ZIERIKZEESCHE COÜRAKT, Dingsdag A.° 1840. den 1 December. NIEUWSTIJDINGEN. nr.." 96, DÜITSCHLANI). FRANKFORT, den 24 November. Naar men uit Beijeren meldt, zouden de dezer dagen opgcroepene manschappen des legers, welke vlijtig in den wapenhandel-geoefend werden, tegéïi den 8 December naar hunne haardsteden terug gezonden worden ten ware intusscben onverwachte omstandigheden andere maatregelen noodig mogten maken. Uït Petersburg meldt men, dat 415 tot nog toe in Cbiwa ge vangen gehoudene Russen den 31 October te Orenburg aangekomen en met zekere plegtigheid ontvangen zijn. Den 15 dezer is de Newa voor Petersburg door de eerste ijsschol- len van het Ladogameer bedekt geworden. Den 16 is het beginnen te sneeuwen, en den 17 bad men er eene.koude van 8° R. Men beeft te Triest berigten uit Zante ontvangen in welke gemeld wordtdat die stad tusscben den 28 en 30 October door cene aardbevingwelke zich lot acht—en—veertigmaal toe herhaalde zwaar geteisterd is. Zeer vele gebouwenwaaronder het fort zijn ingestort, en geen huis is onbeschadigd gebleven; ruim 50 menscben hebben bij die ramp het leven verloren. Met den postdie door de slechte wegen later dan gewoonlijk is aangekomen beeft men te Wcenen berigten uit Konstantinope! van den 4 ontvangen. Daaruit blijkt, dat de egyplische troepen Adana Tarsus en Kulek-Bogaz hebben ontruimd; dat er door den gouverneur van Damascus troepen waren afgezondenom laatstge noemden gewigtigen bergpas te bezetten waar de Egyptenaren wel bet wapenarsenaal verbrand, doch evenwel 145 stukken geschut en 20 mortierenna dezelve vernageld te hebbenachtergelaten hebben welke alle in de magt der ottomannische troepen gevallen zijn; dat in den avond van den A te Konstantinopcl een Tartaar was aangekomen de tijding overbrengende dat zes regimenten egyptische troepen sterk 8 a 10,000 man, die uit Orfa getrokken waren, om zich bij Jbruhim-paeha te voegen door de Ansaries aangevallen en zoodanig verstrooid waren dat slechts 3000 man bunnen togt hebben kunnen voortzettendat 400 of 500 mandie te Marasch stondeneen der gelijk lot hebben ondergaan; dat, eindelijk, de Houra in vollen op stand is, on de Dre.sen overal voor de zaak des saltans de wapenen hadden opgevat. Ihrnhim—pacha bevond zich bij voortduring te Ma- laka steedsnaar het schijntom do troepen die hij aan zich wilde trekken in te wachten doch die door bovengemelde gebeur tenissen zeer zullen versmolten zijn. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN, den 25 November. Een onzer dagbladen deelt een zoo genaamd memorandum mede, 'twelk, onder dagteokening van den 14 November, van wege het britsche bewind bij bet fransche kabinet zou zijn ingediend, betrekkelijk hetgeen de vier verbondene mogendheden bepaald hebben, nopens het intrekken van het besluit der porte waarbij Mehemed-Ali ook van het bewind van Egypte ontzet is. Deze bepaling komt hierop neder, dat Mehemed-Ali zich eerst zal be- booren te onderwerpen aan de porte, alvorens de vier mogendheden den sultan zullen trachten te bewegenom het jegens hem genomen besluit in te trekken, en dat, ten einde op dezen voet eene schik king tusscben de porte en Mchemed-AH te bespoedigen, de admiraal Stopford aan den laatstgenoemden zal bekend makenwelke weg hem nu nog open slaat, om zich met den sultan te verzoenen en om in bet bewind van Egypte hersteld te worden. Het dagblad, 'twelk dit staatsstuk mededeelt, wil tevens weten, dat de vier mogendheden besloten hebbenomal mogl Mehemed-Ali zicb onverwijld onderwerpennoch Acrenoch eenig ander gedeelte van Syrië, aan hem terug te geven; en dat de