ZIERIKZEESCHE COURANT. Vrijdag A.o 1841. den 19 Fehruarij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. N.o 15. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat de alpha- betische naamlijst van al de personendie aan de loting voor de Nationale Militie, in dit jaar moeten deelnemen, ter inzage Van een ieder zal leggen op het Raadhuisvan heden af tot en met Zaturdag den 20 dezer maand, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure, ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen om ingeval op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die daarop aangeteekend of geroijeerd behooren te worden daarvan aan den Heer Militie-Commissaris kennis te kunnen geven; en wijders dat de Loting zal plaats hebben op Maandag den 22 dezer maand des voormiddags 10 urein eene der zalen van het Raadhuis dezer Stad, met uitnoodiging aan de belanghebbenden, om aldaar in persoon te verschijnen, en de redenen van vrijstelling op te geven, die een ieder vermeenen mogtovereenkomstig de bepalingen der wet, te kunnen inbrengen onder verpligting om de bewijzen tot staving der reclames uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting ter Stedelijke Secretarie over te brengen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Zierihzee, den 15 Fehruarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. K ROEF. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE VE RLOFG ANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de gewone drie-maandelijksche Inspectie over de verlofgangers der Na tionale Militie zal plaats hebben op Maandag den 22 dezer maand des voormiddags 9 ure, voor het Raadhuis dezer Stad; waarvan zijn uitgezonderd de manschappen welke van geene kleedingstukken en wapening zijn voorzien deze behoeven zoo lang zij in die positie blijven verkeerenniet op de Inspectie te verschijnen. Zierikzee, den 15 Fehruarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De StadsSecretaris, W. J. P. KROEF. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 12 Fehruarij. Eergisteren heeft de plegtige doop der jeugdige prinses vermoedelijke troonopvolgster plaats gehad. Bij deze gelegenheid heeft de prinses de namen hekomen van Victoria Adelaiida Maria Louisa. Het water, tot den doop gebezigd, was uit den Jordaan genomen, en tot dit einde uit Palestina herwaarts gezonden. Prins Albert is dingsdag aan een groot levensgevaar ontkomen. Na met de koningin in den tuin van het paleis gewandeld te hebben wilde Z. H. op den vijver schaatsrijdenmaar viel op geringen afstand van den kant, door het ijs. Het gelukte hem echter hoofd en armen boven water te heffen en door de tegenwoordigheid van geest der koningin, die, door eene hofdame bijgestaan, haren gemaal hulp toehragtis de prins spoedig gered geworden. Er is een nieuw geschil ontstaan tusschen dit land en Noord- Amnika, ter zake van het daar te lande in hechtenis nemen van ze keren Engelschman, MLeod genaamd, die beschuldigd wordt, deel genomen te hebben aan het bekende verbranden van het amerikaar.sche schip Caroline. In de beide huizen van het parlement heeft dit tot woordenwisselingen aanleiding gegevenen heeft men beweerd dat de genoemde Engelschman die misschien reeds al ter dood veroordeeld is niet eens bij het in brand steken van de Caroline is tegenwoordig geweest. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 14 Fehruarij. Er worden bij voortduring troepen naar Algiers ingescheeptom aan den grooten veldtogtdien men al daar in het voorjaar weder voeren wildeel te nemen. Op den 21 en 22 Januarij heeft in de Middellandsche-Zee een van die verschrikkelijke orkanen gewoedwelke aldaar gewoonlijk groole rampen veroorzaken. De geheele zuidelijke kust van Frankrijk, Algerie en Malta hebben daardoor geleden. Het eskader van den ad miraal Hugon, dat bij de Hiërische Eilanden lag, is door dien orkaan verstrooid en naar zee gejaagden al de schepen van hetzelve zijn zwaar, geteisterd geworden. Drie derzelve zijn nog niet ter reede van Toulon teruggekeerddoch men vleide zichdat zij de toevlugt in eenige naburige haven hebben genomen. Op de algerijnsche kust hebben zware ongelukken plaats gevonden. Zeven vaartuigen zijn voor Algiers gestrand of vernielden nabij Stora is de gabare onzer marine, la Marne, tegen de rotsen verbrij zeld terwijl van 33 andere schepenwelke in de haven van Stora lagen, niet meer dan zes zijn overgebleven. Meer dan 80 lijken wa ren reeds op strand gedreven en men berekendedat er 200 perso nen in die twee dagen aldaar eene prooi der golven zijn geworden. De thans aan de porte teruggegevene vloot, welke 18 maanden in het bezit van Mehemed-Ali geweest is, bestaat, volgens