ZIERIKZEESCIIE COCKAST, N.o 33. Vrijdag A.° 1841. den 23 April NIEUWSTIJDINGEN. ^2? NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 21 April. Z. M. heeft het gemeente-be stuur van Stavenisse gemagligd tot de helling eener belasting op do honden. j j J In de z:ttmg van de tweede kamer dcr staten-gencraal van giste ren is ingekomen eene missive van z. exe. den minister voor de marine en koloniën, waarbij z. exc. aan de kamer mededeelt, dat er, ter voldoening aan de verklaring, door z. exc. den 20 December 1840 in de kamer afgelegddoor do regering met de Nederlandschc Han delmaatschappij onderhandelingen zijn aangeknoopt geworden tot wij- ziging van de in 1840 met dezelve gesloten kontraktenen zulks met het doel, om ten behoeve der schatkist, voor den jare 1842 en ver volgens, uit de oost-indische hulpbronnen meerdere, beschikbare gelden te bekomen; dat z. exc. thans kennis kan geven, dat de gevoerde on derhandelingen den gewcnschten uitslag hebben opgeleverd; dat de maatschappij het oog slaande op den toestand van 'slands financiën, getracht hóeft aan het algemeen geopenbaard verlangen zooveel mo gelijk te gemoet te komendat het gevolg hiervan is geweest, dat er eenigo additionele artikelen zijn vastgesteld, ten doel hebbende: 1°. om do aflossingen bij het kapitalisatie-kontrakt vastgesteld gemakke lijker te maken en de vroeger bepaalde renten te verminderenen 2." om ook de cominissieloouenbij het consignatie-kontrakt bepaald, té verminderen. Een én ander kan nader blijken uit de vastgestelde additionele artikelen diér kontraktenwelke door z. exc. aan de ka mer worden medegedeeld. Men verneemt, dat Z. M. de koning, eergisteren morgen, het altelier van don heer C. Kruseman, alhier, bezocht en met de meeste belangstelling de stukken bezigtigd heeft, die deze onze verdienstelijke stadgenoot voor de aanstaande tentoonstelling in deze residentie heeft bestemd. Het heeft Z. M. verder behaagddien kunstenaar de ver vaardiging van eene kapitale schilderij op te dragenvolgens eene hoogstdenzelveri aangebodene schetsleckening; met welker vervaardiging de heer Krusemati zich zal bezig houden gedurende zijn verblijf in Italië, wérwaarts hij zich eerlang voor één paar jaren zal begeven. Het II. zaturdag van Rotterdam langs de Oude Maas, naar Hel- levoetsluis vertrokken stoomschip Hekla zal, naar men verneemt, bin- v ncn kort eerst eéne proefvaart in de Noord-Zee ondernemen daiilna naar Kronstadt vertrokken, om een aldaar op last van den keizer van Rusland gebouwd en als geschenk voor Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden bestemd schip af te halen en naar ons vaderland te brengen, en vervolgens, men rekent omstreeks de helft der maand Augustus, naar de Oost-Indie stevenen. Men zal beproeven, om den overtogt naar de Indie alleen met kracht Van stoom té doen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Het régtsgeding van den heer M'Leod is volgens berigten uit New- York wegens gebrek in de formaliteiten tot October uitgesteld binnen weiken tijd. men niet twijfelde of hij zou op borgtogt ontslagen en zijne zaak aan de onderhandelingen tusschen de gouvernementen overgelaten worden. Yan S.' Helena heeft men het berigt ontvangen omtrent liét nemen van een' portugeschcn slavenhaler. Aanvankelijk waren 350 dezer ongelukkigen aan boord geweestdöch 130 waren door de onmén- chelijke equipage in zee geworpen toen de slavenhaler door H.r Maj.s Waterwilsch gejaagd werd de overigen waren alien op 30 na aan tïfe^kindérpokken eri andere ziekten overleden. De fransche troe pen in Algiers zijn weder aan het wandelen dm zich aan de fatigues te gewennen.De Liberalen en Orangisten trekken thans ééne lijn tegen liet belgisch gouvernement. Te Liiik en té Gend heerscht groolo gis ting. Nog altijd wordt het bétel der Invaliden te Parijs door de me nigte druk bezocht, ter bezigtiging van het graf van