rr.o 3i. ZIERIKZEESCHE A.o 1841. COBRAST. den 16 April. Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gevolg gevende aan de uitnoodiging van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede en gelet op het besluit van Z. Excell. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provinciedd. 21 Maart 1836, [Provinciaalblad n.° 35.) Herinneren de In- en Opgezetenen van deze Stadwelke tot dus ver nalatig gebleven zijn in de aanzuivering van derzelver aanslagen in 's Rijks Directe Belastingenoverliet dienstjaar 18i0/41, eindigende 1." Mei aanstaande, benevens de Grondbelasting over het jaar 1841 waarvan reeds 3/,, zijn verschenen, aan de bestaande verpligting tot onverwijlde voldoening dezer belastingen met waarschuwing tevens dat voornoemde Ontvanger in lost heeft omzonder aanzien van per sonen dwangbevel op te maken tegen alle zoodanige belastingschuldi genwelke bij het einde dezer loopendo maand alsnog in die aanzui vering nalatig zullen zijn gebleven. En opdat een ieder zich ter zake voorschreve van vervolgkostcn vrijware zal deze bekendmaking in de Stads-Courant worden geplaatst. Zierikzee, den 10 April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, In aanmerking; nemende, dat, naar aanleiding van de koninklijke besluiten van den 28 September 1819 Staatsblad n.<> 69)1 en van den 3o Maart 1827 Staatsblad n.° i3), jaarlijks -«en herijk van al de nederlanrlscke maten en gewigten welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt worden, behoort plaats te hebben. Gelet op liet reglement op den herijk in deze provincie van den i5 Fcbruarij 1822. Gezien de missive van Zijne Excellentie den minister van biunenlandsche zaken van den 16 November 1840 n.° 190, 2de afdeeling. Besluiten: Art. t. De heiijk overliet jaar 1841 van de nedeilandsche maten en gewin ten, welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle ge wigten, lengtematen, inlioods-maten voor drooge waren, voclit-maten voor den handel in het klein en in liet groot, mitsgaders van de wisse, zal worden aangevan gen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op don 1 Augustus daaraanvolgende. Art. 2. De Ietter JV zal, overeenkomstig bovengemelde aanschrijving, voor de ijk letter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten, bene* ens het bijzondere mcik van den ariöndissements-ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De arrondissements ijkers zullen, overeenkomstig art.. 5 van voorschre ven reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement, als door ons bij resolutie van den 10 April iS^o, n.o 26, zijn aangewezen, met uitzondering dat, in plaats van in de .gemeente Hoedekenskerkevoor dit iaar en vervolgens in de gemeente Baarland, ook voor Hoedekenskerke, Ellewontsdijk en Oudelande zal worden gevaceerd, en op de dagen, gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vace ren, ten minste gedurv 'e vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4* Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten, niet tol den herijk der maten en gewigten te hunnen kantore zullen va ceren, aan burgemeesters en wet'cutlers hunner woonplaats kennis gevenwelke daarvan, door publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen derzelver stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissements-ijkers zullen burgemeester en wethouders of assesso ren der eemeente in welke zij, in overeenstemming met het bepaalde in art. 3. tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, de burgemeesters en assessoren der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven, ten einde de. ambtenaren, publieke administrationkooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door ben worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strijkels derhalve en kwart mud den te doen herijken zullende de plaatselijke besturen, behalve de ten dezen ver eischte openbare bekendmaking, tevens zoo veel mogelijk de belanghebbende ingeze tenen hunner gemeente, welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving lalen doen Art. 6. De burgemeesters der steden en gemeenten worden uitgenoodigd om aan den arrondissements-ijker, voor den aanvang van den herijk of bij deszeifs komst in de gemeente eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijn gebruik temaken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraad pleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke ad- ministratiën welke in derzelver ambtsbetrekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leverantiën of werken gebruik moeten maken; wordende mei he- trékking tot de zanienstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurig- heid aanbevolen opdat in dezelve uitsluitend alle erkende ijkpligtigen en geone andere dan de zoodanigen worden opgenomen. Art.. 7 De arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door dezelve in iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk, éèn réiaas op maken, en daarbij opgeven de ambtenaren publieke adininistratiën en particulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan der zelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondissements-ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De arrondissements ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op on bepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten vergezeld van den commissaris van policie of bij onstentenis van zoodanig ambtenaar van een lid van het plaatselijk bestuur, in al de gemeenten van derzelver district visitation deen in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels op de markten, vleeschhallen pu blieke wagen en op de molens, en zich daarbij verzekeren dat in dezelve gecne dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn eii dat dezelve behoorlijk zijn lier- ijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag nemen en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den officier bij de arrondissements regtbank van bun ressort inzenden van bun verrigfe te de/.ffi en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij bij derzelver aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen, Art. 9 Dien onverminderd zullen burgemeesters der gemeenten te platten lande, naar aanleiding van art 62 en 87 van het reglement op het bestuur te platten lande ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doen