N.o 98. ZIERIRZEESCHE A." 1840. OUR A N T, NIEUWSTIJDINGEN. den 8 December. FRANKRIJK. PARIJS den 2 December. Het fregat la Belle Poule, dat de stoffe lijke overblijfsels van keizer Napoleon in Frankrijk terugbrengt, is den 30 November, des morgens ten vijf ure, ter reede van Cherbourg aan gekomen. Door den prins van Joinville, die op dit fregat bet bevel voertis terstond een rapport aan den minister van marine afgezonden. Blijkens dit rapport, zijn de schepen, tot deze expeditie bestemd den 8 October ter reede van James-Town ten anker gekomenen is de eerste zorg van den prins geweest, den heer de Chaboscommis saris des konings, me't den gouverneur van bet eiland, den generaal Middlemanbetrekkingen te doen aahknoopenzijnde aan deze beide heéren alles opgedragen wat tot de opgraving 'van bet lijk en tot het overbrengen daarvan aan boord van de Belle Poule betrekking bad. De uitvoering dezer ontwerpen werd op den 15 October bepaald. De gouverneur wilde zich met alles belasten wat op engelse!) grond gebied geschieden moest, zoodat den prins niet anders overbleef dan de regeling der eerbewijzingen door de onder zijne bevelen staande divisie, aan welke de equipage van twee voor S.1 Helena liggende fransche koopvaardijschepen verklaarde deel te willen nemen. De werkzaamheden der ontgraving zijn den 15 te middernacht in tegenwoordigheid der fransche en engelsche commissarissen aange vangen. Ten tien ure des morgens werd de kist ongeschonden uit liet graf genomengeopend en bet lijk beter bewaard gevonden dan men bad durven hopen. «In dit. plegtig oogenblik (dus schrijft, do .prins) bij den aanblik der zoo herkenbare trekken van hemdie zooveel voor den roem van Frankrijk deed, was de ontroering diep en eenparig." Ten drie cn een half ure verkondigde het geschut der forten aan de reede, dat de lijkstoet naar de stad James-Town op weg ging. De troepen der militie en van het garnizoen gingen de koets vooraf, die met het lijkkleed bedekt was, waarvan de slippen door de gene raals Berlrand en Gourgaud en de heeren de las Cases en Marchand werden gedragen. De plaatselijke autoriteiten en inwoners volgden in menigte. Op de reede werden solutscboten gedaan en al de fran sche. en vreemde schepen vlagden, ter halversteng- Al de fransche of ficieren stonden in rouwgewaad met ongedoktcn hoofde aan den oever der zee, en daar heeft de gouverneurin naam zijner regering de overblijfselen van Napoleon den prins overgeleverd. De kist werd met de sloep aan boord van het fregat gebragt, tusschen twee rijen onder de wapenen staande officieren ontvangen cn op het achterverdek onder de verlichte kapel geplaatst. Hier stond eene eerewacht van zestig manen zijn door den aalmoezenier formulieren der kerk ge lezen. Den 16, des morgens ten tien ure, vereenigden zich de officieren en manschappen der fransche oorlogs- en koopvaardijschepen, om eene plegtige lijkdienst hij te wonenna den afioop waarvan liet lijk tus- sehendeks is overgebragt, waar eene andere verlichte kapel liet toefde. Niet vóór den 18 zijn de Belle Poule en Favorite onder zeil gegaan en, na een gemakkeiijken en voorspoedigen overtogt, op hovengenoein- den dag te Cherbourg aangekomen. Sommigen zeggen dat de begrafenis-plegtigheid van Napoleon op den 10 dezer is bepaald; anderen dat de daartoe vereischte toebereidselen niet voor den 27 of 28 zullen kunnen gereed wezen Gisteren is in den schouwburg van het Palais-Royal een groot ru moer ontstaan, toen een der acteurs in een nieuw nastukjen die een jongen prins in de uniform van een officier der marine voorstelde, zeide dat, dank aan Engeland, de asch van den keizer aan Frankrijk zou worden wedergegeven. Alen