ZIERIKZEESCHE Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. If .O 27. /TV G R 0 0 T-fc R I T A N N I E N. LONDEN, den 27 Maart. Mep heeft do aanspraak ontvangen Van den generaal Harrison, bij dd aanvaarding van het nhord-amerikaanseh' bewind. Zonder op eene jüiste wijs de rigting aan te duiden die bij aan de betrekkingen der republiek met het buitenland wil geven laat hij echter eene strekking var) verzoening doorstralencn wettigt alzoo de hoopdat de goede verstandhouding tusschcn zijn vaderland en Brittanniën zal hersteld worden. Men gelooft hier, dat-, na de ontvangst der depêches van lord Pal- merston, M'Leod ontslagen zal worden. FRANKRIJK. PARUS, den 28 Maart. Men heeft thans meer uitgebreide berig- ten ontvangen nopens hetgeen op den 25 te Marseille is voorgevallen. Zij bevestigen hetgeen dienaangaande vroeger is medegedeeld. Al de personen welke gevangen zijn genomen behooren tot de laagste volks klasseri. Het schijnt dat de policio reeds eenigo dagen voor het uit breken vah den opstand, kennis van denzelven heeft, gedragen en derhalve hare maatregelen heeft kunnen nemen. Men zegtdat de opstandelingen het voornemen hadden om de haven in brand te steken en zich daarna meester te maken van de bank en onderschei dene algemeene en bijzondere kassen. Tevens vermoedt men, dat zich dergelijke volksverzamelingen zouden hebben gevormd in de steden Avignon NimesMoritpellier cri Carassonne welkeingeval van eenen goeden uitslag zich met de Opstandelingen van Marseille zouden hebben verccnigd. BELG t BRUSSELden 29 Maart. Het is thans zeker dat the ministers hun ontslag hebben ingediend. Do Independant kondigt aan, dat zulks eergisteren heeft plaats gehad. Het is echter nog niet beslist, of de koning dal ontslag zal aannemen. IntuSschen gaat men in verschillende Stedenzco als te Antwerpen, NamenTongeren enz.voortmet verzoekschriften tot behoud van het ministerie, aan den koning in te dienen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 31 Maart. Zijne Majesteit liéeftbij on derscheidene in den loop dezer maand genomen besluiteneene nieuwe organisatie op voet van vfeda gearresteerd voor den geriëralen staf van hel leger cn het korps militaire intendanten. Wijders heeft Z. M. een aantal officieren enz. op pensioen en rion- activileit gesteld of eervol ontslagen eri teVens onderscheidene be noemingen bevorderingen én Verplaatsingen gedaan. De beide nederlandsche commissarissen de staatsraad Copes van Hasselt en de heer Boeije, zijn dézer dagen uit Antwerpen alhier te ruggekeerd. Naar men wil wetenzouden de onderhandelende par tijen onderling, behoudens hoogere goedkeuring, tot een vergelijk zijn gekomenten opzigte van de nog ter regeling aanhangig gebleven onderwerpen, en alzoo de hoop bestaan op eene afdoening vah dit gedeelte dér bepalingen van het londénscho Vredes-vefdrag. Eergisteren morgen ten half 10 ure, is Z. M.vergezeld van HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Hendrik, uit déze residentie over Delft naar Rotterdam vertrokken. In eerstgenoemde stad van welke de straten en grachtenwelke Z. M. passeerdemet vlaggen versierd warenis de koning buiten de Haagpoort door het stedelijk bestuur en de heefen officieren der schutterij en van het garnizoen plegtig ontvangen, bij welke gelegenheid door den heer burgemeester eene aanspraak gehouden is, welke door Z. M. met zijne geworie min zaamheid beantwoord werd. Omstreeks elf Ure naderden Z. M. en de prinsen de stad Rotter dam. Reeds vroeg in den morgen waren, naar men van daar schrijft, de straten, langs welke de trein zich naar het raadhuis begeven moest, met