ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. de openbare zitting hervaten een door elf leden onderteekend voor stel gelezen strekkende om een adres aan den koning in te dienen. Daarbij wordt te kennen gegeven, dat de betreurenswaardige verdeeld heden welke zich gedurende deze zitting vertoond hebben een nieuw bewijs opleveren van do onmagtwaarin zich een wetgevend ligchaam bevindt, om zich met de wezenlijke behoeften der natie bezig te houden wanneer de partijen zich van elkander verwijderen in plaats van zich te naderen dat de senaat het dus als een pligt beschouwt, de aandacht des konings op dien toestand te vestigen welke wezen lijke gevaren kan doen ontstaan en datwelke maatregelen Z. M. in dezen mogt noodig oordeelcn om rampzalige verdeeldheden te doen ophouden de senaat zich overtuigd houdtdat alle verstandige en gematigde mannen zich aan dezelve zullen sluiten. Na eenige discussie werd besloten dit voorstel te doen drukken pn de beraadslagingen omtrent het in overweging nemen van hetzelve tot den volgenden dag uit te stellen. Den 18. De partij der geestelijkheid heeft gisteren in den senaat de bovenhand behouden. Het adres is met 23 tegen 19 stemmen aangenomen. Over 't geheel wordt het besluit door de groote meerderheid in deze hoofdstad zeer afgekeurd. Men erkentdat het den senaat vrij stond om zich tegen de ministers te verklaren maar men oordeeltdat deze vergadering verkeerd handeltmet den koning te dwingen om zich voor eenc dor beide partijen te verklaren. Men meentdat de senaat alsnu op nieuw een bewijs heeft gegeven dat Belgie ih twee hoofdpartijen verdeeld is, die zich niet met elkander kunnen verstaan dat maatregelen zoo als thans genomen worden geenszins kunnen dienen om die partijen lot elkander te doen naderen maar dat de partij der geestelijkheid liet er op toelegtom op nieuw in het be wind de bovenhand tc bekomen ten einde de liberalen te onder drukken dat zij of eene alleenlieersching beoogtof ecne theocratie dat buitendien de laatste beraadslagingen bewijzen hebben opgeleverd dat de personen tot den voormaligen adel hebbende behoord (want de belgische constitutie erkent geenen gepriviligeerden stand) en in don senaat zitting hebbende, zeer duidelijk hebben doen blijken, dat het hun ergerthet hoog bestuur bij voortduring in handen van bur gerlijke personen zoo als de tegenwoordige ministers zijn gevestigd te zien. Men begrijptdat de gedragingen van den senaat niet anders kunnen uitwerken dan cene vermeerdering van de bestaande twee- dragten dat zulks te eenigcr tijd noodlottige gevolgen kan hebben niet alleen op de welvaartmaar ook op de zelfstandigheid des lands. Nadat het adres was aangenomen is de commissie benoemd, welke hetzelve den koning moet aanbieden. Het lot beeft, onder anderen de namen van de hoeren de Haussy en de Quarré aangewezen j doch heiden hebben verklaard geen adres te kunnen overbrengen waarbij ccne dadelijke inbreuk wordt gemaakt op liet constitutionele regt van dc kroon. Bcido deze senateurs zijn daarop doof de toehoorders met een uitbundig vreugdegejuich begroet. Des avonds heeft men eenige buitengewone militaire maatregelen genomen ter verzekering van dc goede orde f doch het blijkt niet slat dezelve noodig zijn geweest. Den 19. "Volgens bet regerin'gsbladden Mmiteur Beige, is het antwoord des konings aan de depntatic Van den senaatdie hem hel adres kwam aanbiedenals volgt geweest «Mijne heerenik ontvang het adres van den senaat; ik heb nim mer aan deszelfs goede gezindheid getwijfeld. Ik zal dit adres aan dachtig onderzoeken." Volgens hetgeen sommige bladen gisteren avond vermeldenhad de koning er bijgevoegddat de senaatzamengesteld zijnde uit personen die alle de belangen des lands vertegenwoordigen in staat moest zijn al deszelfs behoeften te waarderen. De koning had zich voorts min zaam met de 'leden van de deputatie onderhouden. Intusschen schijnt het gegeven antwoord de aanbieders en voorstanders van het adres biet zeer behaagd te 'hebben. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGEden 21 Maart. Door Z. M. is den 17 dezer een besluit genomen houdende nadere regeling der betrekkingen van de hoofden der ministeriële departementen met de beide kamers der statcn-generaal. HH. KK. HH. de prins en prinses van Oranje hebben donderdag morgen deze residentie verlaten, om zich naar Stuttgardt te begeven, Jen einde aldaar eenigen tijd te verblijven. -Men wil dat Zijne Majesteit den noodigen last gegeven beeft om de zaak van jonkh/ if. L. van Andringa de Kempenaerridder der Militaire Willemsorde 4l'° klasse die in der tijd wegens be weerd onregt, zijn ontslag heeft gevraagd, door dc departementen Wn oorlóg en voor de marine en koloniën te doen onderzoeken en aan eene herziening te onderwerpen. Uit Batavia wordt van den 25 November gemoldDezer dagen heeft dc berg Gedé meer dan gewoonlijk en vrij beduidend gebrand hetgeen niet alleen in de Preanger regentschappen, maar ook te Bui tenzorg opgemerkt is geworden. Ter laatstgenoemde plaats viel zelfs Een ligte zoogenaamde aschregen. Alhoewel zich geen vuur vertoonde, liet de zware rook, welke onophoudelijk van uit den krater opsteeg, geen twijfel over ten aanzien der buitengewone werking waarin de Berg verkeerde. Dit op den 12 dezer waargenomen natuur-verschijn- sel, heeft zich den 14 dezer met vermeerderde kracht herhaald. Te Patjei, 10 palen van Tjanjor, werden toen vlammen gezien en men hoorde weder slagen even als op den 12. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Te Milfordin Engeland is dezer dagen zekere soldaten-weduwe Mary Duvils genaamdin den hoogen ouderdom van bijna 102 jaren overleden; zij had baron man in den oorlog tegen de Amerikanen ge volgd. Ook is onlangs te Baumber een landbouwer, met name John Goddard, in den ouderdom van 93 jaren gestorven, die 6 kinderen, 64 kleinkinderen en 160 achterkleinkinderen nalaat. Te Goes wil men eene geregelde stoomvaart, van uit de kaai dier stad naar Botterdam en vice versa tot stand brengen. Bondom de graftombe van Napoleon, in de kerk der Invaliden te Parijs zijn 44 vaandels opgehangen in den slag van Ausferlitz op de Oostenrijkers veroverd. Onder het garnizoen van Straatsburg heerscht sedert den aanvang van het jaar eene beduidende sterfte, ten gevolge van hersen-ontstekingen en zinkingkoortsen. Te Amsterdam begint men ijverig aan den artesischen put, op de Nieuwe- markt, te werken. In het vorige jaar beeft men op den Berlijn-Pots- dammer spoorweg 13,975 rijksdaalders aan kolen bezuinigd. Boven Utrecht is den 17 dezer, 'snamiddags vijf ure een zwaar onweder, ver gezeld van hagel en regen, losgebarsten, waarbij de bliksem op den stads singel in een boom is geslagen. Te Amsterdam is te water gelaten het stoom-sleepschip de Stad Amsterdambestemd tot het slepen van schepen aan het Nieuwe Diep. Dé duitschc bondsvergadering heeft besloten, aan den heer J. P. Wagner, voor zijne uitvinding der electromagnctische stuwkracht, eene belooning in geld toe te kennen van 100,000 flor. Den 16 dezer werd te Keulen de eerste algemeene vergadering gehouden der deelnemers aan eene aldaar op te rigten nairielooze maatschappij tot bereiding van kunst-mineraalwater. De jeugdige onverlaat Jones, die reeds t weemalen op eene geheimzinnige wijs in het paleis en tot de woon vertrekken der koningin van Engeland is doorgedrongenis voor den derden keer onbemerkt in het paleis gekomen en werd in eene der zalen gevonden op het oogenbli'kdat hij bezig was op zijn gemak te ontbij ten met eenige spijzen die hij blijkbaar in een verwijderd gedeelte van het paleis weggenomen baden afziende wat er voorviel. Hij werd weder gevat en naar de gevangenis, waaruit hij sedert kort ontslagen was, overgebragt. Hij betoont zich zeer onverschillig, en geeft geenerlei antwoorden. Als vagebond is hij tot eene gevangenisstraf van 3 maan den veroordeeld. Te Parijs is een notaris in verzekerde bewaring gesteld, die