f ADVEHTENTIEN. mi I fceden op nieuw gezet, en geschiedt nu de overvaart wederom door een slop. Mogt het ijs blijven zittenen wederom de kracht krijgen voor den overtogt van voetgangers dan zou zulks eene gewis hoogst zeldzame gebeurtenis zijn. Althans men kan zich hier niet herinneren datna het eenmaal geheel losgaan onzer rivieren in het laatstrvan Januarij dezelve ooit ten tweedenmale met zwaar en voor den over togt geschikt ijs bezet zijn geraakt. Reeds is" het tegenwoordige digt- gaan der rivier iets geheel buitengewoons. En van den 5 Heden wordt de rivier voor deze stad als te voren weder door voetgangers en schietschouwen met goederen beladen gepasseerd. Het ijs is 10 ned. (luimen dik. In den jare 1840 is m de haven van Zwolle, uil havens van buiten het rijk, binnengekomen het aanzienlijk getal van 112 zee schepen. Deze uilkomst bewijst een sterken vooruitgangin '1836 toch was het getal der ingeklaarde zeeschepen 34 37 in 1837 43 in. 1838 terwijl in 1839 het getal reeds op 77 was geklommen. Uit Deventer meldt men van den 4 dezer In de afgeloo.pen week is de zoogenoemde krocht of onderaardsche kerk onder het hooge koor der groote kerk, op last van kerkvoogden der Hervormde gemeente opgeruimd. Sedert menschengeheugen was dit gebouw steeds tot eene bergplaats van puin en zand gebezigd waardoor het naauwelijks in het oog viel; en behalve dit, was de oude vloer, waarschijnlijk omdat het water het van tijd tot tijd onbruikbaar maakte in vroegere, eeuwen eenige voeten verhoogd- Het puic, is weggebragt en de grond tot de oorspronkelijke laagte aan den voet dér kolommen uitgegraven. Het voornemen isdit merkwaardigen in ons vaderland bijna ee-nig overblijfsel (uit de elfde eeuw) van eene bouwkunst die dc gothische voorafgingzoo te herstellen dat het in al zijne fraaiheid voor den dag kome. De oude vloer bestaat uit ruwe s.teenen met kalk overgoten en effen gemaakt, en in het mid den is een van duifsteen vervaardigde put die hij de verhooging schijnt toegeworpen te zijn. Deze omstandigheid verdient een nader oudheidkundig onderzoek zij doet aan de bronnen denken die zich somtijds in onderaardsche kerken in andere landen bevinden b. v. te Dalby en Lund in Zweden door sommigen voor oude heidensche offerbronnen gehouden over welke men de christelijke kerken bouwde. GEMENGDE BUITEN- EN BïNNENLANDSCHE BEBIGTEN. De bedaarde Parijzenaren zijn in 't minst niet ingenomen dat men hunne stad in eene groote verdedigbare vesting gaat herscheppen en dezelve door blijvende werken insluiten. Te Athene heeft men bij gebreke van Grieken en Turken die als heul wilden dienen en nadat de voorloopig met dien post belaste personen alle een geweldigen dood waren gestorven een Franschman tegen een maandelijks inkomen van 400.fr. en eene gratificatie van 100 fr. voor elke executie aangenomen. Dit. treurig handwerk is nergens zoo gehaat als in Griekenland. Den 31 J.anuarij is hij Kaap Hoofd nabij den Heldergezonken het schip Eli sabeth kapt. Barnes van Ipswich naar Medemb'lik het volk is gered. Men schat de waarde der kloosters enz. die eerlang in Zwitserland zul len worden verkocht op 7 millioen franken. De geestelijken hebben de zelve binnen tweemaal 24 uren moeten verlaten. ln Polen bleven jn het midden dor vorige maand de bewegingen van troepen nog altijd voort duren., Vermist schipper F. Koops met eene lading keisteenen ko mende van Eist en bestemd naar Hoorn HaarlCour. n.