mogendheden, als blijken van onderwerping, steeds vorderen de dadelijke teruggave van de turksehe vloot en de ontruiming van de thans reeds door Alehcmed verbeurde landen. Men schijnt aan de zijde van de verbondene mogendheden bedacht te wezen op het uitbreken van een opstand in Egypte tegen Melte nted-Ali. Onder de talrijke schepen die gedurende do stormen der laatste dagen op de engelsche kust vergaan zijn telt men de engelsebe schepen Claudinevan Calcutta, geladen met indigo, zijde en katoen, en Westminstervan Singapore, geladen met thee. Den 26. Onze dagbladen deelen thans den inhoud mede van bet memorandum van den 14 November. Dezelve komt overeen met het geen deswegens is gemeld. Onmiddelijke onderwerping van Mehemed teruggave van de turksehe vloot; ontruiming van Syrië, deze zijn de voorwaarden, onder welke de onder-koning weder door de verhevene porte in het. erfelijk bezit van Egypte kan worden herstelden wel indien hij, van zijne zijde, de eerste stap doet om die gunst te ver werven welke echter dadelijk weder kan worden ingetrokkenindien bij zich niet getrouwelijk aan de gestelde voorwaarden blijft houden. De bedaarde staatkundigen vleijen zich dat deze maatregel gunstig door het bewind van den minister Guizot is opgenomen, en dat het ook aan die zijde aan geene vermaningen zal ontbreken, om den landvoogd te overtuigen, dat het tijd voor hem wordt, om zich daarnaar te voegen. FRANKRIJK. PARIJS den 25 November. Een gedeelte van hot garnizoen is sedert twee dagen in zijne kazernen geconsigneerd en talrijke pa trouilles doorkruisen des avonds de stralen. Men zegt dat het ge peupel uit eene der voorsteden het oogmerk heeftverwarring in den omtrek van de vergaderzaal der gedeputeerden te doen ontstaan. De Rhone was den 22 dezer nagenoeg binnen zijne oevers terug gekeerd en ook in de Saóne het water merkelijk gevallen. Gisteren heeft men door eene telegrafische depêche uit Toulon, het berigt. ontvangen dat S.' Jean d' Acre door de bondgenooten in genomen is; welk berigt door de engelsche stoomboot de Phoenix ,dön 12 November te Malta aangehragt is. Indien deze tijding aan welker echtheid sommigen evenwel nog twijfelen omdat de regering daarvan nog geene officiële kennis draagt, zich bevestigt, kan zulks oenen gewigtigen invloed op de discussie hebben daar met den val van die stad voor welke Napoleon het hoofd stootte de laatste en voornaamste der zeehavens op de kust van Syrië welke in de magt van Mehemed-Ali waren voor den onder-koning is verloren gegaan, en hij door dat verlies en door de verdere in het binnenland gele- dene nadeelen (zie onder Duitschlandbezwaarlijk in staat zal zijn zijn gezag te handhaven of te herstellen. Den 26. De telegraaf te Marseille heeft de bevestiging overgehragt van het berigt, wegens de vermeestering van Acre, op den 3 November, en wel ten gevolge van een bombardement van drie'uren, waardoor de stad geweldig heeft geleden, en in den daaraanvolgenden nacht is ontruimd. Het verlies der geallieerden bestond uit 18 dooden en 42 gekwetsten; dat der Egyptenaren uit 1700 a 2000 man. Dit laatste was grootendeels veroorzaakt door het springen van een kruid- magazijn. Den 4 November is de plaats door de geallieerden in bezit genomen. Voor het overige behelst de telegraaf de navolgende niet onbelang rijke tijding van den franschen consul-generaal te Alexandrie van den 7 November: «Gisteren heeft Mehemed tijding van Ibrahim hekomen, gedagteekend uit Zahlé van den 28 October. Ibrahim had op dat oogenhlik eene genoegzame krijgsmagt hijeenen dacht weder aanval- lenderwijze te werk te gaan. Alexandrie