ZIERIKZEESCIIE COrRAS T. Dingsdag den 15 December NIEUWSTIJDINGEN. H.» 10». A.s 1»S». DUITSCHL A ND. FRANKFORT, <lcn 10 December. Uit NVeenen wordt gemeld dat liet. oostenrijksche kabinet bewilligd heeft in de versterking van Ra- stadt en Ulmalsmede van bet Schwarzwald en dat in bet aanstaande Vflorjaaf met de werkzaamheden een. begin zou worden gemaakt. Aan den anderen kont worden de militaire toebereidselen, waartoe Frank rijk verscheidene duitsche staten noodzaakt, met allen nadruk voort gezet, zoodat men, ingeval onverhoopt een oorlog mogt uitbarsten, Duitschland met deszelfs twee groote staten aan 't hoofd, toegerust zal vinden. Die toebereidselen bepalen zich echter tot de aan Frank rijk grenzende landen vermits het nog slechts te doen is om de gren zen te beschermen; in de middel- en noord-duitscbe staten hebben nog. geene toerustingen plaats. De berigten uit Konstantinopel van den 18 November behelzen weinig of geen nieuws van belang. De vermeestering van S.' Jean d'Acre is er den 12 gevierd met het lossen van het geschut en met eene algemeene illuminatie. In den nacht Yan den 14 is in Therapia een brand uitgebroken waardoor 150 huizen ongeveer twee derden van het dorp, in de asch gelegd zijn, ,!)en 18. heeft men te; Kon stantinopel de tijding ontvangen dat Aleppo door de Egyptenaren die reeds sedert eenige dagen met eencn opstand der ingezetenen be dreigd werden ontruimd was. Ook Anlakiah (Antiochia Epidaphnes) is weder door de Turken bezet. De kommamlant van een lurksch fregat, die 1000 egyptische gevan genen naar Konstantinopel bragthad hen uit gebrek aan drinkbaar water, gedwongen, gedurende 10 dagen zeewater te drinken. On derweg stierven reeds ongeveer 100 manschappen. Aldaar aangekómen moest reeds meer dan de helft hunner in de hospitalen gebragt worden alwaar er dagelijks verscheiden aan de roode .loop stierven. De kom ma n d a n t werd door «enen krijgsraad tot levenslange galeistraf veroor deeld. Den 18 trokken ongeveer 1200 egyptische gevangenen, met het rnnzijk van een aldaar liggend garde-regement aan het. hoofd .uit de stad naar de kazerne ven Pera. De soldaten waren ongewapend doch men had den officieren hunne sabels laten behouden. De meesten waren krachtige' mannen die hij hunne groote matigheid en bij een door vormneijenissen gehard iigchaam onder goede leiding geen slechte soldaten zouden zijn. Het oostenrijksche regerings-blad meldt op grond van berigten uit Beyruth van den 8 November Jat men toen aldaar weldra het ver drijven der Egyptenaren uit Damascus te gemoet zag. G R O O T - B R. I T T A N N I E N. LONDEN, den 9 December. Mén verzekert, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen ons kabinet en dat van Frankrijk thans op een' gunstiger voet, dan voor eenigen lijd, staan. fn weerwil der meer vredelievende uitziglen Wordt met de uitrusting der oorlogsvaartuigen in de zeehavens nog altijd voort gegaan. Men schrijft van Malta dat het linieschip Hastings, aldaar den 4 November van Beyruth aangekomen, een groot aantal zieken en gewonden derwaarts had overgebragt. Niet minder dan 850 lijders bevonden zich in het lazarelh van genoemd eiland. Men heeft hier nadere berigten omtrent hel springen, van een kruid- magazijn te S.'Jean d'Acre, op den 4 laatstleden. Veertig Turken, 100 Arabieren waaronder vele vrouwen en kinderen en eenige en gelsche soldaten, zijn de slagtoffers van dit ongeluk geworden, terwijl bovendien verscheiden engelsche officieren en zee-soldaten meerder of minder gevaarlijk gekwetst zijn. Ook is in de stad eene groote me nigte vee omgekomen. Uit