ZEETIJDINGEN. ADVERTBNTIEN. ten einde spoedende onderneming ontvangen. Tot dusverre had zij 400,000 p. st. gekost. De bekende abt Lacordaire, welke de orde der Dominicanen in Frankrijk wil herstellen heeft acht jonge lieden welke zich daaraan willen toewijdenen het ordekleed reeds hebben aanvaard mede naar Rome genomen. Koning Leopold reist welligt eerlang naar het luxemburgsche. In Pruissen is een koninklijk rescript bekend ge maakt, waarin, tegen den 1 Januarij 1843 t vermindering van belastin gen beloofd wordt, bijaldien bet gelukken mag het uitzigt op een duur- zamen vrede te bevestigen. In Eijeriand op het eiland Texelzullen publiek worden verkocht: 111 werkpaarden, 46 drie-, twee-en een jarige paarden en veulens 123 runderen 77 varkens 2219 lamschapen, 198 rammen, 1654 weren en 1757 enterlingen of jonge schapen. De berigten uit Rome zijn opgevuld met bijzonderheden nopens de karna- valsfeestenwelke hijzonder luisterrijk geweest zijn en door het fraaiste lenteweder begunstigd werden. Het volgende herigt staat in het dag blad van Jersey: den 8 Julij te verkoopen 131 processen, beboorende aan een' procureur van naam die genegen is zijne zaken af te staan. Let Welde cliënten zijn rijk en zeer hardnekkig(ff. IV.) De ned. brik Erasmuskapt. Hazekamp, van Rotterdam en Londen naar Batavia, is den 26 December, ten gevolge van opstand der equipage, aan de Kaap de Goede Hoop binnengeloopen. Dezer dagen is te Odense 'in Denemar ken een gewezen serjant, met name Albrecht, overleden in den ouder dom van 116 jaren. Hij laat eene weduwe na, met welke.hij in .zijn 90"" levensjaar in tweeden echt getrouwd was. Te S.' Jeap d'Acre heeft eene nieuwe uitbarsting van een kruidmagazijn plaatsgehad. Ón- derscheidene personen waren (laarbij gekwetst geraakt, en er was veel j schade aangerigt. De maarschalk Victor is den 1 dezer bezweken. Op den 1 Januarij jl. bedroeg hot getal engelsche oorlogschepen van al-_ lerlci grootte die in werkelijke dienst, waren, 242. Te 'sHage heèft een vader van een talrijk huisgezin, ter zijner redding, een zeldzaam tafelkleed met smaak en vlijt vervaardigd. Hetzelve zalmet 125 Hom mers a f2, worden verloot. Tegenwoordig wordt te Londen een aanmerkelijke wind-handel in thee gedreven. Len te Arras (Frankrijk) woonachtig meisje hetwelk de kwade gewoonte had van ouwels te eten beeft dezer dagen zichzelve genoegzaam vergiftigddoor eene doos met ekleurde ouwels bijna geheel ledig te eten. Spoedig loegebragte hulp eeft de onvoorzigtige in het leven behouden. Dit voorbeeld is eene les voor allen die aan ouwelen-eetzucht mogten botvieren. In Spanje worden thans ijverige pogingen aangewend om zich den mineralen rijk dom van den grond ten nutte te maken. Een overgroot aantal nieuwe mijnen in de verschillende gebergten zijn of worden ontgonnen. De voorgenomene fransche kolonisatie op Kieuw-Zeeland schijnt mislukt; immers men meldt, dat de derwaarts gezondene oorlogs-korvet de Aube. onverrigterzake terugkeert, ais hebbende al de voornaamste punten dezer eilanden, door engelsche overheden in bezit genomen gevonden. In Rusland onderscheidt zich de winter door langdurigheid, strengheid en buitengewoon veel sneeuw. Ervarene weerkundigen voorspellen een weldadigen invloed van dien winter op den aanstaanden oogst. In den Courier de l'Ain leest men «Gedurende de overstroomingen werd een pas geboren kind te Thoissey met eene schuit naar de kerk gevoerd alwaar het water tot aan den drempel stond om den hei ligen doop te ontvangen dezelve werd door den pastoor toegediend welke het kind Aiozes noemde zijnde even als deze uit het water getogen. Dit kind tot eene niet zeer bemiddelde familie hehoorende beeft de pastoor deswege aan den koning geschreven Z. M. heeft geantwoord door de toezending van honderd franks ten behoeve' van dezen anderen Aiozes." In de koloniën der maatschappij van weldadigheid zijn in dé maand December laatstleden opgenomen 103 personen (waarvan 94 in het be delaarsgesticht te