ZIERIRZEESCHE a9 A.° 1841. COURANT. den 12 Maart. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 21. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEÈ, brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenendat door H. E. G. A. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provinciebij besluifcvan den 26 Februarij j!. Provinciaalblad n.° 21 is vastgesteld en mfltifege- deebl de lijst der bevoegd erkende beoefenaars van de onderscheidene takken der Geneeskunst in deze Provincie, over het jaar 1841 .bene vens -die der geneesmiddelen en werktuigen .welke de geneeskunst- oefenaren ten platten landeieder zooveel bet door hem beoefende vak betreftsteeds schouwbaar moeten voorbanden hebben en dal deze lijsten Van heden af ter Stedelijke Secretarie door de belanghebbenden kunnen worden ingezien. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zicri'kzeeden 10 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt-„ Ter ordonnantie van Dczelven De Stads Secretaris, W. J-. P. KROEF. DÜlTSCHLAND. FRANKFORT, den 5 Maart. De gewelddadige handelwijze, die Hcssen-Darmstadt zich veroorloofd heeftom de haven van Bieberich te versperren beeft bier een zeer onaangenamen indruk gemaakt en wordt algemeen hoogclijk afgekeurd. De dafmstadsche regering schijnt het thans volvoerde plan sedert lang gekoesterd te hebben. Het getal der gebezigde grootére en kleinere vaartuigen bedraagt, naar men ver zekert, niet minder dan 160 a 170; een gedeelte van dezelve heeft men even boven Bieberich in de rivier laten zinken en daarop eene overgroote hoeveelheid steenen laten vallenwaardoor bet vaarwater als door eenen steenen muur afgesloten is. Een gedeelte van dezen muur, of dam,, moet zich uitstrekken tot op bet tot Nassau bcheo- rende gebied der rivier. Dc waarde der voor deze versperring gebe zigde steenen wordt begroot op 42,000 guldens. Ofschoon 500 werk lieden daaraan bezig waren, is het werk, 'twelk des nachts was aan gevangen, eerst op den middag van den volgenden dag Voltooid geweest. De nassauscbe overheden hebben alles rustig aangezien, zon der van haren kant eenigen maatregel te nemen. De hertog van Nas sau was eenige dagen te voren op reis gegaan. Z. D. is terstond nadat bij berigt. van het voorgevallene bekomen had herwaarts ver trokkenen beeft eergisteren eene langdurige conferentie met den pre^ sident der bondsvergadering gehouden. Do militaire gouverneur der bondsvesling Mainfz de landgraaf van Hessen-Homburg, bevindt zich heden alhier, om insgelijks over het gebeurde te handelen. Men ver zekert, dat de militaire bevelhebbers van Maintz er zich over beklagen, dat de vaartuigen met steenen enz. welke naar Bieberich de rivier afzakten dos nachts do schipbrug van Maintz gepasseerd zijn zonder hunne toestemmingen dat zij den thans in den Rijn aanwezigen steenen dam als gevaarlijk voor de bondsvesling beschouwen. Men meentdat de steenen wel weder uit de rivier gebaald kunnen wor den maar dat dit veel lijd en moeite zal kosten. Van den kant van Nassau schijnt men bedacht geweest te zijn op bet nemen van represailles tegen Hessen-Darmstadt. Onder anderen moet bij Caub cenig geschut in batterij gesteld zijn; maar men verzekert, dat Nassau gelast is geworden zich zorgvuldig van allo Woderkeerige maatregelen Van geweld te onthouden. Te S.1 Petersburg mèënen sómmigendat de russischc regering eerlang weder tot bet sluiten van eene nieuwe leening verpligt zal zijn, naardien de expedition legen Chixva en Circassie, de uitrusting der vloten in de Zwarte- en Baltische-Zceën het bouwen van groote paleizen in de beide hoofdstedende kosten voor de trouwplegligheid der grootvorstin Maria, dc belemmeringen door den handel onder vonden, en het misgewas, gedurende twee achtereenvolgende jaren groote uitgaven hebben veroorzaakt. Nogtans twijfelt menbij de onmetelijke hulpmiddelen van het rijk niet aan een spoedig herstel der finantiën, althans wanneer de algemeene vrede behouden mag blijven. FRANKRIJK, PARIJS, den 7 Maart. De twee schrijvers van het blad la France, die gevat waren ter zake van bet vervalschen van brievendie aan den koning worden toegeschreven en die openbaar gemaakt zijn, zijn buiten alle aanklagt gesteld, en dus uit de gevangenis ontslagen. De Gazette du Languedoc bevat het volgendeHet schijnt stel lig, dat de ontwapening besloten is. Aan bet tuighuis zijn bevelen ontvangen, om de buitengewone werkzaamheden, die sedert eenige maanden tot uitrusting van nieuwe batterijen waren aangevangen te doen staken. Eergisteren zijn-,een aantal werklieden teruggezonden. Naar aanleiding van eene opgave in een ander dagblad, meldt de Moniteurdat de korvet l' Aube voor Nieuw-Zeeland post moét blijven vatten Het schijnt dus, dat ons bewind nog niet gezind is alle voornemensom op Nieuw-Zeeland eenige kolonie aan te leggen op te geven. Nogtans weet men, dat Engeland dat belangrijk eiland als aan zich onderworpen beeft verklaard. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 10 Maart. In de zitting van de tweedo kamer der staten-generaalvan gisteren, zijn ingekomen de volgendo ontwerpen van wet, als; 1.° ontwerp van wet, betreffende de reg- terlijke organisatie der provinciën Zuid-HollandNoord-Holland en Limburg 2.