ZlERIKZEESCHE Jtw/ Vrijdag C0ÜEAK T. A.° 1841. NIEUWSTIJDINGEN. n.° II. 'J - V g; den 5 Februarij. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 30 Januarij. Men wil hier weten, dat do fransche regering nieuwe stappen gedaan heeftom zich met de overige kabinetten- te vereenigenen hare vroegere plaats in hunne beraad slagingen te herkrijgen. Tot dat einde «ou zij aan de geallieerde hoven eenige -vragen, omtrent de toekomstige betrekking der porte tot het overige van Europa hebben voorgesteld die, vooreerstdoelen op het sluiten der Dardanellen en van den Bosphorusvoor alle oorlogschepen zonder onderscheidop het stellen der porte onder de gezamenlijke bescherming der vijf groote mogendheden, enten derde, op de betrekking waarin de bevolking van Syrië voortaan tot de. porie staan zal. Door den grooten raad van Aargau is het ontwerp van wet tot opheffing der kloosters, het gebruik der kloostergoederen tot andere einden, en het verleenen van amnestie aan sommigen der deelnemers aan den opstandmet eenige wijzigingeneenstemmig goedgekeurd. De in opstand geweest zijnde gemeenten blijven intnSschen door de troepen bezet. In Hongarije zijn hier en daar onlusten uitgebroken, ten gevolge der aanwervingtot voltalligmaking van do 38.000 man troepen op welke het contingent van dat land is bepaald. De autoriteiten hebben echter overal de bovenhand behouden. Het oosleiarijksche regeringsblad behelst het volgende belangrijke Arrigt «Volgens tijdingen uit Konstanlinopelvan den 13 Januarij, door buitengewone gelegenheid hier (te Weenen) ontvangen, heeft Z. H. de sultan besloten, om Mehemed-Aliindien hij zich werkelijk en in waarheid onderwerptde erfelijkheid van het pachaliek 7sgypte op te dragen, en dit besluit in een hatischeriff verkondigd in welks inlei ding als beweeggrond van deze beslissing wordt aangevoerd dat de zelve. volgens de beraadslagingen der hooge verbondene mogendheden, niet alleen een einde aan de zaak zal makenmaar nok zal strekken om den algemeenen vrede te doen-voortduren en bevestigen. «De in overeenstemming met dit besluit van Z. H.door den grootvizier, onder dagteekeping van den 12 dezer, opgemaakte in-, struct iën voor Maslun-boydie reeds, als commissaris der portemet 'eene bijzondere zending naar Alexandrie vertrokken is den weg ne mende over Marmorizza zijn in deti namiddag van den genoemden dag, met de lurksche stoomboot Tahiri-Bahrinaar Alexandrie afge zonden, waar zij den 17 konden aankomen." Den 13 is een gevolmagtigde der porte met gemeld besluit Tiaar Alexandrie vertrokken. Over Triest zou te Weenen ifen 24 het berigt ontvangen zijn, datr WHHtcmed-Ali bereids de vlml uitgeleverd had. Volgens de jongste tijdingen uit Syrië, bevond zich Ibrahim-pocha nog steeds te Damascus, alwaar hij eene versterkte stelling genomen heeft. In de meeste plaatsen Waar geene bezetting lagheersohte huitengemeene regeringloosheid en onrust. fciROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 30 Januarij. Men beklaagt zich hier sterk over de handelwijze der fransche autoriteiten te Havre, welke de stoomboot James Watt, toebehoorende aan de engelsche algemeene stoomboot maatschappij aldaar in beslag hebben doen nemenom de schade te dekken, omtrent drie maanden geleden door het zinken der fransche stoomboot le l'lwenix veroorzaakt, ten gevolge van aanvaring met dc stoomboot Brittania, insgelijks het eigendom der genoemde maatschappij. De jongste berigten uit Lissabon zijn van geruststellenden aard. Het portugeesch gouvernement heeft goedgevonden zijne wapeningen te schorsenen