ZIERIRZEESCHE COURANT, A.° 1841. NIEUWSTIJDINGEN. If.o 26. Q%^/- Dingsdag den 30 Maart. DUITSCILAND. FRANKFORT dén 23 Maart. To Ween® heeft men berfetèn Rit Konstantinopel, tot den 5 dezer. Het grootste gedeelte der turk- sche vloot was toen reeds in de zeeëngte der Dardanellen aangekomen. De baron Lieven, die in den voorleden herfst naar genoemde hoofd stad gezonden was, om, bijaldien Ibrahim-pacha tegen liaar mógt op rukkenden bijstand der. russische zee- én.laridmagt aan te bieden had zijne afscheids-audiëntie bij den sultan gehad,, en bij die gelegen heid verschillende bewijzen vari hooge onderscheiding Ontvangen. Verder blijkt uit die berigten dat het antwoord van Meheined-Ali, op de hem door de porte gedane mededeelingenniet in zöo hoogën toon gestemd is als vroeger gezegd was. Veeleer verzoekt hij daarin, in de meest ootmoedige bewoordingen eenige nadere ophelderingen wegens sommige bepalingen van den hatti-schcriff. Zijn schrijven zou aanleiding tot nieuwe beraadslagingen in den divan en tot ruggespraak met dé vertegenwoordigers der mogendheden geven welke het traktaat Van den 15 Julij gesloten hebben. De ootmoedige wijze op welkë Mehemed-AK zijne bezwaren ken baar maakt, wérd te Konstantinopel aan den invloed dër franscbë di plomatie toegeschreven. De oostenrijksche stoomboot Ferdinando brengt uit Beyruth de treu rige tijding dat 1500 Albanezen, tot de bezetting dier stad behoorende vreesselijk hebben huis gehouden. Een aantal Christenen van dén Libanon waren met hunne vrouwen en kinderen in eéne kerk ter godsdienstoefening vergaderd de woedende soldateska drong in het godshuisen pleegdena de mannen te hebben verdrevende schan delijkste excessen aan de vrouwen. Nadat de bergbewoners éenen vruchteloozen kamp tegen dë soldaten hadden beproefd keerden zij dorstig naar yvraak huiswaarts. Wel hééft de porte reeds bevel ge geven om de schuldigen te straffen, maar gelukt het de overheid niet de gemoederen te bevredigen zoo kan het oproer in den Libanon weder beginnen en wel met niet minder bijval dan tegen de Egyptenaren. Bij het Voorloopig geregtelijk onderzoek wegens de rustversto ring in de aargausche districtenin Zwitserlandmoet stellig geble ken zijn' dat 'do bewoners van bet klooster Muri daaraan ijverig deel hebben genomen, gelijk dit ook met dié van drié anderen, een vrou wenklooster en twee kapucijnen-kloosters j het geval schijnt geweest të zijnterwijl die der vier overigen onschuldig moeten zijn bevonden. GROOT-B RITTANNiEN. LONDEN den 24 Maart. Lord Mahon heeft gisteren in het lager huis eëne motie gedaan tot afkeuring van het meer en meer veld winnende stelsel om dë straf van transportatie in het gevangen zetten op de 'zoogenaamde hiilks (blokschepen) te veranderen. Dit werd aangenomen. Er zijn hevelen gegeven om niet minder dab zestien óorlogs- sioombooten te bouwen als zes van de eerste klasse en tien van de tweedé alle geboord voor stukken van tienduims kaliber. Er schijnt met dezen aanbouw de meeste spoed te worden gemaakt. Men heeft berigten van de Kaap de Goede Hoop van den 20 Januarij. Op de grenzen was alles rustig. De Kaffers legden eene meer vriendschappelijke gezindheid aan den dag. De volkplanting kreeg weder een hloeijend aanzien doch men Scheen het gemis van bevolkingdoor bet wegtrekken van duizendc grondeigenaren van hollandschen oorsprong ,- zeer te gevoeleil. Enkele dagbladen verzekeren dat alhier een niéuw protocol ge- teekend is, waaraan ook Frankrijk deel heeft genomen, en dat strek ken moet öm de wijzigingen te