ADVERTENTIEN. ten, hetgeen men zelfs hier, waar er aan groote en prachtige verblij ven geen gebrek iseen onmetelijk paleis (un palais immense) noemt. De gebouwen aan de straatzijde zijn tot bureaux ingerigt, waarin men de parijzer bank wil plaatsen. Achter op het binnenhof rijst het hee renhuis hetwelk met al de pracht der kunst gebouwd en versierd is. Naar den kant der Invaliden daar waar te voren de kerk S.' Valière stond, zijn stallen en manegien voor honderd paarden, en eindelijk aan den anderen voorgevel van het paleis, naar den zuidkant, is een ontzettende groote tuin aan de zijde van de straat Grenelle beperkt door rotsenonder welke een ijskelder aangelegd is. Dit paleis heeft meer dan twee millioen gekost. Van regeringswege wordt het verhaalde wegens eene vijandelijke ontmoeting van schepen in de Roode-Zee op nieuw wedersproken. Het publiek verontrust zich hier nog altijd wegens oorlogzuch tige geruchten van elders. Zoo zouden brieven uit Aken het binnen rukken van 2000 man troepen te Mcintz vermeldenterwijl men tevens weten wil dat de koning van Napels zijne legermagt op i()0,00Ö man brengten dat ook de sardinische infanterie eene sterke vefl- moordering heeft ondergaan. Men raakt van lieverlede zoo gewoon aan reusachtige ontwer pen waarvan men ook zelfs sommigemet goed gevolg in werking ziet brengen dat men bijna geen ontwerp meer van buitensporigheid durft beschuldigenanders zou men voorzeker sterken lust hiertojp gevoelen en kan men zichzelfs in weerwil van de zoo even ge maakte opmerking, hiervan niet onthoudenten opzigte van het ont werp van zekeren dezer dagen te Havre aangekomen en zich met zijn plan naar Parijs begevend engelsch ingenieur, met name W. Cop\ pet, die, het ga hoe het ga Engeland volstreWtelijk aan het vaste land wil verbinden. Zijn eerste plan is, het kanaal met twintigduizend, op den bodem der zee rustendesteenen kegel-pilaren te he,zetten en daarop eene jnonsterbrug van niet minder dan zeven mijlen lengte te bouwen. Hij heeft zijn plan te Londen laten graveren en zal het te Parijs open lijk ter hezigtiging stellen. Hij begroot de kosten op 1800 millioen welke hij vermeent dat iri een tijd waarin men niet meer bij pon-; den sterling guldens of franken maar enkel bij millioenen rekent i gemakkelijk te vinden zullen zijn. Heeft men geen zin in dit zijn plan, zoo heeft bij er een tweede, en gaat ditmaal niet over de zee, maar onder dezelve door. Meta len buizenvan 3 voet dikte en 18 voet diameter binnenmaatzul len een tunnel daarstellen door weiken men met pak en zak van Douvres naar Calaiswaar de in- en uitgangen zullen zijn en vice versa zal wandelen. Dit plan zegt de uitdenker zeer nederig, is zoo gemakkelijk en eenvoudigdat ik bet mij tot geene verdienste durf toerekenen op het denkbeeld gekomen te zijn. Slechts een milliard zal tot hetzelve worden vereischten hiervan zouden Frankrijk en En geland ieder de helft betalen. Volgens eene depêche uit Algiers van den 5 dezer genoot die provincie toen de volmaaktste rust. Hel slechte weder had de gemeenschap met Medeah geschorst. Te Mostaganem bad eene ont moeting plaats gehad in welke de Arabieren geslagen waren. Uit Constantino had men geene tijdingen. Tot de maatregelen door den nieuwen gouverneur-generaal der fransche bezittingen in Afrika den generaal Bugeaudaan den mi nister van oorlog voorgeslagen zou eene amnestie behooren aan alle soldaten mits geene Franschen zijnde welke de fransche gelederen verlaten hebben, om onder Abd-el-I(ader dienst te nemen. Onder de vanen van den emir staan, zegt menmeer dan 5000 over- loopers van welke niet meer dan 50 Franschen zijn. Meestal zijn het Spanjaarden en Duilschers van het vreemde legioen en men twijfelt niet of deze zullen daar zij over de behandeling onder de Arabieren hoogst ontevreden zijn gaarne van het verlof gebruik jnaken om weder in dienst van Frankrijk te mogen treden. Men heeft eene telegrafische depêche uit Brest ontvangen vol gens welke de vrede tussehen FVankrijk en Buenos-Ayres