Ommerschans)geboren 17, van desertie terugge keerd 5, ontslagen 44, weggeloopcn 13, gestorven 34, (waarvan 20 onder de bedelaars-kolonisten in het 2'° geslicht)ten gevolge waar van de bevolking, die met inbegrip der ambtenaren den 1 December II. 9415 bedroeg, den 1 Januarij 9449 was. In het afgeloopen jaar zijn er gestorven 367 personen op eene be volking van gemiddeld 9158, dat is 4,01 van het 100tal iets meer dan in 1839, toen van het lOOtal 3,64 gestorven zijn. De sterfte onder de weezen en onder de huisgezinnen was in 1840 minder nog dan in vorige jarenen geringer dan de gewone sterfte in de burger maatschappijalleen onder de bedelaars-kolonisten was in 1840 de sterfte grooter dan in vorige jaren en vrij aanmerkelijk. De oorzaak is, dat er allengs meer oude, zwakke en sukkelende personen naar de koloniën wordenopgezondenzoodat het 2S' geslicht weldra eer een gasthuis dan eene kolonie zal schijnen. De bevolking is in 1840 vermeerderd met 492 personen, waarvan 411 tot. de bedelaars-kolo nisten, 16 tot de weezen en 65 tot de overige huisgezinnen belmo ren. Het is in dezen harden wintertijd een genoegelijk denkbeeld zoo vele behoeftigen en veriatenenvan al het noodige voorzienaan armoedelediggang en een zwervend leven onttrokkenin de kolo niën verzameld te zien onder het bereik van velerlei middelen ter hunner ligchamelijke en zedelijke verbetering. Daar is thans eene schoone koppel van een 20tal gecroiseerde schapen, zijnde het tweede geslacht van drentsche ooijen met een zuiderduin-ram. Derzelver wol is zigtbaar fijner,- en het gescboreh vloeswol was niet veel ligter dan van drentsche, en het schaap zelf is zoo nabij het drentsche ras ge bleven, dat het niet minder groot van stuk is en zich met liet ge wone voeder vergenoegt. De fabrijkwerkzaamlieden zijn thans zoo uit gebreid en menigvuldig als de omstandigheden eenigzins toelatenten einde tegen het voorjaarals de landbouw vele handen vorderteeni- gen voorraad fabrijkaten te bekomen waardoor er meer fabriekarbei ders dan gewoonlijk zullen kunnen worden gemist. In 1840 zijn ge weven van pijlakenvoerlakengrijs linnennoppendoek en ver schillende soorten van katoenen en bont te zamen .66,588 elverder 10,056 stuks halsdoeken, 370,502 koffijzakken en 44,837 stukken ka toen van ongeveer 20 el. Al deze goederen zijn, met uitzondering der koffijzakken en het grootste gedeelte katoenen,-in de koloniën zelve gebruikt. Het pij- en voerlaken wordt tegenwoordig geweven op aangekocht katoenen kettinggaren met zelfgesponncn inslag van afval van pincops der groote katoenweverij in de gewone koloniënhet grijs linnen mee- rendeels op aangekocht katoenen kettinggaren met zelfgesponnen garen van afval van de koffijzakken. Dit voldoet .zeer goed en levert het groot voordeel op, dat er weinig of geen vlas en wol behoeft aange kocht te worden. Ook de borstrokken worden van katoenen afval gebreid. Vervolg en eiol van de rtsultalen der jongste volkstelling (Zie ons vorig nommer.) Naar den ouderdom telde men op 1 Januarij 1840 in ons land onder de 10 jaren 348,150 jongens en 341,817 meisjes; tusschen de 10 en 20, 293,427 jongens en 289,848 meisjes; tusschen 20 en 30, 229,328 mannen en 241,072 vrouwen; tusschen 30 en 40, 183,876 mannen en 192,972 vrouwen; tusschen 40 en 50, 144,585 mannen en 157,157 vrouwen; derhalve een aantal van 557,789 mannen tus schen de 20 en 50 jaren oud welk gedeelte als de kracht der man nelijke bevolking kan worden beschouwd. In 1839 heeft het geheel getal geboorten over het rijk (zonder Lim burg; beloopen 98,830, als 50,939 van het mannelijk en 47,891 van het vrouwelijk geslacht. Dat der sterfgevallen is geweest 66,954, waaronder 34,553 van het mannelijk en 32,402 van het vrouwelijk geslacht. De onechte geboorten hebben bedragen 5051 of 0,51 van het aan tal geboorten in het algemeen. Het aantal doodgeborenen of levenloos aangegeven kinderen heiiep 4669zijnde 0,047 van het algemeen bedrag der geboorten. Het aantal huwelijken heeft bedragen 