ZlERIKZEESCHE COURANT. Vrijdag den 15 Sanuarij BESTUREN EN ADMINISTRATIEF N.Ö 5. A.o 1841. NATIONALE MILITIE. LIGTING van 1841. BURGEMEESTER eti WETHOUDERS der Stad ZIER1KZEE Provincie Zeeland. Gelet op de -(vetten der Nationale Militie van den 8 Januari) 1817 en 27 April 1820, hebben goedgevonden, bij deze op te roepen, alle manspersonen zonder onderscheid die geboren zijn in 1822 en voor de ligting van hot jaar 1841 de eerste klasse zullen uitmaken, onverschil lig of zij al of niet rédenen van vrijstelling hebben om op Zalnrdng den 2 Jamtarij aanstaande en volgende dagendes voormiddags van 9 lot 2 en des namiddags van 2 tol 4 ure, zich ter stedelijke Secretarie dezer Stad voor de Nationale Militie te doen inschrijven -waartoe het re gister geopend zal zijn tot den 20 Januari), wanneer hetzelve pro visioneel en op den 28 daaraanvolgende finaal zal worden gesloten en tevens ter hunner kennis te brengen, als ook van ouders, voog den curators en regenten van publieke gestichten of andore instellingen van weldadigheid die verantwoordelijk zijn voor eene behoorlijke en tij dige inschrijving hunner kinderen, pupillen ol geadministreerden hetzij dezelve al of niet tegenwoordig zijn, dat na de provisionele sluiting op den 20 Januari] de nalatigen nog zullen worden ingeschreven tot den 28 daaraanvolgende; doch wegens verzuim van geene aangifte vóór den be paalden tijd te hebben gedaan worden verwezen in eene geldboete van niet minder dan f 5 en niet -té bovc-n gaande de som van f 100, of inge val van onvermogen met eene gevangenis van vier dagen lot zes weken worden gestraft, en dat tia de finale sluiting van het register op den 28 Januarij geen inschrijving meer wordt toegelaten maar dat de nalatigen daarna zullen worden gearresteerd en naar de hoofdplaats der Provincie worden overgebrngtom aldaar geschikt voor de dienst zijnde aan den Provincialen Koinmandant ter inlijving te worden overgegeven onver minderd dc betaling van het dubbeld der boete en onverminderd do straf bepalingen die ingevolge de wet op de nalatige ouders, voogden, cura tors of regenten zullen worden toegepast. Voorts dat de wettige woonplaats voor de inschrijving wordt gehou den voor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der ouders en bij over lijden die van den eérsfbenoenulen voogd of curator voor de gehuwden «Ie friaais alwaar zij hun bestaan hebben of op den 1 Januarij voor de per sonele belasting zijn beschreven, en voor de gealiinenteerdên of die in Godshuizen zijn opgevoed de plaats alwaar de Godshuizen welke de ali mentatie bekostigen, gevestigd zijn. Dat cén ieder, die zich ter inschrijving aangeeft, verzekerd moet zijn van zijnen ouderdom waartoe de geborenen binnen deze stad de gelegenheid hebben op het Bureau van den Burgerlijken Stand doch de van elders geborenen zijn verpligt om hij de inschrijving over Ie leggen eene geboor te-akte, hetwelk op aanvrage, vrij van zegel en leges zal worden afgegeven. AI verder worden opgeroepen allen dié de vereischten bezitten en gene gen mogten zijn om in mindering van hel kontingent dezer stad als vrij williger hij de Nationale Militie te dienen om zich daartoe ter Secretarie aan te melden gedurende dé geheele maand Januarij aanstaande, waar voor het register van inschrijving gereed zal leggen zullende aan eiken vrijwilliger na door den militie-raad in deze Provincie te zijn goedge keurd eene premie van dertig guldens uit de stedelijke kas worden ter hand gesteld en waartoe alle Ingezetenen welke op den 1 Januarij on gehuwd hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 30"c nog niet hebben vol- bragtworden toegelaten ten ware zij vroeger hadden gediend in welk geval zij tot den ouderdom van 35 jaren worden toegelatende lengte hebben van 1 el 570 strepen en gedurende de laatste 15 maanden binnen de sfad hebben gewoond. Eindelijk worden opgeroepen de voor zichzelven dienende manschap pen die in den loop van dit jaar, hetzij door overlijden van eenén Va der of wel Moeder weduwe zijnde of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouders, of door het overlijden van een ol' meer broeders of zusters regt op vrijstelling hebben verkregen overeenkomstig de bepalingen van art. 91 en 94 der wet van den 8 Ja nuarij 1817 en dien ten gevolge hun ontslag verlangen om de schrifte lijke bewijzen daarvoor, volgens het bepaalde hij art. 21 der wet vóór den 5 Januarij aanstaande over te brengen, waartoe ook de ouders, voog den, curators of gemagtigden van dc belanghebbenden evenzeer als de manschappen zelve, bevoegd zijn. En opdat niemand, die in de termen der Militie valt en tot het doen der aangifte voor de inschrijving verpligt iseenige onwetenheid voor wende, maar zich zou kunnen waarborgen dat de strafbepalingen, bij de wet tegen de nalatigen vastgesteld niet op hun belmoren te worden 'toe gepast zal deze worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 23 December 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 8 Januarij. Van alle zijden luiden vredelievender. nu dè Vermits Frankrijk het eerst buitengewone krijgstoerustingen gemaakt heeft en daardoor de overige mogend heden bepaaldelijk Duitschland tot het nemen van maatregelen van voorzorg genoopt heeft behoort nu ook dat rijk het eerste weder eene vredelievende houding aan te nemen