schreeuwde van alle kanten Weg met Engeland'. Geen EngelandLeve de Keizer! De lijding der aankomst van de asch van Napoleon heelt ter beurs eenigen schrik verwektdewijl men vreesde dat de plégtigheden van de begrafenis aanleiding tot ernstige ongeregeldheden zouden kunnen geven. Ook heeft de aankondiging van liet plan eener nieuwe geld— leening, ten bedrage van zes honderd miltioen franks, een onaangena- men indruk gemaakt, te meer daar de iiherale bladen deze gelegen heid te baat nemen, om de regering nieuwe en hevige verwijtingen wegens het door haar gehouden bestuur te doen. - Uit Toulon wordt gemeld dat de vloot van den admiraal Ilugon aldaar is binnengekomen en het anker op de reede heeft laten vallen. Deze levert thans een prachtig 'gezigt op, daar er niet minder dan 16 linieschepen van 80 tot 120 stukken liggen allen behoorlijk uit gerust bezet met omtrent 1500 stukken geschut, en bemand met 11 a 12,000 matrozen; terwij! al de equipagiën voltallig zijn; die der tachtigers 650 man en die der driedekkers ruim 1000 man tellen. De verschillende eskaders worden door do admiraals LalandeIlugon en de la Susse gekommandeerd. Daar is een tijd geweestdat deze vloot verre weg de overmag! in de Middellandsche-Zee zoude hebben gehad en men vindt menig een die liet zeer betreurt dat zij zich niet in tijds op de syrisclic kust heeft vertoond als wanneer het bombardement van Beyruth en dat van Acre kwalijk zoude hebben kunnen plaats hebben. De Marseille, het 17d° schip, wordt nog uitgerust even als de drie linieschepen die in de havens aan den Oceaan liggen en aldaar in gereedheid worden gebragt. Den 3. De dagwaarop het lijk van Napoleon herwaarts overgebragt zal worden, is nog niet bepaald. Alen meent, dat het bewind die plegtigheid zoo vee! mogelijk zal verhaasten ten einde hoe eerder hoe heter ontslagen te worden van de zorgen, die zij oplevert, maar dat al het noodige voor dezelve niet gereed zal zijn voor den 27 of 28 dezer. Het lijk zal te Cherbourg blijven tot dat hier alles voor de ontvangst, gerped is, en men verwacht, dat de juiste dag vau het vervoer zoo lang mogelijk onbekend zal gelaten worden. B E L G T F. v BRUSSEL den 4 December. De beruchte wet op de schadever goedingen deze bedroevende, maar onvermijdelijke erfenis der re volutie waarmede het gouvernement de geslagen.wonden moet heelen, is dan eindelijk aangeboden. Volgens het nieuwe door den minister gewijzigde ontwerp zal eene som van 5,765,000 fr. makende met de reeds vroeger verdeelde 1,235,000 fr. een geheel van 7 millioen ver deeld worden onder hen wier bezittingen op het grondgebied des rijks gelegen zijnde in 1830 vernield of beschadigd zijn geworden. NEDERLANDEN. 's GKAVENHAGE den 6 December. Nadat op vrijdag avond met eene gala-voorstelling in den italiaanschen schouwburg de feesten ter gelegenheid van 's konings inhuldiging te Amsterdam een einde had den genomenhebben HH. AIM. de koning en de koninginbene vens de verdere leden van het vorstelijk geslacht, gisteren morgen de hoofdstad verlaten om naar deze residentie terug te keerenwaar sedert verscheiden dagen groote toebereidselen gemaakt warenom hoogstdezelven plegtig en feestelijk te ontvangen. In den namiddag hebben Hunne Alajesteiten derzelver plegtige in trede gedaan. De koning was te paard gezeten en door twee zijner zonen eenen schitterenden staf en eene eerewacht te paard van baagsche burgersomstuwd. Daarachter volgde de koningin in eene prachtige staatsie-koets, achter welke eene andere eerewacht van be woners dezer stad reed. Reeds op grooten afstand van de stad werd de koninklijke stoet door eene talrijke volksmenigte onder het leven digste vreugdegejuich