20,860, zijnde het J/m. der bevolking. Bij de sterfgevallen was de verhouding van het mannelijk tot het vrouwelijk geslacht als 1000 tot 938. Ten aanzien der geboorten vertonnen weder de provinciën Zeeland Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht de gunstigste verhoudingen, waarvan de drie eerste tevens de ongunstigste ten aanzien dor sterfte opgeleverd hebben. De ongunstigste verhouding voor de geboorten beeft in de provincie Drenthe, en de gunstigste voor de sterfte in de provincie Groningen plaats gehad. De provincie Zeeland vertoont steeds het maximum van het aantal onechte geboorten in verhouding tot de geboorten in het algemeen. In '1839 is het maximum dezer verhouding echter in Vriesland voorgevallen. Van 1830 tot 1839 zijn hier te lande gemiddeld geboren 89,914 kinderen, als: 46,165 jongens en 43,749 meisjes. De geboorten heb ben in dat tienjarig tijdvak het minst in 1832, het meest in 1838 bedragen. De sterfgevallen hebben gemiddeld beloopen 68,437, als: 35,365 van het mannelijk en 33,072 van het vrouwelijk geslacht. Het jaar 1831 vertoont zich hierbij het ongunstigste. De verhouding der sterfte over die tien jaren is geweest-27 op de 1000 zielen. De geborenen slaan tot de overledenen als 1000 lot 736. De aanwas der bevolking, ontstaande, uit de jaarlijksche overtreffing der geboorten boven de sterfgevallen beloopt gemiddeld 24,569, zijnde ongeveer één ten honderd der gemiddelde bevolking. Het aantal huwelijken van 183039 beliep gemiddeld 19,346, zijnde ongeveer 8 huwelijken op de 1000 zielen. De drie eerste maanden des jaars zijn die, waarin zoowel de meeste geboorten als de meeste sterfgevallen plaats vinden. De maand Lebruarij vertoont het maximum en do maand Julij het minimum der geboorten, terwijl bij de sterfte in de maanden Januarij en Februarij het maximum en in Julij insgelijks het minimum wordt' waargenomen. ZIERIKZEE den 8 Maart. Tot opperstrandvonder in het ressort der heerlijkheid Boinmenede is door Z. M. benoemd de heer A. van den Bout, Az., en zulks in plaats van wijlen J. ffocke, Cz. BROUWERSHAVEN den 8 Maart. Binnengekomen City of Exess kapt. J. D. Owen, van Glasgow naar Dordrecht; Alenado, kapt. F. Fokkens, van Batavia, en uitgezeild: Neérlands Koning, kapt. M. Schaap, en Sara Lydia, kapt. II. van der Tak, alle 3 bestemd naar Rotterdam. Ook is alhier binnendoor ter rcede gearriveerd het fregatschip Ad miraal van Heemskerk, kapt.J.E. Strumphler, van Dordrecht naar Ba tavia bestemd, ten einde van hier, na ballast ingenomen te hebben, de reis te vervolgen. OPVOEDING en ONDER W IJ S. A. de KB EEK, te Bergen-op-Zoom, heeft de eer het publiek te berigten dat door voltooijing van Opvoeding etc. nu nog een twee- a drietal K O S T I. E E R L 1 N G E N aan zijn Instituut kunneft geplaatst worden. Het kostgeld is f 200 'sjaars. TE HUUR, met primo Mei twee behangen Boven VOOR- en ACHTERKAMERS, en dito KELDER KEUKEN met RLE EK. Tc bevragen hij de Uitgevers dezes. UIT DE HAND TE PACHTEN: 3 Bunders 32 Roeden 50 Ellen WEILAND, onder de Gemeente van Duivendijkein het Moolwekken alsmede eene SCHUUR, aan het Koolpad binnen Brouwershaven aankomende de Weduwe W. GAST aldaar te bevragen bij .1. 1 S E B R E E MOENS, te Zierikzee. P U BLIEKE VERKOOP ING van B E E S T I A L E N BOUWGEREEDSCHAPPEN enz. De Notaris J. I'. van BORRENDAM zal, op Vrijdag den 19 Maart 1841 dos voormiddags ten 9 ure, ten verzoeke van JAN van BLOOIS, Az. op deszei fs Hofstede onder Dreischorpu bliek presenteren te verkoopen Vijf WERKPAARDEN, zeven haatgevende M E L K- KOE IJ EN; twee kalfdragende VAARZEN, vier driejarige en twee tweejarige VAARZEN, twee K A L V E R S twee K A A R N HO N D E N drie L O O P V A R K ENS, drie BOER E WAGENS, een P E 11 W E T K A R benevens eene aanzienlijke partij B O U W- en M ELKGEREE 1)- SCHAPPEN, WEIHOOI, TARWE- en GAIISTE- STROO mitsgaders nog ecnige MEUBELEN en HUISRAAD en hetgeen meerder zal geveild worden. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2