ZIERIRZEESCHE Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. Cl U II A M Tc den 27 April. N.o 84. A." %t£~$r IP - NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 25 April. Men verzekertdat Z. M. in den loop dezer week hoogstdeszelfs togt naar Noord-Braband aan vangen zal. zitting v^n de twépde garner jjer stutep-genoRae! f.-.o, eer gisteren zips ingekomeii twee koninklijke boodschappen ton geleide van twee ontwerpen van wet, het-een strekkende tot afschaffing van do regtsmagt dor hoogheemraadschappen dijk- en polderbesturen en hunne vervanging door andere verordeningen het ander, houdt echo nieuwe instructie in- voor de algemeene rekenkamer. De béide ont werpen van wet zijn van memoriën tot toelichting vergezeld. - Naar meti verneemt is tegenwoordig bij den raad van state aan hangig een ontwerp van wetbetrekkelijk de Maatschappij van Wel dadigheid c.n do verhouding van het rijk tot die instelling voor het vervolg. Blijkens bekendmaking van don minister van financiën zijn dé middelprijzen der inlnndsche granen van 20 Maart lot 19 April ll. geweest als volgt: Tarwe pér mud f 7,58; rogge f 5,32'/,; boek weit f 5,34 gerst f.4,34; haver f 2,95 óngepèldé spelt f 2,98 dicnsvolgcns zullen gedurende de maand Mei aanstaande de regten op den in- en uitvoer por mud bedragen als volgtTarwe en ge pelde spelt f 1 rogge 50 c. boekweit 50 c. 'gerst en mout 50 c. haver 75 c. en ongepelde spelt 75 c.de uitvoer is vrij. GEMENGDE BOTTEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTÈN. Den 20 dezer beviel te Zevenhuizen van 3 welgeschapen levende zonen Catharina Brinkman, huisvrouw van Pieter Timberaen, buitengewoon agent van justitie aan den Zuidpias, welke zich met de moeder in volko men welstand bevinden. Uit Maastricht wordtals péne opmerkelijke bijzonderheid, vermeld dat bij ff. Bergmanste Oud-Vroonhoveneen vol geladen abrikpzenhoom gevonden wordt, welks vrucht reeds de grootte eenor okkernoot heeft. Bij peneop Goede Vrijdag te Antwerpen ge houden processie., heeft men penen pelgrim opgemerktwelke 67 jaar oud was. Deze heeft vijfmaal .to voet, e-ene reis naar Rome gedaan en maakt zich nu gereed om eerte.reis naar Jeruzalem te doen. Men toont te Geneve, op de marktplaats Longcinallceen monster-os, alkomstig uit het kanton Schwijiz, en door don heer Pabrn, grondeigenaar te Estain (Waadlnnd), gekocht, toen het.dier twee jaren oud was; thans nu hét er 6 telt, weegt de os 37 kwinto's (dat is 3700 pond, elk van 16 on een.) Hij is 5 voet 10 duim hoog lO'/t voet lang van hel voorhoofd tot dé staartplanting, en 9 voet in het rond. Een slagter van Geneve met name Christiaan, hoeft hot beest voor 1250 franken gekochtom er een reisje naar Lyon mede té doen, waar veel nieuwsgierigheid voor der gelijke aardigheden bestaan moet! Na 55 jaren de.klok van Mepheleii bespeeld te hebben is den weg aller zielen gegaan de klokspeler Ihmrals. Men schrijft uit Utrechtdat in de afgeloópcrie week te Baarne, door dronkenschap, twéé landlieden, door gemeld dorp rijdende, van den wagen zijn gevallendezelve zijn ernstig gewond en verkeeren alsnog in groot gevaar, (Men leze hieronder.) In Zwitserland hoerscht veel Opgewondenheid ter zake der kloosteraangelegönhcderi. De stukken sedert 1 Januarij 1839 tot 15 Jujij 18-40, met al de mogendheden van Europa over de turksohe kwestie gewisseld, zijn dozer, dagen aan de leden van het engelschc parlement rondgedeeld. Dezelve zijn 621 in ge tal en beslaan in druk een geheel folio-boekdeel van 700 bladzijden. Ter gelegenheid van den plegtigen doop van den graaf van Parijs, op dén 2 Mei; zuilen, zoowel op den dag deier plegtigheidals op den 1 4 en 6 teil hove prachtige ('eesten gegeven worden. In den avond van den 2 zal de stad Parijs geïllumineerd wezen en zullen vuurwerken afgebrand worden. Hot 'godenkteeken 't welk te Maastricht op het .graf van den generaal DibbeU is opgcrigt, is den 19 dezer plegtig, in"tbijzijn