H.o 8. ZIERIKZEESCHE Din ■m- NIEUWSTIJDINGEN. - D U I T C ft L A N D. FRANKFORT den 20 januarij. Men schrijft uit Berlijndat al les daar, sedert den aanvang van dit jaar, Weder een meer vredelie vend aanzien heeft verkregen welke gunstige Verandering niet alleeh werd toegeschreven aan de-.geruststellende antwoorden en verzekerin gen van het fransch kabinet op de gedane vragen maar ook aan de stappen door den keizer vah Rusland gedaan die de eerste geweest zou zijn tot het doen der aanbieding, om de maatregelen in te trek ken welke de omstandigheden in het voorleden hajaar noodzakelijk maakten, door namelijk liet materiaal, lot eene expeditie naar Tur kije Ier zee en te land bestemd terug te doen keeren. Dit aan bod zou den hoofdinhoud der nota's, door Rusland aan Frankrijk ge- ïigt, hebben uitgemaakt, en dus wel onderscheiden moeten worden Van de poging tot het sluiten eenet alliantie lusschén de beide kabi netten waarvan sommige fransche dagbladen met Zooveel ophef heb- hen gesproken. Naar men verneemt Worden reeds toebereidselen gemankt voor het te zamen trékken van het 9^° duitscbe armée-korps, bestaande uit24,274 man, waaronder 12,000 Saksen, 56Ï9 Iteür-Hessen 4039 Nassa-uwers en 2555 Luxemburgers.- De rekruten ,-, die in Nassau Opgeroepen zijn om hét bonds-contin gent voltallig te maken, zijn dezer dagen te Wiesba'den opgekomen.--- Uit Frcijburg, in Baden zijn de meeslp studenten naar hunne woon plaatsen vertrokken om zich aa'n te geven Voor de bevolene krijgs dienst; zoqdat (ie lessen aan de hoogeschonl eenige dagen geschorsFfpn. Volgens een hessisch dagblad zijn de dadels van eenevoor jaar en dag aan een meisje in het Auerhbcher hosch gepleegde afschuwe lijke mishandeling, nu onlangs op eenc zonderlinge wijze ontdekt ge worden. Zeker inwoner te Balkenhausem, hij Auerbachontving aart zijn adres een brief uit Amerika welks aanneming hij echter moest weigeren omdat de port drie gulden bedroeg en hij deze som voor het oogenhlik niet bezat. Daar zijne vrienden echter nbar den inhoud van dit, uit een zoo afgelegen land komend schrijven nieuwsgierig Waren, hragt elk hunner tot de vereischte som iets bij, en mén loste (Ten brief. Hot schijnt echter dat niemand van den vriendenkring toe reikend in de kunst van lezen ervaren was, om—den inhoud te ont cijferen", want men droeg den brief naar deh burgemeester der plaats «n verzocht, hem denzclven te willen voorlezen. Minzaam voldeed de burgemeester aan het verzoek, las voor hoe de correspondent zijne reis over het groole water, zijne aankomst en verblijf in Amerika en bet leven en bedrijf aldaar naar het leven schilderde. Eindelijk he. gint hij in zijnen brief over Duilschland te spreken en vraagthoe gaat het u nu te Buikenhauscn en wat hier wordt het schrift eensklaps onleesbaar, zoodat de burgemeester eene plaats moet over slaan Waarna hij den brief ten einde leest. liij verzocht echter liet blad tot den volgenden dag te mogen houden om te zien of hij de moeijelijke plaats ook ontraadselen kon. Naatiwelijks echter is hij al leen of hij begeeft zich op weg en brehgt den brief naar Zwingen- berg hij den landregter, die de onleesbare plaats zoo gemakkelijk leest als de voorzlgtige burgemeester reeds terstond zelf gedaan had. Er stond namelijk en wat is er dan toch van het meisje geworden dat wij, gij weet wel wanneer, aan den hoorn gehangen hebben?" Dat de briefont'vanger zonder verwijt gevat werd spreekt vah Zelve. Uit Warschau meldt men dat zich dezer dagen aldaar bevers in de Weichsel vertoöhd hehheti eene in Europa hoogst zeldzame verschijning. Volgens beriglen uit Ifonstantinopelbleef Mehemed-Aliin