zeetijdingen. 182ste koninklijke nederlandsche loterij. advertentien. Dost Mohammed is den 2 November te Purwur totaal verslagen, en heeft zich daarna onvoorwaardelijk aan sir IK. Mac-Naghten, den en- gelschen gezant bij het hof van Kaboulovergegeven. Denkelijk zal hij het overige zijner dagen als staatsgevangene doorbrengen. De generaal Brookes, die den Ï5 October van Bombay Was opge rukt, is den 1 November te Sukkur aangekomen, en heeft den vijand 'Op ondèrscbeiden punten verslagen, terwijl de vesting Kelat, den 18 Octoberzonder eenigen wederstand in handen der Kngelschen ge- Vallen is wier wapenen in Oost-Indie dus overal zegevierend zijn jgebléven, Dé bovenvermelde berigten uit Chinavolgens Welke de ge schillen met dat rijk zoo goed als beslecht schijnen te zijn, hebben hier eene aanmerkelijke daling in dèh 'prijs der thee veroorzaakt. De oost-indische stoomboot-maatschappij te Londen heeft békend ge maaktdat zij geregeld elke maand hare stoomvaartuigeh van Falmouth naar Alexandrie laat vertrekken. De vracht naar Alexandrie is 45 jy. 'st. voor de eerste en 30 p. st. voor de tweede kajuit. Van Suez haar Bombay is de vracht 80 en 60 p. st. fRANKRIJK. dabhs den 8 Januari), Het schijnt zich te bevestigen', dat de russiscbe regering pogingen aanwendt om Frankrijk tot deelneming hart de verdere beraadslagingen over de oostersche zaken te bewegen. Wégens de ontmoeting, die tusschen een fransch en engelsch Schip in de Roode-Zee zou hebben plaats gehad, de vroegere geruch ten waaromtrent reeds als geheel ongegrond wedersproken waren, wil ihen thans het volgende als waarheid weten Eene koopvaardijbrik van Bordeaux met zes stukken geschut gewa pend en met geweren bevracht, had betrekkingen met de Arabieren óp de oostkust dor Roode-Zee aangeknoopt toén een Vaartuig aan de engelsch-oost-indische kómpagnie tnehehooreiide hetwelk aldaar kruiste en van den aard der lading onderrigt was, liet fransche vaartuig (naderde en beval zich terstond te verwijderen alvorens iets te lossen. De brik weigerde te gehoorzamen er ontstond ecu gevecht en nadat cenige schoten gewisseld waren keerde het engelsch schip naar Cal cutta terug. Öeri 9. De ministeriële bladen verzekeren dat bij het bewind de tijding is aangekomendat /Jra/iï'm-bassa don 8 December nog bij Damascus stond en meester was van die stad en liet omliggend oord - dat dé bergbewoners hem in het laatst der maand November hadden willen verontrusten doch dat hij dezelve in den nacht van den 26 öp den 27 dier maand had aangetast en met groot verlies op de vlugt gejaagd. Men meldt verder datvermits de Egyptenaren al de gevangehen zonder genade hadden om het leven gebragt, deze neder laag niet weinig onrust onder de Turken had verbreid terwijl men dé magt van Ibrahim, die de bezettingen van Adana Manisch en Aleppo had aan zich getrokken nog op 40,000 man geregelde en 'veie duizend man ongeregelde troepen begrootte. N E D E R L AM E N. 's GR VVËNÏUGE den 12 Januarij. Do Staats-Courant behelst het besluit van Z. M van den 9 dezer, bevattende nadere bepalin gen Omtrent hetgeen afgescheidenen van het Hervormd kerkgenootschap hebben in acht te nemenwanneer zij zich als eene Christelijke af gescheidene gotheente Verlangen le vestigen. Bij koninklijk besluit is dezer dagen vastgesteld een reglement óp het beheer der polders in de provincie Zeeland. Men verneemt dat tc Dordrecht eene staleh-pcftnetifahrijk is op- gerigt, door den heer Nathan tem/, wélke, naar zijn zeggen, met de beste engelsche zai