bepalenwelke in den hatti-scheriff gemaakt zouderi dienen te wordenwélken de porte aan Mehemed-Ali gezonden heeft. De frabsche zaakgelastigde zou tot deze medeteeke- ning hébben kunnen overgaan na uit Konstantinopel ontvangen berigt, dat de sultan geneigd was zoodanige wijzigingen in dat staatsstuk te brengen als door dë verbonden mogendheden verlangd mogten worden. F R A N K R IJ K. PARUS, den 24 Maart. Gisteren zijn in de kamer der pairs de discussion begonnen over de versterking Van de hoofdstad. De Open bare aandacht is hijzonder gevestigd op den üitslag dezer beraadsla gingen van welke het af zal hangen of Parijs met eenen ringmuur en bastions omgevenwerkelijk eene Vesting zal worden of dat de beveiliging der stad voornamelijk in aan te leggen buitenwerken zal bestaan. Velen die liefst het laatste zagen of in 't geheel geen forti- ficatiewerken in de nabijheid willenvestigen hunnen hoop op de stemuithrenging van de kamer der pairs echter wil men toch dat de meerderheid alhoewel misschien niet groot zich voor het gouver- nements-ontwerp namelijk den gebastioneerden wal met buitenwerken zal verklaren. Het getal der pairswelke zich hebben laten inschrijvenom voor of tegen dé wet op de fortificatiën het woord te voeren bedraagt reeds 56. Een beduidend aantal troepen bevindt zich te Toulon, of wordt aldaar verwachtom het leger in Afrika te gaan versterken. De di visie van Oran alleen moet op 16,000 man gebragt worden. Duizend man zijn aan boord Van Ie Génereux ingescheept, terwijl de liniesche pen lAtger, le Trident, Marengo en Neptune, cn het fregat Junon, de overige troepen moeten innemen wier aankomst denkelijk door den generaal B'ugeaud afgewacht zal worden, alvorens hij zijne voor genomen expeditie tegen de Arabieren aanvangt. Den 25. Gisteren heeft de telegraaf van Marseille het navolgend berigt overgebragt: «Eenige voorstandersvan regeringloosheid, van de gemeenste soorthébben dezen nacht e;>ne poging aangekend oi|i efc menigte in beweging te brenjgen. Twaalf a la <personeitmeeSt voorzien van geweer en patronen, zijn aangehouden. De justitie heeft het noodige onderzoek begonnen. Alles is in rust." Men beweert, dat deze poging op rekening moet worden gesteld van de liberale bewegingspartij. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 28 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van eergisteren is ingekomen eene konink lijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, houdende re geling van de belasting op het personeelmet eene daarbij behoorende memorie van toelichting. Z. M. heeftnaar men verneemtjh.' m.r A. van der Ileim van Duivcndijhe c. a.ook voor zijne mannelijke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte bevestigd hij den titel van ridderaan wijlen zijnen vader in der tijd verleend. Bij koninklijk besluit van den 14 dezer is door Z. M. goedgekeurd het ontwerp der statuten eener naamlooze vennootschaponder den titel van Rotterdamsche Stoomvaart-Maatschappij, waarvan de dire^De en adniinistratië is opgedragen aan de heoren W. M. Hop, A. Seeu- icen, A. H. Schermers, P. J. Lucardie en A. A. Nieuwkamp, en welke gevestigd zal zijn binnen Rotterdam. Uit Rotterdam schrijft men van den 26 dezer: Daar men nu de aangename verzekering heeft, dat het bezoek des konings alhier op aanstaanden maandag bepaald blijftworden de toebereidselen tot de ontvangst alóm met ijver voortgezet. Behalve aan het einde der Schiealwaar eene prachtige eereboog is vervaardigdbij welke Z. M. plegtig ontvangen zal wordenzijn op