ZIERIRZEESCHE COUR A IV T. N.° 99. Viijdag A,° 1840, den 11 December* NIEUWSTIJDINGEN. D U I T S C II L A N D. FRANKFORTden 5 December Naar men uit Hanover meldt, Ton daar berigt zijn ontvangendat de verdrevene hertog Karei van Brunswijk bet plan koestert, om zich, door middel van oenen ge- wapeiiden inval, .Weder van bet bewind 'meestter te "maken en zouden de overheden aangemaand zijn gewordenom ten strengste toe te zien op alles wat met zoodanige onderneming in Verband zou kunnen staan, Te Berlijn wilde men den 1 dezer Van goederband onderrigt wezen, dat bet russisch gouvernement, overtuigd dat Frankrijk zich niet tegen de gedane stappen ten opzigte van don egyptischen onder koning verzetten zal, orders gegeven heeft om de troepen, welke in de zuidelijke provinciën des rijks geconcentreerd waren alsmede de oorlogschepen in de noordelijke zeehavens, de winter-kwartieren te doen betrekken. Naar men uit Konstantinopel meldt, is Melremed-Ali dezer da gen van wege de verbondene mogendheden voor 't laatst aangemaand, om zich aan den sultan te onderwerpen, en komen de hem gestelde, voorwaarden hoofdzakelijk hierop neder, dat de betrekkingen, waarin hij en zijne nakomelingschap voortaan tot, de porte zal staan zullen Wezen die van onderdanen en afhankelijke stedehouders; dat hij mitsdien eene schatting aan de porte zal betalen en alle titels en teekenen, welke ook zelfs slechts in de verte onafhankelijkheid zouden kunnen aanduiden, zal afleggen; dat derhalve onverwijld ook de egyptische uniform en de door den onder-koning gebruikte vlag afge schaft, en door de turksche uniform en vlag vervangen zullen wor den dat al de nog in Syrië-, Arabic en andere landen, behalve Egypte, aanwezige egyptische troepen, onverwijld teruggeroepenen de turksche vloot teruggegeven zullen worden. De Sultan heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij niet alleen de Israëliten te Damascus volkomen gezuiverd worden van de aantijging, dat zij zich aan het vergieten van menschenbloed zouden hebben schul dig gemaakt, maar tevens gezegd, dat bevelen gegeven zijn om te zorgen, dat de leden der joodsohe natie, in al de doelen van het turksche rijk, gelijke bescherming als de overige onderdanen der ver heven porte genieten en op geenerlei wijze in de onbelemmerde uit oefening van hunne eeredienst of burgerlijke reglen worden verhinderd ten zij daarvoor gegronde redenen rnogten bestaan. Don 7. De oostenrijksche generaal-majoor ton Itesi, chef van den generalen staf, is eene zending aan de zuid-duitsche hoven opgedragen, ilre ten doel zou hebben bun de meest geruststellende verzekeringen van de zijde der oostenrijksche regering over te brengen, dat zij zich, in geval van een oorlog met Frankrijk, op Oostenrijk en Penissen volko men zouden kunnen verlaten. Eerstgenoemde mogendheid zou 100,000 man gereed houden, om, op het eersle teeken eener verstoring Van den vrede door Frankrijk, tot den Rijn voort te rukken, en een ge lijk aantal In reserve honden terwijl Pruissen zijne goheeie krijgsmagt tot dat einde aanbieden zott. GROOT-BRITTANNïEN. RONDEN den 5 December. Onze dagbladen behelzen breedvoe rige berigten nopens een voorval dat den 2 dezer op bet koninklijke paleis van Buckingham plaats gehad en vrij wat ongerustheid gebaard heeft. Dien nacht, namelijk, hoorde de min der jong geboren prin ses, in een vertrek, belendende aan de slaapkamer der koningin, tot tweemalen toe niezenwaarop terstond bet bedoelde vertrek door cenigc bedienden onderzocht werd die spoedig onder eene sofa op welke de koningin drie uren te voren gezeten hadeen jongeling van 16 a 17 jaren