I ZIERIKZEESCHE Vrijdag o 1840. C O U R l N T. den 4 December, NIEUWSTIJDINGEN. 1 ïe- ?u- rie er en an als er an le Le «i 97* DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 29 November. Het protokol der 25"° zitting Van de duitscbe bondsvergadering den 12 dezer gehouden, is than? publiek gemaakt. In die zitting heeft de president officiële mededeelingen wegens het sluiten van het traktaat van 15 Julij gedaan en is namens de oostenrijksche en pruisische regeringen ook afschrift van den 17 September door de gevolmagtigden te Londen geteekend protokol over gelegd met bijvoeging dat deze overeenkomsten wel geene nadere opheldering behoefden. Het behoud toch van het turksche rijk, in zijnen geheelen omvang en in zijne onafhankelijkheid is ecnc wezen lijke hoofdvoorwaarde tot het behoud en de bevestiging van den algemeenen europeschen vrede, en alleen tot verzekering van dit, voor vorsten en volken even dierbaar belang hadden de vier mogend heden de nu medegedeelde verdragen met de oltomanische porte ge sloten. Zij gelooven bij de vervulling van dezen pligt met een geest van gematigdheid en ter zijdestelling van alle eigene afgezonderde voordeelen te werk gegaan te zijn aan welke de vrienden van vrede cn regt in Europa niet dan bijval zullen kunnen schenken waarom Oostenrijk en Pruissen niet twijfelen of hunne hooge medeverbondenen zullen dezen geest ook van hunne zijde geregtigheid laten wedervaren. In gelijken zin waren nota's van de russische en engelsche gezanten bij de bondsvergadering ingediend. Eenparig is besloten Vooreerst aan de hoven van Oostenrijk en Pruissendoor hunne gezanten te kennen te gevendat hunne me dedeelingen met de levendigste belangstelling vernomen waren. Ter wijl de hondsvergadering zich verpligt vindt aan de edele en belange- looze inzigten welke bij deze gelegenheid door de vier mogendheden uitgesproken zijn, volle regt te laten wedervaren, geeft zij zich, met vertrouwen op de wijsheid en gematigdheid der mogendheden welke zich de bevrediging van het Oosten tot taak gesteld hebben aan de hoop over dat daardoor de voortduring van den algemeenen europe schen vrede verzekerd zal worden- van dien vrededie sedert het vierde eener eeuw tot roem der monarchen en tot welzijn der volken gestrekt heeften die voor allen eene diep gevoelde behoefte is. Ten tweede in een antwoord aan den russischen gezant dezelfde gevoelens uit te drukken. Brieven uit Berlijn verzekerendat men zich in alle duitsche staten onafgebroken met het beramen van maatregelen bezig houdt, om een onverhooplen aanval van Frankrijk, in het aanstaande voor jaar, krachtdadig af te weren. Vier legerkorpsen zouden, onder het opperbevel van een duitschen monarch tot aan de grenzen voortruk ken en een daarvan onder de bevelen van den pruissischen generaal tjo/i Grolmann staan. Uit Odessa schrijft men dat aldaar van tijd tot tijd nog versche russische troepen aankwamen hetwelk aanleiding gaf om te gelooven dat het plan om in zekere omstandigheden russische hulp naar Iionstanlinopel ofKlein-Azie te zenden nog niet geheel opgegeven was. Het rapport door den oostenrijkschen contre-admiraalRandeira, aan den keizerlijken internuntius te Konstantinopelwegens het in nemen van S.' Jean d' Acre op den 4 dezer toegezonden behelst gewigtige bijzonderheden inzonderheid omtrent het aandeel dat de Oostenrijkers daaraan gehad hebben. Na van den admiraal Stopford de bevelen tot den aanval ontvangen te hebben heeft genoemde vlootvoogd zich den 31 October met de fregatten Medea en Guerriera en een turksch linieschip onder den contre-admiraal Walker onder zeil begevenen