van ecu aantal ambtenaren cri officierehontbloot. Het is vierkantuit zwart marmer vervaardigdhet heeft eend hoogte van 10 ii 12 voeten en oono geëvenredigde breedte. Vele aardwcrkërs uit de aan Frankrijk gren zende districten van Duitschlaiidtrekken naar Parijsom aldaar aan de vestingwerken te arbeiden. Zij schijnen door het uitzigt van een hoog lóón te zullen kunnen winnen tot dit besluit te zijn gekomen. Dezer dagen heeft de policie to Antwerpen aan boord van eén zwecdsch schip cene zekere hoeveelheid bedorven paardcnvleesch in beslag genomen. Het was aan den kapitein voor rundvleesch verkocht, hebbende men om het bedrog tg kunnen plegen hoven in de tonnen cene laag rundvleesch gelegd. De koning en koningin van Belgie zijn naaf Parijs vertrok ken. Op Paasch-triaandag hebben 20,000 reizigers van den ijzeren weg tusschen Londen en Greenwich gebruik gemaakt. Bij de opening der badensche stenden heeft den groot-hertogin de aanspraakhij dio gele genheid gehoudenzijne vreugde betuigd dat de europesche vrede op nieuw verzekerd is. Zekere Girod. te Nieüw-Orleans woonachtig ge weest heeft aan zijnen baardscheerder eén legaat van 100,000 fr. be- maakt. Dezer dagen heeft men in de provincie Groningen 6 geraam ten van ongemeen grootc mannen opgedolvenwelke naatiwelijks een voet diep onder de aarde lagen zonder gekist te zijn geweest. Be meeste schedels waren gaten inwelke door houwefi of slagen schenen te zijn veroorzaakt. In de helgisclie dagbladen wordt sedert eenige dagen weder opgewarmd de kwestie betreffende het regt, hetwelk Holland op het kanaal van Neuzen op den bolgischen handel hoeft. Bij Mons is een buskruid-fabrijk gesprongenwaardoor 3 menschen het leven verlo ren hebben. De hertog en hertogin van Orleans willen in 't voorjaar een duitsch reisje doen eu hebben dus aan verscheidene dtiitsche liovea belet laten vragenom te weten of zij welkom zullen zijn "aan den freyea Deutschcn Rhein. Te Rotterdam is uit de Leuvehaven opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon. Koning Bodewijk Philips heeft den 19 deze onverwachts den eersten steen gelegd aan de parijsche vesting werken en heeft daarbij aan de werklieden 1000 fr. geschonken. Reeds zijn er 15,000 aan hei werk. De hertog van Nemours is te Algiers aangekomen. De expeditie, wplkèMcdeah van het noodigc had voorzien, '.i wijhA ccrigezeld "e.wj-est, door ggïec'J.f.aud;e- genoegzaam aantoonen dat Ahd-el-Éader den strijd geenszins opgeef.'.; De FijmsuhoP hebben wederom' 11 dooden en 54 gekwetsten daarbij hekomen. De omstreken van Koleah worden in van daar ontvangen brieven, als een aardsch pa radijs afgeschilderdvan welks vruchtbaarheid en schoonheid men zich moeijclijk een denkbeeld vormen kan. Te Eppclsheim, in het district van Worms, bad dezer dagen een beklagenswaardig voorval plaats. Een twaalfjarige knaap, die onderzoeken wilde hoe men zich verhangt en dit bij afwezigheid zijner ouders onderhamverloor daarbij het leven. Den 22 dezer is te Amsterdam te water gelaten het koopvaardij-fregat- schip Jupiter groot circa 550 lasten bestemd voor do vaart op de Oost- ïndiè'n. Gevangen in den Rijn het wijfje van een waterleeuw. Met zijne chais omgevallen en aan do daérbij tokomehe wonden overle den de deurwaarder K, Smit ie Groningen. Tc Calais zal een' arte- siaanschen put geboord worden. Te Aurillac is dezer dagen overleden een 'kapitein van het voormaligè grootc leger I. Manhes genaamd die Bonaparte bij de belegering van Toulon het leven redde toen deze ver wond op den grond lag aan de vijandelijke kogels prijs gegeven. Hij nam Bonaparte op zijne schouders en droeg hem weg. Ook te Bergen- op-Zoom wordt Z. M. binnen kort verwacht. Op de te Maintz thans plaats hebbendé tentoonstelling van bloemen en andere'planten trekt enne schoone bezending hjacinthen uit Haarlem de aandacht zeer tot zich. Te Ettcn in Gelderland -, zijn Op den 21 dezer 7 huizon en 'eene brouwerij in de asch