ADVERTENTEEN. lie beleediging der fransche vlag aangedaandoor den voormaligen sjpaansch'en minister Solelo van eene stoomboot dier natie op te ligten. Ónder de bevolking heerschte sterke gistingen men vreesde voor opschudding bijaldien het regentschap de geëischte genoegdoening zou willen geven. NEDERLANDEN. 'sGRAVENIIAGEden 22 November. Volgens het uitgegeven programma betrekkelijk de plegtige inhuldiging des konings te Am sterdam op zaturdag den 28 November aanstaande, zullen HH. MM. de koning en koningin daags te voren onder het lossen van het ge schut en liet luiden der klokken hoogstderzelver plegtige intrede in de stad Amsterdam doen. Op denzelfden dag, 's namiddags ten 3 ure, zal het lossen van het geschut en het luiden der klokken de aanstaande inhuldiging aan den volke bekend maken ook zullen gelijktijdig de koningen en herauten van wapenen te paard, vergezeld van trompetters en van een koin- mando kavalleriezich begeven op de groote pleinen en op de hóe ken der voornaamste straten om dezelve te verkondigen. Ook den vólgenden morgen zullen de kanonschoten en het gelui der klokken worden herhaald. De plegtige inhuldiging zal geschieden in de Nieuwe Kerkaldaar en aan het paleis zal eene wachtbestaande uit eene kompagnie grenadiers geplaatst worden. De staten-generaal zullen aan het paleis bijeenkomen en zich ten 12 ure Van daar en corps, met een escorte infanterie te voet naar de kórk begeven. Ook zuilen de ministers en directeur-generaal, hoof den zijnde van departementen en den raad van state mede van het paleis gezamenlijk te voet naar de kerk gaan. Het korps diplomatique zoomede allé verdere staatsambtenaren collegiën de grootkruisen der orden en alle andere personen, voor welke plaatsen zijn ingerigten ook alle verdere personen die zullen kunnen worden toegelaten, zullen zich aan de kerk moeten vervoegen. H. M. de koningin zal zich met HH. KK. HH. de prinsessen kwartier voor dén ure in koetsen met eene eerewaeht en voor afgegaan en gevolgd door kavallerie van het paleis naar de kerk begeven. Ten één ure zal Zijne Majesteit, onder het lossen van hel geschut en het luiden der klokkenhet paleis verlatenen zich te voet naar dé kerk begeven met den volgenden treina. de koningen en herau ten van wapenen, met hunne trompetters, te voet; b. de kamerheer- ceremoniemeester met het teekeo zijner functie; c. 12 kamerhecren gaande twee aan twee; d. de groot-officieren van 'skonings huis; e. de kroon, gedragen door den minister van staat, graaf Schimmel- penninckvergezeld door twee ordonnans-officieren des koningsf. de schepter, gedragen door den minister van staat, graaf van den Bosch, vergezeld door twee ordonnans-officieren des konings; g. de rijks appelgedrkgen door den vice-admiraal GobiusVergezeld door twee ordonnans-officieren des konings, h. de grondwet, gedragen door den secretaris van staat, baron van Doorn van Wesl-Capelle, vergezeld door twee ordonnans-officieren des konings; i. het rijks-zwaardont bloot, gedragendoorden secretaris van staat baron wen der Capellen, Vérgezeld door twee ordonnans-officieren dés konings; k. de standaard van het koningrijk, gedragen door den luitenant-generaal jh.r Boreel, vergezeld vab twee ordonnans-officieren des konings; l. Z. K II. de prins van Oranje en de overige prinsen van het koninklijk huis, ver gezeld van hunne adjudantenwelke zich regis en links van hoogst- denzelven plaatsen; m. Z. M. de koning, gaande onder een verhe meltegedragen door twee vlag-officieren en twee generaal-majoors de sleep van hoogstdeszelfs mantel gedragen door adjudantenn. 