ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Het berigtdat de russische ambassadeur depêches van zijn hof heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat Rusland, sedert het herstel van de behoudende partij in het hoog bewind hier te lande, genegen is, om zich nader aan Frankrijk aan te sluiten, wordt bevestigd. Omtrent de aanleiding tot den twist der fransche regering met den keizer van Marocco vindt men in een der dagbladen het volgende Een spahis, die in de handen van Abd-el-Kader gevallen was, in een gevecht tusschen de fransche troepen en die van den emirwas naar Tanger ontvlugt en verlangde daar, om of naar Frankrijk te gaan of naar Algeric weder te keeren de bescherming van den fran- schen consulairen agent inroepende. Deze begreep de billijkheid van dezen eischmaar dewijl het een Muzelman hetrofraadde hij den vlugteling aan zich naar Mogador te hegeven waar bij den franschen consul vinden zou die de zaak gemakkelijker zou kunnen vereffenen. De arme soldaat begaf zich op weg en meldde zich na een togt van verscheiden dagen bij den jheer Delaporte consul van Frankrijk te Mogador aan wien hij zijnen toestand en oogmerken mededeelde. Be consul beloofde hem zijné bescherming hem alleen aanmanende, den afloop der feesten van den Rharoazan af te wachten om de ver- eischte stappen bij den gouverneur der stad te doen. Eenige dagen later werd de algërijnscbe soldaat, door den consul aan dien gouverneur voorgesteld maar deze betoonde zich den onge- Sukkigen vlugteling geenszins genegen en weigerde hardnekkig toe te stemmen dat een algcrijnsch soldaatin dienst van Frankrijk als fransch onderdaan beschouwd en behandeld moest worden zich daarop beroepende dat de Christenen geen Muzelmannen konden beschermen daar, volgens zijne meening de consul van Frankrijk dan even goed af de onderdanen van den keizer van Marocco in zijne bescherming zoo kunnen: nemen. Daar de vriendelijke vertoogen van den heer Delaporie, vruchteloos gebleven waren, meende hij eene meer dringende taal te moeten voeren en bedreigde den gouverneurin naam van Frankrijk maar dezein plaats van zijne hoofdige meening in te trekken liet den armen soldaat, die zich niets te verwijten had dan aan de door hem aangenomen vaan getrouw te zijn geblevenin den kerker werpen en met ketenen beladen. Alvorens lotuitetsle middelen over te gaan, wilde de beer Delaporte den gouverneur tijd tot nadenken geven en liet 24 uren verloopenwaarna hij al de Franseben te Mogador slechts 4 personen uitmakende, bijeen riep en zich met hen naar den gou verneur begaf. De heer Delaporte deed aldaar zijne laatste waarschu wingen eischte de onverwijlde in vrijheid stelling van den gevangene, onder bedreiging van zijne vlag in te nemen en alle diplomatieke be trekkingen af te breken. Maar de gouverneur, blijkbaar gestreeld door bet denkbeeld van dus den vertegenwoordiger eener grooie natie in verlegenheid gebragt te hebben wilde in niets toestemmen waarop de consul verklaarde zijne betrekkingen te schorsen, en zich «nel zijne iandgenooten onder bescherming van den engelschen con sul stelde. Het volk, dat de Franschen omringde viel toen onder woest ge schreeuw op ben aan en verscheurde hunne kleederen zoodat zij ter naauwernood hun leven redden en hunne woningen bereiken konden terwijl de plaatselijke autoriteiten zich geenszins tegen deze daden van wreede onbeschoftheid hebben verzet. Nadat nog verscheiden daden van onregt jegens de Franschen ge pleegd waren, beval de keizer in persoon, dat alle fransche onder danen en beschermelingen uit zijn rijk zouden verbannen worden, welk hevel onverwijld ten uitvoer is gebragt. Den 30. De minister van finantiën, de heer Human, heeft heden de