gelegd alsmede de Hervormde kerk en nog een huis grootciijks beschadigd. De gebouwen zijn allen voor brandschade verzekerd. Té Coruriiiain Spanje, hebben eenige jonge lieden ge durende de Paaschda'gen in cene der kerken schandelijke ongeregeld heden aangerigten den godsdienst openlijk bespot zonder dat de over heid de magt of den lust schijnt gehad te hebben dezelve te bedwingen. Men zegt dat liét huis van Rothschild der fransche regering heeft aange boden zich met het aanleggen van den ijzeren spoorweg van Parijs naar de helgisclie grenzen te belasten. To Brussel heeft dit b'érigt de be langstelling in deze onderneming in hoogo mate verlevendigd. De fransche ministers hebben niet alleen huhnè goedkeuring aan het plan van den heer Stockmar gehechtom eene zwilscrsche volkplanting in Algeria. met name bij Bona to vestigen maar ook hi een voorschot van 500,300 fr. gedurende don tijd van 6 jaren ter bevordering van dat doel hëwiliigd onder voorwaarde dat deze sommen binnen 25 jaren terug betaald zullen worden. Ook zou niéh trachten de talrijke BuitscherS welke zich nu jaarlijks haar Noord-Amérika inschepen over te halen zich voortaan in Algcric neder te zetten. -Het geschil tusschen Frank rijk en Marokko is naar genoegen van het fransch bewind geschikt geworden. De nieuwe consul is te Mogadot geïnstalleerd en de fransche vlag mei Saluutschoten begroet. De marokkaansche gouverneur is afge zet en dn soldaat die dén franschen consul beleedigd had is gestraft. De arbeidslieden aan do vestingen van Parijs beginnen zich levereenigen om hooger looii te vórderen. Twee hunner zijn ih hechtenis genomen. Het volgende volkomen ware geval is misschien eenig in zijno soort. Een officier van het garnizoen van Berlijn wordt door eenen burger beleedigd. Laatstgenoemde onttrekt zich aan oogenblikkelijke genoeg doening cn verwijdert zich naar Koningsberg van daar neemt hij ein delijk de uitdaging aan doch bepaalt als rendezvous S.' Petersburg wer'waarts hem zijne zaken roepen. De beleedigdevergezeld van oenen secondant ijlt zijnen vijand onverwijld derwaarts na en eerst na lang zoeken verneemt men er zijn vertrek naar Moskau. Ruste loos wordt de jagt voortgezetdoch ook te Moskau komt men te laat aah naardien de beleediger zichter vervulling van cene gouverneurs- plaats hij oenen rijken grondbezitter400 wertsen verder had begeven, Ook dit'ontmoedigt do bewonderenswaardige volharding niet, en het spoor wordt verder en verder vervolgd tot dat het eindelijk gelukt don vlugleling in te halen, die, plotseling op zijne kamer verrast, niet weinig verbaasd cn verschrikt is 500 mijlen ver van de plaats der belecdiging voor dezelve te moeten boelen. Om een duel op loven en dood'te ontgaan, besluit hij ecna zeer voldoende schriftelijke verklaring te geven, waarmede thans de officieren zijn begeleider, na cono reis van ongeveer 1000 mijlen te Berlijn gelukkig terugge komen zijn Uit Landau aan den Isar, wordt van den 15 dezer gemeld Hei helaas zeer aanzienlijke gefal zware misdaden waarvan óns goede Neder-Beijeren in de laatste tijden de schouwplaats wasis onlangs ver meerderd geworden door eene daad die tot de afschuwelijkste behoort, welke de mensch kan uitdenken. De policie alhier ontving voor weinige dagen bérigt, dat een in do nabuurschap wonende landman zijne vrouw sinls geruimen tijd gevangen hield en wilde doodhongeren. Toen eené gercgtelijke commissie zic.h terstond naar de aangewezen woning begaf, vond mén inderdaad de deur eener kamer met houten spijkers gesloten. Zoodra dezelve was opengebrokenvertoonde zich voor aller ontroerde oogeii eene gedaante, meer naar een geraamte dan een levend mensch ge- lükendewelke door de buren als des landmans huisvrouw werd her kend. Ten gevolge der lange gevangenschap en onthouding van spijs was zij reeds derwijze krachteloos geworden, dal zij niet overeind koude

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1