eene op gaaf uit Alexandrieuit 10 linieschepen 10 fregatten en 7 kleinere oorlogsvaartuigen te zamen omstreeks 1600 stukken geschut voerende. Bij derzelver aankomst te Alexandrie had zij 15,000 matrozen en 7000 man landingstroepen aan boordwelke laatsten bij het begin van den opstand naar Syrië gezonden zijn. Het getal der matrozen was nu versmolten tot omstreeks 8000; 5000 waren gestorven en do overige gedeserteerd. Het onderhoud der vloot moet Mehemed-Ali 60,000 beurzen (3 millioenen gulden) gekost hebben. B E L G I E. BRUSSEL, den 14 Fehruarij. De leening van de nog gevorderd wordende 30 millioenen fr. is door het huis Rothschild op nog meer voordcelige voorwaarden dan de vorige aangenomen. De minister van oorlog heeft hevel gegevendat de verloven bij de verschillende korpsenwelke met den 1 Maart aanstaande ten einde liepen, tot den 1 Maart 1842 verlengd zullen worden. Een antwerpsch blad dringt thans sterk aan op de onmisbaar heid voor Belgie van het bezit der overzeesche koloniën. Het wil daartoe de aandacht vooral op Guatimala of Middel-Amerika gevestigd hebben. De kolenwerkers in de Borinage hebben zich op nieuw aan het plegen van wanorden schuldig gemaakt en daar het aantal der troe pen niet genoegzaam wasom allerwege in den dienst te voorzienis van verschillende zijden versterking van soldaten derwaarts in aantogt. Te Mons zijn weder verscheidene wederspannigen gevankelijk binnen- gebragt. NEDER LANDEN. 's GRAYENHAGEden 16 Fehruarij. De tweede kamer der sta- ten-generaal zal den 9 Maart hare werkzaamheden hervatten. Men wacht de voordragt eener wet, ter opheffing van den bijzonderen toe stand in welken het hertogdom Limburg steedsten aanzien der be staande wetten en verordeningenverkeert. Naar men verneemtheeft Z. K. H. prins Frederik der Neder landen ten behoeve van 'srijks schatkist, afstand gedaan van het traktementaan het admiraalschap der vloot verbonden. De hooge raad' heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den Tolk der Vrijheid. De raad heeft alle de middelen tot cassatie, zoo wel door den procureur-generaal bij het hof van Groningen als die., welke door de heide veroordeelden E. Meeter en J. II. Bolt tégen het arrest van het provinciaal hof van Groningen zijn aangevoerd', verworpen, en alzoo het arrest van dat hof, houdende veroordeeling dier beide personen, in allen deele bevestigd. Uit Dordrecht meldt van gisteren (maandag)datten gevolge van de menigvuldige dooigaten welke zich in de rivier vertoonden uit voorzorg de planken welke tot toegang op het ijs dienden wa ren weggenomen. De rivier werd intusschen nog in alle rigtingen rnet schielschouwen gepasseerd. Dezer dagen isop den huize Everslerg, nabij hetonder het beheer van de Nederlandsche Handelmaatschappij voor eenige jaren op- gerigte Nijverdal plotseling overleden de heer Thomas Ainsworlh, een Engelschmandie na de belgische omwenteling zich in Overijssel ne dergezet, en bijzonder medegewerkt heeft tot ontwikkeling en bevor dering der nationale nijverheid in die streken. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ook Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft, ten behoeve der noodlijdende arbeiders te Sloten, f 50 geschonken. Laatstleden zondag is te Velp een nieuw kerkgebouw voor do Hervormde gemeente aldaar, plegtig ingewijd. Men is reeds begonnen eene zoogenaamde doorijzing te doen van Amsterdam af door het Noord-Hollandsche Kanaal lot aan het Nieuwe Diep. Het ijs bij Dusseldorp is losgeraakt en doorgedre ven. De equipage van de helg. brik Progrès,\an Manille te Antwerpen aangekomen, is, wegens muiterij, achter de traliën gezet. Uitgegeven; Genethiologische en biolychnische tafelen om den juisten dag der beval ling van eene zwangere vrouw te bepalen alsmede den waarschijnlijken duur van 'smenschen leven te berekenen (II. B. n.° 2891). Te S.'- Petersburg is eene gravin verbrand. Die in Pruissen de ijzeren spoor wegen moedwillig beschadigd zoodat daardoor ongelukken worden te weeg gebragt, zal met eenige jaren gevangenis of levenslange dwangarbeid worden gestraft. M. üusart en M. Savelkouls, te Blerik, zijn ieder eene gratificatie van Z. M. toegekend, ter zake van de redding van £f. van Maasdijk, uit de rivier de Maas. Het engelsch dagblad de Sun heeft een ontzaggelijk nommer op Nanking-papier uitgegeven hetwelk een dik octavo deel gewonen druk beslaan zou. Het is eene beschrijving met eene kaart van China. Terwijl men in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 800 en in Engeland 1000 stoomschepen telt, vindt men in Frankrijk niet meer dan 160 a 180 dergelijke vaartuigen. In

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1