hegrooting der uitgaven voor het jaar 1842 voorgesteldwelke Ï90 miliioencn hooger is, dan die voor hel jaar 1841, en heeft tevens verkondigd, dat de buitengewone toerustingen ten oorlog niet minder ilan 500 millroenen zullen vorderen, ter bestrijking waarvan bij voor eerst eene leening heeft voorgesteld van oen kapitaal van 450 millioenen. Het aantal der geneesheeren is in Parijs aanmerkelijk toegenomen. Jn 1833 telde roen er 1039; in 't laatst van 1840 niet minder dan 1360. B E L G I E. BRUSSEL, den 1 Januarij. Men schrijft uit Luxemburg van den 29, dat aldaar overeenkomsten zijn gesloten, om genoemde bonds- testing voor den tijd van 2 jaren van den noodigen leeftogt te voorzien berekend voor eene bezetting van 10,000 man. Eene der redenen waarom er nog geene meerdere toenadering tan Rusland tot Belgie bestaatmoet daarin worden gezocht dat de uitgeweken poolsche generaal Skrynecki steeds bij de belgische landmagt aangesteld blijft. Het nederlandsche gouvernement heeftgedurende het jaar 1840 Töor het tolregt over de zeeschepenkomende of gaande van Ant werpen over de Schelde eene som van ƒ277,491,66 of fr. 587,282,65 ontvangen. Het bedrag der op het budget toegestane som fr. 650,000 bedragende, ontstaat er eene bezuiniging van fr. 62,717,35. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 3 Januarij. De eerste kamer der slaten- generaal heeft de drie ontwerpen van wet betrekkelijk de bevordering der belangen van den landbouwde algemeene invoering der rijks belastingen in het hertogdom Limburg en de verbetering van den accijns op de suiker, aangenomen. Men verneemtdat de ontwerpen van wetdie in de laatste dagen door de beide kamers der staten-generaal zijn aangenomen door Z. M. leeds als wetten onderteekend en als zoodanig uitgevaardigd zijn. Van wege den minister van finantiën zijn de ambtenaren in dachtig gemaakt op het door den hoogen raad aangenomen beginsel dat geene andere wettige feestdagen in dit rijk bekend zijn dan de zondagen en dat alzoo de tweede Paasch- en Pinksterdagen en mits dien ook de beide Kersdagen zoo verre die niet op zondag invallen geen wettige feestdagen zijn. Naar men verneemt, is er, ten gevolge van een besluit der algemeene vergadering van de hoofd commissie tot de zaken der Is- raëliten alhier op II. zaturdag den 26 dezer binnen alle synagogen in dit rijk eene plegtige dankzegging en hartelijke zegen uitgesproken ten behoeve van do beeren Mozes Monlefiorete Londen en m.' Adolph Cremieuxte Parijs, ten blijke van erkentelijkheid van het israëlitisch kerkgenootschap binnen het rijk der Nederlanden voor hunne moe dige en welgelukte bemoeijingen als afgezanten ten einde als kamp vechters van het voorvaderlijk geloof en tér beveiliging der in de kerkers te Damascus als slagtoffers van dweepzucht en domme vooröordeelen nog zuchtende geloofsgenooten op te treden. Alle kerkelijke gemeenten zullen voorts dien zegenwensch tot een voortdurend aandenken in hare registers inschrijven. Gedurende de maand December zijn over den ijzeren weg ver voerd 13,296 personen en alzoo iri het jaar 1840, 349,994. De opbrengst in het genoemde jaar heeft bedragen f 168,833,30. Te Amsterdam zijn gedurende het jaar 1840 bij den burgerlij ken stand ingeschreven 1923 paren gehuwden overleden 6797 perso nen geboren 3879 zonen en 3706 dochters te zamen 7585 kinderen echtscheidingen 21. Te Schiedam is in het afgeloopen jaar aangevoerd 17,97.7 lasten tarwe, rogge, gerst enz., zijnde 9476 lasten minder dan in 1839. In de Leeuwarder Courant leest men onder dagteekénloig.. van den 28 December: «De aangekondigde hardrijderij op schaatsen door mannen en vrou wen heeft alhier op heden plaats gehad; 16 der meest bekende rij ders uit deze provincie waren met hunne rijdsters hiertoe uitgenoodigd na elkander herhaalde malen de overwinning meesterlijk betwist te hebben, behaalde Arend Hessels, kastelein, oud 26 jaren, wonende te Tietkerk, en Elisabeth Jans Kas, oud 20 jaren, van Mantgum den uitgeloofden aanzienlijken prijs van 15 gouden willems gelijk mede door Gerrit Sjoerds Henstra, oud 28 jaren, wonende te Ter- horneen Tjaltje de Jong, oud 30 jaren, van IJlstde toegezegde premie van 5 gouden willems." ZIERIKZEE, den 4 Januarij.