ontdekten, welke terstond in verzekerde bewaring ge nomen werd. Volgens zijne eigene opgave was bij reeds den vorigen dag in bet paleis binnengeslopen en had zich dus meer dan 24 uren in hetzelve verborgen gehouden, maar omtrent de wijze, waarop hij zonder ontdekt te worden had kunnen binnenkomen en tot aan de Vertrekken der koningin doordringen, heeft men uit zijne bekentenis evenmin als van elders nog niets met zekerheid kunnen Vernemen. Wapenen zijn bij hem niet gevonden en omtrent zijne eigenlijke oog merken schijnt nog niets bekend geworden te zijn. Intusschen bleek het al spoedig na zijne overlevering aan de policie, dat hij dezelfde schoorsteenvegerskneclit Jones wasdie reeds Voor twee jaren in het zelfde paleis eene soortgelijke poging gedaan had om tot dc koningin door te dringenen toen deswege geregtelijk vervolgd maar wegens sporen van krankzinnigheid vrijgesproken waseen geregtelijk onder zoek is tegen hem aangevangen. II. AL de koningin, voor wie men het gebeurde niet heeft kunnen verbergen, was in het eerst hevig ont steld gelukkig echter heeft de schrik geenen nadecligen invloed op hare gezondheid gehad. De engelsche dagbladen verzekeren ook dat Oostenrijk Pruissen en de overige duitsche mogendheden, ontevreden over de krijgstoerustin gen van Frankrijk, maar ongezind om hare legers, met groote kosten, op voet van oorlog Ie brengen onderling besloten hebben de kaders daarvan zoodanig te organiseren dat ieder oogenblik eene magt onder de wapenen gebragt kan worden welke die overtreft, in Frankrijk op de been gebragt. Aan de fransche regering zouden tevens vertoogenmet welke En geland beeft ingestemdgerigt zijntegen bare voortgezette wapenin genen mogt op deze vertoogen geen acht worden geslagen, dan zouden de groote mogendheden zich in staat bevinden oin in het voorjaar zulk eene magt te vertoonen dat zij, des noods, de vijan delijkheden het eerst konden beginnen. De verzendingen van allerlei krijgsmaleriëel uit het koninklijke arsenaal te Woolwich zoowel naar China als naar. de syrische kust, blijven nog onafgebroken voortduren. In weerwil van (lit allesgaat: de in gezegd arsenaal nog voorbanden voorraad een aantal van 28,000 groole stukken geschut en van 4 millioen kogels verre, te .'"•oven. Inmiddels schijnt ook door H.' AI.' gouvernement tot eene versterking van het bntsche leger in Indie én wel aanvankelijk tón getale van 2500 man, besloten te zijn. Brieven van de Kaap de. Goede Hoop meldenomtrent Port- Natal, het volgende: De staat der kolonie is aliezins voldoende. De aanbouw gaat druk voort. De oogst belooft veel. Indien de bevol king met rust wordt gelatenbeeft men gegronde hoop dat de ko lonie weldra bloeijend zal kunnen genoemd worden. Een aantal fa- milrën uit onderscheidene districten van de Kaap zijn voornemens zich te stellen onder het bestuur van den volksraad. Men verlangt echter de overkomst van meerdere handwerkslieden. De levenswijze in de kolonie-is zeer goedkoop. Men is voornemens aan den mond der baai een fort op te rigien. Eene expeditie tegen de Bosjesmansonder het bevel van Cobus Vijs, heeft ten zuid-westen ver boven de rivieren Omeomaas en Omsincoul®eene scboone allervruchtbaarste landstreek ontdekt, overvloed biedende van wild, alwaar edn nieuw, dorp zal Worden aangelegd. In de instructie voor den havenmeester van Port- Natal. dd. 6 Januarij 1840, vindt men in het 16do artikel: Al de Schepen, de haven binnen komende, met slaven aan boord, zullen, met de lading, worden verbeurd Verklaard; de slaven dadelijk als vrije lieden beschouwd en de gezagvoerder en het scheepsvolk in arrest ge bragttot tijd en wijle