de discussion over bet traktaat wegens de vaart op de Douro zouden vermoedelijk in den geest der ministers uitvallen, welke bet behoud van den vrede wenschten. Een onzer tijdschriften merkt op dat de Engelscben in zeeslagen (althans in de laatste eeuw) meestal met betrekkelijk gering verlies de zege behaald bfebben. Het verlies bij Acre is echter het geringste geweest dat men nog geteld had. Als voorbeelden worden bijge- bragtIn lord How's actie van den 1 Junij 1794, waren 26 zeilen van linie, met 17,000 man. Totaal der dooden en gewonden 1078. In lord Bridport's actie van den 23 Junij 1795 waren 14 linieschepen met 10,000 man. Dc gesneuvelden en gekwetsten 144. In lord Vincent's actie bevonden zich 15 linieschepen met 10,000 man. 300 dooden en geitonden. In lord Duncan's actie, October 1797, 16 zeilen waaronder 2 van 50 stuks met 8000 man. Dooden en ge wonden 751In lord Nelson's actie op den Nijl den 1 Augustus 1798 bevonden zich 14 schepen van linie met 8000 man. De dooden en gewonden waren 895. In lord Nelson's aanval op Koppenhagen den 2 April 1807 telde men 11 schepen van linie en 5 fregatten met 17,000 man. De dooden en gewonden waren 1524 in getal. In lord Nelson's zeestrijd van Trafalgar, den 21 October 1805, waren 27 schepen van linie, met 17,000 man. Dooden en gewonden 1524 (juist hetzelfde getal als bij Koppenhagen op een gelijk getal man schappen). Iïij lord Exmoulh's aanval tegen Algiers telde men 5 linie schepen en 5 fregatten met 5000 man. Dooden 818. Dc verhouding was hier het ongunstigste, ten gevolge van het moorddadige vuur der alg'érijnsche batterijen. FRANKRIJK. PARIJS, den 30 Januarij. Nog altijd duren bij-de afgevaardigden 1 de beraadslagingen over bet ontwerp ter versterking dezer hoofdstad voort, en bet einde daarvan schijnt nog moeijelijk te bepalen. Eene SOjarige weduwe, Lamblot genaamd, die in eene der ge-* meenste wijken van de hoofdstad woonde, en, naar het scheen, in behoeftige omstandigheden verkeerde, is in hare woning dood gevon den. Men schrijft zulks toe aan het verbranden van oude vodden, die zij op straat had opgezocht, dezelve in plaats van hout had ontstoken, en ten gevolge waarvan hare oude kleedingstukken in brand geraakten, waardoor zij gestorven is. De commissaris van policie zich naar hare WSning begevende, heeft aldaar in eene ladetafel eene som van 5000 fr, in goud gevonden. De schepen«velke de expeditie naar Buenos-Ayres hebben uit gemaakt zullen voor zoo verre zij geene aanmerkelijke herstelling behoevendenkelijk naar de Middellandsche-Zee worden gezonden. De eerste divisie van het derwaarts bestemd eskaderonder de heve len van den vice-admiraal Hugon, is den 22 van Toulon naar do Hièrische Eilanden gestevend. Zij bestaat uit vijf linieschepen en een fregat. Naar men zegt, moet de generaal Bugeaudin de proclamatiën, welke hij naar Algiers met zich neemt aan de inwoners verklaren, dat de fransche regering voornemens is, den oorlog tegen de Ara bieren met alle kracht voort te zetten en ook het stelsel van kolo nisatie op eene groote schaal uit te breiden. Het gerucht voegt er bijdat de hertogen van Nemours en van Aumale dien opperbevel hebber eerlang naar Afrika zullen volgen. De spaansche regering heeft verscheiden financiële besluiten uit gevaardigd volgens een waarvan de vervallen renten der publieke bui ten- en hinnenlandsche schuld zullen worden gekapitaliseerd. NEDERLANDEN. s-GRAVENHAGEden 2 Ftbrutirij. Z. M. heeft, bij een besluit van den 30 Januarij, onder het voorzitterschap van den minister van hinnenlandsche zaken eene commissie benoemd tot herziening der wetten op de militie en schutterijen. Deze commissie moet vóór da m'aand Augustus hare werkzaamheden hebben ten einde gebragt. Door Z. M. is opgeheven de bij koninklijk besluit van den 7, Mei 1839 n.