gesloten is hetwelk, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, als zeer ge- wigtig mag worden aangemerkt. B E L G E. BRUSSEL, den 15 Januarij. Gisteren heeft de kamer met 54 tegen 5 stemmen het gouvernement gemagtigd om de rijks-etaldisse- menten voor de aankweeking van den moerbezieboom te Meslin ï'Eveque, Forest en Uccle te verkoopende invoering van dien tak van nijverheid schijnt aldus hier te vergeefs beproefddaar het gou vernement de pogingen daartoe alzoo Iaat varen. Ook het bewind schijnt zijne bescherming geheel aan de bier te lande bestaande maatschappij van weldadigheid te willen onttrekken zoodat de laatst overgeblevene kolonie van Wortel openbaar ter ver effening der schuldvorderingen zal dienen te worden verkocht. De Senne isgelijk bij het dooiweer te wachten was uit hare oevers getreden en heeft eene onmetelijke uitgestrektheid land onder water gezet. Sedert gisteren vertoonen de omstreken van Brussel weder het aanzien van een. groot meer cn het water is bijna tot dezelfde hoogte geklommen als tijdens de overstroomingen in de maand Februarij 1839 en heden namiddag nam de was nog toe. In bet benedenste gedeelte der stad staan de kelders vol water. Te Mecbelen en te Leuven zijn de omstreken naar men verneemtins gelijks overstroomd. Nabij Mechelen is des avonds van den 12 dezer een ongeluk op den ijzeren spoorweg gebeurd. Twee spoortreinen elkander ont moetende hebben zoodanigen schok veroorzaakt dat onderscheidene personen daarbij zijn gewond geworden. Een man heeft zelfs aan de gevolgen bet leven verloren. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 17 Januarij. Volgens een bij de regering ontvangen officieel berigt'gedagteek'end uit Arnhem van eergisteren, luiden de tijdingen nopens de gesteldheid onzer rivieren en water- keeringen in die omstrekenvrij gunstig. Dezer dagen beeft alhier de publieke verkoop plaats gehad van 31 paarden en onderscheidene koetsen, toebehoorende aan Z. M. koning Willem Frederik, en welke door Z. M. Willem II niet in gebruik zijn genomen. Ook verneemt men, dat het overblijvend personeel der hofhouding van Z. M. koning Willem Frederik door den thans regerenden koning zal worden gepensioneerdterwijl ook de hofmaarschalk is uitgenoodigd geworden om eene aanmerkelijke bezuiniging in Z.r M.' hofkapel voor te dragen. Het is met een aangenaam gevoel dat men tegenwoordig onder alle standea dezer residentie hoort spreken over do treffende bewijzen van milddadigheid door Z. M den koning gedurende dit barre jaar getijde gegeven. Menigeen heft in stilte, met een dankbaar gemoed zijne gebeden aan om deh Hemel hulp en bescherming voor koning Willem II af te smeeken die zoo vele tranen droogtzooveel kommer en ellende lenigt. Nog altijd laat onze geëerbiedigde, en geliefde monarch zich gelegen liggen aan het lot en de omstandigheden van duizende behoeftige huisgezinnen. Het heeft Z. M. behaagd de zeer werkzame taak daartoe op te dragen aan bet goed en onpartijdig be stuur van den heere referendaris, directeur van policieAmpl. In het driemaandelijksch verslag over den staat der gewassen en van het veemet betrekking tot de levensmiddelenin Zuid-Hol landover de maanden October, November en December 1840, leest men het volgende omtrent de Longziekte onder bet rundvee: «Hoezeer de longziekte gelukkig op de meeste plaatsen veel vermin derd isblijft dezelve echter nog hier en daar heerschen zoo als on der Maasland en Delfland ook neemt dezelve weder toe in de Beijer- Ianden en lande van Strijen,.en vallen nog eenige slagtoffers daarvan in Rijnland, den Alblasserwaard en in het oostelijk gedeelte van Flak- kee. Doch op Voorne en Putten en het eiland Rozenburg schijnt dezelve, Gode zij dank! te hebben opgehouden. Er is veel vee voor handen vooral jong vee; en het gezonde vee heeft veel zuivel gege ven en de prijzen van het vee zijn zeer voldoende. Er is veel en goede boter gemaakt en de prijzen zijn hoog gebleven." Uit Dordrecht schrijft men van II. vrijdag «Het ijs blijft