kunnen wedijveren daaf dat vak van industrie door den gezegden heer in Engeland bestudeerd is na reeds sedert vele jaren handel te hebben gedreven in dat artikel. Do fabrijk is reeds in activi teit en proeven zijn afgelegd in liet bijzijn van den edel achtbaren heer burgemeester der gemelde stad welke proéven met hét stadszegel voor zientiaar 's Gravenhage zijn opgezonden. In het Amslerdamsch Handelsblad leest men het Volgende «De wensch door alle redelijkdenkenden sedert lang gekoesterd eri door ons in een vorig n.0 geuit met bétrekking tot eene her ziening van het besluit over de afgescheidenen is reeds vervuld dank zij 's konings onvermoeide zorg voor het welzijn van allé zijrie Onderdanen Behoudens het gezag van den Staathetwelk eene voor afgaande autorisatie vereischt bij het oprigten van nieuwe kerkge nootschappen ïs aan diegenen welke zich tot dusdanig kerkgenoot schap mogten willen vereenigen de meest mogelijke ruimte daartoe gegeven en zijn alzoo eenige der moeijelijk te vervullen voorwaarden bij liet vroeger besluit van het jaar 1836 voorgeschreven, buiten wer king gesteld geworden. »Men mag met regt hopen, dat de afgescheidenen nu ook dit nieuw bewijs van 's konings ernstige pogingen oin aan gemoedelijke bezwaren te gemoèt te komen, met dankbaarheid erkennende, door geene hals starrige miskenning van hot oppergezagtot nieuwe vervolgingen zullen aanleiding geven. «Verder mogen wij niet ontveinzen dat de voorloopigo schorsing dier vervolgingen een maatregel is geweestdie met welke goede bedoelingen ook voorgeschreven, desniettemin geheel als ongrondwet tig moet beschouwd worden, daar geene andere dan de wetgevende magt de bevoegdheid kan hebben om den loop der justitie en de uit voering der wetten van den staal ook zelfs maar voorloopig te schor sen. Men mag dus met grond verwachten dat de voorschriften daartoe gegeven, zónder verwijl zullen worden ingetrokken, 's Ro llings vast besluit om niet dan overeenkomstig de grondwet te rege ren mag den' ingezetenen ten waarborg verstrekkendat de wet haar gezag niet voor de tweedemaal zal verliezen." Op den 5 dezer overleed in het hervormde armgesticht le Hasselt in den Iloogen ouderdom van 102 jaren, Lugje Berends, wed. van P. van Balen. Als eene zeldzaamheid en getuige van hare sterke ligchaamsgesteldheidwordt hierbij aangemerkt, dat zij op haar vijftig ste jaar nog van eenen Welgeschapen zoon beviel. Zoo het voedsel mede tot haren hoogen ouderdom aanleiding heeft gegeven, kan de gepelde gerstepap als een heilzaam middel worden geprezen en toege diend. Er is eene nieuwe vervolging tégen het in Groningen uitkomende dagblad: de Tolk der Vrijheid, aangevangen. Acht punten van be schuldiging zijn zoowel tegen den drukker als tegen de schrijvers iögebragt. Onder de geïncrimineerde artikelen behooren die, getiteld: de kapitein van het schip Geduld draagt het kommando aan zijnen zoon op; de ongrondwettigheid van hel Koningschap van Willem II, enz. GOES, dén iO Januarij. Gisteren avond is alhier gevankelijk bin- nengebragt, de door de onvermoeide pogingen en verordeningen van den heer substituut-officier Van Deinse, ontdekten persoon van Jacobus Baart, dijkwerker te ElleWoutsdijkman en vader van zes kinderen, welke, naar men verneemt, reeds volmondig heeft beleden de dader te zijn van den gruwzamen moord, den 23 December jl, le Hoedekens- kerke gepleegd aan de personen van Balten eh Janna ZuidwegU BROUWERSHAVEN, den 14 Januarij. Heden zijn binnengekomen de fregatschepen Maasstroom, kapt. V. van