ADVERTENTIES?. De stad Boulogne heeft dezer dagen gevaar geloopen om groo- tendeels vernield te wordennaardien brand ontstaan is in een der sehoorsteenen van een kruidmagazijn dat onlangs met een ontzetten- den voorraad kruid en ammunitie gevuld was geworden. Gelukkig is de voortgang der vlammen spoedig gestuit vóór dat zij het kruid be reikt hadden. Het verspreid gerucht omtrent een gevecht tusschen een engelsch en een fransch schip in de Roode-Zee wordt door de ministeriële dagbladen voor ten eenetimale ongegrond verklaard. Den 16, Do pleg.tigh.eid van gisteren is in goede orde afgeloopen. De lijkwagen is, na eenige oogenblikken onder den triomfboog de l'Eloiiebij de barrière van Neuilly vertoefd te hebben tot aan bet hótel der Invaliden voortgereden en heeft het ten twee ure bereikt. Op het plein waar 30 standbeelden van koningen en andere beroemde mannen opgerigt waren, begroetten meer dan 30,000 menschen op uitgestrekte amphitheaters geplaatst, het stoffelijk overschot van den kei zer. De kist werd aan den ingang der Domkerk door den aartsbisschop en de overige geestelijken ontvangen met wijwater hesprengd en ver volgens door onder-officieren de kerk binnengedragen waar de koning haar naderdeen terwijl de prins, van Joinville hem op hel* keizerlijk gebeente wees, deze woorden uitsprak: «lk ontvang het in naam van Frankrijk." De hoed en degen van Napoleon werden toen op last van den koning, iloor de genfcraals Dertrand en Gourgamt op de kist gelegd.'" Daarop werd de kist onder de overdekte verhevenheid in het mid den der kerk geplaatst en de lijkdienst aangevangen. Aan de uitvoe ring van het requiem van Mozart hebben do vermaardste zangers en toonkunstenaars deelgenomen. Gedurende deze plegtigheid werd het geschut der llotilledie op de Seine, voor het hotel der Invaliden, had post gevat, hij herhaling gelost. Nadat de koningen zijne familie het gebouw verlaten hadden, is ook de menigte rustig uiteen gegaan. Onder de bijzonderheden van het gebeurde behoort., dat, in den oogenblik toen de lijkkist liet midden der kerk bereikt had een arend is losgelaten, die in een naburig huis bewaard was, en wieri men bij het binnenbrengen van het lijk zijne vrijheid heeft hergeven, het welk een sterken indruk op de verzamelden heeft te weeg gebragt. Behalve het aanheffen van eenige kreten tegen de ministers, en het zwaaijen van een driekleurig vaandelonder bedreigingen tegen de regering, door een hoop jongelieden, heeft men van geene ongere geldheden vernomen. Ook schijnen niet zoo vele ongelukken te heb ben plaats gehad als men des morgens vreesde. Men heeft niet onopgemerkt gelaten dat niet een der ministers deel aan dc plegtigheid heeft genomen en dat eene sterke wacht van stafls-serjantcn het hótel van den engelschen ambassadeur gedurende den afgeloopen nacht bewaakt heeft. Men spreekt van eene nota der vier mogendheden houdende dat indien Frankrijk steeds voortgaat met zich te wapenen ook zij hare toebereidselen moeten vervolgen. Men schrijft uit Toulon: De ssbout-hij-nacht Ilugon be velhebber van het eskader van dc Levant, heeft aan (Ie eerste divisie, uil 6 schepen bestaande, bevel gegeven zich onmiddeiijk lot vertrek gereed te houden. Deze schepen zullen zich naar de kusten van Marocco begeven; het is hekend, dat onze consul te Tenger op eene verregaande wijze is'hcleedigd en, ten spijt van tiet volkenregt, zijne woning werd geplunderd Indien onze inlichtingen juist zijn zegt de Cönslitutionnelzou het gouvernement voornemens zijn eene schit terende voldoening te vorderen. De admiraal zou bevel hebben Tnnger te bombarderen, indien bet gouvernement van Marocco niet de gevor derde voldoening gave. Men zegt ook dut eenige stoom .ooten der waarts zullen yertrekken. De telegraaf méldt dat de generaal