N.o 23. ZIERIRZEESCHE Vrijdag A.o 1841. COURANT. den 19 Maart. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏËR1KZËE, Ontvangen hebbende éene circulaire aanschrijving van Zijne EXcell. den ■Heer Staatsraad Gouverneur,dezer Provincie, Van den 8 dezer maand (Provinciaalblad n..° 25), waarbij de Miliciens der ingedeelde ligtingen van 1838 en 1839 die in het genot van bepaald verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn voor den tijd van drie maanden in werkelijke dienst worden opgeroepenbrengeh zulks ter kennis van de daarbij belanghebbende Miliciensdie binnen deze Stad zich met bepaald ver lof bevinden met. lastom van heden tot en met den 23 dezer maand zich, ter Stedelijke Secretarie te vervoegen, óm aldaar met hunne ver* pligtingen te worden bekend gemaakt. En opdat niemand hiervan onkundig Zoude zijn zal deze worden afgekondigd en in de Stads-Couraht geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zi'erikzeeden 13 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. -■ - DUITSCIIL AND. FRANKFORT, den 1-3 Maart. Volgens brieVén uit Bieberich van den 10 dezer, iott aldaar per èsiafeUc de tijding zijn adngebragt, dat de duitsche bondsvergadering besloten had de hessisobe regering te ge lasten den steenen damdien zij in den Rijn had doen leggen weder weg te ruimen. Dc regering van Nassau bod daarop alle inwoners van Bieberich en Wiesbaden gelastzich gedurende dé uitvoering van dit hevel rustig te gedragen. Bevestigt zich dit bcrigt, dan zou de scheep vaart langs den regter rijn-oever Weldra weder hersteld zijn. Naar men uit Polen meldt, word dé reeds meermalen vermelde verplaatsing der troepen daar te lande, naar dö.zijde der westelijke grenzensedert de terugkomst van den vorst-stedehoudcrveldmaar schalk Paslcevitz, uit Petersburg, met verdubbelden ijver voortgezet. Thans is in deszelfs geheei bekend géworden dc allocutie door den paus hij het laatste consistorie gedaan. Daarbij geeft Z. II. tè kennen dat hij na zich reeds vijf jaren geleden in een alsloen ge* houden consistorie over den toestand van Spailjë beklaagd te hebben, gehoopt had dat de regering van dal land een' anderen weg zou inslaan dat verre van dien de zaken zeer verergerd zijn dat aldaar bijna alle mannen kloosters opgeheven de kerkelijke bezittingen ver beurd verklaard zijn het meest heilige met voeten vertreden is dat de pauselijke inlernunoiusdie tot schikking der aangelegenheden tus- schen beide wilde komenmet de gewapende inagt uit het rijk is verdreven; dat in het katbolijke koningrijk goddelooze boeken vér* spreid, ja somwijlen ketterscbe leeraren (ertgelsche zendelingen) niet verhinderd zijn om het geloof der eenvoudigeil te bederven enz. irWee ons (zegt de paus) wanneer wij terwijl de heilige dingeri zoo geschokt en de kerkelijke vrijheid zoo zwaar geteisterd wordtgeen' muur tot bescherming van het huis Israels oprigten en ons verder slechts bepalen tot verzachtingen en stille klaglëri," De paus eindigt met al de in Spanje genomen maatregelen voor nietig en krachteloos te verklaren. Van de tufksche grenzen wordt, onder dagteekening van den 26 der vorige maandnaar tilett zegt uit Zekere bronnenherhaalde* lijk gemeld, dat het oostenrijksche smaldeel in de Levant hevel beko men heeft huiswaarts te keeren Zeer mogelijk is het echterdat de jongste bekende tijdingen uit Alexandria' eenige verandering in dat be sluit zullen te Weeg brengen. Zoo veel is zeker dat men ook te Konstantinopelvolgens een schrijven uit die stad niet zonder be zorgdheid waS nopens het antwoord van Mehemed-Ali op den groot- heerlijken firman, en aldaar zeer goed inzag', dat de onder-koning zich aan deszelfS bepalingen niet zou onderwerpen. Behalve (1e reeds be kende, moeten er nog meer harde voorwaarden in genoemd stuk ver- Vat zijn. Zoo zal zijn leger niet sterkef dan 20 tot 25,000 man mogen wezen. Zoo zal hij geen oorlogschip zonder toestemming der porte mogen bouwen, enz. Men scheen te Konstantinopel zoo zeef van de hardheid dier bepalingen overtuigd te zijn dat de gezant der porte, die met de overbrenging van den firman belast was, bevel had bekomen om, wanneer Mehcmed-Ali zich niet aan den firman wildo onderwerpen Alexandrie niet dadelijk te verlaten maar alvorens des wege naar Konstantinopel te berigtëü. De porte scheen namelijk niet ongeneigd, om nog eenige wijzigingen irt den firman te brengen. Van eene vrije keuze in de opvolging moet zij echter niet willen afzien. Is dit waar, dan kan, bij de bekende gezindheid Van Ibrahim-pacha, die zeer goed moet inzien, dat het hier uitsluitend op hem gemunt is, het oostersche vraagstuk geenszins als opgelost beschouwd wor den, De vertegenwoordigers der groote mogendheden schenen dit zeer wel in te zien naardien zij tegenbevel hebben gegeven tot het ver trek der consuls-generaal naar Alexandria'.