'sko nings adjudanten, alsmede de aanwezige vlag-officieren en generaals; o. de trein zal worden gesloten door zes kamerheeren. De schutterij en bet garnizoen zal in dubbele rij geschaard staan van het poleis tot aan de kerk de schutterij van den ingang der kerk tot bij den troon. De koning zal door eene commissie van de stalen-generaal aan de deur dér kerk'ontvangen en naar den troon geleid worden, Z. K. H. de prins van Oranje en de overige prinsen van het koninklijk huis zullen plaats nemen nevens Zijne Majesteit. Degenen die den rijks standaard en het rijks-zwaard dragen, zullen zich regts en links op ■den 1 eersten trap des troons plaatsen. De grondwet de rijks-appel de schepter en de kroon zullen op eene kredenstafel worden nederge- légdin de nabijheid van den troon. Zijne Majesteit, den troon bestegen hebbende en nedergezeten zijnde'j' zal eene korte aanspraak houden en daarna de geheele grondwet door den secretaris van staat doen voorlezen. Na de lezing zal Zijne Ma jesteit opstaan hoogstdeszelfs hoofd ontdekken en den eed uitspreken zich daarna weder dekken en gaan zitten. Daarna zullen de voorzitters der beide kamers van de staten- generaal voor den troon komen en de bij de grondwet bepaalde Verklaring afleggen welke vervolgens door elk der ledenhóófd voor hoofd beëedigd zal worden. Zijne Majesteit zal dezen eed ontvangengedekt zijnde en zittende. Onmiddclijk na de hoofdelijke beé'ediging zal de eerste koning Van wapenen zijnen schepter zwaaijen en driemaal, met luider Stemme uitroepen Levé de Honinghetwelk door den anderen koning Van wapenen zal worden herhaald. Het trompettengeschal zal zich dadelijk doen hooren met het vaderlandsche lied van Wilhelmus en iet volkslied en op een daartoe te geven sein zal deze pleg- tigheid aan den volke bekend gemaakt worden door 101 schoten en het luiden van a! de klokken. De beide koningen van wapenen zullen zich alsdan huiten de kerk begeven èn strooipenningen werpen. Gelijktijdig zullen de vier herauten van wapenen zich te paard begeven ieder vergezeld van één kommando kavallerie ten einde penningen te strooijen op do nader aan te wijzen plaatsen. Inmiddels zal de oudste predikant te Amsterdam den predikstoel be klimmen, eene korte toespraak houden, en een gebed uitsprekenen zal het gebed door gezang uit een' der psalmen besloten worden. Zijne Majesteit zal alsdan de kerk verlaten en naar het paleis terug- keeren op dezelfde wijs en met denzelfden trein als bij de inkomst, tot aan de deur der kerk geleid door de hiervoren bedoelde commis sie uit de staten-generaal. Het geschut en klokkengelui zullen Zij ner Majesteits terugkomst naar het paleis aankondigen. Nadat de koning de kerk verlaten heeftzal H: M. de koningin met HH. KK. HH. de prinsessen insgelijks naar het paleis terng- keeren tot aan hare koetsen begeleid als bij het inkomen der kerk. Ook zullen de staten-generaal met hunne escorte de ministers enz. naar het paleis terugkeeren en daarna al de overige aanwezigen de kerk verlaten. Men verneemtdatbij resolutie van z. esc. deu minister van finantiën, dd. 16 dezer. n.° 89, aan de gouverneurs is kennis gege ven datter vervanging van hetgeen dienaangaande tot dus verre anders is hcpaaldin het vervolg alle invoer van goederenbestemd voor Z. M. den koning, of de leden van de vorstelijke familie, even als andere invoer, aan de betaling der regten zal worden onderworpen. Men zegt, dat de departementen van algemeen bestuur zouden zijn aangeschrevenvoortaan geene ambtenaren tof het bekomen van gratificatiën voor te dragen. Naar men verneemt maakt het gewigtige punt van de regts- magt der hoogheemraadschappen steeds het onderwerp van overweging der regering uit en houdt zij zich met de behandeling van deze aange legenheid bezig. "i In het Journal de la Haye van den 18 dezer, leest men het volgende artikel «Volgens berigtenwelke men ons wel heeft willen mededeelen hellen wij over om te gelooven, dat de klagtenmet betrekking tot het lager onderwijs, aan de regering gedaan, op verre na niet zoo algemeen noch zoo talrijk zijnals men