Larnoricière een nieuwen strooptogt tegen de Arabieren in de provincie Oran heeft onder nomen welke met een gewenscht gevolg is-bekroond. Den 17. Ondanks de vrij hevige koude is de toeloop naar de kerk der Invaliden welke voor de volksmenigte ter bczigtiging is opengesteld alsmede naar den triomfboog van de l'Ftoile waaronder de lijkwagen ten toon gesteld is, overgroot. De menigte was steeds in eene levendige stemming, maar nergens had eenige woeling of wan orde van staatkundig belang plaats. Te Lyon is in den nacht van den 9 op don 10 dezer de schouw burg le Gymnase afgebrand; men heeft "niets kunnen redden. Uit Madrid wordt gemeld dat de heer Olozaga met eene bij zondere zending naar herwaarts zal vertrekken om onze regering ver zekeringen te geven van de gematigde stemming des hritschen kahinets. Men heeft tijdingen uit het Oosten van Maltha van den 5 dezer uit Alexandrie van den 27 en uit Konstantinopel van den 28 Novem ber de beiden eersten weiden uit over de getroffen schikking ter wijl uit Konstantinopel gewag wordt gemaakt van de benoeming van Zaccariah-pachatot gouverneur van Acre en voorloopigen gou verneur van Egypte, ter vervanging van Lzzel-pacha. Daar deze benoeming geschied was voor de tijding der onderwerping van Mehe- med meent men hier, dat daaruit geen nadeelig besluit voor de schik king der oostersche zaken kon gemaakt worden. [Zie onder Engeland.} NEDER LANDEN. 'sGRAVENHAGE den 19 December. Men verzekert, dat Z. M. aan den minister van binnenlandsche zaken boogstdeszclfs wcnsch heeft doen te kennen geven dat de toelagen voor schoolonderwijzers zoo mede die voor schoolgebouwen niet meer uit 's rijks schatkist, maar uit de provinciale fondsen moeten gevonden worden. Gelijk vroeger gemeld waszijn nog altijd velerlei geruchten nopens ministeriële veranderingen in omloop. Ook thans weten wij dienaangaande nog niets met eenige zekerheid. Onder deze geruchlen zijn echter eenige die zoo algemeen verspreid zijn en van zoo goeden kant schijnen te komen dat ,wij dezelve meenen te mogen over nemen. Zoo zouden spoedig de minister van hinnenlandschp zaken de generaal de Koek, en de minister van buitenlandsche zaken de baron Verstolk van Soelen, hunne portefeuilles nederleggen. De op volger van laatstgenoemden zou de baron van Zuijlen van Nijevelt zijn. Onder de schijnbaar gegronde geruchten behoort ook nog dat de haron van Doorn, als secretaris van staat aftredende, tot vice-president van den raad van state zou worden benoemd. Deze laatste benoeming zal vermoedelijk buiten bezwaar van de schatkist geschieden vermits tot nog toe op het budget geene bezoldiging voor dien post vermeld was. Men zegtdat bij de regering het plan zou bestaan om eene der lands hoogescholen en wel die van Utrecht af te schaffen. Met ijver zet de commissie over het onderwijs hare deliberatiën voort die men zegt dat allcrgewigtigst zijn en daarheen zouden leiden om het lager onderwijs met het godsdienstige meer in ver hand te brengen. [II. Bi) Sinds eenigen tijd is in deze residentie in de zaal hoven het Boterhuis ter bezigtiging gesteld eene zeer kunstrijke afbeelding en relief van Yenetie. Vier bekwame bouwkunstenaars door verschil lende andere kunstenaars ondersteund, hebben gedurende 14 jaren aan dit proefstuk van geduld en fijne behandeling gearbeid waar door de schoone stad op eene schaal van het 540° deel harer werke lijke grootte in al hare bijzonderheden voor den bescftöuwer bloot ligt. Kunstenaars van den eersten rang hebben daarover hunne be wondering en goedkeuring betuigd en hij de tentoonstelling van dit kunststuk in Weetien heeft de vorst von. Metlernich hetzelve in bij zondere bescherming genomendoor het in eene der paleizen voor de beschouwing van kunstenaars en nieuwsgierigen to doen plaatsen. II. K. H. prinses