- Den 14. Het berigt van het wegruimen van den steenen dam in den Rijn heeft zich bevestigd, en bereids zijn 300 pioniers behoo- rende tot het hondsgarnizoen van Maintz naar Bieberich vertrokken óm denzelven weg te nemen. Tot dus verre zouden zij echter door den hoogen stand van hot water daarin verhinderd zijn geworden. Men berekent dat, ten gevolge der onlangs gedane sterke .aan wervingen, door welke voor de duitsche provinciën 44,000, voor de italiaansche 12,000 en voor Hongarije 38,000 manschappen zijn of worden onder de wapenen gebragthet personeel van het mobiel oos- tenrijkscbe leger weldra 200,000 man zal beloopen. Ofschoon men niet aan het uitbreken van den oorlog gelooft, wordt echter deze kom-, pletering dter arrnée met genoegen gezien, dewijl men meent dat dé onderhandelingen over den gewapenden vrede, van de zijde der duit sche regeringen, daardoor niet dan bevorderd kunnen worden. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 13 Maart. Nadere berigten uit New-York blijven even oorlogzuchtig iuiden als de vroeger hiedegedeelde. Het huis der noord-amerikaansche representanten heeft zich eenparig met het voor stel van den heer Fillmore vereenigdom de commissie voor de mi litaire zaken tot het in staat van verdediging stellen der noordelijke frontieren, en het beramen Van andere maatregelen van defensie, ook ter zee, te magtigen. Yoorls is de somvroeger tot verdediging van den staat van Maine toegestaan, van 400,000 op een millioen dollars gebragt, en eindelijk het voorstel in commissie gesteld, waarbij dé gouverneur van dien staat gemagtigd zou wordenonverwijld maat- fegelen te hemen orh de troepen der ëngelsche regeringdie thans het betwist grondgebied bezetten, hetwelk, volgens de voorstellers, lui- dens het traktaat van 1783 onloochenbaar aan de Vereenigde Staten behoort, die landstreek te doen ontruimen. Sedert eenige dagen worden de werkzaamheden ter uitrusting van oorlogsvaartuigen in onze zeeplaatsen met 'verdubbelden ijver voortgezet. TRANKRlJ R. PARIJS, den 13 Maart. De hertog van Aumale heeft deze hoofd stad verlaten, om zich naar Algerie te begeven, werwaarts de hertog van Nemours hem in de laatste dagefi der maand volgen zal. Abd-el- Küder maakte zichnaar de jongste berigten tot een wanhöpigetl wederstand gereed. Sommige ministeriële biadéii laten zich zeer ongunstig over dö voorwaarden uit, die den onder-koning door de porte zijn voorgeschre ven en zeggen dat het afsiaah daarvan weinig verwondering kan ver wekken iiaardien deze voorwaarde de geheele aangeboden erfelijkheid tot eene verguizing ëri een bedrog maken. Uit Toulon schrijft men dat er een fransch smaldeelzamen- gesteld uit zes fregatten en een linieschip van 74 stukkenonder hevel van den schout-bij-nacht Lainé naar de Indische-Zee zou worden gezoiiden, De prins dc Joinville Zou met de Belle-Poule aan dië expeditie deel nemeti. Den l5. Op den 1 Mei, den naamdag van den koning, zullen de vaandels van de nieuwe regerrieiiten infanterie en kavalerie, die door de hertogen van Orleans en Nemours gevormd zijnalhier plegtig uitgereikt en denkelijk hij die gelegenheid ook de groote revue over het geheeie garnizoen der hoofdstad gehóuden worden. Van Algiers wordt den 28 laalstleden geschreven, dat dc linie van defensie bij Bildah weldra voltooid zou wezen. Door middel van blokhuizen, op kleinen afstand van elkander geplaatst, zal een gering garnizoen de nadering van den vijand kunnen beletten. Een dagblad van Brest behelst brieven uit Montevideo, volgens welke het leger onder Lavalle, den 28 November; iii de omstreken van Santa Fé, totaal zou zijn verslagen door de göuvernementstroepeu onder de hevelen der generaals Öfibe en Pacheco. Het getal dooden gekwetsten en gevangenen der verslagen partij wordt te zamen op 1500 begfoot, terwijl ook al hel geschut en de bagagie in de magt van Rósas geraakt warenen Lavalle, met de hem overgebleven troe pen, zich ter naauwérnood door de vlugt had kunnen redden. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGEden 17 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van eergisteren is ontvangen eene konink lijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, nopens dë Onteigening ten algemeenen nutte. Daarbij wordt van het beginsel uitgegaan dat geene dergelijke ont- èigehing kan plaats hebben dan ten gevolge van een koninklijk besluit, welk besluit niet zal worden genomen, dan nadat, ten aanzien der voor het werk gevorderde eigendommen de belanghebbenden door dc provinciale Overheden zijn gehoord. In elk gevalzal men door tus- Schenkomst dezer OXerheid trachten bet bezit der eigendommen bij minnelijke schikking te erlangen. Bij het mislukken daarvan, wordt de zaak vöór de bevoegde regthank gebragtwelkeöp de vordering van deii gouverneur der provincie, de onteigening gelast, enna ge boord te hebben het verslag van drie door dezelve te benoemen des kundigen, den te betalen prijs bepaalt. Tart eene voorloopige inbe zitstelling wordt in dc voordragt geene melding gemaakt, doch al dö ten dezen in te stellen regtsvorderingenworden als spoed veroischendo' zaken aangemerkten tot in het hoogste ressort als zoodanige behan deld. Evenwel zal de regthank, met de uitspraak belast, daartoe termen vindendede voorloopige uitvoering van het vonnis kunnen gelasten, tegen betaling, of consignatie, van den bepaalden koopprijs, en consignatie van nog een vierde van denzelven. Men verlangt, dat al de regtsvorderingenwelke te dezen zullen móeten worden onder nomen "met de meeste kortheid zullen worden afgedaan eu men re kent in dezen ook op do medewerking der regterlijke overheid.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1