L ADVERTENTIEN. maand bad gewoed. Elf met granen geladen vaartuigen waren door het weder verongelukt, waarvan negen te Beyrut; eene engelsche en eene oostenrijksche korvet hadden veel geleden en eene britsche brik was le Caïffa gestrand. Terwijl uit de berigten uit Konstantinopel van den 27 De cemberdoor het oostenrijksche regeringsblad medegedeeld, blijkt, dat de porte de onderwerping van Mehcmed-Ali heeft aangenomen, is het tot dus ver onzeker welke inwilligingen de sultan verbonden heeft aan dit aannemen der onderwerping. Naar het schijnt heeft de porte nog geenszins het erfelijk bewind van Egypte aan Mehemed opgedragen en is het tvyijfelachtig of hem zelfs voor zijn leven dat bewind is toegestaan. «Veeleer (dus schrijft men uit Wcenen den 8 Januarij) schijnt het dat de porte zich eerst wil overtuigen of de onderwerping van Mehemed-Ali opregt en onvoorwaardelijk is aangezien dit volgens zijnen brief aan den groot-vizier twijfelachtig voorkomt. Als bewijs biervoor verlangt de porte de onverwijlde onvoorwaardelijke teruggaaf van de turksche vloot mot welker over neming kapitein Walker betast is. Eerst na het overgeven der vloot zal de firman waarbij Mehemed-Ali met het erfelijk bewind begiftigd wordt afgekondigd worden. In de hoofdzaak wordt bierdoor niets veranderd, omdat de onder-koning, van meer dan eenen kant tot toegevendheid vermaand wordende en de verzekering ontvangende dat Jiij op die inwilliging vast staat kan maken gewis niet weigeren zal, San de begeerte des sultans te voldoen." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 20 Januarij. Over het algemeen luiden de berigten, omtrent den toestand van onze rivieren, vrij gunstig, en dat ook overigens alle vrees voor rampen voor het tegenwoordige geweken is. Uit Dordrecht meldt men van den 18 dezer: Heden morgen is het ijs voor deze stad reeds op twee plaatsen voor het Groothoofd en voor de Blaauwpoortverzet en vaneen gescheurd en zoo verzwakt is het, dat thans in verschillende rigtingen de schietschouwen er door vallen. In de Noord, de Kil en hetMallegat is het ijs mede reeds in beweging geweest. Voor Gorinchem en hooger op is naar men ver- j neemthet ijs in den afgeloopen nacht los geraakten sterk tegen den Sleeuwijkschen dijk opgekruid. Dat voorts de zoogenaamde Worken- damsche kiiïen los zijn schijnt men te mogen opmaken uit het te Wilfemsdorp heden morgen voorbij gekomen drijfijs. Hier mag men het geheel opbreken van het ijs binnen 24 uren verwachten, en zich alzoo vleijen met het uitzigt dat onze rivieren weldra naar wensch geheef van ijs zullen bevrijd zijn. In den nacht van maandag op dingsdag is er te Amsterdam brand ontstaan op den Nieuwendijk op den boek van de Mande- makerssteegin het huis bewoond door den winkelier in galanteriën en kramerijen Alloppe, die in een oogenblik tijds zoodanig in hevigheid toenam dat de vlam le gelijkertijd uit alle verdiepingen sloegen geetie goederen hoegenaamd konden gered wordenten half vier ure stortte het bovenste gedeelte van den voorgevel in en weinig tijds daarna bet overige gedeelte van bet gebouw waarbij pchter niemand eenig ongeluk is overkomen; 20 spuiten zijn in wer king geweest het huis van den kousenhandelaar Eggersop den anderen hoek der steeg, is gedeeltelijk uitgebrand en dat van den iruijer Urbanusin de Mandemakcrssteeg geheel waardoor dezelve alles verloren heefteen ander huis in de steeg waarvan de boven kamers alleen bewoond werden is ook genoegzaam eene prooi der vlammen geworden de tegenoverliggende huizen zijn het eene meer het