menschen overdekt. Langs de westzijde der Schie schaarde zich ten negen ure de stedelijke schutterijdoor hare keurige muzijk be geleid en het korps mariniers, terwijl z. exc. de gouverneur der provincie, en de stedelijke regering, met den heer burgemeester aan het hoofdin koetsen gezetenzich insgelijks derwaarts begaven om de vorstelijke personen bij de eerepoort af te wachtenbuiten welke de eerewacht toefde, terwijl ook het den vorigen dag uit de residentie binnengerukte eskadron lansiers de Schie aan die zijde mede bezette. Kwartier over elf ure ontving men berigt van de aannadering des konings en der prinsen Alexander en Hendrik, allen benevens koogst- derzelver gevolgte paard gezeten. Even buiten de eerepoort werd Z. M. door den edel achtbaren heer burgemeester, in korte en eer biedige bewoordingentoegesproken en die toespraak op de minzaam ste wijs beantwoord. Hierop begaf de trein zich stadwaarts, begeleid door bet gejuich der tallooze menigte. Ongeveer ten twaalf ure bereikte zij het stadhuisaan welks bordes de koning door de autoriteiten werd verwelkomd en binnengeleid waarop koogstdezelve zich dadelijk voor een der geopende vensters aan de zamengovloeide en juichende menigte vertoonde en ook de beide prinsen uitnoodigde zich aan zijne zijde te plaatsen. Voorts stelde de burgemeester Z. M. den stedelijken raad voor, en het be haagde den vorst, (Je aanspriaak van het hoofd des stedelijken bestuurs hartelijk te beantwoorden en de verzekering zijnor gunstige genegen- beid voor deze tweede stad van zijn rijk te geven. Daarop werdeu veelvuldige commissiën en een groot aantal bijzondere personen ter audiëntie toegelaten, na wier afloop de koning, op nieuw door dó prinsen en door de eerewacht begeleidten half drie ure naar do Boompjes reedwaar eene commissie uit heeren wethouders en raden hoogstdenzelven afwachtte en waar nu de inspectie dér schutterij en miiririfofs plaats greeponder bet gebu'der van het gesghut der, op. stroom liggende en met vlaggen overdekte schepen. Daarna hebben zich de koning cn zijne zonen naar het voor hen bestemd hótel begevenen zijn ten vijf uro van daar naar het stad huis teruggekeerdom aan den aldaar aangerigten maaitijd deel te nemencn vervolgens de gala-representatie in den schouwburg met hunne tegenwoordigheid tp vereeren. Hier werd Z. M.ten acht ure door een tairijk publiek met geestdrift ontvangen en nam plaats in de sierlijk gedecoreerde loge over het tooneelnevens H. M. do koningin en H. K. H. prinses Sophie, welke ten Zes ure uit de resi dentie in de stad waren gearriveerd en wier verrassende verschijning in dc schouwburgzaal aller harten met verhoogde vreugde vervulde. Ook de prinsen waren aldaar, en deelden in de toejuiching van het publiek, die zich telkens verhief, onder de voorstelling van het gele genheidsstukje van den heer A. van der Hoop, Jr., getiteld: de Ko ning te Botterdam. Bij herhalingvooral na het aanheffen van het eerste couplet van Tollens volkslied de Koning leev en bij het slot, toen de koning en koningin van hunne zitplaatsen oprezen, om hun nen dank voor de geuite gevoelens van eerbied en verknochtheid te betuigen, klonk het leve de Koning 1 leve de Koningin! Vervolgens verlieten Hunne Majesteiten onder een voortdurend ge juich de zaal, om de stad door te rijden en de illuminatie te gaan aanschouwen welke algemeen en uitmuntend wasén zich door vinding en smaak onderscheidde.