N.° 28. ZIERIKZEESCHE COURANT, Bingsdag A.° 1841. den 6 April. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKEN DM AKIN G. NIEUWSTIJDINGEN. De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGH en W ESTLAND maakt door deze bekend dat de gewone jaar- lijkscbe Poldervergadering zal gehouden worden op Donderdag den 29 April 1841, des roprmiddags om 11 ure, in 's Landskamer te Zierik- xee, en itot het hijwonen der vergadering worded opgeroepen de 'stem- geregligde Ingelanden van den Polder van Schouwen, zoomede alle de Ingelanden van den Polder van Burgh en Westland. De stemgeregtigdo Ingelanden van den Polder van Schouwen zijn alle Manspersonen voor wien óén jaar voor de stemming 4 Bunders 16 Roeden en 80 Ellenoude 10 Gemeten het volle Dijkgeschot beta lende, op deszelfs naam of die zijner Huisvrouw bekend stonden. Te Zierikzee, den 6 April 1841. De Centrale Directie voornoemd J. de KATER, vt. Ter ordonnantie van Dezelve DE JONGE. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 31 Maart. Men heeft brieven uit Konstanti- liopelvan den 10 dezer. Men had aldaar de eerste berigten van den turkschen commissaris te Alexandrie ontvangen. Uit dezelve blijkt, dat, ten dage van zijne aankomst te Alexandrie, al de daar aanwezige oorlogschepen op last van Mehemed-Ali hem met eereschoten begroetten en hunne vlaggen heschen ten einde zoo doende den ge- magtigde des sultans, die den firman van installatie overbragtop de schitterendste wijs te ontvangen. De pacha van Egypte betoonde zich bijzonder dankbaar voor de hem verleende genade en gaf dit gevoel te kennen in eenen brief, dien hij lot dat einde aan den groot-vizier rigtte en die bereids te Konstantinopel ontvangen is. Sn dezen brief doet Mehemed tevens op eerbiedigen toon eeiiige voorstellen aangaande sommige in des sultans firman aangeroerde punten en verontschuldigt zich dat bij om die reden voor alsnog heeft vermeend den firman niet te moeten afkondigen. Voorts had men "te Konstantinopel berigt ontvangendat Syrië den 18 Februarij geheel door de egyptische troepen ontruimd was. 'Nadat namelijk Ibrahim-bassa zijne, uit 29,000 man, waaronder 8000 rui ters, bestaande krijgsmagt te Gaza voorzien had van den uit Alexan drie toegezondenen mond-voorraadhad hij dezelve in verschillende afdeelingen over El-Arisch naar Egypte laten opbreken. Hij zelf was te Gaza achtergebleven tot den 18 Februarij en toen met zijn ge volg, en met 3000 man, welke hij bij zich gehouden had, over zee naar Alexandrie vertrokken. Ten gevolge van deze geheele ontruiming van Syrië door de Egyp- fenaren is het turksche hoofdkwartier terstond naar Beyruth verlegd. In Gaza zijn slechts twee turksche regementen ruiterij en 800 man infanterie achtergelaten. Eene turksche divisie zou de linie van Jeru zalem naar Jaffa en eene andere die van Damaskus naar Beyruth bezet houden. De overige turksche troepen zouden verdeeld worden in de belangrijkste plaatsen van Syrië. De engelsche marine-troepen welke ten deele de bezettingen van Beyruth Saïda en Acre uitmaakten hebben mede Syrië verlaten slechts eenige engelsche officieren met omstreeks 50 sappeurs en kanonniers en met vier veld-stukken zijn daar achtergeblevenop nadere bevelen wachtendeten einde naar Maltha terug te keeren. Ten gevolge van het verschijnen van zeeroovers in de wateren van Smyrna, Samos en Bhodus, is door den bevelhebber van het oostcn- rijksche eskader eene korvet afgezonden, om aldaar te kruisen. Nadat reeds sedert eenige dagen gesproken was van eenen op stand die onder de g'rieksche bevolking van het eiland Kandia tegen het gezag des sultans zou uitgebroken zijn leest men thans in een geacht duitsch dagblad een van de grieksche zijde afkomstig berigt uit genoemd eiland van het begin dezer maand waarin het gebeurde hoofdzakelijk aldus wordt voorgesteld i «De gebeurtenissen in Syrië hebben de hoop der christelijke bevol king van Creta (Kandia) om hare vrijheid terug te bekomen op nieuw opgewekt. Nog meer werd dezelve daarin gesterkt door de gedragingen van den egyptischen bassa van dat eiland. Deze mistrouwde de turksche inwoners die zich openlijk meerendeels voor den sultan verklaarden en gaf daarom aan vele grieksche opperhoofden wapenen ten einde met derzelver bijstand de Turken in toom te houden en zichzelven in het bewind te handhaven. Dit gelukte hemmaar nadat het eiland onder het bestuur der porte teruggekomen wasen de bassa zich mede aan den sultan had onderworpen vorderde de bassa de wapenen van de Grieken terug. Deze laatsten echter weigerden do afgifte hunner wapenen en verklaarden dat zij des gevorderd van dezelve gebruik zouden maken om zich tegen hunne turksche onderdrukkers te verzetten en hunne vrijheid terug te bekomen. Deze verklaring heeft ten gevolge gehad dat een aantal Kandioten die zich op het vaste land van Griekenland gevestigd hadden naar het eiland zijn teruggekeerd om hunne landgenooten te ondersteunen. Met eene vaste houding staan nu de heldhaftige bewoners van Kandia tegenover de Turken; zij wenschen het vergieten van bloed te ver mijden, maar hebben besloten, hunne regtmatigo zaak tot het uiterste te verdedigenen vestigen met vertrouwen het oog op de christelijke mogendheden van Europa in de hoop dat