Wéér wil zijner onderwerpingin de helft van de maand December zijne krijgstoerustingen nog altijd voortzetten. In de lurksche Staats-Courant van den 16 December wordt Mehemed te laste gelegd dat hij het aantal zijner menigvuldige gruwelen ett onregtvaardigheden op nieuw vermeerderd heeftdoor twee regtstréek- scbe nakomelingen van Omar, den tweeden opvolger van den profeet, ter dood te doen - breftgen. De toon die in dit artikel heerschtis zeer hevig, en strekt teh bewijze, hoe weinig gunstig de porte, toen althans nogjegens haren vassal gezind was. Tijdens de oostenrijkschc aartshertog Frederilc van de Syrische kust naar Marmarizza zeilde, om aldaar de winterstation te betrekken is de bliksem in het fregat Gverriera geslagen, en wel zeer nabij de kruidkamer, bij welke gelegenheid die jonge vorst nieuwe bewijzen van onverschrokkenheid heeft gegeven door zijne bevelen tot behoud van het schipmet groote koelbloedigheid mede te deelen. Een ma troos is door een bliksemstraal gedood en twee anderen zijn zwaar gekwetst geworden. .GROOT-BRITTANNIÈN. LONDEN, den 20 Januarij. Men merkt eene buitengewone be weging bij het ministerie van bnitenlandsche zaken op. Naar S.' Pe tersburg alleen zijn in de vorige week vier koeriers afgereisd, liet russisch kabinet zou pogingen aanwenden om Frankrijk in de europe- sche alliantie, ten opzigte der oostetsche zaken, te dóen ópnèinen. Ook spreekt men van een congres, dat bier, tot geheele vereffening dier zaken eerlang geopend zou worden. Volgens een der dagbladen zouden van den kant der geallieerde mogendheden in de laatste dagen nieuwe vertoogen aan het fransch kabinet j wegens de voortgezette wapeningen, zijn ingediend, en zoü de engelsche regering, na eerst dienaangaande geaarzeld te hebben, zich ten laatste daarin met hare bondgenooten hebben vereenigd. Laatstleden zondag heeft eene doorbraak, door het opzetten Vart het riviertje de Brent ten gevolge Van den schielijkeh dooi, veroor zaakt, té Brentford VreeSselijke verwoesting te weeg gêbragt. Negen vaartuigen zijn totaal verongelukt, twintig andere zwaar beschadigd, V.e.ie koopwaren zoo in die Schépen als in de pakhuizen der stad lig gende weggespoeld of bedorven, en_eenige mpnschen om het leven -^S?otnen. De hier ontvangen lisSabohsche brieven- loopen lot dén dezer. Toen scheen men daar nog geette zekerheid te hebben dat het spaansch regentschap de bemiddeling van Engeland aangenomen had. Het aanwerven van manschaphen werd ijverig voortgezeten het district van Lissabon alleen had 5200 goede rekruteh opgeleverd, hetwelk, ih evenredigheid op eene aanwinst van 40,000 man over het geheele rijk deed hopen. Ook hield men zich met de Versterking der hoofd stad bezig. De hertog van Terceira Was naar Oporto afgereisdom het hevel over de troepen in de twee noordelijke provinciën te aan vaarden. Volgens eèiié berekening, naar de opgaven hij Lloyds opgemaakt, bedroeg hét getal schepen dat in de 25 jaren van 1799—1824, bij de Kaap de Roede Hoop beschadigd werden Schipbreuk leden of geheel vergingen honderd zes 'en twintig. Van dezelve strandden 50 in de Tafelbaai. Het getal der om de Kaap varende schepen is van 17981839 van 103 tot op 660 gestegen, FRANKRIJK. PARIJS, den 18 Januarij. Omtrent de troebelen in het zwitsersctk kanton Aargau heeft men hier de volgende berigten ontvangen: De opstandelingen in Aargau zijn op alle punten geslagen. Muri is ingenomen, en de katholijke districten, waar de tooneelen van wanorde hebben plaats gehad zijn alle door de aargausche troepen bezet. Ook bet klooster van Muri is in de magt der troepen. Het i's in dit klooster en niet in de gevangenis, dat