- De Boompjes wemelden van inwoners en vreemdelingen, welke zich aldaar in het heerlijk schouwspel verlustigden door de verlichting der woningen der eerepoorten voor de brughoofdender onderschei dene stoomboot-maatschappijen en der eerezuil en eereboog aan de beide einden daargesteld terwijl op de Maas de ontelbare feestlichten der Sara Lydiader stoomboot Concordiavan de nederlandsche stoóinboot-maalschappij en Van de nijmeegsche schippersbootzich in het effen watervlak betoovcrend spiegeldenbij hot branden van teertonnen aan de nieuwe Sleephellirigaan de overzijde. Algemeene vrolijkheid met de orde veréenigd heersebten overal. Gisteren morgén heeft Z. M. met de prinsén het belangrijke eta blissement op Feijenoord bezocht et) tot in de minste bijzonderheden bezigtigd. De koning heeft bij den overtogt daarheen gebruik gemaakt van de fraaije koninklijke sloep die door eenige aanzienlijke rotter- damsche heeren werden geroeid. Later hoeft Z. M. gebruik gemaakt van een hoogstdenzelven op eene der op de rivier liggende stoomboo- ten .aangeboden déjeuner. De Maas voor Rotterdam moet bij deze gelegenheid een prachtig schouwspel hebben opgeleverd Alle do al daar liggende schepen prijkten met eene menigte vlaggen. Er werden eereschoteu gelost; eene vrolijke muzijk deed zich over het water hooren en vele kleine vaartuigen doorkliefden dc rivier. H. M. de ko ningin en H. K. H. prinses Sophie, hebben ook dien morgen 'srijks werf en het op stroom liggende schip India, dat eerstdaags naar Java zal vertrekkenbezigtigd. Bij hot verlaten van Feijenoord heeft Z. M. aan de werklieden al daar f 500 geschonken. H. M. de koningin en Iioogstdcrzelver dochter zijn gisteren ten half óón en Z. M. de koning en de beide prinsen gisteren avond ten half vijf ure in deze residentie teruggekeerd. Uit Amsterdam schrijft méndat allo tot dus verre beslaat) heb bende verschillen tusschcn de regering en de Nederlandsche Handel maatschappijten opzigte van het bedrag der te betalen provisie, uit den weg geruimd zijn op eene wijs, even voordeelig voor het gou-< vernement als voor het zoo evengenoemde aanzienlijne handelsligchaam. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERïGTEN. Als een uitmuntend middel tegen de longziekte van het vee, wordt Opgegeven het doen van eene zekere hoeveelheid ijzererts of gewoon ijzervijlsel in het drinkwater. Verscheidene proeven hiermede onder anderen door den veearts der lslc klasse te Delft genomen hebben de gunstigste resultaten opgeleverd. Elf groote in het verleden jaar te Pekela nieuw gebouwde kofschepen zakten dezer dagen geheel opgetuigd achtervolgens de Astroom afom zich naar zee te begeven. Men zegt dat in 't hanoversche verscheidene matigheids-vrienden in stilte weer een graantje pikken. Er liggen te Londen tegenwoordig 30 schepen in lading bestemd om landverhuizers naar Sydney Hobart-Town Canada, Nieuw-Zeeland enz. over te brengen. Alles te zamen genomen zullen er 5000 landverhuizers vóór de maand Mei vertrekken. De schepen naar Nieuw-Zeeland nemen groote hoeveelheden gebakken steen mede waar aan aldaar veel behoefte is. Het concordaat blijft voor velen steeds Oen steen des aanstoots. Het garnizoen van Berlijn heeft de consigne gekregen, om voortaan aan Z; M. koning Willem Breder ikgraaf van, Nassau, dezelfde militaire eerbewijzen te doen als aan de koning, zeiven. In het begin van den zomer zullen op den Johannesberg een aantal staats mannen lot overweging van staatkundige aangelegenheden bijeen, komen. Meer dan 1200 personen zonder bestaan vreemde werk. lieden zonder papieren zijn in 1840 uit Belgie weggezonden. Dezec dagen liep een man door de straten van Grenelle-Saint-Germain die jn alle winkels ging de goederen omver wierp en alle vragen met een har(i

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1