ZIERÏKZEESCHE c o r E A IV T. IS.O 13. Vrijdag A.ü ÏÓ41. den 12 Februarij. BESTUREN EN ADMINISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de aanschrijving van Zijne Excellentie den Staatsraad Gou verneur dezer Provincie van den 25 Januari) jongstleden fProvinciaal- blad n.° 7). Hebben goedgevonden: 1." De Ingezetenen dezer'Gemeente te herinneren aan de wet van den 26 ventose, 4.e jaar, luidende als volgt: Art. 1. Binnen de tien dagen na de afkondiging dezer wel, zul len alle EigenaarsPachtersGebruikers of anderen hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende elk voor zoo veel hem aan gaat, verpligt zijn, om de boomenop die gronden staande, van rupsennesten te zuiveren of te doen zuiveren op poene van eene boete van ten minste drie en ten hoogste tien dagen arbeids. Art. 2. Zij zullen op dezelfde straffen gehouden zijn de rup sennesten en netten van de hoornenhagen of struiken afgenomen aanstonds te verbranden, en zulks op zoodanige plaats, alwaar zulks zonder gevaar van brand aan bosschenboomen of struikennoch ook aan huizen cn gebouwen zal kunnen geschieden. Art. 3. De bestuurders der Départementen (Gouverneurs) zullen binnen hetzelfde tijdstip, de boomen, welke zich op de onverpachte Nationale Domeinen bevinden van rupsen doen zuiveren. Art. 4. De Agenten dei gemeenten en hunne Adjuncten (Burge meesters en Wethouders of Assessoren,) zullen, iede.r in den zijnen, verpligt zijn, op de uitvoering dezer wet toe te zien; zij zijn ver antwoordelijk voor het verzuim hetwelk ten dezen mogf worden ontdekt. Art. 5. De Commissarissen van het Uitvoerend.Bewind hij de Plaat selijke Regeringen zijn verpligtom binnen het-tweede tiental dagen na de afkondiging dezer wet, eene schouwing te doen op alle met boomen, houtgewassen, hagen of struiken beplante grondenten einde zich te overtuigen, dat de wering der rupsennesten naar belmoren is volbrngten om daarvan aan den minister wien het aangaatrap port te doen. Art. 6. De wering der rupsennesten zal in do volgende jaren vóór den 1 ventose (20 Februarij) moeten geschieden, op straffe als hier- voren'i is bepaald. Art. 7. Indien eenige Eigenaar of Pachter hier opliet gezegde tijdstip nalatig mogt zijn zullen de Hoofden der Besturen en hunne Adjuncten zulks ten koste van den nalatigen, door arbeidslieden ter hunner keuze doen verrigtende kosten deswege zullen hij hevel van inbaarver klaring van den Yrederegter, op de kwitanliën der arbeidslieden van de gezegde Eigenaars of Gebruikersworden verhaald zonder dat de betaling daarvan van de boete zal kunnen verschoonen. Art. 8. De tegenwoordige wet zal op den 1 pluvioso (22 Januarij) op hevel van den Commissaris van het Uitvoerend Bewind, door de zorg van de Hoofden van de Plaatselijke Besturen worden afgekondigd. 2." De Ingezetenen oplettend te maken op de verpligting, welke daaruit voor hen tot eene tijdige zuivering hunner in eigendom of gebruik toehchoorende hoornen, struiken en hagen, van de daarin aanwezige rupsennesten voortvloeit, op de schouwingen die deswege door de Plaatselijke Besturen lusschcn den 21 Februarij en 10 Maart aan staande en vervolgens zullen worden gedaanen op de kosten cn slraffen, welke het gevolg van nalatigheid of verzuim ten dezen zul len zijn. .3.° De Eigenaars en Gebruikers van gronden met boomen beplant ernstig aan te manen om zich ten dezen in hun eigen belang en dat hunner naburen sliptelijk van hunne verpligtingen te kwijlen en daardoor mede te werken tol vernieling van een voor do vruchtboomen en houtgewassen zoo nadeclig insect. 4.° En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 1 Februarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezclven De Stads Secretaris, W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 6 Februarij. Volgens eene in do dagbladen verschenen opgave telt de thans beschikbare pruissische magt aan den Neder-Rijn en in Westfalen gezamenlijk 91,536 man, waaronder 40 bataljons infanterie, 31 bataljons landweer 8 regementen kavallerie, 10 eskadrons uhlanen artillerie 8000 man enz. Naar men verder uit Weenen schrijftis thans de oostenrijksche krijgsmagt, op het papier, tot 300,000 man gebragt, welke, zoodra daartoe hevel gegeven mogt wordenin korten tijd beschikbaar kan zijn. Het getal uitgeruste batterijen artillerie is in den laatsten tijd van 60 op 78 gebragt. Voor het overige blijft de toestand der staalkundige aangelegenheid nog altijd dezelfde. De krijgstoerustingen worden, even als in Frank rijk, zoo ook in Duilschiandmet ijver voortgezet, en dezerzijds schijnt men over het algemeen meer en meer overtuigd te worden van de noodzakelijkheid .van dezen maatregel, hetzij dan dat dezelve kan strekken om de oorlogzuchtige partij in Frankrijk eenig ontzag in te boezemen, hetzij dat Duitschland werkelijk, ingeval het onver hoopt tot eenen oorlog mogt komenzich zal moeten verdedigen. FRANRRIJ K. PARIJS don 5 Februarij. Men spreekt