ZIERIKZEESCHE $7V^Vri3da9 A.8 1840. COURANT. den 18 December. NIEUWSTIJDINGEN. N.» 101. E% hoofde van het invallende Kersfeest zal de Vrijdagsche Courant op aanslaande Donderdag worden uitgegevenen wordt tevens verzocht dat alsdan de advertentiën enz., welke ter plaatsing bestemd zijn, vóór Donderdag-middag worden ingezonden. De Prigs dezer Courant is in de drie maanden fl en franko per post f 2,26. De Advertentiën worden berekend tegen 25 cents de regel. De Abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling geschiedt compianl of bij het einde van ieder vierendeel jaarsdit niet geschiedende;:„nl het aangemerkt worden als geëindigd zijnde. Voorts wordt bij deze verzócht, dal de inzending der Advertentiën, Nieuwstijdingen enz., daags vóór de uitgave geschiedt indien men dezelve in het eerst uit te geven N." wil hebben geplaatst. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 12 December. Uit Berlijn schrijft men liet volgende: Men verzekert, dat, ten gevolge van de ontstane verplig- ting voor al de staten van het duitsch verbond om hunne militaire inrigtingen op den best mogelijken voet te brengen, in Pruissen ver schillende maatregelen van gewigt aanstaande zijn. Naar de verslagen van den pruissiscben kapitein Laue die het lurksche contingent bij S.' Jean d'Acre heeft aangevoerd is de spoedige val dier vesting en kel toe te schrijven aan de vreesselijke werking van het reusachtige engelsche scheepsgeschut. De heer Laue, een zeer ervaren artillerist., heeft mitsdien het voorstel gedaan, om zoodanig geschut ook in te voeren bij onze landartillerie en dit voorstel heeft zoo grooten bijval gevonden dat men binnen kort proefnemingen daarmede te geinoet mag zien. De afstand op welken de kogels uit de engelsche stukken werkten, was 4000 schreden. Verder zal geheel het prnissische leger geweren bekomen a percussionmaandelijks zullen tien duizend stuks zoodanige geweren in gereedheid gebrogt worden. Ook is een nieuw remontestelsel in overweging, ten gevolge van hetwelk de staat op be paalde tijden jaarlijks gelijk thans de manschappen ook het benoo- digde aantal paarden dicnslpligtig zal stellen tegen betaling van eenen vasten prijs voor eik gevorderd en goedgekeurd paard. Door dezen maatregel zal de slaat altijd zeker zijn van het bezit der vereischte paarden zonder de betaling daarvoor van eenen te Imogen prijs. Het Augsburger dagblad behelst bijzondere berigten uit Londen volgens welke verscheidene builenlandsche gezanten aldaar de meening hadden geopenbaard dat er thans weder pogingen moesten worden aangewend, om eene schikking der oostersche aangelegenheden mei overeenstemming van Frankrijk tot stand te brengen. Welligt doelt hierop eenigzins het in ons vorig nommer uit Londen vermelde, dat de staat der diplomatieke betrekkingen tusschen het engelsch en fransch kabinet in de laatste dagen weder gunstiger was geworden. Het oostenrijksche half—ofïiciële dagblad vat eene steliing van het Journal des Üebats op, volgens welke, in plaats van een uitsluitend beschermheerschap, in 1839 een curopeesch beschermheerschap over Turkije was tot stond gekomen. Deze stelling noemt het oosten- rijksch blad ten minste eene yerdraaijing van den waren politieken zin van het oogmerk, dat de mogendheden beoogden. «De waren zin" vervolgt het, «kan niet door het woord beschermheerschap uit gedrukt worden; dezelve ligt duidelijk in de woorden, die Oostenrijk heeft gesproken en die sedert door alle mogendheden, Frankrijk daar onder begrepen, aangenomen zijn, te weten: zekerstelling van de on afhankelijkheid en het behoud van het ottomanische rijk in al deszelfs deelen." Het blad bestrijdt de mooning der meeste fransche staatkundige schrijvers, als of men door tusschen beide te treden eene bescherming van eenige mogendheid beoogde daar men integendeel bedoeld heeft de handhaving van Turkije onder de volken die door bet volkcn- regt beschut worden. In dien zin noemt het oostenrijksch blad de uitdrukkingen veel juister waarvan de tegenwoordige fransche raads- presidentde maarschalk Soidtzich in de zitting der fransche afge vaardigden van den 25 November bediende toen deze zich op de navolgende wijs uitdrukte «Frankrijk wil dat het Oosten voor den oorlog bewaard en het «ottomanische rijk niet onder de bescherming van eeno enkele mogend- »heid gesteld wordemaar dat hetzelve eene plaats inneme in hel fteuropesche volkenregten beschut zij door de overeenstemming van allen." In de omstreek van Meiningen is een hooge en beruchte gast aangekomenhet hoofd eener zamenzwering. Tusschen Sonneherg en Neustad is onlangs letterlijk een man uit de wolken gevallen. Een boer op het veld zagmet niet weinig schrik eene menschelijke ge stalte langzaam uit de lucht, naar beneden komen. Toen hij het ein delijk waagde er nader bij te komen, vond hij eene groote, uit hui den zamengestelde verschrikkelijke figuur die onder aan de voetzolen eene verborgene opening had. Toen men deze opende viel de man plot seling in een en kon men lieni in den zak steken. Niemand wist van waar de groote onbekende gekomen was, noch werwaarts hij ging. De Dusseldorper Courantis er echter gelukkig achter gekomen. In een' tuin, te Londen had men op ongeveer denzelfden tijd eene uit runderdar- inen vervaardigde, 12 voet groote en met waterstof-gaz gevulde