beschuldigd wordt van bet verduisteren van aanzienlijke, hem toevertrouwde fondsen. De 9 laatste franSche officieren, welke zich nog bij de belgische troepen bevondenzijn de generaal Hurel daar onder gerekend, dezer dagen naar Frankrijk teruggeroepen. Aan de nederlandscbe stoomboot-maatschappij te Botterdam beeft Z. M. conces- cie verleend tot het aanleggen eener stoomboot-dienst tusschen die stad Vënlo en Maastricht. ln de te Amsterdam door de Handelmaatschappij gehouden kofïij-veilingop den 18 dezer, is alles verkocht. Dezer dagen heeft men in Weenen eenige moeite gehad met een persoon die, tot do fransche ambassade behoorende met eenen aangestoken sigaar langs de straat gingzonder te letten op de vermaningen van de policie- dienarénom dit na te laten, en welke eindelijk door een grenadier, die op post stond en die hij met zijne rotting eenige slagen loebragt opge pakt en in het schildernuis was gezet, tot dat hij door de policie werd afgehaald. De fransche ambassadeur graaf de St. Aulaire, aan welken men de zaak had overgelaten heeft zich gehaastom de beleedigden regt te verschaffen en te bevredigen. Men heeft daarbij menige uitdrukking vernomenwelke een duidelijk bewijs opleverde dat men den frarischcn overmoed in Weenen nog geenszins vergeten was en ook niet wilde dul den. Ook te Groningen heeft donderdag middag een ontzettend zwaar onweder plaats gehad; geduchte bliksemstralen, door de hevigste donder slagen önmiddelijk opgevolgd doorkliefden bijna onafgebroken genoeg zaam een uur lang, op eene ontzaggelijke wijs, de lucht. Den 17 dezer is van de werf des heeren F. Smitste Gorinchem aangekomen en met gejuich ontvangen de nieuw gebouwde stoomboot Stad Gorinchem, bestemd om tusschen die stad en Middelburg te varen. In de arse nalen van Vincennes en S.'Thomas d'Aquin (Frankrijk) wordt sedert eenige dagen groote drukte opgemerkt. Een gedeelte van het werk volk aan de vestingwerken van Parijs nabij Romainville heeft bij wei gering van bunnen eisch om verhoogd daggeld den arbeid gestaakt zonder zich echter aan verdere buitensporigheden schuldig te maken. BROUWERSHAVEN den 19 Maart. Binnengekomen de schepen Socrabaija, kapt. F. W. Poots Prinses Marianne, kapt. IJ. Scholt beide van Batavia, en de Jonge Jacob, kapt. Avan der Kaavan Gend alle 3naar Rotterdam bestemd. Heden beviel voorspoedig van een' ZOON, P.A F.A den BOER, geliefde Echtgenoot van ZlERlKZEE, den 19 Maart 1841. F. C. CATS. Bij B. W. VEBMUNT, in de Lange-Nobolstraat zijn te bekomen voor de 183"'c Koninklijke Neder!. Loterij, Hecle en Gedeelten var. LOTEN, Koop en Huur, Prijs-Courant. De trekking begint op aanstaanden Maandag den 29 Maart 1841. Bij A. P AU LUS SE, beste LÜIKSCHE KALK, a 90 Cents per Mud. VIT DE IIAND TE KOOP een HUIS en WIN- KEL des verkiezende met overneming van de Winkelgoe deren. Te bevragen bij de Uitgevers dezes. g PUBLIEKE VERKOOP ING te Zierikzee op Donderdag dén 1 April 1841 van eene aanzienlijke partij HOUTWAREN, bestaande in eiken D R A A I-B O O M E N met palen masten ZET-HEKKENS, GOTEN, LADDERS, PLANKEN, SPAIUïEN on KOLDE R S. OPENBARE VERKOOP IN G binnen Middelburg in het Klein Schuttershofop Maandag den 5 April 1841 des voormiddags 11 ure, ten overstaan van den Notaris ABRAHAM vandenBRQECKE, Az. tegen kontante betaling van de volgende nieuw gemaakte ARTIKELEN te weten: ruim 200 Schuijer- of Kruiwagens, Spaboomen met Bladen en Pinnen Boozendaalsche Schop pen, Graanschoppen grooteen kleine Groepschoppenalles van diverse Houtsoorten HooirijvenGareeiknippels Luiwagen- en Bezemstok ken diverse soorten van Stelen, Tuinbanken en Tuinstoelen in soort Voetbankjes Bloembakken voorts eene partij van ongeveer 500 dozijn Bezems en Boenders; mitsgaders ongeveer 5000 paren Klom pen gesorteerd en wat verder zal worden gepresenteerd. Alles op Zaturdag te voren en op den Verkoopdag voor ieder te zien. te ziéiukzbe bij de wed. a. de vos en zoonstadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2