Napoleónvoor de overbrenging van wiens lijk men 800,000 fr. tc kort gevraagd heeft. In Frankrijk zijn 389 suiker-fabrijken. Dezelve hebben in één jaar ruim 25 milliöen nederl. ponden suiker gemaakt. Mehe- med-Ali heeft veel katoen verkocht doch het geld daarvan is groo- tendeels naar Konstanlinopel gezonden oin te kuipen. To Rotter dam is een sjouwer uit eene bovenste verdieping op straat gestort en dadelijk overleden. Espartero heeftgedurende de goede week een aantal kerken bezochten groote giften aan de armen geschonken. Hij beeft veel kans öm regent van Spanje te worden. Een groot aantal Engclsclien heeft zich dezer dagen te Douvres naar S.'Omcr ingescheept Op ontvangen uitnoodiging tot bijwoning van een luisterrijk bal door den hertog van Orleans, gedurende zijn verblijf aldaar gegeven. Men wil hierin eén nieuw bewijs voorde vredelievende gezindheid der frdnsche koninklijke familie opmerken. In de volgende week moet de arbeid aan de vestingwerken van Parijs zoowel aan den doorloopenden wal als aan de afgezonderde forten öj> alle punten gelijktijdig aangevangen en met den meesten spoed doorgezet worden. Dezer dagen zijn meer dan 10,000 werklieden door de verschillende ondernemers aangenomen en is hun last gegeven om tot de militairen toevlugt te nemen bijaldien zij onder de burgers het vereischt aantal niet moglen kunnen vinden. De generaal Harrison beeftbij het opnemen der teugels van het bewind in de Verecnigde Staten van Amerika eene ledige schatkist gevonden en een tekort van 20 milliöen. Te Rotterdam is uit de Leüvebaven op gehaald een geheel naakt lijkje van een pas geboren kind. Het geheêle aantal in Frankrijk onderstand trekkende uitgewekenen bedraagt thans 13,031 die over het loopendé jaar 4,500,000 fr. zulleu kosten. On langs hebben in de kolonie Veenbuizen twee zelfmoorden plaats gehad. De koning van Frankrijk wordt sterk.door de gal geplaagd en de engel- sche ambassadeur lord Granville door het pootje. Te Borger (prov. Drenthe) zijn den 11 dezer 5 huizen in de asch gelegd. Twee paarden 12 koeijen en 60 schapen zijn daarbij verbrand. Den 6 dezer hebben 300 Bódouïncn nabij Algierswaarin zich, door het oprukken der expe- diiicv, slechts weinige troepen bevinden-, «ene kudjlc van 1200 stuks! horenvee weggevoerd doch het was aan een bataljon van bet 26"1|! rege- mentna een scherp gevechtgeluktdezelve te hernemen. De vijand heeft bij die gelegenheid veel volk verloren de Franschen telden 11 dooden en 7 gekwetsten. Het garnizoen van Parijs wordt dagelijks op rijst onthaaldomdat de geneesheeren de aardappelen tegenwoordig voor ongezond verklaren. Te *s Gravcnhage is uit het water opgehaald het lijk van eene sedert eenige dagen vermiste dienstmaagd welke in hoogzwangeren toestand verkeerende zoo hét schijntuit radeloosheid en vrees voor de ontdekking daarvan *tot dit verschrikkelijk opzet is overgegaan. Uitgevonden een projectiel waardoor met één onkel welgemikt schot het grootste oorlogschip kan vernield worden. Do voormalige regentes van Spanje zal zich van Milaan naar Lyon begeven om aldaar meer van nabij de zaken in Spanje gade te slaan. Beleedi- gingen of grove kwinkslagen zijn in Belgie tegen de nieuwe en afgetreden ministers weder aan dc orde van den dag. De fransche prins deJoin- ville heeftop reis Van Parijs naar Brussel het afzonderlijk rijtuig, dat bom te Ostcnde aangeboden werdafgeslagenen verkozen bij do andere reizigers plaats te nemen. Te Middelburg is een vrij-entropót tot stand gekomen en op don 1 dezer voor den handel geopend. Térstond na de terugkomst van den hertog van Orleansuit S.' Omer heeft bij met den koning en den president van den raad dcr ministers een langdurig onderhoud gehad. Twee Joden hebben te Gibraltar een werfhuis op- gerigt voor Abd-el-Kaderdie een korps van 3000 Europeanen wil for meren. Aangeboden f 0000 voor een post. (II. B. 2939.) Te Parijs zijn de