ZIERIKZEESCI3E CÖ3JRANT, :r, jOingsdag A.u 1841. den 9 Februari} BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 0*1 JU! PC-' ivor- I ede- ver- mekt ver ■rge- 30, kos- iliën N, ven- van De 22 Fe- ord- ooge oor N.o 12. \JÏ BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Ja nuary 1831, n.° 08, Staatsblad n." 2,) heeft Zijne Excellentie de Heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 4 February 1841, bepaald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen waarvoor de 'Collecteurs, Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 182"° Loterij, zullen mogen uitge ven te weten Geh eel e Halve Vijfde Tiende Twintigste 11 ij Verhoop loten 83,00. - 41,50. - 16,60 - 8,30. - 4,15. Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Bij Verhuring: loten f 45,00. - 22,50. - 9,00. - 4,50. - 2,25. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor hel publiek beschikbaar te hebben. Ziérikzeeden 8 February 1841. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De'Burgemeester der Stad Zierikzée, DÉ CRANE. nüITSCHLAND. FRANKFORT, den 1 February. Twee van de 8 personen, die in den Kaatsten tijd in het naburige Homburg gearresteerd zijn ter zake van staatkundige woeling, zijn dezer dagen uit hunne gevangenis ont snapt. Een dezer ontvlugtcn, zekere Hegerbehoort, naar men zegt, tot de belhamels der voor weinige maanden ontdekte zamenspanning. Men verzekert steeds, .dat deze zamenspanning in verband stond met de fransche propagandaen ten doel hadom te gelegener tijd in Duitschland een opstand te verwekken. Uit Wallachye wordt geschreven, dat de pest, die te Schumia en Varna uitgebroken wasiri de eerste dagen van dit jaar sterk afnam. Tevens worden de maatregelen sedert eenigen tijd door de turksche regering, tot afwending dezer vreesselijke ziekte, genomen, ten sterkste geprezen, en de hoop geuit, dat zij, dien ten gevolge, weldra geheel uit europeesch Turkije verbannen zal zijn. Ook te Alcxandrie lieefl dezelve zich weder geopenbaard en waren er bereids twee personen overleden. GROOT - BRIT T ANNIE N. LONDEN, den 3 February. Uit de mededeclingengisteren door den minister Russell in liet lagerhuis gedaan, is liet nu niet slechts boven allen twijfel verheven dat het erfelijk bezit van Egypte aan Mehcmed-Ali is vergund maar tevens dat hij in de ontruiming van Syrië en de teruggave der turksche vloot heeft toegestemd en dat al deze schikkingen op raad en overeenkomstig de meening der vier ge allieerde mogendheden zijn tot stand gebragt. In de hoogere kringen wordt veel gesproken van een eigenhan- digen brief, do'ör sultan Abdul-Medjid aan koningin Victoria geschre ven om haar met de geboorte der koninklijke prinses geluk te wen- schen. Het papier, tot dezen brief gebezigd, is van zeer fijne kwali teit, omtrent 3 engelsche voeten lang en 4 of 5 duimen breed. De letter is kleinmaar keurig en de stijl zeer hoogdravend. Op den omslag is het wapen van den sultan afgedrukt, en de brief was in een kostbaren zak van karmozijnkleurig satijn, met goud geborduurd, gewikkeld. In de hoven van Portsmouth heerscht Voortdurend groote drukte. Versche troepen zijn van daar naar het eskader in de Middellandsche- Zee gezonden, en de nieuwe oorlogstooinbool Styx, van 1057 last, die dezer dagen van stapel geloopen is, moet met den meestem spoed worden uitgerust. Den 25 laatstleden had de portugesclie senaat de discussiën over het traktaat wegens de vaart op de Douro aangevangen, en zou zich denkelijk met het ontwerp vereenigen zoo als dit door de gedeputeer den was goedgekeurd. Van regeringswege waren intusschen de maatre gelen tot afwending van een inval der Spanjaarden hervat, omtrent wier oogmerken menin weêrwil der gemaakte inwilligingennog niet volkomen gerust scheen. Kooplieden op de Oost-Indiën te Glasgow hebben weder ver- toogen hij lord Palmerston ingeleverdtegen hetgeen zij aanmatigen van het nederlandsch gezag op Sumatra Borneo en andere oost-indische eilanden heeten. FRANKRIJK. PARIJS, den 3 February. De kamer der gedeputeerden heeft eer gisteren het geheel der wet op de bevestiging dezer hoofdstad met do groote meerderheid van 237 tegen 162 stemmenaangenomen. De regering heeft zich echter met eene wijziging vereenigd door .den heer Lherbclle voorgeslagen en volgens welke de wet met een artikel is vermeerderdstrekkende om te bepalen dat de wetten en ordon nantiën op het beheer in vestingen betrekkelijk niet zonder eene spe ciale wet op Parijs zullen kunnen worden toegepast. Men is nu zeer verlangend naar den uitslag van de beraadslagingen der pairs over dit gewigtig onderwerp. Intusschen worden de werken zoowel aan den doorloopenden wal als. aan dejorten, met zoo veel ijver voortgezet, dat, naar sommiger betekening, reeds-60. millioen franks daaraan besteed zullen wezen, alvorens