de staatsraad Wallet en anderen in hechtenis geworpen waren. Zij zijn allen bevrijd en de heer Waller is reeds te Arau terug. Al de monniken hebben Muri verlaten met uitzondering van den abt, die den uitslag der gebeur tenissen wil afwachten. Ofschoon de aargaüschc regering zich over tuigd houdt dat alles geëindigd isen dat de Wettige orde de over- bond zal behouden.,^ verlangt zij echter dat de beroer bataljons zich in het Tand blijven vertoonen, om alle verdere poging tot opstand voof te komen. Het uitvoerend bewind Van Bern heeft omtrent deze gebeurtenissen een bulletin uitgegeven Waarvan de eerste zinsnede dus luidt: De opstand in de vrije baljuwschappen kan als bevredigd wordert aangemerkt, De oproerigen zijn door de aargausche troepen tot aan de andere zijde van het dorp Vilmerghen teruggedreven. Alen kent liet verlies der opstandelingen in dit gevecht niet dat der troepen bepaalt zich tot èèn doode en 'twee gekwetsten. Den volgenden dag is liet kloostervan Muri zonder tegenstand bezet, Met uitzondering van den aht hebben al de monniken het klooster en het aargausch grondgebied verlaten. De staatsraad Waller en zijne medegevangenen zijn onverlet aan <le vrijheid hergeveh. De groote raad van het kanton Aargau is voltallig vergaderd en zal maatregelen tot heil van het lénd nemeU. Den 13 dézer heeft gemeld bewind een nader berigt uitgegeven, volgens hetwelk door den grooten raad van Aargau, met 115 stemmen, tot de óplielling van al de kloosters in liet kanton is. besloten en den kleinen raad het doen van voorstellen tot uitvoering van dit besluit opgedragen. Ook In Sololhuèn heeft de regering, ten opzigté Van de herziening der Staatsregeling, de overhand behouden. Blijkens telegrafische depêche van Toulonheeft de generaal Ghingret, in de laatste dagen vatt December, een strooptogt in den stam van Beni-Sala-Haam gedaan hij welken de moordenaars van den kapitein Van den generalen staf, Sageten hunne mëdepligtigen, gedood of overgeleverd zijn. Zestig Arabieren zijn omgekomen, 800 slüks rundvee 1200 schapen de teuten en eeii groole voorraad graan, in lintulen der Fraiischen gevallen. Hét expeditie-korps heeft, in do eerste dagen van Januarij, zijna kanrpefnêhten wéder betrokken, zohJer verliezen geleden te hebben, Door den heer Blanqui, die reeds meermalen zijne meening oVef den staat vön taken in het noorden vah Afrika heeft publiek gemaakt, is op nieuw ceh artikel aan eeh der dagbladen toegezonden waarin hij herekehl dat van de 70,000 man Welke liet bezettingsleger aldaar uitmaken, naauwelijks 15,000 voorde active dienst te velde beschikbaar zijn naardien men 9000 üiekeh 8000 herstellenden 8000 welke geen Wapenen voeren en 33,000 die voor dé garnizoensdienst gebezigd worden daar af moet rekenen. Hij eindigt met den wensch te uiten dat men zich hiet langer hij halve maatregelen bepale, maar van de kamers eeri genoegzaam krediet- Vrageom spoedig en zeker een fransch etablissement in Afrika te Vestigen dat met de Ëef der natie strookt. Den 20. Wij hebben zoowel over Londen als over Weeneh het berigt ontvangen dat Weldra de laatste stap zal worden gedaan ter algeheela vereffening van het oostersche twistpunt. De porie zendt commissa rissen naar Alexahdrie en daar ter stede zullen vermoedelijk behalvö de zaak wegens hol teruggeven def vlootde verschillende bedingen der verzoening wordert geregeld. De berigten wegens de betreurenswaardige religietwisten in Zwit serland zijn nog niet volkomen geruststellende. In andere oorden van Aargaudan waar de onlusten door de ti'öepeii geétild zijn schijnt èen

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1