ZIERIKZEESCHE COURANT. flf.° 25. Vrijdag A.ü 1841. den 26 Maart. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het suppletoir kohier van het Patentregt dezer Stad, tweede kwartaal, dienst jaar 18,,0/»iop den 18 dezer maand door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur deze,"Provincie is executoir verklaard, en op heden gesteld wordt in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering; wordende mitsdien de belastingschuldigen aangezocht om hunne aanslageningevolge de wet, getrouwelijk te voldoen. Zierikzee, den 23 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CR AN E, vt„ Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 19 Maart. Eergisteren is eindelijk een begin gemaakt met het wegruimen van den steenen dam in den Rijn bij Bieberich. Het werk vordert echter langzaam; naar bet schijnt, we gens gebrek aan het noodige aantal werklieden. De tijdingen uit Parijs luiden steeds vredelievenden men hoort weinig meer spreken van de krijgstoerustingen in Duilschland. Naar men uit goede bronnen verneemt zal de bondsvergadering zich eerlang bezig, houden met het vraagstuk, of er in Zuid-Duitsch- land één of twee bondsvestingen zullen opgerigt en of de daartoe benoodigde gelden door de bondsstaten verschaft, dan wel bij wijze van leening zullen opgenomen worden. F R A N K R IJ K. PARIJSden 20 Maart. Het ministerieel Journal des Débats liet zich gisteren in de volgende opmerkelijke bewoordingen over de bui tengewone uitgaven uit: «Wij beginnen thans met de kosten te betalen der staatkunde van het kabinet van den 1 Maart. Het grootste gedeelte dezer 140 mil- lioenen is besteed geworden voor de wapeningen welke bet traktaat van den 15 Julij hoeft noodzakelijk gemaakt. Wij zijn nog niet aan het einde; de Hemel weet wanneer Frankrijk op den weg, der vrede lievende verbeteringen zal kunnen terugkeerenen aan zijne wegen, aan zijne kanalen, aan zijne spoorbanen het geld zal kunnen besteden dat men hetzelve thans vraagt om kanonnen te gieten soldaten on der de wapenen te brengen cn op zijn bodem vestingwerken te doen rijzen. Wij hebben evenwel geen oorlog gehad; weinig ontbrak er echter aancn dit is reeds genoeg geweest om in ons budget en in onze finantiën eene schromelijke verwarring te brengen. Groote les, niet slechts voor ons alleen, maar voor geheel Europa! reden van bedroefdheid voorzeker, maar ook van hoop. Niets toch geeft beter bewijs hoezeer de tegenwoordige beschaving een afkeer van den oorlog heeft. De wereld is tegenwoordig zamengesteld om bij hot behoud van den vrede te blijven. Indien men al bloed vond te ver gieten en menschenlevens op te offeren, zou men nog teruggehouden worden door de moeijelijkheid om het geld te vindendat in den afgrond van den oorlog moet geworpen worden. De geringste bedrei ging van den oorlog schokt tot in deszelfs grondslagen de openbare en bijzondere welvaart, en echter is Frankrijk nog van alle staten van Europa het land 'twelk het best het geweldig groot verbruik van menschen en kapitalen dat een algemeene schok zou naar zich slepen zoude kunnen verdragen. Het traktaat van den 15 Julij zal dus zijne goede zijde hebbenindien onze wapeningen ons duur te staan ko men, zullen zij de andere mogendheden niet minder kosten; men be minde den vrede uit gematigdheidmen zal hem beminnen uit nood zakelijkheid." Na vervolgens nog de schuld van al de onkosten en Frankrijks staat van afzondering op het vorig ministerie geworpen te hebben besluit het Journal met de aanmerkingdat men zich moge beklagen zooveel men wil, maar dat er ten laatste altijd moet betaald worden. In de dagbladen van Havre leest mendat het scheepsvolk van een engelsch oorlogschip twee factorijen door de Spanjaarden don Pedro Blanco en don Pedro Martinez op de kust van Afrika gevestigd, aangevallen en verwoest heeft. De schade wordt op niet beneden de 500,000 piasters begroot. 15,000 Negers, tot die factorijen behoo- rendehebben de gelegenheid waargenomen om te ontvlugten. Deze gebeurtenis had te Havanna groote gisting te weeg gebragt. De En- gelschen verdedigen hunne handelwijze, door te zeggen dat de ver nielde factorijen kantoren voor den slavenhandel waren. B E L G I E. BRUSSEL den 22 Maart. Men blijft alhier in dezelfde onzekerheid verkeeren. Er zijn steeds geruchten van ministeriële wijzigingen in omloop. Ook wordt voortdurend van eene ontbinding der kamers gesproken. Er is echter nog niets stellig nopens het een of ander bekend. Men verzekert, dat de kamers donderdag eene mededeeling van wege de regering zullen ontvangen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 24 Maart. Naar men verneemt is het bezoek, hetwelk Zijne Majesteit, de koning op heden aan de stad Rotterdam zoude gevenverschoven tot maandag den 29 dezerten gevolge van eene ligte onpasselijkheidbestaande in eene zwelling der regterhand. Naar men verneemt zijn de leeraars der onderscheidene gods dienstige gezindheden aangeschreven geworden tot het