en zorgendat afschriften van de daarvan opgemaakte processen-verbaalovereenkomstig laatstgemëïd artikel aan den staatsraad gouverneur worden ingezonden. En worden burgemeesters en wethouders der steden uitgenoodigd om dé vereischte orders te stellen, dat gelijke opneming door den commissaris van policie of het lid van het bestuur hetwelk met de policie is belast worden gedaan. Art. 10. liet wordt aan alle op publick gezag aangestelde of beëedigde land meters wegers en meters verboden eenige certificaten weeg- of meetbrieven af te geven, waarin clc maat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen ja uitgedrukt en zullen door dezelve geene andere dau de wettig erkende maten eh gë- vi£ten mogen woniep gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de plaatselijke besturen, godshuizen of armbestiireif en aan alle ambtenaren cn publieke administration verboden, eenige akten plans, be stekken of beramingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaanin welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opge geven. Art, 12. Aan alle ambtenaren publieke administration en ingezetenen binnen deze provincie, wordt bij deze derzelver verpligting herinnerd, om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordendeofin derzelver opene werkplaatsen, magazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsenmagazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van het koninklijk besluit van den 3o Maart 1827 (Staatsblad m° i3) zullen worden verwezen in eene boete van fTo tot f 100. Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het koninklijk besluit van den 18 December 1819 Staatsblad 11.0 57), volgens welke alles, wat met de muten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen, die van zoodanige maten gebruik makenook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke die voorde halve en voor de kwart muddé ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de plaatselijke besturen, alsmede de arrondissements ijkers aangemaand, om voor de na koming dezer verordeningen te waken, en daarop bij hunne visitatiënvoor zooveel een ieder aangaat te letten; terwijl aan de bevinding te dezen in de bij art. 7 en 9be doelde processen-verbaal of relazen, speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. t3. Alle ambtenaren en publieke administratiën worden uitgenoodigd, aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden; en worden de plaatselijke besturen aangeschreven om de arrondissements-ijkers in de uitoefening hunnër func tion, zooveel mogelijk, behulpzaam te zijn, en speciaal op derzelver aanvrage dadelijk, den commissaris van policie of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt de vereischte assistentie te verlèér.en. een lid van het plaatselijk bé stuur te delegeren om dezelve bij de door hen voorgenoroene visitatiën van winkels én werkplaatsen te vergezellen. Art. ifj.. Dit besluit zal, door insertie in liet Provinciaalblad gebragt worden ter kennis van de disfricfs-cornmissarissen burgemeesteis en wethouders der steden en bur gemeesters en wethouders of assessoren der steden en gemeenten te platten lande, mits gaders van de arrondissements-ijkers tot ir formatie en narigt; en wijders door de zorg der plaatselijke besturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de steden en gemeen ten dezer provincie te welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exem plaren van hetzelve aan voornoemde,besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exemplaren van dit besluit wo'den gëzonden aan het provinciaal geregtshofden procu reur generaal bij helzclve en door diens tpsscher.komst aan de ambtenaren van het openbaar ministerie bij bet provinciaal geregtshofen bij de arrondissements-regtbanken en aan de kanton-regters in deze provincie. 26 Maart Middelburgden 1841. 2 April Gedeputeerde Staten voornoemd VAN A RoDENBURCH. Ter ordonnantie van Dezelve, VAN DER HEIM. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 14 April. Eergisteren avond ten acht lire, is Z. M. de koning benevens HM. KK. HH. de prinSen Alexander en Hendrik uit deze residentie naar Amsterdam vertrokken. Heden avond wordt Z. M. alhier terug verwacht. In de Staats-Couranl van gisteren leest men «Het door sommige nieuwspapieren medegedeeld gerucht, als of de overdragt der kroon op den tegen woord igen koning zou hebben plaats gehad onder beding, dat bet concordaat van 1827 moest worden ten uitvoer gelegd is als een verzinsel to beschouwen hetwelk van allen grond hoegenaamd is ontbloot." Naar men verneemt, zijn door Z. M. den koning, uit hoogst- deszclfs eigen fondsenvoor de som van f 570,000 aan do heeren .7. li. ran EllinkhuizenP. Schroot ön Kok alhier aanbesteed het houwen van vier nieuwe kavalerie-kazernes ieder voor 200 paarden met hunne manschappen to plaatsen op lioogstdcszelfs landgoed Schud- degeesten binnen twee jaren te leveren. Uit Luingue (West-Vlaanderen) schrijft men Een kind is alhier bet slagtoffer van eene strafbare aardigheid geworden. Op den morgen van den 27 Maart kwamen 2 jonge lieden in de herberg van de weduwe IIossc hebbende aan de hand een jongetje van 3 jaren genaamd .7. II. Damortier. Zij nemen een glas genever en geven daarvan eenige droppels aan het kind hetwelk veel smaak daaiin vindt. Zij geven het meer te drinken. Doch eenigo oogenblikken daarna waggelt bet knaapje het hoofdje valt regts en linksen men is genoodzaakt hem op te beuren en naar huis te dragen. Aldaar doel het kind vergéefsche pogingen om te braken. Men geeft hem te drinken doch liet kan geen water doorkrijgen. Nu verheffen zich stuipen en in weerwil van alle aangewende po gingen bezwijkt het kind. Deze vroege dood door den drank veroorzaaktslort de ouders in diepe droefheid terwijl de moedwil- ligen zulks op hun geweten hebben. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Lodewijk Philips heeft de versterkingswerken van Parijs bezochtcn bevolen dat dezelve onmiddelijk met den meesten ijver zouden voortgezet worden. De tunnel onder den Teems is thans voltooid. In Junij i aanstaande zal met veel plegtigheid dit reusachtig werk, dat den naam des ingenieurs Brunei zal vereeuwigen, door de koningin ingewijd worden. Te Maubeuge woont eene oude best Alarie Piottoen zij die zelve

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1