ontvangen. Dat gejuich verhief zich steeds lui der naar mate de toegestroomde menigte vermeerderde en vermengde zich bij het binnenrijden der stadmet het luiden der klokken het bulderen van liet geschut en de rnuzijk van de schutterij en der troe pen. Het oogenblik der intrede was roerend en grootsch. Overal wapperden vlaggen prijk ten festoenen én groenAan alte vensters verdrongen zich belangstellende toeschouwers en begroetten met liefde en geestvervoering het terugkeerende koninklijke paar. Die vaderland- sche geestdrift klom nog hooger toen 's avonds geheel de stad prach tig verlicht was. De op het paleis uilloopende lanen van het Voorhout vooral, die van stadswege rijk geïllumineerd waren, en waar zich den gelieelen avond eene vrolijke muzijk hooren deedleverden een nooit zoo gezien schouwspel op. De koning en de koningin reden intusscliei) rond door de voornaamste straten der stad en ontvingen op hunnen weg van de zijde der opgetogene bevolking vernieuwde blijken van achting en eerhied. Tot laat in den nacht welMgalmdo de stad van vaderlandsche liederen. Heden hebaen de koning en koningin, met al de prinsen en prim- sessen de godsdienstoefening in de Kloosterkerk bijgewoond, waar d,-* Ruitenschild, die de woorden van I Kronyken 29 vers 13 tot tekst had gekozende gemeente voorging in dankzeggingen voor den zegen dien het dierbaar vaderland nog mag genieten; en in heilbeden voor den koning, die heden zijnen jaardag vier.t, en voor geheel het konink lijk huis. In de zitting van de tweede kamer der atate,n-.generaal van eergisteren is ingekomen .een ontwerp van wet, houdende wijzigingen in liet tarief der regten .op den in-uit- .en do.orvocrheneyens eene memorie tot toelichting. Alen zal zich herinneren datbij koninklijk beslujt va» 20 Mei 1839, de .inschrijving is geopend in ee.no geldleen,ing Jen bedrage van twee miilio.enen guldens uitmakende de eerste serie van de acht mil- lioenen tot goedmaking der kosten van d.o droogmaking van het Haar lemmermeer. Thans verneemt m,eo dat er do.o.r Z. Al. Vastgesteld is dat er voor eene tiveede serie en wel ten bedrage van drie mil lioen zal worden ingeschreven. De inschrijvingen zullen onverwijld worden geopend en spoedig worden gesloten, Alen meldt, dat Z. Al. de koningdezer dagen een voorstel hebhendp ontvangenwegens het verleenen van een jaargeld aan do weduwe van eenen hoogen staats-ambtenaarzich niet met de voor- dragt, zoodanig als die was ingerigt, heeft vereenigdmaar het voor gestelde pensioen uit hoogs tdcszelfs bijzondere fondsen heeft toegekend. Alen verneemt, dat Z. Al. voor gewettigd erkend heeft de in Wiltem, in het hertogdom Limburg, bestaande geestelijke jereeniging der priesters, onder den titel van Allerheiligsten A'erlosser", genaamd Liguoristen. Tevens heeft 7,. M. aan onderscheidene geestelijke ver dedigingen in Noord-Braband vrijgelaten om nieuwe leden aan te ne men", overeenkomstig de voor die instellingen bestaande statuten. Bij het departement van finantiën. is, ten behoeve van de schat kist, ontvangen van een onbekende een schatkistbiljet groot in kapir taal f 150, en van épti inwoner van Amsterdam eene som van f 500- Alen meldt uit Amsterdam'van den 4 dezer: Het eergisteren ten hove gegevene bal is allerluisterrijkst geweest. Alen begroot het getal der aanzienlijke gasten, die aan dit feest hebben deel genomen, op 8 a 900. HH. AIM., vergezeld door HH. KK. HH. de prinsen en prinsessenzijn omstreeks 8 ure in de wereldbekende groote zaal van het palcis verschenen. De dans, waaraan ook HH. KK. HH. de prins van. Oranje, de prinsen Alexander en Hendrik en prinseg

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1