de alhier ontvangen berigten wegens de onderwerping van Me- hemed-Ali blijkt hoofdzakelijkdat bij daarmede zoo lang mogelijk gedraald bad uit hoofde hij den kommodore Napier geen officieel ka rakter als onderhandelaar wilde toekennen. Op de voortgezette en telkens sterker bedreigingen van dien zee-officier had bij eindejijk.de hem voorgelegde eischen ingewilligd. Uit China en Oost-lndie zijn zeer gewigtige tijdingen. De expe ditie tegen Chusan, onder de bevelen van den kommodore sir J. Gordon Bremer, is den 4 J-u-lij in de baai van dat eiland ten anker gekomen, en heeft, na eene vruchtelooze opeisching tot overgave, de operation den volgenden dag begonnen. Na korlstondigen tegenstand landden de troepen en vingen den aanval op Ting-hae-heen de hoofdstad van Chusanaan, wier bezetting zich eerst verdedigde, maar gedurende den nacht do plaats verliet, die daarop terstond door de Engelschen bezet werd, welke geen man verloren hebben, terwijl het verlies der Chinezen op ongeveer 30 man wordt geschat. Eene groote menigte geschut en ammunitie is gevonden. Door het mis bruik van een inlandscben sterken drank, sliamshee genaamddiende soldaten meester werden hebben zij zich aan verregaande buitenspo righeden schuldig gemaakt. De inwoners zijn meestendeels uit de stad gevlugt. Den 7 bereikte de admiraal Elliot, aan boord der Melville, Chu san, maar door het stooten op een gezonken rots heeft dat schip zoqveel geleden dal het denkelijk gesloopt zou moeten worden. Elliot zond een verzegelden brief aan den keizer af, maar ontving dien on geopend van de Mandarijnen terug, en begon daarop onverwijld de blokkade van Ning-po-foo welke blokkade waarschijnlijk tot de rivier Yong-he-Kian', die naar Nanking leidt, zou uitgestrekt worden. Uit Canton had men vernomen, dat de commissaris Lin vruchte looze pogingen deed tot aanwerving van vrijwilligers, om de engelsche schepen in brand te steken. Verscheiden jonken met .zout en graan geladenwaren door sommige dier schepen opgebragC De majoor- generaal BiirrcH-was lot gouverneur van Chusan benoemd. De tijdingen uit de engelsche Oost behelzen hoofdzakelijk dat de brigadier-geheraal Denniemet eene betrekkelijk geringe magthet iyrcenigd leger van Dost Mohammed en den walee van. -Kolilum ruim 8090 man sterk, totaal verslagen fiilff Jliij welke''gelegenheid Dost Mohammed gewond is geraakt. Men bieldt een oorlog met Nepaul voor na op handen. Groote militaire toebereidselen Werden op het geheele vasteland van Indie opgemerkt. FRANKRIJK. PARIJS, den 9 December. De koning heeft aan de deputatie, door welke hem het adres van antwoord der gedeputeerden is overge bragt. het volgende toegevoegd «Met ongeduld verlangde ik u rondom mij vereenigd te zien. Hóe meer ik de hartstogten in beweging zag, des te meer gevoelde ik de .behoefte om door de medewerking der kamers ondersteund te wor den, en in haren bijstand het middel te vinden om aan het zwaar- wigtige der omstandigheden het hoofd te bieden. De volmaakte over eenstemming der groote staatsmagten zal aan de wereld bewijzen dat, indien Frankrijk, zoo voor Europa als voor zichzelvende voordeden van den vrede op prijs steltbet evenzeer besloten beeft zijne waar digheid en zijnen rang onder de natiën te handhaven, die roemvolle erfenis van ons vaderland welke ik daarvoor zal weten te bewaren. Door liet adres, dat gij mij overbrengt, hebt gij waardiglijk aan mijne verwachting en, ik durf hel zeggen, aan die van Frankrijk beant woord. Hebt dank daarvoor. Mijn hart is gevoelig getroffen .door de wenschen en gevoelens, die gij voor