ter hoogte van Saïda nog de korvet Lipsia met deze schepen verccnigd. Hij vond den 1 voor S.' Jean d' Acre aankomende 4 engelsche stoombooten bezig met het beschieten der vesting, uit zwaar geschut a la Paixhans. Des avonds van den 2 verscheen het geheele engelsche eskader beslaande uit de linieschepen Prinses Charlotte van 104 Powerfull, Thunderer en Revenge elk van 84 Bcllererplion Edinburgh en Benbow elk van 80 stukken benevens de fregatten Castor, Carisford en Talbot de korvet Hazard, de brik Wasp en nog eene vijfde stoomboot. In den morgen van den 3 vuurden de 5 stoomschepen van tijd tot tijd weder op de vesting. Tegen 10 ure ging de geheele vloot op een door den admiraal gegeven sein onder zeil des namiddags gaf Stopford last het anker te werpen. Twee der oostenrijksche sche pen naderden de vesting van zeer nabij die weldra in hare geheele uitgestrektheid door een kogelregen als overdekt werd. In minder dan één uur bragten de 3 oostenrijksche fregatten 16 kanonnen welke tegen haar gerigt waren tot zwijgen en ten 5 ure was de geheele strijd geëindigd nadat een kruidmagazijn met eene verschrikkelijke uitbarsting in de lucht gevlogen was waardoor niet alleen eene breede bres aan de landzijde ontstond maar meer dan 1000 egyptische soldaten velen waarvan bijna levenloos onder de puinhoopen gevonden zijn gedood of buiten gevecht gesteld werden. De turksche scheepsbevelhebber Walker liet den aartshertog Frederik verwittigen, dat 1500 Egyptenaars uit de plaats gerukt waren, en dat hij 300 zijner soldaten naar de waterpoort zenden wilde mits men hem een detachement der overige troepen tot versterking be willigde. Graaf Nugent, die als vrijwilliger bij het turksche leger dient, alleen in de vesting gegaan was en haar geheel verlaten had gevonden was de overbrenger dezer boodschap. Terstond werd de geheele militaire equipage der Medea en Lipsia ontscheept, en bezette de vesting in vereeniging met de turksche en engelsche troepen. Aartshertog Fre derik had reeds vroeger het kasteel doen bezetten. Eene menigte geschut van allerlei kaliber en een verbazende voor raad van kogels bommen en ammunitie is binnen S.' Jean d' Acre gevonden. De oostenrijksche vlootvoogd ontveinst zelf zijne verwondering niet,! dat eene zoo uitgestrekte vesting, met eene bezetting van 5000 man, het slechts zoo korten tijd heeft uitgehouden. Wel is, schrijft hij,, het tegen haar gerigt vuur zeer vernielend geweesten heeft het. springen van het kruidmagazijn haren val bespoedigd maar zonder de slechte krijgstucht en moedeloosheid der Egyptenaars en de onhan dige bediening van sommige hunner stukken had eene zoo zware onderneming onmogelijk zoo gemakkelijk kunnen gelukken. S.' Jean d'Acre hot Ptolemaïs der Grieken, is reeds meermalen door zijne belegering in de geschiedenis beroemd geworden. In 1190 werd het door de engelsche en fransche koningen Richard I en Phi- lippus Augustus ingenomen. Later ontving Eduard I van Engeland voor Acre de wond door eene vergiftigde pijl wier doodelijke uit werkselen volgens de overlevering door de opofferende huwelijks liefde zijner gemalin Eléanora werden afgewend. In 1799 stond het een lang en vruchteloos beleg van de Franschen, onder den generaal Bonaparte uit en op den 2 Junij 1832 is het den sultan door Me- hemed-Ah ontrukt. GROOT-RRITTANNIEN. 