hier nog hard en zonder dóoigaten. In do Kil zit het ijs nog tol aan Willemsdorp toe. Achter het eiland tussehen Willemsdorp en den Moerdijk en ineer heneden is het water tot aan zee open en vertoont zich maar zeer weinig drijfijs." Men meldt uit Steenwijk (prov. Overijssel) dat in die stad de kinderpokken thans algemeen heerschende zijn zoodat er op eene bevolking van ruim 3000 zielen van drie tot vier honderd personen aan deze vrecsselijke ziekte lijden. Gelukkig zijn er tqt dusverre weinige personen aan dezelve bezweken. Ook in andere streken van het vaderland heerscht thans die ziekte. Uit Maastricht wordt van den 11 gemeld, dat dezer dagen een gedeelte van den berg, aan de zijde van Caster, met groot gedruisch naar beneden is gestort, en gelukkig geene woningen heeft getroffen; maar dat verscheidene huizen van Klein-Lanaijé nóg door een derge- iijken hergval worden bedreigd. Nog meldt men dat de Maas aldaar een ontzettend schouwspel oplevert. Geheel met ijsschotsen bedekt hruischt een zwart en slijk— achtig water tussehen dezelve henen. Onder de brug van Wij fik waartegen de schotsen met dof gedruisch breken heeft men eergis teren ochtend verscheidene stukken huisraad gevonden hetgeen doet veronderstellen dat hoogerop ongelukken hadden plaats gehad. Eenige der ijsschotsenwelke de Maas kruitzijn niet minder dan acht vierkante ellen groot. Terwijl thans zoo veel over het lager onderwijs gesproken en ge schreven wordt, zal het niet onbelangrijk zijn eenige bijzonderheden no pens den staat van hetzelve in Frankrijk mede te deelen. Van de vijf millioen kinderen, welke de scholen zouden kunnen bezoeken, ne men in den winter 3,000.000, en in den zomer slechts 1,800,000 aan het onderwijs deel. Meer dan de helft der meisjes ontvangt bijna geen onderwijs. Veertien millioen volwassen mensclien kunnen noch la zen noch schrijven. Men kan het getal volwassen mannen, dat vol strekt van alle onderwijs verstoken is( op zes millioen begrooten 5667 gemeenten hebben geene scholen terwijl een overgroot getal er slechts eene voor. de heide seksen bezit. Ook het getal scholentot aankweeking van onderwijzersis onbeduidend. Tot aanbouw of koop der benoodigde woningen zouden meer dan 72 millioen franken henoodigd zijn. Intusschen is de geldelijke ondersteuning van 's rijks wege in de laatste jaren buitengemeen toegenomen. Terwijl in 1836 slechts 50,000 franken voor het lager onderwijs werden toegestaan, is die som van jaar tot jaar verhoogd, zoodat zij in 1838, tot het aan zienlijke bedrag van 1,600,000 franken gestegen was, zijnde op de begrooting over 1841 de post voor het onderwijs tegen 1,800,000 franken uitgetrokken. Met nog andere departementale en plaatselijke toelage wordt er aan hot onderwijs in Frankrijk jaarlijks 22 a 23 millioenen franken te koste gelegd. Het lot der onderwijzers is ook geens zins voordeelig de minste jaarwedde bedraagt 200 frankende mid delbare 256 franken. MIDDELBURG, den 15 Januarij. Bij vonnis van de arrondisse- ments-regthanken te Middelburg en Zierikzee zijn, in den loop van het jaar 1840, tien personen tot eene geldboete veroordeeld ter zake van overtredingen der verordeningen op het stuk van malen en gewig- ten, terwijl door die te Goes, met vrijspraak van den aangeklaagden, het onbruikbaar maken van eene door hem gebezigde afgeschafte Goessche zakmaatis bevolen. 182*"= KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Vijfde Lijst. N.° 24217 f 1000 Zesde Lijst. 3885 f 1000 9889 1000 Zevende Lijst. N.° 21776 f 1000 Achtste Lijst. 18043 f 1000 15639 ....- 1000 17012 prem. - 2500 De Notaris M.r J. J. E R M E R I N S zalop Vrijdag den 22 Januarij 1841, 's morgens ten 10 ure, op de Buiten plaats den Haan onder Noordgouwepresenteren te verkoopenEen Bunder 25 Roeden zwaar E S S C H E N en E L Z E N HAKHOUT. Tegen Mei een B A K It E R S-K N E C H T henoodigd bii A. KRUIJSSE. J TË ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DB VOS EN ZOON STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2