N.o 4. ZIERIKZEESCHE Dings dag A.o 1841. COÜKAST. den 12 January}» seai NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 0 Januarij. Te Horb, in Wurtemberg, is onlangs een paar getrouwd, dat te zamen 143 jaren telt, zijnde do bruidegom 79 én de bruid 64 jaren oud. Xe Weenen had men den 30 Dezember berigten uit Kons'tanli- nopel tot den IS dier maand. De officier, "ten gevolge der verwer ping van het verdrag met Napier, door den admiraal Stopford naar Alexandrie gezondenhad nu de reeds bekende onvoorwaardelijke Onderwerping van Mcheme<l-Alizijn eigen verzoek om begenadigd te Worden, benevens zijn aanbod tot teruggave der vloot en tot ontrui ming van SyriëCandia Arabic eti de heilige steden, in de turksche hoofdstad aangebragt. Ten gevolge dezer g'ewiglige tijdingtvaren bij de afzending dezer berigten de vertegenwoordigers der vier groote mogendheden vergaderdom te beraadslagen over pogingen ten einde de porie te bewegen Mehemed weder in genade aan te nemenen hem met het stadhouderschap over Egypte erfelijk 'te beleenén, Men voedde allo hoop dal hunne voorstellen gunstig opgenomen zouden worden en alzoo een einde gemaakt aan de egyptrsche kwestie, welke Europa Sedert zoo langen tijd verontrust heeft. De porie dacht eeti commissaris naar Alexandrie te zenden om de turksche vloot van daar 'terug te doen keeren. Uit Syrië waren klagten over de turksche troepen in dat gewest ingekomenvolgens welke zij het als een vijandelijk land schenen aan te merken en te behandelen, hetwelk te minder verschoonbaar is, de wijl voor hunne goede Verpleging en slipte betaling de loffelijksic Voorzorgen genomen waren. Waarschijnlijk zal eerlang tot~gCfnè vaste regeling Van het leger Worden overgegaan. Tusschcn de eug'etsclie en fransche gezanten waren niéuwe oncenig- heden ontstaan daar de laatste den eersten verweten zou hebben dat bij tot de verwerping van het traktaat tusschcn dtfn onder-koning en Napier had aanleiding gegeven met oogmerk om de zaak op nieuiv Op de lange baan te schuiven. Mén verzekert nogfans dat de porto te dezen opzigte geheel hare eigen inzig'ten gevolgd heeft. GROOT-BRITTANNIEN. LONDENden 4 Januarij. Een lievig onweder heeft gisteren morgen ten 7 ure, over de hoofdstad gewoed en is op onderscheiden plaatsen in dch omtrok ingeslagen. Onder andoren is de kerk toren te Strcnlham op dén weg naar Croydon ten gevolge vail hetzelve, 'geheel afgebrand. Sedert is het weder veranderd, en hebben wij heden nacht harde Vorst gehad doch nu Weder dooiwcèr en sneeuw. Te Dundee 'zijn zondag morger, drie nabij elkander gelegen kerken de prooi der vlammen géworden. Meh betreurt vooral het verlies der oude Gothische kerk. Dezelve had omstreeks 700 jaren gestaan, FRANKRIJ R. PARIJS den 5 Januarij. De soldaten der klasse van 1833 wier diensttijd dit jaar eindigt hebben in verschillende plaatsen hun ont slag reeds gekregen. Ook is aan vele scheeps-otlicieren te To ui on verlof gegeven welk een en ander duidt het ook al geene ontwa pening aan echter bewijst dat de regering geene vrees voor een op handen zijhdert oorlog voedt. Uit eehe telegrafische depêche Vah den 22 laatstleden blijkt, dat de rust in de provincie Algiers ongestoord was gebleven, en dat de garnizoenen van McdéahBlidali en Mostagancm onderscheiden slroop- togten tegen de stammen hadden gedaan -, welke die steden op een klei den afstand omringen. Abd-el-Kader moet pogingen hebben aangewend om op nieuw eeh wapenstilstand voor twee jaren te verwerven vermoedelijk met het doel om zich intusschen te versterken en den oorlog te hervatten. Door den generaal Changarnier, die té Blidah het hevel 'voert, schijnt dan ook het daartoe gedane voorstel van de hand gewezen en de geheele onder werping van den emir geëischt te zijn. In een bijzonderen brief uit Oran Wordt gemelddat de oevers van de Rio Salado tamelijk onveilig Zijn door de menigte van leeuwen die zich aldaar ophoudencn dat onlangs een fransche gensdarme door deze roofdieren verscheurd en verslonden is. Volgens gemaakte berekeningen heeft het fransch leger in het noorden van Afrika in den lijd van slechts 13 maanden namelijk tusschen 1 November 1839 en 1 December 1840 niet minder dan 17,000 man verloren van de 70,000 waaruit het de inlandsche soldalen mede gerekend hij het openen van den veldtogt was "zamen- gesteld. Slechts ongeveer 1500 dezer manschappen zijn. door het vijandelijk vuur de overigen meest allen door ziekten omgekomen in welk lot de helft der muilezels en overige lastdieren gedeeld heeft. Tegenwoordig zouden zich niet minder dan 11,000 zieken bij het leger in Afrika bevinden. De volgende telegrafische depêche den 28 laatstleden door den franschen consul te Malta aan den minister van huilenlandsche zaken afgezonden is gisteren alhier ontvangen Kurruck-Singkoning van Lohore is den 5 November overleden. Gedurende zijne begrafenis is zijn opvolger Now Nehal-Singdoor een toeval omgekomen. Slicrc-Sing moet den troon beklimmen. »De zaken van China zijn op bet punt van vereffend te worden. De