° 14). Sedert verscheidene jaren hebben te Brussel zooveel feesten en danspartijen niet plaats gehad als thans. Intnsschen begint de aanhoudende gestrengheid van het jaargetijde zich bij de mingegoedqn aldaar die te doen gevoelen. Te Breda zijn den 3 dezer vier jongens in het ijs gevallen en zouden zoo niet twee menschen aldaar bij tegenwoordig waren geweestdie ze ook gered hebben gewis zijn verdronken. Te Amsterdam is een scheepskapitein wegens mishandeling gepleegd ten opzigte van zijnen opperstuurman en kajuitswachter veroordeeld tot eene gevangenzetting van 6 weken eene boete van f 25 en in de kosten. De studenten der utrechtsche hoogeschool hebben besloten ter gelegenheid van het 205jarig beslaan dier hoogeschool op den 26 Maart aanstaande eenen gecos- tumeerden oplogt, te geven voorstellende den plegtigen inlogt van Wil lem II binnen Utrecht in het jaar 1249. De 71 jarige grijsaard A. van den Beltdie van de onlangs te Epe gepleegde brandstichting van twee boerenwoningen werd verdacht gehouden is den 5 dezer in het arresthuis te Arnhem overleden. TeRotlerdam is eene vrouw in hare woning verbrand gevonden misbruik van sterken drank schijnt de oor zaak geweest te zijn. In Belgie wil men even als in Groot-Brittanniën, het brievenport verminderen. De stoombootdie lusschen Amsterdam en Zwolle in de vaart zal worden gebragtheeft nog niet ten volle f 60,000 gekost. Een berucht ex-notarisArnoud de Fabre genaamd be schuldigd van meer dan 900 stukken en acten vervalscht te hebben is in Frankrijk tot tentoonstelling en altijddurenden dwangarbeid veroor deeld. Het aantal der spaansche uitgewekenen die bereids in hun vaderland zijn teruggekeerd, wordt op ruim 7000 begroot. Engelsche patent-medicijnen te koop [Rolt. Cour. n.°-14). f 4000 belooning voor dengenen die iemand een vast jaarlijks inkomen van f la 2000 kan bezorgen. [Handelsbl. n.° 2885). In het bosch van Rochefortprov. Namen, is dézer dagen een wild zwijn van 300 ponden zwaar gescho ten. Professor Dieffenbachte Berlijn is er in geslaagd om de oor zaak van het stamelen en stotteren door eene eenvoudige snede in de tóng weg te nemen. Te Arnhem is zekere Verburg zijne beide voeten, die bevroren waren tot onder de knie afgezet geworden. Bij 't pen- jiingstrooijen van den 28 November is een der grabbelaars zoo gelukkig geweest 7 zilveren penningen magtig te worden dit fortuintje heeft hem echter een oog gekost. In Drenthe is een vermoedelijke dief ontdekt di© van ongeveer 40 schapen, welke hij 's nachts in de stallen doode alleen de vachten roofde. Een diligence van Rouaan heeft onderweg haren conducteur in de sneeuw verloren. Men beweerd in Belgie dat de tegenwoordige ministers aldaar in 5 maanden meer goeds hebben gedaan dan de vorige in 5 jaren. In 't Leeskabinet leest men eene be schrijving van de inhuldiging des koningsin en de man, die 't vertelt, zat op de kerk het was er koud te zitten en dat kan men ook aan 't verhaal wel merken. Ook behoort tot deze beschrijving een niets ge lijkend portret van Z. M. Willem II (ff. N.). Het IJ werd den 5 dezer wederom in alle rigtingen door voetgangers gepasseerd. De engelsche monsterkaas ligt in proces een vet hapje. De prijs van f 60,000 is te Hoorn getrokken. Alle koeriers worden door ióra/um-pacha in het gebergte opgevangen. Te Waspik heeft een zeker kleermakersgezel een zijner kameraden met een pistool dood geschoten bij gelegenheid dat hij vreugdeschoten deed voor een jong man en jonge dochterdie zich in het huwelijk hadden laten aanteekenen de dader heeft zich dade lijk in arrest gesteld en is gevankelijk naar 's Bosch getransporteerd. Bij den pruissischen zaakgelastigde te Bome is eene aanzienlijke som gelds gestolen. Bij de nasporingen der policie is het geblekendat het hótel der legatie sinds geruimen tijd eene wijkplaats was voor een groot getal Verdachte menschen die zelfs in eene hut in den tuin woonden. 182"» KONINKLIJKE NEHERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. N." 13576 25980 Dertiende Lijst. 14466 3838 a 8605 12686 12317 18473 2458 Veertiende Lijst. prem. f 1000 - 1000 f60,000 - 1200 - 1200. - 1000 -- 1000 - 1000 - 1000 N.° 265 17501 Vijftiende Lijst. Zestiende Lijst. 