HP ZIERIRZEESCHE Dingsdag A.P 1840. COURANT, den 22 iiïecember. NIEUWSTIJDINGEN. I e 0 6 ■l- n.° ioa. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 14 December. Men zegtdat er in Bollemen ee-n oostenrijksch mobiel korps bijeengebragt zal worden hetwelk tot de reserve van het duitsche bondsleger zal dienen. Hetzelfde zal plaats hebben in de Vorallmrg') alwaar eeiiige jaren geleden de -troepen- ingetrokken en naar hunne verschillende stations gezonden zijn. In Oppcr-Ooslenrijk en in de omstreken van Salzburg wordt een aantal paarden voor rebelling van het gouvernement gekocht. Aan het depót van kleedingiiujslien te Stockerau is men ijverig bezig eene groote hoeveelheid uniformen en equipementstukken te vervaardigen. Men verneemt dat in'bet westen van Duitschland 200,000 man zullen hijeen trekken. Frankrijk zal daaruit kunnen opmaken dat Duitschland ten strijde voorbereid is. Uit S.' Gallon, in .Zwitserlandwordt het volgende gemeld: Een voormalig koopman uit Saksen-Altenburg, die aldaar in 1830 eene mislukte polilische rol speelde, is hier als Messias der Joden op getreden. Hij draagt eenon langen witten mantel en eencn gouden gordelvoert een vaandel met het woord Jehova en preekt in do kroegen. Volgens zijne leer hebben de eerste menschen niet in Klein- Aziemaar in Zwitserland geleefd; Zwitserland is het land Kanaou «te S.'Golhard .de berg SinaiWillem Teil, Ismaiil enz. Bc- policie' heeft zich in de zaak gemengd. [B. A. Kztg.) Den 15. Ten aanzien van de strijdmagtendie aan de westelijke grenzen van Duitschland worden bijeengebragtverneemt men nader, dat de opslenrijksche afdeelingdie voornamelijk lot het bewaken van «ten Boven-Rijn bestemd is, heslaan zal uit 5 regementen kavallcrie te weten: 1 regentenl uhlancn2 regementen jagers.. 1 regement dragonders en 1 regement huzarenhenevens 4 regementen infanterie, en 6 batterijen artillerie. Al deze troepen zijn reeds naar hunne be stemming op marscb. Zeer spoedig zullen ook de pruissische regemen ten zich aan den Beneden-Rijn bevinden en het 8S<0 k^rps van het bondsleger is mede reeds onder de wapenen. Aldus'" bereidt zich Duitschland, zonder geruebtof grootspraak, ten kriigo voor. Op ge lijke wijze gaat Engeland voort zich te wapenen ter zee. De keizerlijk onstenrijksche generaal—ron. Hess is waarschijnlijk al reeds van Munchen naar Stultgardt en Garlsruho op weg. De zen ding van dezen generaal is voor de staten van het zuidelijke Duitsch land een nieuw bewijs, dat Oostenrijk en PriiisSen over de militaire maatregelen die lot bescherming van Duitschland vereischt worden geheel eenstemmig denken. Uit alles, wat er gebeurt, moet Frank rijk iqêer en meer inzien, dat het den oorlog niet zal kunnen begin nen zonder gevaar te loopen daarbij»gchcel te gronde te gaan. Volgens de te Konstantinopcl on'lvangene beriglen stond Jbrahim- bassa met de overblijfselen zijner kriigsmagt nog altijd te Zable en was hij builen slaat om iels le ondernemen. Zijne troepen waren in den jammerlijksten toestand en mctl wist niet hoe hij indieti hij daartoe hevel zou ontvangen zijnen terugtogt uit Svrie zou kunnen bewerkstelligen. - De Turken en de troepen der verbondene mogend heden waren in 'net bezit der geheele Syrische, kust en in bel noorden van Syrië rukte de bassa van Diarbekir steeds voorwaarts. -Te Bcyrulh verzekerde men, dat Jeruzalem door de Naplusiers bezet, en het egyptische garnizoen krijgsgevangen gemaakt was. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 16 December. Het gouvernement heeft besloten, het leger in Engclsch Oosl-lndie eene versterking van 3000 man toe fe zenden die in de eerste dagen van Januarij naar Bombay zullen ingescheept worden. Er hecrscht- tegenwoordig alhier eene aanzienlijke sterfte. Het getal sterfgevallen in de jongste week bedraagt 225 meer dan de weck te voren. - Het verdragden 27 laatstleden tusschen Mchemed-Ali en den kommodore Napier gesloten, bestaat uit vier artikelen. In het eerste «laafvan wordt gezegd, dat de onder-koning, vernomen hebbende hoe de geallieerde mogendheden do porte hadden aanbevolen hem in het erfelijk bewind over Egypte te herstellenen daarin eene gunstige aanleiding ziende om een einde aan de rampen van den oorlog te makenzich verbindt Syrië onverwijld te doen ontruimen en ook de vloot terug le gevendit laatste echter niet voor hij officieel be- rigt zal ontvangen hebben dat de porte hem liet genoemd bewind toe staat. Daarentegen verbindt zich de kommodoreeene stoomboot ter beschikking dor egyptische regering le stellen om den officier over te brengen, die aan Ibrahim"pacha het bevel tot ontruiming moet overhandigen. Voorts belooft hij alle vijandelijkheden te doen ophou den en onbelemmerde vaart te verlecnen aan de egyptische schepen, tol het transport van troepen gewonden en zieken bestemd. In het vierde artikel wordt gezegddat het egyptisch leger met al zijne ar tillerie wapenenpaarden bagagie enz. uit Syrië terug zal kunnen koeren. Men is hier verwonderd en eenigermaie verontrust, door het be- rigt uit Konstantinopcldat de porte het besluit der vervallenver klaring van den onder-koning werkelijk vernieuwd heeft door Zaccariah- pacha laatstelijk bevelhebber der troepen in Klein-Azie tot gouver neur van Acre en Egypte te benoemen ter vervanging van Izzet- pacha die tot stadhouder van Adrianopel benoemd is. Indien toch zoo als gezegd werd eene verandering van het tm'ksch ministerie op handen ware, en de partij, welke niets aan Mehemed wil inwilligen, de bovenhand verkreegzou dit tot nieuwe moeijelijkheden in de Vereffening der oostersche kwestie aanleiding geven. Rij de admiraliteit zijn depêches van den opperbevelhebber der expeditie naar China, den schout-bij-nacht Elliot, ontvangen, tevens met het afschrift eener door hem uitgevaardigde verklaring, waarbij ijp inwoners van het veroverd eiland Chusanen van alle gedeelten «ïiu hot keizerrijk dfe—later in~beziir vrortign in fic he hou li van al hunne bezittingen en regten worden bevestigd en aan geene andere belastingen onderworpen dan welke hun onder bet be stuur van den keizer van China waren opgelegd terwijl ook alle be staande wetten en gebruikenelke soort van pijniging uitgezonderd in volle kracht zouden blijven. Dc schout-bij-nachl zegt in zijn rapportdat alle vrees bij de in woners van het eiland geweken scheenen dat zij de markt der hoofdstad van het eiland rijkelijk van alle levensmiddelen voorzagen. FRAWKRIJ R. PARIJS, den 15 December. Geheel Parijs houdt zich heden met niets anders brzig dan met de plegligheidtor vereering dör nagedach tenis van Napoleon. Alle partijen vereenigen zich in hulde aan zijnen krijgsroem, en aan hetgene hij ook als wetgever voor Frankrijk ver ligt heeft; ofschoon de ministeriële bladen, terwijl zij in die hulde doelen, niet nalaten te doen opmerken, dat niet onder den keizer, diode vrijheid van handelen, schrijven en spreken aan banden legde, maar onder de tegenwoordige regering de wenschen der vrijheidsvrien den van 1789 vervuld zijn, en hot dus hoogst ongerijmd wezen zou den dag der begrafenis van Napoleon tot pogingen ter verkrijging van veranderingen in naam der vrijheidaan te wenden wié anders dachtenzoudenzeggen genoemde bladen den roem der beschaving dwingen willen zich voor den roein van liet zwaard te vernederen. Reeds zeer vroeg in den