Sophia heeft hetzelve onderscheidene malen met de meeste aandacht gadegeslagen en voorzeker zal het publiek dezer residentie de gelegenheid niet lalen voorhij gaan om gedurende de expositie van het kunstgewrocht Yenetie alhier hetzelve te gaan bezigtigen cn te bewonderen hoe de stulp zoowel als de wereldbe roemde paleizen over de 18,000 huizen, 3000 straten, 102 kerken 340 bruggen enz. hier tot in de minste bijzonderheden zijn voor gesteld. Naar men verneemt heeft eene nieuwe zeer gevoelige ramp het naburig Scheveningon getroffen. De pink Vrouwe Pieternella is ver gaan, en dc equipage, uit 9 man bestaande-jjerongelukt. Vijf we duwen waarvan eene in zwangeren slaaten 23 kinderenzijn fcü daardoor eensklaps in dit barre jaargetijde van hunne kostwinners be roofd. Men verneemt dat zich eene commissie le Scheveningen tot inzameling van liefdegiften le hunne behoeve zamongesteld heeft. Gisteren verwachtte men te Nijmegen dat het ijs in de Waal zich spoedig zou vastzetten. Hetzelfde was hij Arnhem het geval. De Ussel te Kampen en de Maas le DordrechtGrave en op ver scheidene andere punten zijn vastgeraakt. Ook het IJ voor Am- sterdam is mede digtgevroren zijnde reeds den 15 dezer noord- hollandsche boeren over het ijs naar Amsterdam gekomen. Men meldt uit Bellingewoldeprovincie Groningen, dat aldaar II. zalurdag een jammerlijk ongeluk hoeft plaats gehad. Twee knechts van den landbouwer Louis, onder die gemeente wonende, reden op schaatsen op de zoogenoemde Afldensvaarteen hunner volt door het ijs; dadelijk snelt de ander hem ter hulp, doch ondergaat hetzelfde lot. Een derde persoon komt toeschieten maar ook deze geraakt on der water. Eindelijk gelukt het een' vierden den derden te redden doch de heide eersten zijn verdronken. De geredde verkeert ook thans nog in levensgevaar. Koning Leopold heeft, op de voordragt der ministers, bepaald, dat de vermoedelijke erfgenaam van de lielgische kroon den titel zal voeren van graaf van Ërabanden zijn tweede zoon dien van graaf van Vlaanderen. ZIERIKZEE den 21 December. Z, M. heeft benoemd tot arron- disBomonts inspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen alhier, in plaats vah wijlenden heer G. L. Sevenhuysen den lieer 11. J. Borgerho/J' van den Bergli, thans controleur der in- en uitgaande regten te 's Gravenhage zijnde aan genoemden inspec teur tevens opgedragen de functiën van dezelfde middelen alhier. 182°<° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. TWHuiK KLASSE. Vijfde Lijst. Zevende Lijst. N.° 6700 f 7500 N." 16009 f 10CO 4296 - 2500 Achtste Lijst. Zesde Lijst. 24448 prem. f 2500 6825 f 1000 Ondertrouwd J. .1. STOEL Duiven duke en den 15 December 1840. M. den BOER. Strekkende deze lot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden beviel van een' dooden ZOON, JOHANNA L OEKËfi, geliefde Echtgenoot van ZiERIKZEE den 20 December 1840. J. J. MEÏJEB. Degenen welke iets le vorderen hebben van of verschul- digd zijn aan den Boedel van wijlen GEERTRUIDA RUDING, Wed. A. Adamse, gewoond hebbende en overleden te Zierikzee, worden verzocht daarvan opgave en betaling te doen vóór of op den 20 Januarij 1841 aan P 1 E T E R BOBT aldaar. PÜBLLEKE V BEKOOP ING van eene groote partij Groene ES SCH EN RNODSEN in het Bosch behoord hebbende aan wijlenden Heer G. L. S E V E N HU IJ S E N, gelegen aan de Donkereweg onder Noordgouweop Dingsdag den 29 December 1840des voormiddags ten 9 ure. De Notaris M.r J. J. ,-ERMERINS zal, op Woensdag den 30 December 1840, 's morgens ten 9 ure, op de Bui tenplaats Mon-Plaisironder Noordgouwe presenteren te verkoopen eene aanzienlijke partij D R O O G II O U T bestaande in KNOR- SEN, KNUPPELS en MUTSAARD. TE KOOP bij M. BRIE Y E Boed en PlantEsch en Els. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2