mijne kinderen en mij ge vormd en jegens mij uitgedrukt hebt." Naardien de minister Humann een tekort heeft aangekondigd 't welk binnen een paar jaren tot bijna 700 millioenen zal zijn aan gegroeid zonder de middelen aan te wijzen waaruit in het ont brekende zal worden voorzien houdt men zich overtuigd dat er eerlang eene geldleening van 3 a 500 millioenen zal worden verlangd, •en hebben sommige zeer voorname bankiers zich reeds vereenigd om zich van de-voordeelen die daaruit mogen voortspruiten te verzekeren. Ondanks al den aangewenden ijver om de toebereidselen vóór de lijkplegtigheid van Napoleon in gereedheid te brengen twijfelt men of dezelve den 15 wel zal kunnen doorgaan. De prins van Joinville is belast inet het overbrengen van liet lijk van de zeekust naar Neuilly. Ook bij den doortogt te Rouaan zullen aldaar verschil lende plegtigheden plaatshebben doch het is den prins wel bepaal delijk verboden, om gedurende den overtogt iemand aan boord;te lafen komen of een zijner schepelingen aan wal te laten gaan. Niet minder dan vier brigades, te zamen uit 30 bataillons zamen- gesteldzijn bestemd om bij genoemde gelegenheid rondom Patijs verzameld te worden. AI de werkzaamheden der fortificatiën rondom deze hoofdstad zijn, naar men zegt wegens de koude, gestaakt. Men vermoedt ech ter dat ook geldgebrek daarvan de oorzaak kan zijn, daar de, 18 millioen in .October bij besluit toegestaan reeds verbruikt, móeten zijn, De. scheepsmagt op de reede van.Touton, verepnign houdt -zich .thans met het houden van spiegelgevechten en groo.t'e .manoeuyfes bezigterwijl in de werkplaatsen der marine groote drukte heerscht om vele. schepen van nieuwe ankers, zeilen en .Uiig. tè voorzien. Het ministerie heeft, zegt menvan lord I'almerslon Je, stellige verzekering ontvangen, dat de engelsche regering er niet aan denkt, eene. eenige der op de syrische kust veroverde plaatsen bezet, te hóu den,. noch zich eenig uitsluitend voerdeel aan te maligen. Het. spaansche regentschap heeft eene vrij algemeene amnestie, ter zake van staatkundige misdrijvenafgekondigd en alleen .de burgerlijke en militaire opperhoofden en.de geestelijken daarvan uit gezonderd. Duizenden Carlisten zullen alzoo naar Spanje kunnen Jte— rugkeeren. J)en 10. Het lijk van Napoleon is le Havre aangekomen aaff hpprd Van de stoomtioot. Nprniandieen met veel plegtigheid oiü.vapgén. Na eenig oponthoud en onderscheidene eerbewijzen is dë togt 'voortgezet naar Honfleur. De vreemdelingen en de bewoners onzer departementen komen in menigte te Parijs aan om ooggetuigen te zijii van 'dè 'groote plegtig heid op den 15. dezer De volgende daadzaak doet de. belangstelling zien met welke het pubiïck dit lijkfeest te. gemoet ziet. Eén Parij zen a a r. heeft op speculatie voor den dag der plegtigheid èen'bajïbn voor 3000 .fr. en een onbewoond huis voor 5000 fr. gehuurd. Voor een armoedig .dakvenstertje .wórdt 50 fr. voor een venster"op de" of 2dt verdiepingen. 100 J'r. betaald. B ELG I-E. BRUSSEL, den 11 December. Bij de discussieover de geldelijke aangelegenheden is aan den minister de vraag gedaan', of net aandêel Van Belgie in dè ncderlanlsche schuld volledig werd betaald en is door deze geantwoord dat daarop werd ingehouden zooveel ên nfeg meer dan waarop Belgie regt meende te hebben. Bij die gelegenhdid is ook beween! dat Nederland ten onregte eene belasting van 54 cents per ton bleef heffen van de vaart op bef kanaal van Terneuze en dat de commissarissen te Utrecht deze aangelegenheid niet moesten verzuimen.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1