geniet steeds eene diepe rust." Fit deze laatste dépêche blijkt dat men in Alexandrie wel kennis droeg van het begin der belegering van Acre maar nog geenszins van het overgaan dier stad aan de turksehe en engelsche krijgsmagt. Er is hevel gegeven dat uit al de stoomhoolen die de stoom vaartdienst op de Seine verrigten, een klein smaldeel zal gevormd worden, om de asch van Napoleon van Rouaan tot Courbevoie, te vergezel len. Alle deze vaartuigen, met tenten versierd en geheel met vlaggen getooid zullen een prachtig gezigt opleveren. Vijf fregatten zullen versterking van troepen van Toulon naar de Senegal en Bourbon overbrengen; die fregatten zullen almede verster king van Brest naar Martinique en Guadeloupe overvoeren. NEDERLANDEN. 's GRAVEND AGE den 29 November. Ter gelegenheid van hoogst- deszelfs plegtige inhuldiging, heeft Zijne Majesteit, hij besluiten van gisteren onder anderen de navolgende benoemingen gedaan; Z. K. H prins Frederik der Nederlanden tot veldmaarschalk hij het leger; Z. K H. de prins van Oranje tot luitenant-generaal en in specteur-generaal van het wapen der infanterie; Z. K. H. prins Alexan der der Nederlanden tot luitenant-generaal en inspecteur-generaal van het wapen der Itavallerie; zijnde deze drie benoemingen gedaan buiten bezwaar van 'srijks schatkist; Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden tot kapitein-ter-zee. Tot ministers van staat: de hoeren G. AG. V. baron van der Ca- pellenthans secretaris van staat en A. IC. G. J. baron van Ifugen- poth van Aerdl, lid van de eerste kamer der slaten-generaal. Tot vice-admiraals: de schouten-bij-nacht AIC. de Man en 1'. Ziervogel. Tot grootkruis der orde van den nederiandschen leeuw, de vice- admiraal O. W. Gobius. Tot ridders van opgemelde orde: AGaland, hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zeeland. Jli.' m.rA. 1'. van Doorn, president van het provinciaal geregtshof van Zeeland. Jh.r IC. D. de Jonge, lid der pio- vinciaie staten van Zeeland en districls-cornmissaris van Zierikzee. Jb.r M. C. Paspoort van Grijpskerkeburgemeester van Middelburg A. van der Sitmlme. lid van de provinciale staten van Zeeland en burge meester van V lissin geil,1b.D. G. van Teijlingcn, provinciaal in specteur van Zeeland. C. Cis en M. P. M. van Visvliet, leden van de gedeputeerde staten van Zeeland. Ook is gisteren door Z. M. een besluit genomen, waarbij aan alle onder-officieren en manschappentot de land-en zeerriagt van het rijk hebbende behoord, de voormalige mobile, doch sedert ontbondene schutterijen, en de onder koninklijke toestemming opgerigte vrijwillige korpsen, daaronder begrepen, die zich tot den dag der afkondiging dezes, aan de misdaad van desertie hebben schuldig gemaakt, of die zich aan hunne dienstpligten in eenig opzigt hebben onttrokkenen die deswege hij regteriijk gewijsde zijn veroordeeld, onder zekere be palingen wordt verleend een algemeen pardon. Eergisteren heeft de plegtige intrede van Z. M. koning Willem II in Amsterdam plaats gehad. Nadat II. M. de koningin en de prinsessen op Halfweg, tusscben die stad en Haarlem zicb geplaatst hadden in de aldaar gereed staande statie-koets en Z. M. de koning aan de station van den ijzeren weg, al waar hoogstdezelve door de directie der spoorweg-maatschappij opge wacht werd zijne reiskoets verlaten had en te paard gestegen was, zijn HH. MM. te half een ure, onder de herhaalde losbrandingen van hét geschut en het luiden der klokken, door de nieuw gebouwde poort (ter plaatse waar voorheen de Haarlemsche-poort stond) de stad

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1