° 89, benoemde staats-commissie welke heiast is gewcesfc- 1." met het onderzoek van den aard der bemoeijingen wegens de gel delijke schikkingenwelke met de afscheiding van Belgie verhonden zijn2.° met het onderzoek van de gesteldheid onzer financiële inrig— dingen enz. Met wijziging der bestaande besluiten heeft Z. M. bepaald dat de medailles, welke door hoogstdenzelven zullen worden toege kend, als een blijk \an erkentelijkheid en goedkeuring, aan diegenen, die den koning eenig hoek- of kunstwerk, dal de vrucht is van hun nen arbeid doen toekomen óf die eene mensclilievende daad ten uitvoer hebben gebragtwelke kenmerken draagt van moed beleid en zelfopoffering, voortaan alle zullen zijn van eene en dezelfde grootte, en dat die medailles op de voorzijde zullen voeren 'skonings borst beeld, en aan de keerzijde, in elk geval, zullen .worden voorzien van een toepasselijk opschrift in de latijnsche of nederduitsche taal. Het Journal de Ia Huge verzekertdat Z. M. bevel gegeven v heeftom een ontwerp van wet op de conflicten in gereedheid ta brengen, ten einde, zoo spoedig mogelijk, aan de wetgevende kamers te -worden aangeboden. Men verneemt, dat den 21 Februarij aanstaande de vijf-en- twintigjarige echtvereeniging van HH. MM. onzen geëerbiedigdeu ko ning en koningin op eene luisterrijke wijze in deze residentie zal worden gevierd. Men schrijft uit Amsterdam van gisteren «Zondag avond, ten half tien ure, is er brand ontstaan op den hoek van de S.1 Jaoobstraat en Dwarsstraat, in de woning van den tapper van Heenenwaardoor het huis geheel uitgebrand isniette genstaande de spoedig aangebragte hulp, heeft de bewoner niets kun nen redden. Het gereede geld van drie aldaar gevestigde ziekenbossen is bewaard gebleven doch de papieren daartoe betrekkelijkzijn, zoo niet alle geheel verbrand, echter zeer zwaar beschadigd. Elf spuiten zijn in werking geweest, het huis en de meubelen zijn voor brand schade verzekerd. Kwartier voor 1 2 ure, toen men aldaar voor het grootste gedeelte "den brand meester was, ontstond er insgelijks brand in hel achterge deelte der woning van den topper Pieter van Vleuten, op de S.' Anth. Breestraaten wel in eene bewaarplaats van turf en sterke dronken. Door de doelmatig en met den tneésteu spoed gebezigde middelen is bet mogen gelukken den brand tot die bewaarplaats te blijven bepalen en denzelvon in weinig tijds te blusschen. De Leydsche Courant behelst een berigthoe men er in de fabrijk van den beer Braskamp, daar ter stede, door aanhoudende proeven in geslaagd is, aan de potlebakkersklei zulk een graad van vastheid en fijnte te geven, dat de mogelijkheid schijnt te bestaan tot nabootsing van de schoonste vormen der oude grieksche vazenzonder den prijs der voorwerpen te veel te verhoogen De heer Braskamp houdt zich thans pok onledig met het onderzoek, in hoe verbet hem mogelijk is, het schoone vernis van het oude roode romeinsche aardewerk weder te vinden. Zaturdag avond, omstreeks zeven ure, ontstond te Rotterdam brand in de mouterij de Boos, op den hoek der Sleutelsteegaan den Schiedamschendijk welke brand ofschoon daardoor eenige schade is veroorzaakt, echter, ten gevolge der van alle zijden toegesnelde hulp, gelukkig geene groote vernieling heeft le weeg gehragt.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1