andere minder beschadigd. De goederen van den winkelier Hoppe «n deszelfs meubelen waren verzekerd de oorzaak van den brand is niet bekend. Men meldt van Texel, dat den 18 dezer in de noordergronden van de Haaks is gestrand het ncdertandsch koopvaardijschip Holland, kapt. A. Nanningsvan Batavia naar Amsterdam bestemd; het scliip is geheel weg doch de equipage gered. Men was zooveel mogelijk bezig de lading te bergen, Men meldt uit Brussel dat het water rondom die stad reeds Tallende was. Een gedeelte van den spoorweg naar Antwerpen is tot 15 centimetres boven het spoor ondergeloopen ten gevolge hier van is de dienst tijdelijk gestaakt moeten worden. Men schrijft uit Koningsbergen, van den 13 dezer, dat de klee- dermakersknecht Kühnapfel, na herhaalde verhooren zijne misdaad ein delijk bekend heeft. Met een' bijl gewapend aanvankelijk om daar mede te dreigenklopte hij aan de gesloten deur van het bisschoppe lijk paleis. De bejaarde huishoudster moest hemdoor de verschrik kelijkste bedreigingen gedrongen naar de kamer des bisschops bege leiden. Toen zij zich vervolgens naar de deur wendde, om heen te gaanbragt hij haar onderscheidene houwen met den bijl in den arm toe, en niettegenstaande de smeekende bede van den grijsaard, om zijne bejaarde getrouwe dienstmaagd niet te vermoorden, velde de booswicht haar met een* houw op het hoofd neder. Hierop verklaarde de bisschop zich bereid, den roover te geven wat hij bezat, terwijl bij bovendien plegtig moest zwerenalles geheim te zullen houden. De beangstigde grijsaard geleidde nu den booswicht in de nabij ge legene kamer en overhandigde hem zijn horlogiebeurs en sleutels. In de woonkamer teruggekeerd, bemerkte het monster, dat de huis houdster nog leefde, en bragt haar toen eene vreesselijke wond in het aangezigt toe. Uit angst ontviel den bisschop hel waslicht, en zich bukkende om hetzelve op te rapen, riep hij uit: o God! De moor denaar dit voor eene hulpkreet houdende, maakte toen den grijsaard af. A'óór zijne bekentenis, heeft de misdadiger eene poging gedaan, zich met zijne ketens van het leven te beroovenwaarin hij echter Jiiet is geslaagd. GOES, den 18 Januarij. Gedurende het jaar 1840 zijn in deze Stad en derzelver jurisdictie: Geboren 134 van het mannelijk en 98 van het vrouwelijk geslacht, in het geheel 232 personen. Overleden 79 van het mannelijk en 74 van het vrouwelijk geslachtin het geheel 153 personen. Levenloos aangegeven 0 van het mannelijk en 5 van het vrouwelijk geslachtin het geheel 11. Gesloten huwelijken 51. Gisteren avond ten 6 ure ontstond in de gemeente Ovezand nabij het dorp 's Iïeerenhoek op de hofstede bewoond door J A. Rijk, een' feilen brand waardoor de schuur met al het daarin aanwezige vee uit ongeveer 30 stuks paarden koeijen enz. bestaande (2 var kens uitgezonderd benevens al de voeragie gedorsebte en ongedorschte granen eene prooi der vlammen werd; alleen het woonhuis met de keet en de arkedie op eenigen afstand van de schuur stonden zijn voor de vernielende vlammen gespaard gebleven. Behalve twee brand spuiten van Ovezand, zijn ook aangebragt de spuiten van 'sIïeeren hoek, Borssele en Heinkenszand, alsmede een van den edel achtb. heer P. I. Buteuxkanlon-regter te Heinkenszand die allen in werking zijn geweest; om 2 ure 's nachts was men denbrand meester; op hoedanige wijze denzelven ontstaan is, kau men niet opgeven; de schuur was voor brandschade verwaarborgd. BROUWERSHAVEN den 19 Januarij. De heugelijke verjaardag van H. M. de koningin werd heden alhier met hartelijke belang stelling