de gelegenheid zal ontstaan om hen naar de plaats, van waar zij kwamen terug te zenden. FRANKRIJK. PARIJSden C December. Men zegt dat de hertogen van Orle ans en van Nemours binnen weinige dagen naar Cherbourg zullen vertrekken en aan bet hoofd van den lijkstoet Van Napoleon mede ler.ugkeeren. De ministeriële bladen ontkennen het bestaan van een brief dien lord Melbourne voor eenigen tijd aan den koning der Belgen ZOU gerigt hebben, én welke door dezen, noar de vofzekormg dor oppositie, aan dc fransche regering was medegedeeld, In dezen brief had, Zeide men, zijn lordschap gedreigd dat, wanneer Frankrijk in de wapening zijner zeemagt volhardde, Engeland de hare ook uit breiden en de zee van de fransche oorlogschepen schoonvegen zou. De generaal Montliolon heeft van het kasteel te Ham aan den maarschalk Soull een brief geschreven, waarin hij als genade afsmeekt, om de begrafenis van Napoleon te mogen bijwonen. Ilij geeft zijn Woord van eerdadelijk na den afloopnaar Ham te zullen terug— keeren. Men zegt dat deEngelschendie te Parijs verblijf houden, be vel van hunne regering ontvangen hebben, om hunne wonihgen niet te verlaten op den dag der begrafenis van het gebeente van Napoleon. Onder de geruchten van den dag behoort, dat aan prins Bodewijk Bonaparte, bij gelegenheid van genoemde plogtïgc ter aarde bestelling de vrijheid zal worden hergeven. Het fregat Belle Poule is den 2 dezer van de reede Van Cher bourg in de haven binnengekomen, en aldaar zou bet lijk van Napo leon over 8 a 10 dagen overgescheept worden in de stoomboot Nor- mandie, welke hetzelve naar Havre zal overbrengen. De dag van de aankomst van het lijk in deze hoofdstad is nog niet bepaald. Volgens telegrafische depêche is het expeditie-korps, dat naar Miliana en het gebergte van Zickar was atgezondcu den 1,1 dezer tc Blida teruggekeerd. Verscheiden stammen hebben gevoelige verliezen ondergaan terwijl do Franschen 5 dooden en 02 gekwetsten tellen. Den 7. Heden morgen is de volgende gewigtige telegrafische depêche bij dc regering ontvangen gedagteelfend Marseille den 4 December en Alexahdrie den 26 November wipr spoediger overbrenging door het mistige weder verhinderd was, zoodat zij van Lyon af per courier heeft moeien worden verder gezonden l)e Consul-Generaal aün den Minister van tluitenlandsche Zaken. Na eene langdurige briefwisseling tusschen den konunodore Napier en den minister van liuitcnl,andsche zaken Van Mehemed-Aliheeft de onder-koning heden besloten het erfelijk bezit vail Egypte aan te nemen de turksche vloot terug te geven en Syrië te ontruimen." Alen vermoedt dat de bedreigingen dour den kommodore Napier gedaan, en welke spoedig ten uitvoer gebragt zouden geworden zijn den pacba de vreesselijke gevolgen hebben doen Inzien die niet slechts de zeer strenge blokkade maar wejligt ook een bombardement voor de schoone en blo.eijendo stad Alexandric gehad zou hebben. Sommigen willen nog weten dat dit besluit door het Uitbarsten van een opstand te Alexandre verhaast is en dat Napier het bevel van den onder-koning aan /irtz/unl-pacba om Syrië onverwijld ta ontruimen met zich derwaarts heeft genomen. Alet dezelfde fransche stoomboot, die de medegedeelde depêche naar Marseille heeft overgebragt zijn ook berigten uit Beyrüth tot den 18 November ontvangen. Ibrahim bevond zich toen nóg, met 12,000 manin het kamp bij Zahlé de Drusen hielden zich in hun gebergte en de Engelschen maakten toebereidselen om Jbrahirü aan te vallen. Alen sprak van eene nieuwe uitbarsting in de stad Acre, door welke 50 menschen omgekomen zouden zijn.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1