morgenstond was de geheele wegdien de trein Volgen moest, niet menschen bedekt, tot dal de linietroepen aan rukten oin dat gedeelte daarvan vrij te houden, langs welken zij en de nationale garde zich in twee gelederen moesten scharen. Teti acht ure bevond zich de laatstgenoemde, die in groot getal was opgeko men, op hare loopplaatsen. Toen de leerlingen der polytechnische school naar de hun aangewezen plaats trokken werden zij met den kreet -roti ïevu de Keizer', begroet. (Heter te gedurig - QQtrgroeijcnde menigte ontstond vrij wat gemor, dewijl de troepen zich in dc zijla nen der Champs Elysèes in slagorde schaarden en do toeschouwers naar het middel-terras drongen. De troepen welke den trein moes ten helpen vormen trokken tusschen acht en tien ure uit. Op laatst gemeld uur veroenigden zich de deputation uit de geregtshoven in het paleis van justitie en in liet gebouw der beurs. Ruim een half uur daarna traden de aartsbisschop van Parijs met de geestelijken van zijn kapittel het gebouw der Invaliden binnen, waar zij door den aalmoezenier en de geestelijkheid van de onderschei den kerken der hoofdstad werden ontvangen. Kort daarop verzamelden zich daar dc leden van de kamers der pairs en gedeputeerden de laalsten en corpste voet en met hun nen president aan het hoofd. Na een kabinetsraad le hebben bijgewoond verliet de koning ten elf ure de Tuilerien in hetzelfde rijtuig gezeten met de koningin prinses Adelaide en den hertog van Orleans terwijl veertien andere rijtuigen de overige leden van Z.r M.s familie en hel gevolg bevatten. Het escorte bestond uit een sterk detachement jagers en nationale gar den te paard. Al deze rijtuigen hebben een anderen weg gevolgd dan men verwacht had en zijn met groote snelheid naar dè plaats hunner bestemming gereden. Nadat de ontscheping der lijkkist tusschen negen en half tien urö had plaats gehad is de optogt van de brug van Neuilly ongeveer ten elf ure begonnen terwijl het kanon de ontscheping aan de bevolking verkondigde. Het begin van den trein heeft ten twaalf ure den tri omfboog do l'Etoile bereikt, Daar do post vroeg vertrektkunnen heden geene nadere mededee- lingeti omtrent den afloop der plegligheid gedaan worden. De vrees voor oproerige bewegingen schijnt ook ten gevolge der uitstekende maatregelen van voorzorg, geweken, maar daarentegen is men voor talrijke ongelukken beducht, dewijl niemand zich herinnert ooit, bij eenigc gelegenheid zooveel menschen als opeen gepakt gezien te hebben. De lijkwagen heeft eene hoogte en lengte van tien op éciie breedte van bijna vijf ellen. Zij weegt dertien duizend ponden. Op het on dersteldat niet adelaars, lauWerkroonen en naamcijfers van den kei zer overdekt is, rust liet voetstuk, niet violetkleurige draperien om hangen, op. welke adelaars bijen, bliksemschichten cn lauwerkroonen afgebeeld zijnen die aan vier bijlbohdels welke zich aan de vier hoeken bevinden vastgehecht zijn. Op dit voetstuk verheffen zich twaalf heeldendie even zoovele zegepralen voorstellenen te za- men een groot schild torschen waarop de lijkkist geplaatst is. Aan het achterste gedeelte van den wagen vertoont zich eene trofee van Vaandelspalmen en laurieren waarop de namen der voornaamste overwinningen des keizers gelezen worden. Uit de overgelegde stukken is gebleken dat de minister vSn oorlog in i 840 niet minder dan bijna 140 millioen franks vóor^ zijn departement besteed heeft hebbende alleen de aankoop van 46,000 paarden nagenoeg 27'/s millioen gekost terwijl voor onderhoud kleeding cn uitrusting van 147,000 man der nieuwe ligting ruim 62'/2 millioen aangewend is.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1