J/V IV.o 104. ZIERIRZEESCHE O 7 Di, in i -zr- A.° 1840. COTRA1VT, dew 29 December BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. ^6 BEKENDMAKING. 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE Provincie Zeeland. In aanmerking nemende de bestaande verordeningen tot wering der bedelarij in bet algemeen. Hebben goedgevonden! 1." Om aan alle behoeftigen te verbieden, gelijk geschiedt bij deze om op den 1 Januarij 1841 aan de woningen der ingeze tenen rond te gaan om, onder voorgeven van nieuwjaarwenschen, te bedelen. 2.° Ter kennis van de Ingezetenen te brengen dat, ter verligting van den nood der armen op den tweeden dag van het volgende jaar, des middags, eene Collecte zal gedaan worden, om uitliet beloop daarvan eene buitengewone uitdeeling aan alle de behoef tigen binnen deze stad te doen. Ten welken einde Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen uit- noodigenom op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod aan de woningen mogten komen bedelen; maar willen daarentegen de ingezetenen gelegenheid geven tot betoon van weldadigheiden alzoo op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de Collecte te doen ten behoeve der waarlijk behoeftigen te dezer Stedeten einde daardoor mede te werken aan het heilzaam doel hetwelk de Regeringbij het verbod van bedelarijzich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze in de Slads-Courant geplaatst en op den laatsten dag des jaars afgekon digd worden. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierikzeeden 23 December 1840. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. K R O E F. tui ,v tv n SCJI0DW1NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE maken bekend dat op aanstaande Maandag den 4 Januarij 1841 en volgende dagen aan de huizen der In- en Opgezetenen van deze Stad eene algemeene Brandschouwing zal geschieden wordende een ieder verzocht aan Hoeren Brandmeesteren den vrijen toegang in hunne woningen en erven te verleenen en om derzelvcr aanwijzingen zoo voor de berging van brandstoffen als de plaatsing van vuurhaarden lot voorkoming van brandgevaar, stiptelijk op te volgen. Zierikzecden 28 December. 1840. Burgemeester on Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHL AND. FRANKFORTden 23 December. Met de meeste belangstelling ziet men uit Frankrijk beslissende berigten te gemoet. De fransche regering moet zich nu jegens de overige mogendheden verklaren of zij de krijgs-toerustingen zal voortzetten of staken. Duren de toe rustingen voortdan is daarom nog geen oorlog te wachten maar dan loopt de vrede toch meer gevaar van verbroken te worden. In dit geval zal ook de wapening van Duitschland met kracht voort gezét worden en zullen met het voorjaar de westelijke grenzen be- Üoörlijk bezet wezen. De zittingen der bonds-vergadering duren steeds voort. Van de geduchte strijdkrachten welke Duitschland op dit oogenblik te velde zoude kunnen brengen kan men zich een denk beeld vormen wanneer men verneemtdat alleen in het koningrijk Beijeren geheel marschvaardig zijn 60,000 man linietroepeneven zooveel van het mobiele legioen of de 2ac klasse en 500,000 man landweer of de 3d' klasseal deze krijgsmagt bestaat niet louter op het papiermaar is ook uitgerust en gereed om te marcheren. Uit Polen meldt mendat de russische krijgsmagt daar te lande allengs versterkt wordt, en wel naar het schijnt, door een gedeelte der troepen die laatstelijk naar het zuiden van Rusland bestemd waren doch welker tegenwoordigheid aldaar na den loop dien de turksch-egypliscbe aangelegenheid genomen heeftnu niet meer nood zakelijk schijnt te wezen. Volgens berigt uit Petersburg van den 15 dezer, had men daar sedert den 9 eene koude van 20 h 22° R. onder nul. In een berigt uit Smyrna van den 28 November leest men het volgende «Onze tijdingen uit Griekenland melden dat de kapitein Velenza die onlangs op eigen gezag, aan het hoofd van 300 Palikaren over de grieksche grenzen naar Thessalie getrokken wasom aldaar eenen opstand te verwekkenvorderingen maakte. Men sprak ook van eene beweging op het eiland Ipsaraen beweerde, daler zendelingen naai Kandia gezonden waren om ook daar onlusten aan te stoken ert zoo doende de vereeniging Van dat eiland met het grieksche koning rijk voor te bereiden. De tijdingen van alle deze pogingen tot om wenteling Welke men aan den invloed eener groote mogendheid toeschrijft hebben op de Jonische Eilanden diepen indruk gemaakt en oak daar.de hoop eener partij verlevendigd, welke wenscht, dat ook die eilanden aan het engelsche prótéetofaaiof eigenlijk aai! dó eflgelsche heerschappij onttrokken Worden om een deel van een groot grieksch koningrijk uit te maken. Op de Jonische Eilanden worden grieksche