zulks zou kunnen afleiden uit een artikel daarover, in het Handelsblad voorkomende en door ons Dommer van gisteren overgenomen. Doch, wat het getal dergp- nen ook zijn moge, die hunne bezwaren aan den voet van den trodn gebragt hebben, de regering is volkomen genegen daaraan regt te doen, zoodra de uitkomst van het onderzoek, 't welk de koning, in zijne zorg voor al zijne onderdanenzonder onderscheid dezer dagen be volen heeft, getoond zal hebben, dat die klagten gegrond zijn en cfat er middel is om aan dezelve te voldoen, zonder het algemeen belang van den staat te benadeelen." De heer II'. Lange, te Rotterdam, is voornemens, de inge zetenen dier stad, door het aanbieden van inteekenlngslijstende ge legenheid te verschaffen van zich dagelijks aan hunne huizen van ge filtreerd Maaswater te voorzien op gelijke wijs als zulks in groote buitenlandsche steden geschiedt. Van Dordrecht meldt men, dat maandag avond, door het ruwe weder, het aldaar op stroom liggend kofschip Elizabeth, kapitein P- T'ybus, met zijn anker doorgedreven en op een tweede daarop uitge- bragt anker gestooten is, waarop het een zwaar lek heeft hekomen en dadelijk is gezonken. De lading, bestaande in zout, was in kor ten tijd geheel versmolten. Den 17 November is op Vlieland gestrand het schip de Vrouw HiÏÏeginakapt. Tap, van Newcastle naar Amsterdam, en de kapt, en een matroos daarbij verdronkendoch de stuurman door de red dingsboot gered en de jongen op een stuk wrakhout aan den wai gedreven. ZETTING van het BROOD te Z1ERIKZEE. Prijs der Granen per mudde Tarwe f9,00. Rogge f 6,00. HOOGSTE PRIJZEN VAN IIET BROOD Het fijn Witbrood kost: '35'/» cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 18 0 .5 0 0 9 0 2 i) 5 0 Het grof Wit- en zoogenaamd Franschbrood kost 31'/s cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 16 8 0 0 0 0 5 0 Het grof Tarwenbrood kost 19 cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 9 l/s 0 5 0 0 5 0 2 5 0 Hel Roggenbrooi kost cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 0 5 14 7 3'/. 0 2 0 0 5 0 Het Mastcluincbrood kost: 16'/s cents 1 pd. 0 one. 0 ld. 0 wt. 8 0 5 0 0 4 0 2 5 0 Gedaan bij de Commissie der Broodzetting te Zierikzce, den 23 No vember 1840. K. W. de JONGE, vt.. Ter ordonnantie van Dezelve, II. J. B E B G. zierikzee 20 November 1840. Bevallen van eene DOCH- T E Re. M. P. S c IIn e I t H e r- o f louter. Eenige kennisgeving. J. P. DURING, Med. Doctor, en J. L. DURING. Operateur, Heel- en Vroedmeester alhier, zijn verhuisd van de Poststraat naar dc Oude Haven in het Huisvroeger bewoond door den Heer SEVENHÜIJ S*E'N. :Dc Hoog Welgeboren Heer Jonkheer K. W. de J ON G'E en de Heer T. i! R O ij W F, Rals gevolmagtigdén van de meerderjarige .cn van Voogden over de minderjarige Kinderen van wijlen N E E L T J E ten HAAF, zullen ingevolge Regterlijke autorisatie, op Donderdag den 3 December 1840, des namiddags ten 2 ure, in het Logement het Hof van Holland, te Zierikzee, door het ministerie van den Notaris D. Que JO N GE van der HA- LIEN, publiek presenteren te verkoopen 44 Bunders 33 Roeden 33 Ellen K OO RN- en WET LAND, gelegen in bet Poortambacht der Stad Zierikzee en in de Gemeente Kerhotrve, welkezullen worden geveild in diverse perceelen alles breeder bij plakbilletten omschreven. Zijnde nadere informatiën te bekomen ten Kantore van bovenge- noemden Notaris. De Notaris D. Q. df, JONGE van der HALEN zal, ten verzoeke zijner Principalen op Vrijdag den 27 Novem ber 1840, des voormiddags ten 10 ureaan het Woonhuis van den Heer H. L. van DU IJL, publiek presenteren te verkoopen: Een partij H UI S It A ADbestaande in gladhouten ME Ü- BELEN, KOTER, TIN, GLAS, AARDEWERK en hetgeen verder ter verkoop zal worden aangeboden. Alles daags voor den verkoop te bezigtigen. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2