- Gedurende het jaar 1840 zijn aan het kantoor van in - en uitklaring, expeditie en betaling te Bathin- en uitgeklaard 4203 schepen, waarvan 3129 onder nederlandsche en 1074 onder belgische vlag; allen zonder inbegrip der stoombooten baIlastschepenloods-en passagiers-vaartuigen, benevens de visch- en mosselschepen. In de Maas en Goeree zijn in 1840 binnengekomen 1968 en uitgezeild 2054 schepen, behalve de vischhoekers, jagers enz., zijnde minder dan in 1839 binnengekomen 287 en minder uitgezeild 203 schepen onder de binnengekomen waren er 77 van Batavia. - Gedurende het jaar 1840 zijn te Amsterdam uit zee gearriveerd 2198 schepen, zijnde 177 minder dan in 1839, waaronder 95 van Java en Sumatra en 70 van Suriname. Te Antwerpen zijn gedurende het jaar 1840 binnengekomen 1172 zeeschepen. In liet jaar 1839 had dit aantal 1188 bedragen. Onder de opgetelde schepen zijn de stoombooten, die regelmatig op Ant werpen varenbegrepen. BROUWERSHAVEN, den 2 Januarij. Heden zijn binnengekomen de fregatschepen Delta, kapt. G. Crans bestemd naar DordrechtGe neraal van den Bosch, kapt. J. Parlevliet, Fz., beide van Batavia, de kofschepen Jacoba kapt. A. K. de Groot, van Triest, en Helena, kapt. ]V. J. Giallsvan Cardif, alle drie bestemd naar Rotterdam. 182»" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. derde klasse. Vijfde Lijst. N." 10764 f 1000 Zesde Lijst. 23871 f 1000 12290 - 1000 N.° 4053 9459 15950 1809 14968 20302 Zevende Lijst. Achtste Lijst. prem. - 2.500 1500 1000 1500 1000 2500 Verlost van een ZOON, C. HOGERZEIL, geb. v A N den Bout. Zierikzee, den 2 Januarij 1841. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende den LAKENHANDEL, door wijlen zijnen Oom M. VOLKRUR LIEBERT meer dan 52 jaren uitgeoefend, met den 1 Januarij 1841 overgenomen hebbende, geeft daarvan kennis aan zijne Stad- en Landgenooten hen verzoe kende hem datzelfde vertrouwen te willen schenken, waarin zijn Voorganger zoo ruimschoots heeft mogen deelenmet belofte van alle pogingen te zullen aanwenden om zich dat vertrouwen door eene prompte en civile bediening, meer en meer waardig te maken; terwijl hij zorgen zal ten allen tijde goed voorzien te zijn van alles wat tot eenen completen Lakenwinkel behoort. Nog wordt bij deze berigtdat de ondergeteekende is gemagtigd tot het afdoen van alle zaken, en het ontvangen van alle gelden, den Boedel van wijlen zijnen Oom betreffende en aankomendewor dende dicnsvolgens alle diegenen welke hunne pretention ten laste diens Boedels nog niet mogten hebben ingeleverd uitgenoodigd zulks te doen vóór den laalsten Januarij eerstkomende. Middelburgden 31 December 1840. M. VOLKRIJK LIEBERT. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke zijner principalenop Vrijdag den 8 Januarij aanstaande, des morgens ten 10 ure, in een' Tuin, behoord heb bende aan den Heer J. T. B E T H Egelegen in de Langepad binnen deze Stad, publiek veilen en verknopen: Twee aldaar staande TUIN H U 1 Z EN, met Regenbak ken en verdere gevolgen, voor AFBRAAK, mitsga ders eene groote partij jonge VRUCHTBOOM EN, HEESTERS en meer andere GEWASSEN, allen geschikt om verplant te worden. te zierikzee bu de wed. a. de yos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 3