doen van gebe-* den voor de gelukkige bevalling van II. K. II. prinses Frederik der Nederlanden. Aan den kapitein .7. L. Naessen, voerende het fransche schip le Souvenir, is door Z. M. eene gouden medaille en loffelijk getuig schrift toegekend gewordenals een blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheidwegéns het op den 26 April 1839bij IJsland met behulp zijner equipage, en niet zonder levensgevaar redden der man schappen van het verongelukte nederlandsche schip Vrcdewenscligezag voerder Goedknecht. Blijkens bekendmaking van den minister van finantiën zijn do middelprijzen der inlandsche granen van 20 Februarij tot 19 Maart 11. geweest als volgt: Tarwe per mud 7,84; rogge 5,52; boek weit 5,41; gerst 4,55; haver 2,99; ongepelde spelt ƒ3,10; diensvolgens zullen gedurende de maand April aanstaande de rogten op den in- en uitvoer per mud bedragen als volgt Tarwe en ge pelde spelt ƒ1; rogge 30 c.boekweit 50 c. gerst en mout 25 c. haver 75 c. en ongepelde spelt 50 c. de uitvoer is vrij. De inschrijving voor jongelingen welke wcnschen aangenomen te worden in de Kiceeltschool voor de Zeevaart te Amsterdamtot op leiding, zoowel voor de koopvaardij hier te lande als voor die in Oost-lndiezal plaats vinden op den laatsten donderdag van de maan den Maart cn Junij 1841des morgens ten 9 ureaan genoemd ge sticht, of ten huize van commissarissen buiten Amsterdam; kunnendo men bij hen of aan de kweekschool zelvede verlangde informatiën franco aanvragen. De innaam geschiedt eens in hot jaar, tegen Sep tember, na af te nemen examen in Augustus. Voor dit jaar 1841 moeten zij zijn geboren voor de koopvaardij hier te landetusschen den 1 September 1827 en den 31 Augustus 1830, die voor Oost- lndie worden één jaar ouder geadmitteerd. Men leest in de Arnslerdamsche Courant van eergisteren «De gelukkige uitkomst der artcsiaansche putboring te Parijs geeft aanleiding, dat de aandacht onzer stadgenooten zich op nieuw vestigt op eene gelijke onderneming, welke hier ter stede op deNieuwmarkt beproefd wordt. Wij kunnen van goederhand verzekeren, dat deze putboring, welke, om verschillende redenen, eenigen tijd gestaakt is moeten worden cn bij welke men niet minder dan te Parijsmet ve lerlei moeijelijkheden te kampen heeft gehadop dit oogenblik met het meeste geluk voortgezet wordt. Men heeft de aanmerkelijke diepto van 167 ned. ellen bereikt, en de staat der werkzaamheden is zoo danig, dat er, buiten onvoorzien ongeluk, geene verdere moeijelijk heden te verwachten zijn. Het is te wcnschendat de gecommitteer den tot dit gewigtig werk in staat mogen blijvenhetzelve zonder op onthoud voort te zettenen dat zoo doende niets onbeproefd moge blijven om hetzelve tot eenen gewenschten uitslag te hrengen. Uit Curasao heeft men de volgende berigten van den 8 Fe bruarij ontvangen Den 31 Januarij is alhier de eed van getrouwheid aan Z. M. ko ning Willem II met veel plegtigheid afgelegd door de hooge autoritei ten en ambtenaren door de schutterij en de bezetting in handen van den heer gezaghebber, baron van Raders. De eedaflegging door de troepen geschiedde onder het gebulder van een koninklijk saluut van 101 kanonschoten van de forten Amsterdam en Nassau en van Z.1 M.' brik Mercuur. Des avonds had er eene soirée in het gouvernements huis plaats, waar de voortreffelijke muzijk der muzijk-korpsen van do schutterij en het garnizoen zich liet hooren onder de leiding van dpn heer Alberlier. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSGHE BERIGTEN. Het was nog onzeker of de lljarige koningin van Spanje in persoon do opening der cortès zou bijwonenof dat deze door een koninklijken com missaris zou geschieden. De bank te Madrid had aan den minister van finantiën eenige millioenen in voorschot beloofd ten einde in do dringendste behoeften te voorzien. Den 30 Januarij is te Mayaguez de hoofdstad van het eiland Porto Rico een hevige brand uitgebroken waardoor in weinige uren bij de 450 huizen in de asch zijn gelegd. Do schade wordt op 800,000 p. st. begroot. De koning van Pruissen geeft alle dagen blijken van hartelijke genegenheid voor zijne beminde onderdanen. Sedert eenige dagen merkt men op dat de genie vele reparatiën doet daarstellen aan de forten Liefkenshoek en Lillo. Men heeft in het laatstgenoemde fort een aantal huizen aangekochtom er kazernen op te rigten. Gebroken de as van het rijtuig van den prins de Chimay te Rotterdam waarbij eene hofdame haren boezem heeft ge kneusd. Het isna een geregtelijk onderzoek van zes maandenge bleken dat de persoon, welke in October 11. op Lodewijk Philips geschoten heeft niet Darmes maar üarnés heet 1 Er wordt op een buiten bij een eenige dame gevraagd een berekende ongehuwde koetsier die nimmer sterken drank gebruikt. AC.) Men berekent dat in het bosch van Boulogne alleen reeds elf millioen franks aan de vesting werken van Parijs zijn te koste gelegd. Te Leijden vraagt men man

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1