der Linden, en Java, kapt. J. II. Zeeman, beide van Batavia naar Botterdam, YLTSSINGENden 11 Januarij. In het afgeloopeii jaar zijn dé monden van de Schelde binnengekomen 1338 en uitgezeild 1289 sche pen waaronder niet zijn berekend schepen of vaartuigen van den staatnoch visschersbeurtlieden én andere kleine vaartuigenwelke bijna dagelijks de Schelde op- en afvaren. tierde klasse. Eerste Lijst. N." 13575 prem. f 1000 11715 - 2500 16619 - 1500 6778- 1000 16097 - 1000 Tweede Lijst. '587 ƒ25,000 Derde Lijst. N.° 76171000 Vierde Lijst. 22318 ƒ10,000 2873 1500 15745 - 1000 PRIJZEN oer EFFECTEN te AMSTERDAM Dingsdag den 12 Januarij 1841. Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld i 5 Amort. Syndikaat 4'/s pC Handcl-Maatschappij 4'/2 Oost-Indien 5 llope ell Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. ij Negot. Metaliek 5 Rusland Spanje Oostenrijk, gebleven. 50 V, 977, 867. 1587, .957, 104»/, 227b 1027, 1037, pC, n MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZJERIKZEE, van den 14 Januarij 1841 Teelt 1840. Per 50 Ned. Pond. Tweeéneen, lckw. 28,00 a 30,00 2' 3' Een en een1c s 2° 3° -26,00 a 27,00 -24,00 a 25,00 -28,00 a 30,00 - 26,00 h 27,00 -24,00 a 25,00 Per 50 Ned. Pond. Onbéróofdo, l°kw. "27,00 a 29,00 2C -25,00 a 26,00 3" -23,00 a 24,00 Mullen1° soort - 0,00 a 0,00 2' - 0,00 a 0,00 Vorige gewasseh meer gevraagd. De Notaris M.' 0. van de r L K be C L E R C Q zal ten verzoeke vaii zijnen principaal, publiek presenteren te verkoopen des morgens ten 10 ure Op den 19 Januarij aanstaande onder de Gemeente Dreischor iri een Bosch genaamd de Lange Pieke circa 2 Bunders, zwaar E L- Z E N en SS C II EN HA KIIO U T. Op den 20 derzelfde maand, onder de Gemeente Noordgouweop de Buitenplaats Heesterhist, en in een Bosch nabij de Hofstede van de Wed. P. de VLIEGER, mede eeiie partij zwaar ELZEN en E S S C H E N H AKHOUt; ea Öp den 25 daaraanvolgende onder evengemelde Gemeente op de Buitenplaats Weelzigteene aanzienlijke partij OLME BOOMEN, meest geschikt voor Werkhout. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zalton verzoeke van Jonkheer W. D. de J O N G E, op Zaturdag den 23 Ja nuarij 1841, 's morgens ten 10 ure, op Kopkensgorsonder Noord- gouwe, presenteren tc verkoopen: 2 Bunders 70 Roeden zevenjarig E SS ClIEN en E L ZEN HAKHOUT. Op Dingsdag den 26 Januarij 1841 's morgens ten 10 ure, Verkooping van circa Rund. HAKHOUT, in het Hei bosch bij Schuddebeurd. De Notaris D. Q. de JONGE vaNdër HALEN zal, ten verzoeke van zijn principaal op Woensdag den 27 Ja nuarij 1841 des voormiddags ten 10 ure, op de Hofstede, bewoond door C. van NIËUWENHU1JZE, onder Noordgouwepubliek presenteren te verkoopen Eehe partij zware S S C H E en IJ P E BÖOMEN, meerendeels geschikt lot Werkhout, mitsgaders eene partij zwaar 6- en 7jarig ESSCIIEN en ELZEN HAKHOUT. Dë Notaris D. q. de JONGE van der HALEN zai op Vrijdag den 26 Februarij 1841 des' namiddags ten 2 lirein de Herberg te öosterlandten verzoeke van de gemagiigde van DIGNÜS GEENSË, Smid te Öosterlandten overstaan van den Heer Regter over het Kanton Zierikzee, overeenkomstig art. 1255 van het Burgerlijk Wetboek publiek presenteren te verkoopen Een WOONHUIS, ERF en TUIN, met daartegen overstaande H O F S M E D E R IJ staande en gelegen in het Dorp Öosterland, kadaster sectie F, n.°' 336, 348 en 349 in gebrüik hij P. G E E N S E. Zijnde nadere information te bekomen ten Kantore van bovenge- noeniden Notaris. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 2