de pairs tot stemming"kunnen kbïneiï. Uil verschillende omstandigheden meent men te mogen opmaken, dat eene sterke toenadering tusschen de fransche en napelsche hoven plaats heeft. Zelfs gewaagt men van een geheim traktaat, tot be scherming der wederzijdsche scheepvaart. De hertogen van Orléans en van Aumale zullerr denkelijk eerst in het laatst van Maart naar Algerie vertrekken. Alen spreekt van eene groote expeditie, welke de generaal Bugeaudomstreeks het einde van Apriltegen Abd-el—Kader zou ondernemen en tot wier volvoering 15,000 man versche troepen naar Afrika gezonden zouden worden. Het dagblad van Rouaan meldt, dat militairen van de bezettin gen van Ham waarschijnlijk beschonken zijnde, uitdrukkingen ten voor- deele van Lodewijlt Napoleon hebben gebezigdwie zij zeiden in vrij heid te willen stellen. Uit voorzigligheidheeft men het garnizoen veranderd. In het Journal de Havre leest men het volgende Er heeft dezer dager eene zonderlinge vergiftiging plaats gehad. Ter markt werden namelijk twee zee-schildpadden aangebragt die vervolgens en detail verkocht zijn. Die lieden, die er mockturtle van gegeten heb ben zijn binnen de 24 uren door een soort van cholera aangetast geworden 38 mannen vrouwen en kinderen zijn er reeds aan ge storven 40 anderen liggen nog gevaarlijk ziek. Maandag morgen bevonden zich te Cherburg 60 man op de draaibrug, waarmede men van de kaai naar het schip Ie Friedland gaat, om zich aan boord van dat schip te hegeven. De brug gleed, door nog onbekende oorzaken van het schip. Alle werden hierdoor in het water geworpen. De matrozen van le Friedland, die dit za gen, sprongen hierop in zee, om hen te redden, zoodat er op dat oogenbiik 140 a 150 man in zee dobberden. Alle werden, op 6 man nagered. Brievenalhier uit Konstanlinopel ontvangen, spreken van eene nederlaagdoor Ibrahim-pacha aan de voorhoede der turksche troe pen toegebragtdie door de porte afgezonden waren om bezit van Damascus te nemen. Ook h ier schijnt hel denkbeeld om ten gevolge der jongste ge beurtenissen in bet Oosten Jeruzalem tot eene vrijstad te maken waar alle Christenen gelijke regten en bescherming genieten zouden, talrijke voorstanders te vinden. Volgens alhier ontvangen beriglen zou Mehemed-Ali de turksche vloot bereids aan de commissarissen der porte overgeleverd hebben. NEDERLANDEN. 'sGRAYENHAGE, den 5 February. Z. M. heeft, naar men ver neemt, hoogstdeszelfs thesaurier gemagtigdeene som van 300 uit te betalen, als bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het dichtstuk van den ridder van Someren, de S.'-Elizabelhsnacht welks opbrengst bestemd is tot stijving van het fonds, tot ophouw eener nieuwe kerk te Kralingen. Voorts is door Z. M. en de ver dere leden van het koninklijk huis te zamen voor 64 exemplaren van genoemd dichtstuk ingeleekend, en dit voorbeeld door de ministers en vele andere aanzienlijke staatslieden gevolgd. Rij een dezer dagen genomen koninklijk besluit is bepaald dat, van nu af aan het tot hiertoe bestaand hebbend gebruik van het ge ven en aannemen van diplomatieke geschenkenonzerzijds bepaaldelijk zal zijn afgeschaft. Het heeft aan den koning in hoogstdeszelfs goedertierendheid be haagd hij besluit van den 22 Jannarij jl.n.° 75, aan S. Versteeg, J. Broelts en WSchampers kwijtschelding te verleenen van de straffe des doods waartoe zij bij arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-Brahand van den 2 Julij des verledenen jaars, ter zake van brandstichting, veroordeeld waren, en die straf te verwisselen in die yan gêeseling, inct den strop om den hals aan de galg vastgemaakt, brandmerk en tuchthuisstraf voor den tijd van twintig achtereenvolgende jaren. Naar men verneemt heeft z. exc. de minister van finantiën dezer dagen, het plan der 183"° koninklijke nederlandsche loterij goed gekeurd hetwelk geheel overeenkomstig is met dat der thans trek kende loterij. Naar men verneemt hebben onderscheiden eerste kooplieden eti bankiers le Amsterdam een eerbiedig betoog aan Z. M. ingediend, dat door een adres van burgemeester cn wethoudersals daartoe door den raad dier stad gemagtigd is achtervolgd ten einde binnen voorschreven stad eene tweede rijks munt op te rigten en zou dit onderwerp een punt van onderzoek en overweging hij de hooge rege ring uitmaken. Nadat zich hel ijs in de Maas voor Rotterdamin den nacht tusschen dingsdag en woensdag, op nieuw gezet heeft, en wel zon der zoodanige wakken als daarin de vorige maal open gebleven waren is weder eene baan voor schaatsridders op die rivier gemaakt geworden, Uit Dordrecht schrijft men van den 3 dezerDoor de aan houdende en in den laatsten nacht vooral felle vorst, heeft zich het ijs op de rivier voor deze stad, na gisteren nog drijvende gebleven te zijn,

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1