verschillende punten in do stad, onder anderen aan de brüg in de Westwagenstraat, voorde Vlasmarkt, aan het oost- en aan het west einde der Boompjes, zeer fraaijc decoratiën en eerezuilén opgerigt met' toejjasselijke versierselen en opschriften. Pes middags te 12 ure zal Z. M. op bët raadüuls aüülfenile ver- leeneri. Dés avonds zullen bet Raadhuis, de gfoöte Beurs ën Beursbrughet Paleis van Justitie, het Timmerhuis, de Vlasmarkt, de bovenvermelde eerezuil en eereboog in de Boompjes, en de brug in de Westwagen straat, van stadswege smaakvol en luisterrijk geïllumineerd worden. Z.r M." oorlogsbrik Pegasus, henevens de stoomschepen Etna cn Hekla, zijn dezer dagen alhier van Hellevoetsluis aangekomenen lig gen op stroomom den koning bij hoogstdeszclfs komst mede le be groeten. De rivier de Maas zal bij die gelegenheid een verrukkend schouwspel opleverenook door eene onafgCbrokene linie van fraaije koopvaardijschepen, die, tot zelfs ver voorbij de stad, zoo naar boven ais heneden daarop liggen zal; al welke schepen meer en min luister rijk', met vlaggen versierd zullen zijn, terwijl een der grootste, de Sara Lijdia, juist gelegen voor het hótel waar Z. M. nachtverblijf zal houden, naar verzekerd wordt, des avonds schitterend geïllumineerd zal wezen. Hetzelfde wordt ook van een of meer andere vaartuigen gezegd. Onder de toebereidselen, Voor genoemd bezoek gemaakt, be hoort ook de oprigting van eene keurige ëerepoort voor 's lands werf, aan het einde van den Haringvliet. De koninklijke sloep, tot den overtogt naar Fijciioord bestemd, is uiterst prachtig. Berigten van Schokland gedagteekend den 17 dezer melden dat het gebrek aan de eerste levensnoodwendigheden aldaar weder eene schrikbarende hoogte heeft bereikt. Alles loopt te zamen om de opgezetenen van dat rampspoedige eiland te teisteren. Visch wordt hier niet gevangen en degenendie op de vangst uitgaanverhoeren elk oogenhlik in gevaar van hunne schuiten te beschadigenop de gezonken ijsklompen die allerwege door de zee verspreid zijn. De gewone haringscholen schijnen de Zuider-Zee in het geheel niet meer te bezoeken. De rijkswerken zijn sedert do eerste vorst gestaakt en nog niet weder opgevatzoodat ook de arbeider nu reeds meer dan drie maanden zonder verdienste is. De calücot-wevèrij staat stil hij gebrek aan katoengaren kortom van de 700 opgezetenen zijn er 500 letterlijk zonder droog brood want ook de provinciale subsidie is uitgeput en wat er van de liefdegaven des vorigen winters nog over wasis ofschoon met de Spaarzaamste hand uitgedeeld lot den iaatsten penning verteerd de uitzigten zijn derhalve zoo treurig dat Wij niet kunnen nalaten ei de aandacht op te vestigen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Op eene der werven te Bristol wordt thans een stoomschip gebouwd, dat voor de vaart op Noord-Amerika dienen moet en niet minder dan 3C00 ton dat is 600 ton 'meer dan eenig thans beslaand schip meten zal. Het zal the Mammoth heeten. Men klaagt in Frankrijk over aan zienlijke bezendingen van krijgsbehoeften die uit Engeland, naar Moga- dorein Marocco worden gedaan en blijkbaar voor Ahd-el-Kader bestemd zijn. 1 De gouverneur van Henegouwen de lieer Thorn is te Parijs aan de gevolgen der steensnijding overleden. liet fraudeleus bankroet Van don notaris Lehonle Parijs bedraagt niet minder dan 6 millioen fr. De wed. W. Kuyperto Schèveningen heeft f 3926,79 aan liefdegiften ontvangen. Gerardus Clemens is te Maastrichtwegens inoedwiltigon

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1