Engelschen zullen drie millioenen ponden sterling voor schadever goeding verkrijgen. >rDost-Mohamcd heeft zich onvoorwaardelijk aan de Engelschen over gegeven." BE1GI E, BRUSSEL, den 8 Januarij. Men heeft alhier bêrigt bekomeil» (lat het bewind van Frankrijk op eene zeer gematigde wijze op de aanvragen der vreemde mogendhedenten einde te worden ingelicht ton aanzien der plaats hebbende toerustingen ten oorlog, heeft geant- wopeden daarbij heeft te kennen gegeven, datjFrankrijk, in den s'tafe van afzondering in '"Welken het zich bevindt zich noodwendig «enigermate heeft moeten toerustendoch dat dc genomene maatre gelen de verdere mogendheden geene Wézenlijke onrust kunnen in boezemen; dat het leger, wel is waar, 480,000 man zal tellen, en dat dit aantal gelijk staat met het bedrag der fransche legers in 1831-1833, maar dat men var; dit aantal moet aftrekken de Ieger- magt in Algerie, en dat er alsdan naauwelijks 360,000 in Frankrijk overblijven die marschvaardig kunnen worden gerekend. Thans is, nadat gedurende een geruimen tijd de invoer van vreemd graan vrijgesteld is geweest-, en de uitvoer verbodende in voer weder belast, en de uitvoer vrijgesteld zonder dat men echter, naar de prijzen te oordeelen kan volhouden dat onze graanmarkten ruimer voorzien zijn. Deze uitkomst wordt aangemerkt als een bewijs, dat er groote behoefte is aan eene wijziging der thans bestaande verordeningen op dat stuk. NEDERLANDEN. 'sGRaVENHAGEden 9 Januarij. Men meldt, dat Z. M. het departement van oorlog heeft gemagtigd om de lotelingen van 1838 en 1839, die nog ongekleed en ongeoefend zijn, tegen den 25 Maart aanstaande op te roepen, alsmede de reserve van de ligting van 184Ó tegel; den 1 Julij aanstaande. Deze lotelingen zullen respectievelijk gedurende drie maanden worden in dienst gesteldten einde in den wapenhandel te worden geoefend, Bij koninklijk besluit van den 28 December jl. isop voordragt Van den minister van fmantiëft in afwachting eerter gehèéle herzie ning vah het reglement wegehs het beheer der geldmiddelen onder anderen bepaalddat te beginnen met de dienst van 1841 geena jaarlijksclie huishoudelijke begrooting, in voege als zulks bij het be doelde reglement was voorgeschréven meer zal worden opgemaakt dat de staatsbegrooting zoo als die bij de wét is of zal worden vastgesteld ingedeeld volgens de berekeningendie aan de stateh-generaal worden overgelegd voortaan met betrekking tot ieder departement van al gemeen bestuurtol grondslag zal worden aangenomen van voorloopig bezwaar en van voorloopige en latere vereveningen dat de sommen voor ieder artikel der staats-begrooting toegestaanzullen worden beschouwd als maximum tot liet doen van alle tot de daarbij aange wezene onderwérpen in betrekking staande uitgaven en dat geene af- en overschrijvingen van het eené artikel op het andere evenmin als van de eene afdeeling op de andere mogen plaats hebben dat hij alle voordragten voor te verrigten werken aanbestedingen ais anderzinsWaaruit betalingen ten laste van de begrooting zullen voortvloeijende aanwijzing zal worden gedaan van den post der begrooting, waaruit zoodanige uitgaaf zal moeten worden bestreden, ten einde die in bet koninklijk besluit worde uitgedruktdat de be- grootihgen van '1837'1840 met den laatsten December 1841 finaal zullen worden afgesloten en dat voortaan geene begrooting langer zat openslaan dan gedurende twee jaren in dier voege dat met het einde van het jaarvolgende op het dienstjaariedere begrooting zal worden afgesloten. ZIERIKZEE, dén 11 Januarij. In het jaar 1840 zijn er binnen deze stad en het poortambacht geboren 124 kinderen van hel mannelijk geslacht, 124 vrouwelijk te zamen 248 waaronder begrepen zijn 12 levenloos aan gegeven zijnde 17 minder dan in 1839. En op de registers van overlijden ingeschreven 93 personen van liet mannelijk geslacht, 81 vrouwelijk te zhmen 174 zijnde 37 meer dan in 1830. Er zijn 59 huwelijken voltrokken en één echtscheiding heeft er plaats gehad, Bij de hoöfd-éommissie van het fonds ter aanmoediging en on- derSteunihg vatv de gewapende dienst in dé Nederlanden is tlbor dé provincie Zeeland bijgedragenvan Middelburg f 616,84'/,,Goes f 249,89; Zierik'zee/,'239,691/s; Sluis/" 132,24'/,; Axel f 132,66'/,; totaal f 1371,34, -Gedurende het vorig jaar zijn het kanaal van Neuzen gepasseerd 291 zeeschepen waarvan 147 uit zee komende en 144 naar zee varende. Daarenboven is het kanaal nog gepasseerd door 1064 geladene en 379 ledige schepen, te zamen 1443 binnen- of rivierschepen, waarvan 1117 de nederlandsche cn 326 de belgische vlag voerdén terwijl de inhouds- ruimte dier schepen bedroeg 70,878 toh. Te Veere zijn in het afgeloopen jaar in- en uitgeklaard de na volgende Schepen. Ingeklaard 42 schepeninhoudende 6494 tonnen zijnde 13 nederlandsche, 20 cngelsche, 6 belgisChe, 2 fransche en 1 deetisch. Uitgeklaard 72 schepen, inhoudende 11,793 tonnen, zijnde' 10 nederlandsche, 18 engelsche en 44 belgische.

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1