1749 6496 - 815- 9380 - 19690 prem. - 1500 1000 1500 1000 1000 1000 1500 per week. 15 Maart, wekelijks De Houders van Schuldbekentenissen van het Amortisatie Syndikaat der Nederlanden a 4'/2 en 3f/« pC'. kunnen de zelve ter bezorging van nieuwe stellen Coupons inleveren bij Zierikzee, den Makelaar den 9 Februarij 1841. H. W. le SAGE ten BROEK. OPENBARE VERKOOP ING. De Notaris J. de KATER Nz. zal op Vrijdag den 26 Fe bruarij 1841, des morgens 9 ure, op Lioozengaardonder Noord- gouwe, veilen.en verkoopen Eene partij zwaar E S S C H E N HAKHOUT, drooge MUTSAARDEN en een IJ P E N S T A M geschikt voor Werkhout. ONDERLINGE WA ARBOR G-VEREENIGING van ARBEIDERS en WERKLIEDEN. De Commissie voor de Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Ar beiders en Werklieden te Zierikzee brengt bij deze ter kennis van alle Arbeiders Werklieden en Daglooners binnen deze Stad en Poortambacht 1." Dat gezegde Waarborg-Vereeniging, opgerigt volgons besluit van Heeren Burgemeester en Wethouders van den 3 Julij 1840 ten doel heeft om aan de deelnemers in dezelve die van half Maart tot half December, wekelijks, iels in het Fonds zullen hebben in- gebragtdes winters daaruit eene toelage te verzekeren. 2.° Dat deze inlagen zijn bepaald voor hoofden van Huisgezinnen tot drie personen 15 Cents. vijf 30 acht 45 daarboven 60 3." Dat dezelve, daarvoor van 15 Januarij zullen trekken Huisgezinnen tot drie personen f 0,75 vijf - 150 acht - 2,25 daarboven - 3,00 per week. 4.° Dat aan deelnemers, die in voege voorschreven zullen hebben bijgedragen behalve de bovengemelde uitkeeringen zullen worden verleend de navolgende voordeeleu a dat zij ingeval van behoefte aanspraak hebben op de bedeelingen der Armbesturen. b dat ingeval van ziekte van het hoofd des buisgezins zoo noodig uit het Fonds der Waarborg-Vereeniging buitendien ondersteuning zal worden gegeven. c dat ingeval van overlijden van het hoofd des buisgezins uit het zelve Fonds aan. deszelfs Weduweovereenkomstig hare behoefte eene wekelijksche toelage zal worden verstrekt, i/dat de Kinderen- der Deelnemers op de Stads-Armschool zullen worden opgenomen, e dat hunne Kinderen ter plaatsing in de Fabrijken der Katoenweverij zullen worden aanbevolen. f dat de des behoevende Deelnemers zullen worden aanbevolen om bij voorkeur aan de Stedelijke en andere werken te worden gebruikt. g (lat derzelver huisgezinnen aan het gezelschap Dorcas tot bekoming van kleediijgslukken zullen worden aanbevolen. 5.° Dat zoodanige Deelnemers die slechts ten deele hunne inlagen zullen hebben ingehragt gedurende den gcmelden wintertijd trekken zullen naar evenredigheid van hunne bijdragen en aanspraak maken kunnen op.de voordeelen hiervoren onder de letters a, d, ef en g voormeld. 6.° Dat zulke Arbeiders en Werklieden die zonder voldoende redenen zich aan de deelneming in deze Waarborg-Vereeniging onttrekken van de bedeelingen der Armbesturen zullen worden uit gesloten. De Commissie de voorschrevene bepalingen bij deze ter kennisse der belanghebbenden brengende noodigt hij deze de binnen deze Stad woonachtige Arbeiders, Werklieden en Daglooners, die alleen des zomers eenige verdiensten hebben ten welmeenendslen uitzich de voordeelen, aan deze Waarborg-Vereeniging. verhonden, ten nutte te maken om daardoor hun lot en dat van hunne huisgezinnen te verbeteren; en worden de zoodanigen die daartoe genegen zijn, verzocht, om zich vóór don 1 Maart aanslaande te vervoegen bij den Voorzitter of den. Secretaris der Commissie ten einde op de lijsten der Deelnemers te worden ingeschreven en zoodanige nadere leregj- wijzingen te ontvangen als zij inogten verlangen. Zierikzee, den 29 Januarij 1841. De Commissie voornoemd A. MOENS van BI, O O IS. Ter ordonnantie van Dezelve S. G.NAÜTA van der GRIJP. v(| 11 %'M ru val se aa zo ooi hiil N; vc I an sell na _bo I zie isl pol del voil na zul do kW dc 1 betl OP' zon 2.o 4." te zierikzee bij de wed. a. de vos en' zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2