'LONDEN den 29 November. Gisteren voormiddag heeft een zoo zware mist de hoofdstad en voorstedenbedektdat men in de meeste winkels licht moest ontsteken. Het blijkt uit brieven uit het engelsch eskader voor S.' Jean d' Acre dat de reeds hoogbejaarde opperbevelhebberadmiraal Stop- ford, gedurende bet beschieten dier vesting zijn admiraalschip heeft verlaten om van het boord der stoomboot Phenix zijne orders te geven waar hij aan al de woede van het vijandelijk geschut stond blootgesteld. Verder wordt de moed der engelsche krijgslieden van allen rang hoogelijk geroemd het getal dsr gesneuvelden zoo van de engelscha als oostenrijksche schepen wordt gezegd 17 en dat der gewonden 36 te bedragen. F R A N K R IJ K. PARIJS den 30 November. De regering heeft van het engelsch bewind de officiële kennisgeving ontvangen dat de rivier en de haven van Canton in blokkade zijn gesteld. Te Toulon zou order ontvangen zijn om de vestingwerken van die stad en omstreken onverwijld op voet van oorlog te brengen. De oppositiepartij blijft aan de engelsche regering het oogmerk toeschrijven om zich S.1 Jean d' Acre en het eiland Cyprus duurzaam toe te eigenenbij wijze van schadevergoeding voor hare gewapende interventie in de oostersche zaken. De nadere depêche door welke do inneming van S.' Jean d' Acre bevestigt wordtbehelst ook dat Ibrahim van zijnen vader order bekomen heeft om met al zijne troepen terug te trekken. In eene vroegere depêche gelijktijdig ontvangen was gezegd dat Ibrahim, de onder hem staande krijgsmagt daartoe voldoende achtendevoor nemens was aanvallenderwijze te handelen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 2 December. Het is nog niet met zeker heid bekend op welk uur Hunne Majesteiten hoogstderzelver pleg- ti'gc intrede op aanstaanden Zaturdag binnen deze residentie zullen doen doch naar men verneemt is aan de schutterij gelast zich tegen 2 ure des namiddags aan de Koningsbrug te verzamelen, zoodat de intogt vermoedelijk omtrent dien tijd zal plaats hebben. Verder verneemt men dat Hunne Majesteiten zullen ingehaald worden door twee eerewachten te paard, waarvan de eene door j.' Mock, lid der ridderschap van Zuid-Holland en de andere door den heer Wel- sink zal aangevoerd worden en dat hoogstdezelven aan de Konings brug zullen verwelkomd worden door den heer staatsraad burgemeester, aan het hoofd van den stedelijken raad. De tweede genoemde eere- wacht zal op de volgende wijze uitgerust zijn Zwarte gekleede jas en dito broek wit vest en zwarte das driekanten hoed versierd met oranje linten oranje sjerp over den schouder en witte handschoenen de hoofdstellen der paarden versierd met oranje linten en schabrak ken van blaauw laken met wit en oranje afgezet. De banier zal aan de eene zijde oranje aan de andere geel en zwaft zijn. De toebereidselen voor de algemeene illuminatie, op zaturdag avond, worden met ijver voortgezet, Reeds zijn tegenover hel paleis des ko- nings twee prachtigè eerepoorten opgerigtwelke door sierlijke kolom men aan elkander worden verbonden, terwijl eene derde eerepoort op gerigt is aan het oosteinde van het Voorhout én eene vierde op de Plaatswelke door guirlandes van lampions in verband zullen gebragt worden met de twee eerstgemelde eerepoorten. Op de Plaats en in het Voorhout worden stellaadjes gemaakt, van Waar zich gedurende de illuminatie muzijk zal laten hooren. Het geheel zal bij gunstig weder, eene luisterrijke uitwerking maken. Ook de gezamenlijke turf- dragers dezer residentie hebben eene fraoije eerepoort op de Turfmarkt- brug opgerigt. Eindelijk worden er door vele aanzienlijke ambtenaren en bijzondere personen toebereidselen gemaakt, om aan dit heugelijk feest den meesten luister bij te zetten waaronder ook behoort de verlichting van bijna de geheele Prinsegracht aan beide zijden op eene gelijkvormige wijs

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1