en hiermede is men thans begonnen. De eerwaardige en algemeen geachte bisschop van Ermcland d',3ion Hutteneen grijsaard van 78 jaren is in den avond van den 3 dezer te FraUenburg in zijne woniifg vorihooifr geworden Zijn? tachtigjarige nicht, welke, terwijl de overige huisgeUooten ter kerke Vvareö, zich alleen met hem in huis bevond is mede doodelijk ge wond. Tevens zijn eenige voorwerpen ontvreemd. Men heeft terstond verdenking opgevat tegen zekeren kleedermaker met name Eienapfel, en hij onderzoek in diens woning de duidelijkste blijken van schuld gevonden. Deze persoon is dan ook ofschoon hij dc daad tot dus ver ontkent benevens eenige zijner betrekkingen in verzekerde be waring genomen. lil MuUchen wordt geschreven,, dat het heijersche leger tegen het einde van April zich op den voet Van oorlog zal bevinden en dat nog in den loop van deze maand Cn van February do krijgsmagfc in Rijn-Beijeren behoorlijk versterkt zal wezen. Omtrent de krijgstoerustingen in Oostenrijk worden de volgende bijzonderheden uit Weenen gemeld: «De toerustingen duren hier, even als elders voortofschoon de regering zich steeds schijnt te vleijon met het behoud des vredes en in ieder geval geene spoedige Vredes-breuk schijnt te verwachten. De kontrakten voor de levering van mondvoorraad zijn dan ook onlangs slechts voor den gewonen lijd namelijk voor een vierendeeljaarsgesloten. De diensllljslen voor het. leger Worden gaandeweg voltooid, en op eene geregelde wijze wordt het noodigo voor het marscheren van troepen ingeval dit nocdig mogt worden voorbereid. Er worden 15 nieuwe batte rijen uitgerust, benevens eene reserve-batterij; men heeft daarloe 2000 paarden beschikbaar. Hongarije heeft de 38,000 rekruten welke door den vorigen rijksdag toegestaan zijn tot aanvulling der regemen- ten reeds bijeengéhragtin Maart zullen deze manschappen door de regermg overgenomen worden. Voor de duitscue provinciën zal de gewone ligting van manschappen in den loop dezer maand Januarij uitgeschreven wordenen de manschappen zullen mede in Maart moeten opkomen het zeggen is dat ditmaal 60,000 man geligt zullen worden het gewone jaarlijkschc getal is 40,000." Men heeft bijzondere berigten uit Moskou, van den 14 December, Men ondervond aldaar grootelijks den invloed van de geschillen tusschen China en Engeland. Men verzekerde, dat de Engelschen eene vloot van 45 jonken hadden genomen, waarvan eenige met thee. Ook zouden zij proclamation hebben uitgevaardigd dat zij gekomen zijn om het chinesche volk van het juk der slavernij te verlossen. Wal daarvan zij, zeker is het, dat de theeprijzen te Moskou zeer aan liet stijgen waren. De Chinezen, die deze en andere waren zoo verre mogelijk te water naar Rusland vervoorden zijn begonnen met zulks te land te doen. Het gevolg hiervan is eene aanzienlijke verminde ring van aanvoer. In het afgeloopcn jaar zijn te Kjachta in Fe bruari)' nog 100,000 kisten thee aangebragtthans verwacht men er slechts 40,000. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 8 Januarij. Over Marseille zijn hier nadere berig ten omlrent de laatst bekende gebeurtenissen in China en op het vasteland van Indie ontvangen. Tusschen de Engelschen en Chinezen te Macao hebben vijandelijk heden plaats gegrepen (en gevolge der schending van het neutraal grondgebied door de laalstcn dóór het gevangen némen van den en gelschen kapellaan Staunton, die dc onvoorzigtigheid gehad had zich huiten de stadswallen te begeven. De heer Staunton was gevankelijk naar Canton gevoerd en de gouverneur Lin had geweigerd hem uit te leveren. Ten gevolge dezer handelwijze en der Verschijning van troepen door Lin naar de grenzen, gezonden om de Engelschen te verdrijven, besloot kapitein Smith, kommandant van het schip Druid, de Chinezen aan te vallen welke omtrent 2000 man sterk waren en dreef hen met groot verlies uit hunne stelling, waarna hij hun geschut deed vernagelen hunne kruidmagazijneri in de lucht springen en hun kamp in brand steken. Dit alles had op onzijdig grondgebied, geen twee uren van Macao verwijderd plaats. Den 15 November waren te Calcutta depêches van den admiraal Elliot ontvangen, die, met verscheiden oorlogschepen en eenige trans portschepen Chusan den 30 Julij verlaten had en den 9 Augustus aan den mond der rivier van Peking was aangekomen. Twee dagen later zeilde de admiraal, aan boord van de Madagascar, die rivier op, en kort daarna werden de onderhandelingen aangevangen, wier uitslag een verzoek van den keizer was, öiri tien dagen uitstel te heb ben ten einde de hem gedane voorslagen in overweging te nemen. Het antwoord van den keizer werd den 26 Augustus gegeven en van toen af tot 15 September werden de onderhandelingen ijverig voort gezet. Het eskader keerde den 30 dier maand naar Chusan terug, De uitslag vdn het verhandelde is nog niet met juistheid bekend maar men verzekerde dat de keizer verklaard heeft niets geweten te hebben van alles wat door Lin verrigt wasen dat commissarissen naar Canton gezonden waren om onderzoek wegens zijn gedrag te doen: Insgelijks zeide men dat de aanvraag van den admiraal om drie millioen ponden schadevergoeding, ingewilligd zou wórden. Hot gerucht wilde zelfs, dat Lin1 in handen der Engelschen zout worden uitgeleverd.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1