matrozen van dat ge- moenehesl voor de britsche marineonder zeer voordeelige voor waarden aangeworven, Het oosten rij ksche regeringsblad deelt berigten uit Konstanti- nopel van den 2 December mede. Het schijnt dat men daar alstoen nog geen berigt had van de te Alexandrie door den kommandeur Napier met Mehemed-AH geslotene overeenkomst ten minste in de beriglen wordt daarvan geen gewag gemaakten ook voor het overige wordt uit Konstantinopol geen nieuws van eenig belang gemeld dan alleendat in de laatste dagen weder turksche troepen naar Syrio afgezonden waren. De opgaven omtrent den stand van zaken in Syrië loopen tot den 19 November en houden hoofdzakelijk de vol gende bijzonderheden in. Rijna het geheele garnizoen van Acre is na de vermeestering dezer sterkte derwaarts teruggekeerd en heeft zich als krijgsgevangen overgegeven om naar Reyruth overgevoerd te worden. Na den val van Acre hebben de egyptische bezettingen van Caifla en Jafla uit 300 en 1000 man bestaande eene poging aangewend om zich over Palestina naar Egypte door te slaan maar deze troepen zijn door de in opstand gebragte bergbewoners aangegrepen en grootendeels in de pan gehaktde overblijvende heb ben in A,cre eene wijkplaats gezocht cn zich mede als krijgsgevangenen overgegeven. Ibrahim-bassa heeft de overblijfselen van zijne krijgs magt die in September 75,000 man sterk was maar nu ineen ge smolten is tot ten hoogste 20,000 man in een versterkt kamp in de vlakte hij Ralheck bijeengetrokken en scheen laatstelijk aldaar hevelen uit Egypte af te wachten. GROOT-BRITTANNIEN. V.ONTM'.N Hen wil verzekeren-Mat de ge- volmagligden der vier mogendheden welke de conferentie wegens de oosterscbe zaak uitmaken hunne goedkeuring omtrent de door den kommandeur Napier met Mehemed-AH geslotene overeenkomst te kennen hebben gegeven. Uit Lissabon zijn belangrijke tijdingen die het vroeger verspreide gerucht omtrent een gedreigden aanval van Spanje tegen Portugal volkomen bevestigen. Den 7 dezer is een courier van den portuge- schen buitengewonen gezant te Madrid marquis de Saldanha, te Lis sabon aangekomenmet het berigtdat de spaansche regering haar besluit had kenbaar gemaakt, om het traktaat wegens de vrije vaart op de Douro met geweld in werking te doen brengenbijaldien zulks niet binnen 25 dagen gewillig geschied zou zijn. Een leger van 12,000 man stond gereedom naar Radajüz en de zuidelijke provinciën op te rakken (en einde kracht aan deze eischen hij te zetten. Onmiddelijk was een kabinetsraad belegd en werd daarin besloten dé lusschenkomst van Engelandop grond van het tusschen beide rijken gesloten verdrag, in te roepen, waarmede de engelsche gezant, lord Howard de Waldengenoegen nam en dadelijk eene gewapende stoomboottot overbrenging der depóchesbeschikbaar stelde. Den 10 leverde de secretaris der spaansche legatie het ultimatum in, en hielden de ministers eene conferentie, die door hunne voor naamste aanhangers uit de heide wetgevende kamers bijgewoond werd onder welke de hertogen van Terceira en Palmella behoorden. Na eene beraadslaging van 4 uren, kwam men tot het besluit, maatre gelen tot afwering van een inval te nemen alle ongehuwden tusschen 18 en 25 jaren onder de wapenen te roepen alle publieke beamb ten (regters en hoofden van departementen uitgezonderd), te verplig- triidienst onder de vrijwilligers te nemente Oporto een batail- lurt uit ambtenaren te vormen, enz. Voorts is last gegeven om de vestingwerken van Oporto te inspecteren, troepen naar de grenzen te zenden, en schepen uit te rusten om Cadix Malaga en andere Spaansche havens te blokkeren. Ook sprak men van de benoeming van den hertog van Terceiraen den marquis de Saldanha tot op perbevelhebbers over de troepen in de noordelijke en zuidelijke pro vinciën. De oppositiepartij in Portugal verzet zich ten sterkste tegen eene engelsche interventie. Het onlangs toegestaan verhoogd jaargeld van den gemaal der koningin schijnt de ontevredenheid dier partij nog te hebben vermeerderd. Men verwondert zich te meer over de dreigende houding die het spaansch bestuur aanneemt, dewijl de koningin van Portugal nog onlangs, hij het sluiten der zitting, verklaard heeft, dat deze aan gelegenheid een der eerste onderworpen van overweging in de na op handen zijnde nieuwe zitting zon uitmaken. Het ontbreekt niet aan lieden die gelooven dat Espartero een voorwendsel zoektom zijnen, roem en zijne achting bij de 'Spanjaarden door overmeesteringen staande te houden. Terwijl sommige hier alle hoop meencn te mogen Voeden, dat de zaak uiet of zonder vreemde bemiddelingin der minne zai worden bijgelegd, zieri anderen haar donker in, dewijl zij vreezen dat, mogt

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1