deze hun de hand zullen reiken opdat het ongelukkige Kandia bevrijd worde van het juk der snoode dwingelandij." Uit Konstantinopel wordt intusschen geschreven dat de Kandioten schijnen ingezien te hebben dat het raadzamer is de vervplling hun ner wenschen zoo mogelijk Tangs den weg des vredes te verwerven dan dét'kracht der wapenen te 'beproeven. Zij zouden .namelijk eenj verzoekschrift hij de porte ingediend hebben waarbij zij met nadruk verzochten dat hun dezelfde regten zouden worden toegestaan als aan de Samiolen zijn verleend. Op het overdrevene berigtdat op Kandia een opstand was uitgebarsten zijn onlangs twee engelsche en een oostenrijksch oorlogs-vaartuig van Marmorizza derwaarts gestevend. GROOT-B RITTANNIER. LONDEN, den 1 April. De stoomboot Britlannia is gisteren uit Noord-Amerika to Liverpool aangekomen zijnde den 18 Maart van Halifax vertrokken. De daarmede ontvangene lijdingen waren over het algemeen voldoende. Men scheen geene verstoring van do betrekkin gen tusschen Engeland en de Vereenigde Stalen te verwachten. In tusschen zou de heer M'Leod don 22 teregtgesteld worden. F R A N K R IJ K. PARIJSden 1 April. De pairs hebben in de zitting van gisteren het amendement der commissie voor het onderzoek der fortificatie-wet die de omwalling van Parijs tot een eenvoudigen veiligheidsmuur wilde bepalen met 148 tegen 91 stemmen verworpen en heden heeft de kamer, na ook de andere amendementen verworpen te hebben, de geheele wetzooals zij door de afgevaardigden was gestemd met 141 tegen 85 stemmen aangenomen zoodat de groote zaak van de beves tiging der hoofdstad nu haar volle beslag bekomen heeft. Onmiddelijk na deze beslissing zijn bevelen gegeven om den arbeid aan de aan te leggen vestingwerken met kracht door te zetten. Deze uitslag heeft in de vergadering maar vooral ook buiten de zelve een diepen indruk gemaakt. De maarschalk Soult en de heer Guizot hebben den hertog van Orleans met eenen handdruk geluk ge- wenscht wegens deze uitkomst. De tegenstanders van den maatregel heffen'als 'tware een noodkreet aan, en verkondigen, dat de natie 'niet'moet' rusten voor dal de wet, die huns inziens allernoodlottigst is voor de onafhankelijkheid en de vrijheid des lands weder is inge trokken. Zij geven voor dat dit zou kunnen gelukken bij de ver kiezing ccner nieuwe kamer van gedeputeerden. In de gemeente le Fresne, hij Evreux, is een schrikverwekkend geval gebeurd. Den 24 dezer des ochtends waren twee arbeiders in eenen 21 ned. ellen diepen mergelputof men mag wel zeggeu mergelmijn nedergelatcn toen de wanden van den put boven beu instorteden. Men had hoop dat zij den tijd zouden gehad hebben om zich in de zijgangpn von den put te bergen en zij dus door den geweldigen last van aardstoffen welke den put grootendcels vervulden niet overstelpt mogten zijn. Men begon derhalve tot hunne red ding met voorzigtigheid gelijktijdig twee ondernemingen de eene tot het opruimen van den ouden putde andere tot het graven van eenen nieuwen. Werkelijk heeft men omstreeks middernacht van den vol genden dagde beide werklieden onbeschadigd gered. Zij waren gelijk men ondersteld had inderdaad reeds in eene der zijruimten toen de aardval gebeurde en hadden gelukkiglijk een korfje met spijs voor hun onderhoud gedurende dien dag bij zich. Met dit voedsel besloten zij spaarzaam om te gaan zöodat toen men hen vond, zij. nog eenen appel over hadden. Van het eerste oogenblik afgaf liet geluid hetwelk zij boven hun hoofd vernamen hun do aangename zekerheid dat men werkte om hun te hulp te komen doch de ijsselijkste doodsangst overviel hen toen op den avond van den eersten dag het graven gestaakt werd. De schorsing was ver oorzaakt door eene nieuwe aardstorting die hoezeer van geringe' uitgebreidheid echter noodzaakte de gronden te schoren alvorens voort te graven. Het geluid van spade en houweel niet meer hoo- rende meenden do ongelukkigendat zij verlaten waren. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 April. Naar wij vernemenzoude Z. M. hoogstdeszelfs voorgenomen bezoek der hoofdstad tot na het paasch- feest hebben uitgesteld. Het bij de tweede kamer der staten-generaal ingediende ont werp eener nieuwe wet op de personele belasting, houdt in, dat van den 1 Mei 1841 de genoemde belasting zal geregeld worden naar de vier volgende grondslagenals1 do huurwaarde2 het mobilair3 de dienstboden 4 de paarden. Wat den eersten grondslag aangaatde belasting naar de huur waarde is verschuldigd ter zake van de bewoning of het gebruik van alle gebouwde eigendommenmet derzelver aanhoorige erven en gron den. Die aanhoorige gronden zullen in geen geval voor grootere uit gestrektheid bij de berekening der huurwaarde in aanmerking komen, dan a. van 10 malen de oppervlakte des perceels, in betrekking tot huizen en andere gebouwen in steden en vlekkenb. van 5 malen de oppervlakte des perceels, voor zooveel do huizen en andere gehou wen in gemeenten ten platten lande betreft; c. van 2 bunders, in betrekking tot buitenplaatsen kasteelen koepel- en tuinhuizen alle voor zoover dezelve niet als vaste woonplaats, maar slechts als tijde lijk verblijf der elders gevestigde eigenaars of bruikers worden gebe-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1