gebroeders Barboti veroordeeld ieder in eene boete van 4000 fr. en van 100,000 fr. schadevergoeding wegeiis nadruk van klas sieke werken. H.et israëlitisch kerkbestuur in Limburg is door Z. M; georganiseerd. Te Gorinchcm houdt men zich sedert 1836 bezig met het boren eener artesiaanscho putén had men laatstelijk na vele ver tragingen eene diepte van, ruitn 1821/, ned. ellen bereikt. Deze belang rijke onderneming welke reeds zeer merkwaardige bijzonderheden om trent de geologische vorming van onzen bodem moet hebben opgeleverd wordt steeds voortgezet. Het water is tot 3 ellen beneden den beganen grond in de buis opgestegen maar na eene putting van omtrent 100 emmers, gedaald tot 14 ellen, en daarna onbewegelijk op die hoogte gebleven. Een fransch blad vindt in het dezer dagen gebeurde in Bel gie eene les, om de geestelijkheid in Frankrijk binnen de palen der wet te houden daar dat blad vermeent dat deze in Belgie zich strijdig met hare roeping in staatkundige zaken mengt en zich te sterk doet gel den enz. Onlangs heeft men in Afrika ten zuiden van Oran eené groote romèinsche stad ontdekt welke men meentdat de bouwvallen zijn van de voormalige romcinsche volkplanting Gilva welke stad tot dusverre door de beroemdste aardrijkskundigen op do zeekust geplaatst was. Dé beetwortel-kwestie is thans in Duitscbland aan de orde. De koningin vari Napels is van een prins verlostalles wel. Tien ëmirs van den Libanonwelke in het begin van den syrischen opstand als krijgsgevangenen naar Egypte waren gevoerdzijn te Beyrulh we dergekeerd en door de bevolking met de grootste vreugde ontvangen. Te Amsterdam is van stapel gcloopen het barkschip Afrika groot 200 lasten bestemd voor dé vaart op Afrika. De beroemde fransche schilder P. Delarócke houdt zich thans bezig met het vervaardigen van do grootste schilderij welke tot dusverre bestaat; zij is niet minder dan 70 ned. ellen in hel vierkanten stelt voor al do vermaardste kunstschilders en beeldhouwers van de vroegste tijden af tot op onze dagen. Do koning van Frankrijk heeft eené som van 30,000 fr. tot herstel der ver nielde of yervallen kerken in Syrië geschonken. De buitengewone kre diet-wet is in de fransche kamer der gedeputeerden aangenomen. Tusschen Petersburg en Moskau zal mede eene ijzerbaan aangelegd wor den. In Oostenrijk, en wel te Kiraly Darotz heeft een zeer geacht edelman die krankzinnig was eerst zijne vrouw daarna zijn zoon én eindelijk zichzelven om het leven gebragt. Ibrahim-pacha reorgani seert met grooten ijver het egyplischë legerdat nog talrijker dan voor den logt naar Syrië zal moeten worden. Te Carpentras zijn niet min der dan 36 personen door de policie gearresteerd op vermoeden vati met de laatste oproerige bewegingen te Marseille in verband te staan. Te Lyon beeft dezer dagen bet zeldzame natuurverschijnsel plaats gehad, dat uit een krokodillen-ei door behoorlijke stovingeen klein krokodil letje is te voorschijn gekomen. In Eijerland op Texel zal eene Roomsch-Katholijkc kerk met to'ren en pastorij worden gebouwd. In Rusland zullen voortaan de tandloopcrs die boven de 20 jaren óüd zijn niet meer bij het leger ingelijfd worden. Te Rotterdam is ge arriveerd d.r Beek uit Engeland die zich vleit het middel gevonden te Lebben om zonder bijzondere medewerking van wind sloom- of paar denkracht vaartuigen zelfs op de snelste stroomen zoowel neder- als opwaartsalleen door dc kracht van den vloed zeiven met gelijkmatige en willekeurige snelheid iu beweging te brengen. Laatstleden zaturdag, zegt de Globe, heeft men te Londen bedroevende tijdingen ontvangen waardoor vele huisgezinnen in rouw worden ge dompeld. Het schip Pilot was 6 maanden geleden ter walvisclivangst naar de Zuidpool gestevend. In de zeeëngte van Timor werd dit vaar tuig door maleischc zeeroovers aangevallen. De kapitein en het scheeps-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1