figuur opgelatendezelve was door Guy l'awlcée gemaakt. Het spook steeg aanvankelijk regt in de hoogte op; door den wind werden aldra han den en voeten in beweging gebragtzoodat hot scheen dat er een man door de lucht liep. Zoo trok de gestalte, tot ieders verwonde ring over Londen en de Theems heenen sedert werd er niets meer van vernomen. Tegen een goed kostgeld kunnen de Engelschen nu hunnen man terug bekomen. (F. O. P. A. Z In een' brief uit Weenen van den 7, wordt gezegd, dat, ten gevolge van de aldaar getroffen maatregelen, Wurtemberg en Baden, als, met de pruissische Rijn-provinciën, de meest bloot staande grens landen zijndede voorname standplaatsen zijn zullen van het leger des duilschen verbonds. De heer van Radowitz heeft deswege met den koning van Wurtemberg die een opperbevel bij dat leger voeren zal bepaalde schikkingen getroffen. Wurtemberg vooral schijnt het loonee! te zullen worden van de jaarlijksche manoeuvres, vermits de contingenten van OostenrijkBeijcren en Baden het gemakkelijkst al daar zijn te vereenigen en de militaire demonstraliën niet onmid- deiijk aan de fransche grenzen plaats hebbende, het aanzien van pro- vocaliën te zijn, verliezen. Oostenrijk zat een voornaam gedeelte zijns legers aan de Bodenzee zamentrekkenen Pruissen en de Rijn-provin ciën aanzienlijke strijdkrachten bijeen brengen en in den wapenhandel bekwamen. Het ten strijde vaardige bondsleger zou mitsdien bestaan uit een leger van bet noorden in Pruissen een leger van het zuiden in Wurtemberg, met een oostenrijksch reserve-leger in Tyrol. Het centrum zou door do bondsvestingen Luxemburg en Mainz (wier gar nizoenen versterkt zouden wordenen verder door Ehrenbreitstein en Rastadt (dit laatste zal, gelijk men weet, tot eene vesting worden gemaakt) genoegzaam zijn gedekt. Deze zamentrekking van de kern der duitsclie strijdkrachten wanneer zij wel geoefend en wel toege rust onderhouden wordt zal voorzeker tot eenen dam strekken tegen de berekening der oorlogzuchtigen in Frankrijk, en mitsdien een krach tig schild zijn tot bescherming van den vrede. Brieven uit Alexandrie bevestigen dat Ibrahim-pocha van zijnen vader bevel heeft bekomen om met al zijne troepen naar Egypte terug te koeren, en zulks wel over El Arisch, om welke plaatste bereiken voor het minst 15 dagmarschen noodig zouden zijn. Men ontveinsde zich de moeijelijkhcden niet van zoodanigen marsch, meteen ontmoe digd en slecht van levensmiddelen voorzien legerdoor een bergach tig land. Om den terugtogt van Ibrahim te dekken, waren eenige regementen van Alexandrie naar El Arisch gezonden. De vloot werd op last van den paella onttakeldde levensmiddelen en ammunitie ontscheept en de kusthatterijen door de kanonniers der marine bezet. Uit de zeesoldaten zouden infanterie-regementen gevormd worden. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 12 December. De admiraal Stopford, opperbevel hebber der expeditie in de Levant, is den 5 Februarij 1768 geboren, en dus bijna 73 jaren oud. Volgens statistieke opgaven in een geacht tijdschriftbeloopt liet getal mannen in Groot-Brittannien tusschen dc 16 en 60 jaren, in staat oin de wapenen te dragen, 2,744.847 Het getal huwelij ken is jaarlijks ongeveer 98,030. en men heelt berekend dat van 63 daarvan niet meer dan 3 kinderloos blijven. Het aantal sterfgevallen is omtrent 332,700 jaarlijks, alzoo nagenoeg 25,592 per maand, 6398 per week, 914 per dag en 40 per uur. Een Engelschman te Boulogne vestigt er de aandacht van de be windslieden alhier op dat een contract op het punt slaat van geheel te worden uitgevoerd tot levering van 1300 paarden uit Engeland voor de fransche ruiterij tegen 880 franken het paard. De schrijver zegt dat de prins-regent in 1814 1000 paarden aan Lodewijk SVIIl ten geschenke heelt gegeven doch die -alle bij Waterloo tegen ons stonden. Dit moest tot les verstrekken. De Morning Post toont zich zeer ontevreden dat de expeditie naar China niet meer vorderingen maakt en de natie gedurig te leur stelt. Alles wat er gedaan is, zegt dit blad, bestaat in het nemen van een onbeduidend eiland en liet vernielen van een weerloos fort (dat van Amov) in het voorbijgaan. De blokkade van Canton door sir Gordon Bremer met zooveel nadruk aangekondigd is bij de aan komst van admiraal Elliot zoo goed als krachteloos geworden en de toelating van twee opiumscliep'en bij de.vloot is eene opzettelijke be- leediging van den keizer van China welke de expeditie tevens tot een konvooi van smokkelaars verlaagt. Het schijnt de bestemming der Elliots te zijn om overal de ware belangen van Engeland in den weg te wezen en al zijne maatregelen te verijdelen. Hoogst wen- schelijk was het, dat kommodore Napier, na zijne taak in de Levant volbragt te hebben nu dadelijk van daar over Suez naar Indie en China gezonden werd om het bevel der expeditie op zich te nemen. De ondernemende geest van dezen dapperen officier zou zonder twijfel de zaken aldaar spoedig op eenen beteren en meer eervollen voet weten te brengen. Nadere brieven uit de chinesche wateren spreken van het plan van den admiraal Elliotom den brief van lord Palmerston aan den keizerdien de Mandarijnen hem ongeopend hebben doen terug ge worden in persoon naar Pee-che-lec in de nabijheid der hoofdstad

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1