heden van eene nieuwe nota door den engelschen gezant overgereikt en waarin over het vertragen der ontwapening van Frankrijk geklaagd: zou wprden. In- tusschen worden van regeringswege maatregelen genomen om het leger op 500,000 man te brengen door eene organisalie waarbij het deels uit mobile korpsen deels uit eene evenzeer beschikbare reserve zal zijn zamengesteld. Officieel wordt medegedeelddat het handelstraktaat tussclien de fransche en nederlandsche regeringen voor den lijd van drie jaren is gesloten. In de bureaux der kamer hebben sommige leden hunne meening te kennen gegeven dat Nederland bij dit traktaat in meer dan één opzigtte veel was begunstigd onder anderen daardoor dat het, als het wets-ontwerp wordt aangenomen, bijna uitsluitend langs de Mans en de Moezel Frankrijk van koffij en andere koloniale waren voorzien zal ten nadeele der nationale scheepvaart. Andere leden alsmede de minister van koophandel hebben echter deze be denkingen wederlegd in het traktaat een vooruitgang op den weg der vereeniging van de verschillende tolslelsels en een gunstig vooruitzigt voor het verlier van de voortbrengselen der fransche nijverheid in Nederland gezien. De volgende gewigtige telegrafische depêche, uit Alexandrie van den 23 Januarij, is heden alhier publiek gemaakt: De geheele turksrbe vloot heeft heden de haven van Alexandrie verlaten. Alen heeft lijding der aankomst van Ibrahim te Ramie niet ver van Gaza ontvangen. Zijn leger moet thans op egyptiscb grondgebied zijn. De afgezant der porte beeft Mehemed-Ali verwit tigd vernomen te hebben dat de firman die hem het erfelijk bewind over Egypte toestaat, door den sultan geteekend was. Al de verbind- tenissen van de eene zoowel als van de andere zijde aangegaan, ziju derhalve vervuld." Terwijl de ministeriële bladen na het ontvangen dezer beriglen de oosterscbe zaken als vereffend beschouwendenken andere daarover minder gunstig, en uiten de vrees dat de engelscbe troepen Reyruth Acre en de overige versterkte punten op de Syrische kust bezet zullen houdenwaardoor na het overlijden van den hoog bejaarden onder koning nieuwe moeijelijkheden zouden kunnen ontstaan. Uit Konstantinopel verneemt mendat verscheiden fransche offi cieren welke bij liet beleg van S.' Jean d'Acre krijgsgevangen ge maakt cn naar genoemde hoofdstad vervoerd waren op last van deu sullen ter beschikking van den franschen gezant den beer de Pontois gesteld zijn. Verscheiden dagbladen hebben verhalen omtrent verregaande wreed heden medegedeeld door Ibrahim jegens een turkschen krijgsoverste begaan. Thans blijkt heldat hij een briefwisseling tusschen Sheriff- pachn den gouverneur van Damascus en den divan ontdekt had om die stad door verraad over te leveren en dat bij daarop genoem den pacha naar krijgsgebruik heeft laten doodschieten. Den 6. Het gerucht, dat het bedrag der voorgenomen leening van 450 op 700 millioen franks gebragt zal worden heeft ter beurs on gunstig gewerkt. Heden op den middag heeftiu het hótel der Invaliden de godsdienstige en militaire plegtigheid plaats gehad van het overbrengen der lijkkist van Napoleon, van de verhevenheid waarop zij in de Dom kerk 'geplaatst was naar de kapel van S.' Jeronimus. De gouver neur der Invaliden, maarschalk Monceydie voortdurend zwak en ongesteld is, had zich derwaarts laten dragen, en heeft den degen, door den keizer te Austerlitz gevoerd op de kist nedergelegd. Nie mand buiten de bewoners van het hótel is hij deze gelegenheid toege laten maar zoodra de noodige schikkingen gemaakt zijn, zal de nieuwa grafplaats waar gouden lampen branden zullen ter hezigtiging voor het publiek zijn opengesteld. Volgens nader over Alalia ontvangen berigten was de turksche vloot bereids op haren lerugtogt naar Konstantinopelen bevond Ibrahim zich met zijn huiswaarts koerend leger te Jaffa. Soliman-pacha was met de geheele artillerie van het Syrische leger, benevens 8000 man infanterie en een gelijk aantal ruiters, bereids tot Cairo genaderd. Alen wilde te Alexandrie weten dat de turksche vloot zich te Marmorizza zou ophoudenom aldaar door den admiraal Slopford geïnspecteerd te worden. WnZ/rer-pacha en do kommodore Napier werden te Alexandrie met de meeste onderscheiding behandeld. Den 7. De bevrediging van het Oosten schijnt Velen nog niet van bepaalden duurzamen aard toe, en men vindt natuurlijk geene ge ruststelling in de wapeningen die in een groot gedeelte van Europa plaats hebben. Alen wil dat zelfs de heer Guizot, anders Engeland zoo genegen zich over de dubbelzinnige houding van dat land be kommert en op bet spoor zou zijn gekomen van geheime onderhan delingen die er gevoerd worden, met oogmerk, om een verklaard bondgenootschap tegen Frankrijk daar te stellen. De admiraal Stopford heeft ter kennisse van den britschen han del in de Aliddellandsche-Zee gebragtdat ten gevolge der onder-

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1