes jaars gemaakte bepaling, waarbij de zeeuwsche parochie.*!» tot nog toe onder het bisdom van Gend behoorende, daarvan afge scheiden en met het apostolische vicariaat van Breda vereenigd wor- atkn. Die afscheiding en vereeniging is, bijeene uitvoerende beschik king van den heer Anlonnuccials zaakgelastigde van den H. Stoel, op den 26 dezer tot stand gebragt. Z. exc. de minister van staatbelast met de generale directie van de zaken der Hervormde kerk enz. heeft de onderscheidene her vormde kerkelijke administratiën opmerkzaam gemaakt op de bepaling van het koninklijk besluit van den 16 Augustus 1824 [Slaatstbl. n." 45), volgens welke het niet geoorloofd zal zijn omzonder toestemming des konings óf volgens later besluit van den 25 Aïaart 1828van genoemd departementuit de kerken weg te brekente vervoeren of te vervreemden of om zich eenige andere beschikking te veroor- looven met opzigt tot de in de kerken geplaatste voorwerpen van kunst of geschiedkundige gedenkstukkenvan welken aard die ook zouden mogen zijn voor zoo verre zij niet toebehooren aan bijzondere genootschappen of bijzondere personen. Onder herinnering aan deze bepaling beeft z. exc. al de hervormde kerkelijke administratiënvoor zooveel noodigdoen opmerken dat de uit- en inwendige bouwkun stige versieringen der kerkgebouwen de beschilderde vensterglazen en zelfs wel eens de schilderingen op de muren en gewelven welke hier en daar nog aanwezig zijn even zeer zorgvuldige bewaring kunnen vereischen en mitsdien niet door overwitten of afbikken der muren vernietigd of door onoordeelkundig bij- en overschilderen bedorven mogen worden. Bij missive van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken is aan de gewestelijke besturen toegezonden een exemplaar van het werkje getiteld Proeve van onderzoek omtrent het armwezen in ons Vaderland hetwelk door den schrijver, den heer G. Luttenb.rgstedelijk secre taris en lid van het algemeen armbestuur te Zwolle, den koning is aangeboden. Deze besturen zijn verzocht om overeenkomstig bet ver langen van Z. AI. de aandacht der plaatselijke besturen en der ad ministratiën van de onderscheiden instellingen van weldadigheid bepaal delijk op dat werkje le doen vestigen. Dien ten gevolge is aan de .stedelijke- en gemeente-besturen aanbevolen om hunne aandacht en die van de onderscheiden administratiën van instellingen van weldadig heid te vestigen op het bovenbedoeld werkje, waarin naar 'sministers oordeel vele wenken voorkomen van welke door de bedoelde besturen en administratiën welligt een beiizaam gebruik gemaakt kan worden tot bevordering van het welzijn der armenzoodat de bekendwording met dat werkje geene andere,dan goede gevolgen kan hebben voor bet armwezen in Nederland hetwelk, door zijne booge belangrijk heid overwaardig is om overeenkomstig den geest en de letter der grondwet ten onderwerp le strekken van do gestadige en ijverige zorgen van hot openbare bestuur. Tevens is aar, de besturen bet verlangen van het gewestelijk bestuur betuigd om ook na overweging van het bemoedigend overzigt en van de hulpmiddelen in gezegd werkje voorkomendeden staat van het armwezen op nieuw tot een punt van onderzoek te stellen en van tijd tot tijd aan de vergadering op te geven of voor te dragen al hetgene ter bestrijding van de toenemende armoede en ter verbetering van het lot, der armen in verband tot plaatselijke en andere omstan digheden mogl zijn of kunnen worden beproefd en tot stand gebragt. GEAIENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Schiedam zijn den 28 April de kielen gelegd voor twee schepen ieder groot 350 a 400 lastwelke de namen vail Soqlo en Johann Jacob zullen voeren. De laatste franscbe officieren die nog in belgische dienst Waren zijn door de franscbe regering teruggeroepen. Onder de kroonboeren van verscheiden sterk bevolkte gouvernementen van het midden van Rusland bemerkt men thans .eene grpptc landverhuizing naar de zuidelijke provinciën. Dë feesten die, ter gelegenheid van het huwelijk van den russischen grootvorst-troonopvolgeraan het kei zerlijke hof zullen gehouden worden zullen 16 dagen duren. Uit Rome schrijft men, dat de met Rusland aanhangige geschillen,over den bisschop van Podlacbie naar den wensch der russische regering bijgelegd zijn. In den nacht van den 18 op den 19 April is in de gemeente Köevorden een huis afgebrand, bewoond door J. Bos; de man, vrouw en 5 kinderen zijn naakt naar buiten moeten vlugten. Vier koeijen en 16 schapen zijn eene prooi der vlammen geworden zijnde de man die nóg iets mede nemen wilde mede deerlijk gebrand. Volgens de lijsten der policic moeten zich in de paaschweek niet minder dan 35,000 vreem delingen te Rome bevonden hebben. Een der belgische dagbladen geeft een vergelijkenden staal van het aantal gedecoreerden met de Leo- polds-orde sedert December van het jaar 1832; dit aantal bedraagt 1676; terwijl er van 1815 tot 1829 slechts 75 decoratiën der beide nederland- sche orden meer zijn gegeven geworden, bij eene bijna dubbele bevol king. Te Arnhem beeft tegenwoordig de policie de banden vol. Kwaadwilligen hebben dezer dagen getracht de put van Grenelle, te Parijs^ in eens weder te bederven door zware brokken steen in de buis te wer pen maar gelukkig is de beer Mulot op de mogelijkheid van zoodanig iets bedacht geweest en de steenen hebben op een ijzeren rooster gestuit. De president der Arereenigde-Statenden generaal Harrison, is den 4 April le Washington overleden, liet lijk is in eene looden en deze we- I

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1