gevierd. Talrijke vlaggen versierden de woningen der inge zetenen en welks luister nog grootendeels werd vermeerderd door het wapperen der vlaggen van vier oost-indische schepen die alhier op de reede lagen; terwijl het fregatschip Generaal van den Bosch, gezagvoerder J. ParlevlietFz. dezelve met negen schoten heeft vereerd. Bijzonder veel genoegen verstrekte zulks aan de ingezetenen dezer plaats, daar men voorheen nimmer iets dergelijks heeft bijgewoond. Z1ERIKZEE den 20 Januarij. Gisteren is alhier de 46"® jaardag van Hare Majesteit onze geliefde en geëerbiedigde koningin op de ge wone wijze gevierd geworden. ZEETIJDINGEN, BROUWERSHAVEN den 20 Januarij. Heden is binnengekomen het fregatschip Kolonel Koopman, kapt. F. IF. Schuchard, van Batavia naar Rotterdam. ZIER1KZEE den 21 Januarij. Van wege de onderscheidene arm besturen te dezer stede wordt berigtdat het op den 19 dezer alhier gegeven armcn-concert door het muziekgezelschapEuterpe binnen deze stad zuiver opgebragt heeft de som van f 113; welk berigt zij tevens vergezeld doen gaan van openlijke dankbetuiging aan de geëerde dames («den van genoemd muzijk-gezelschap zoowel als aan de hccren directeuren en leden van het gewone dingsdagsche cou- cerl die hunne vergaderzaal wel ten gebruike bij die gelegenheid hebben willen afstaan en aan allen die, in welk opzigt ook, het hunne tot het beoogde doel bijgedragen hebben. PRIJZEN der EFFECTEN tf. AMSTERDAM Woensdag den 20 Januarij 1841. Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/s pC, Handel-Maatschappij 4'/s Oost-Indiën 5 Rusland Hope en Comp. 5 Spanje Negot,. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 50'/, 97'/, 86'/, 160'/, 917» 1047, 21'7,. 102'/, 1037, pC. MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te 7IERIKZEE, van den 21 Januarij 1841 Teelt 1840. Per 50 Ned. Pond. Tweeeneen, l®kw./" 28,00 a 30,00 2® 3® Een en een1® 2° 3® -26,00 a 27,00 - 24,00 a 25,00 - 28,00 a 30,00 -26,00 a 27,00 -24,00 a 25,00 Per 50 Ned. Pond. Onberoofde, lckw./* 28,00 a 30,00 2® -25,00 a 27,00 3® - 23,00 a 24,00 Mullen, 1® soort - 0,00 a 0,00 2® - 0,00 a 0,00 Vorige gewassen in een doen. overleed tot mijn en mijner Kinderen hevige droef- mijne hartelijk geliefde EchtgenootJ O II ANNA Heden heid H E N I) R I K A K O E V OE t S veertig jaren. zlerikzee, den 21 Januarij 1841. in den ouderdom van een en B. W. V E R M U N T. PU BH E K E VER K O O PING van opgaande IJ P E BOOM EN, op de Buitenplaats Weelzigl onder Noord- gouwe op Maandag den 25 dezer aanslaandedes morgens ten 10 ure. De Notaris C. J. van der HALEN, residerende te Brou- wershavcnzal op Vrijdag den 29 Januarij 1841 des morgens ten 10 ure ten verzoeke van den Heer 11. GAANDERSE, Pz. onder Zonnemairein de Wecshuisblok publiek veilen en verkoopen twee Bunders zwaar zevenjarig E S-S GH E N HAKHOUT. I)e Notaris C. J. van der HALEN zal, op Maandag den 2 Fcbruarij 1841 des morgens ten 10 ure, ten verzoeke van Mejufvrouw de Weduwe J. SEP TER, op deszelfs Hofstede, onder Noordgouwepubliek veilen enverkoopen Ruim 100 stuks OLME BOOM EN, waaronder eenige geschikt voor Werkhout een Bunder zeven- en achtjarig E S S C H E N II A K H O U T eene partij WILLIGE KOP-BOOMEN en ongeveer 8 Voeren welgewonnen WEI HOOI. Tegen Mei een B A K K E R S-K N E G II T benoodigd bij S A. K RU IJS SE. J Bij den Boekdrukker en Handelaar J. van de VELDE OLIVIER is van de Pers gekomen en tegen 75 cents ver krijgbaar ZEEUWSCIIE VOLKSALMANAK voor bet jaar 1841. te z1erikzee bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2