° ontwerp van wettot opheffing van den bijzonderen en exceptionelen regtstoestand van het hertogdom Limburg; 3.° ont werp van w0lhoudende indeeling der regterlijke arrondissementen van de provincie Limburg, en 4.° ontwerp tot regeling der consignatie van effecten, ten behoeve van minderjarigen, ter voldoening aan de bepalingen van bet burgerlijk wetboek. Z. M. beeft dezer dagen een besluit genomen, betreffende do organisatie van het wapen der infanterie, waarbij hetzelve wordt za- mengesleld uit een regement grenadiers, een regement jagers en tien ;regcmenten van linie. De directeur-generaal Van oorlog heeft ter kennisse van ouders en voogden gebragt, die voor hunne zonen of pupillen admissie als kadet bij de koninklijke militaire akademie mogten verlangen, dat weder, in dit jaar, een vergelijkend examen over de adspiranten tot dat einde zal worden gehouden, en dat door hen, mitsdien, en wel vóór den 15 April aanstaande, een daartoe strekkend adres aan het departement van oorlog zal moeten worden ingezonden; zullende na dat tijdstip geene verzoeken om admissie tot gemeld examen worden aangenomen. Bij gemelde militaire akademie zullen dit jaar kunnen worden ge plaatst; 6 kadetten voor het wapen der infanterie hier te lande, en 10 kadetten voor dat wapen in de koloniën; 4 kadetten voor de ar tillerie hier te lande., en 9 voor evengemeld wapen in Oost-Indie; 3 kadetten voor de kavallerie bier te lande, en 2 kadetten voor de ka- valerie in de koloniën; 2 kadetten voor bet wapen der genie bier te lande, 1 kadet voor de genie in Oost-Indie, en 2 kadetten voor bet Vak van den waterstaat in de oost-indi'sche bezittingen. De questor-gcneraal van de algemeene synode derNederlandsche Hervormde Kerkbeeft ter kennis van zijne christelijke geloofsge- nooten gebragt dat de algemeene inzamelingten behoeve der nood lijdende kor,ken en personen in den jare 1840 heeft opgebragt de som van f'A2)597,48, waaronder uit Zutpben f 1040,47 'sGraven- bage f 1865,40 Rotterdam f 2142,80 Leijden f 1407,98 Amster dam f 5413,521/Ï; Haarlem f 1088,08 Utrecht 1636,67 en van de commissie tot de zaken der AVaalsche kerken f il54,52. In de amsterdamscho dagbladen vindt men eene aankondiging Van den raad van administratie der hollandsche ijzeren spoorwegmaat schappij inhoudende, dat den 24 Maart zal worden aanbesteed het maken van een gedeelte aardebaan, behoorende tot de tweede sectie van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam strekkende van de tegenwoordige sialionsplaats bij Haarlem door die stad tot aan de Brouwersvaart. Men leest in de El'oerfeltsche Courant, onder dagteekening van Berlijn, den 3 Maart, het volgende: «De hofmaarschalk van den koning der Nederlanden, baron Iluyssen van Ealtendijke, is eergiste ren hier aangekomen. Hij was overbrenger voor den graaf van Nassau, van eigenhandige brieven van den koning der Nederlanden en alle prinsen en prinsessen van dat koninklijk hu:s." Van de Kaap de Goede Hoop schrijft men dat de uitgeweken hollandsche boeren die een gemeenebest té Port-Natal gevestigd heb benzich eene vlag hebben gekozen, bestaande uit de hollandsche drie kleuren eveneens volgendedoch niet regtbanigmaar verdeeld in drie hoeken, waarvan de bovenste (rood) regthoekig, de tweede (wit) gelijkheenig, met het toppunt aan den slok, en de onderste (blnauw) regthoekig is. Uit Engeland zou het bevel gekomen zijn van die nieuwe republiek bezit te nemen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEIUGTEN, In Relgic hebben 1040 gemeenten geene schoolgebouwen. Daar nu Belgie ongeveer derdehalf duizend gemeenten bevat ziet men dat twee vijfde van dat getal zonder lokalen van onderwijs is. Men zegtdat do troepen van Ibrahim de slad Jericho verbrand hebben. Deze daad van vandalismus was toe te schrijven aan eenige schoten welke op de troepen terwijl zij de muren voorbij trokken gelost werden. Door den heer P. F. van Durate Dordrechtzijn reeds 9 personen van het scheelzien geopereerd en genezen waarvan een aan beide oogen Z.' M.s schooner Castor is op den 27 Juiij 1840 in de straat Riouw (Oost- ïndie) totaal verongelukt. Te 'sHage wordt zekere Jansje V. eene publieke vrouw vervolgd, wegens hel rollen van een zilver horologie in de uitoefening van bare functie. Nog wordt aldaar een ander vrouws persoon vervolgd ter zake van jonge meisjes te hebben verleid. To Delft is een eerstgeboren kind voor de pastorie van den wel eerw. beer pastoor S. tor nedergelegd en door dien eerbiedwaardigen geestelijke liefdevol onder zijne bescherming opgenomen. De Tunnel of gang onder de Teems zal op den aanstaanden Sint-Michielsdag voor het pu bliek geopend worden. De vijandelijkheden in Rio-Grande hebben wederom eenen aanvang genomen. Lavalle heeft op den 28 Novem ber eene nederlaag geleden 1500 man zijn op bet slagtveld gebleven. Sedert eenige weken heeft men to Brugge opgemerktdat ter markt al daar geen visch van Blankenberghe meer aankomt. De visch schijnt ten gevolge der zware koude in den afgeloopen winter de belgiscbe kusten verlaten te hebben. Te Rotterdam hebben 20 beeren zich vrij willig aangeboden om Z. M. met de koninklijke sloep naar Fijenoord te roeijen bijaldien Z. M. mogt goedvinden die belangrijke fabrijkplaats

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1