ZIERIKZEESCHE COU R A N T. N.° 93. Vrijdag A.« 1840. den 20 November NIEUWSTIJDINGEN, 1 BBS DUITS CHLAND. FRANKFORTden 15 November. Het oproepen van de Verlof gangers in Bëijeren heeft aanleiding gegeven tot het vermoedendat het duitéch verbond zich nu tegen Frankrijk zal wapenen. Deze mee rling is echter ongegrond. De bedoelde verlofgangers zijn fekriiten die nog niet gediend hebbenzij zijn nu opgeroepen om in den wa penhandel onderwezen te worden. Voor het overige worden de zwakke bezettingen van de gar'nizoens-plaatsén in Rijn-Reijerèhbepaaldelijk die vari de bondsvesting Landau versterkt. Aan den Beneden-Rijn is alles nog op den vorigen voet van Vredeen in het algemeen zijn de door Duitsehland te nemen maatregelen van voorzörg tot duS ver slechts voorbereid. Men vleit zich steeds, dat deceive niet zuilert be hoeven ten uitvoer gelegd te worden, én dat het bestaande geschil door verdere onderhandelingen te Londenwadraan Frankrijk geneigd zou wezen deel te bomen s beslecht zal wórden. Uit Odessa schrijft mendat het derwaarts bestemde tiende rus- sisch legerkorps pp zijnen marsch tegenbevel ontvangen zou bebbeh uit hoofde de hulp der Bussen, in Turkije door de gebeurtenissen in Syrië overtollig is geworden. Meh schrijft Uit Alexaiidrie, dat de fransclie agent Walewsky na eene langdurige conferéntié met den pacha te hebben gehouden j naar Syrië afgereisd was. Eenige dagen vrocgfer hadiiert de engeische schependie voor Alexan- drie kruisten eene grieksche korvet lot in dé haven vervolgd en op- gebragt, zonder d-at de egyptische batterijen viiur gegeven hadden, om zulks te beletten. Sedert het jaar 1798 heeft de Nijl geen zoodanige hoogte be reikt als thnrtsr rle Nijlmeter teekendo 25 éllen. In Oppere-Ei+yjttë zijn omstreeks 150 dorpen weggespoeld, en van Kaïro tot Atfe ziet men van de dorpendie aan de rivier gelegeti zijn slechts de top pen van eenige stéehen huizen eh dadelboomen boven het water uit steken. GRÖOT-BRlTTANlVlÉft. LONDEN, den 15 Novehibef. Heden wordt vëfzekerddat dé londensche conferentieaan haar dool getrouwo:n bêfiiiddelaarster tusschen de strijdige belangen vah den sultan oh den pachk te wezen, en begeerig deh vrede iil Europa te handhaventot Iifet doen van con gewigtigeii stap besloten heeft, welke ook hot onderwerp van eert gisteren gehóuden kabinetsraad beeft uitgemaakts, te weten, bm den admiraal Slop ford té mogtigehden pftcha de diensten en tusschen- komst der vier verbonden mogendheden éan Ie bieden, ten eirtde heni Lel erfelijk bézit vah Egypte worde verzekerd mits hij zich onver wijld onderwerpe. Doet hij dit echter niet, dan zonden de krijgSopë- rktiën op de meest ernstige wijze voortgezet en zelfs gedurende den winter niet afgebroken Woéden. Reeds gisteren had een der dagbladen medegedeelddat door lord Palmerstm in.dezen zin aan hét fransch kabinet was géschreven; Volgens dat bwigt zou Mthemed-Ah. onder bovëhgcmelde voorwaarde ook het pnchalik van S 1 Jean d'Acre bëhoudert met uitzondering der vesting, die aan de porte tëfuggegéveh moet worden. Deze voorslag zou denkelijk de goedkeuring vah het nieuw iransch ministerie ver werven. Hetzelfde blad gewaagt Van nota'sdoor Oostenrijk én Priiissen aan de fransche regering gezonden om zich te beklagen over de grooté krijgstoerustingen, welke In Frankrijk gemaakt worden, met hijvoe ging dat zij zich insgelijks op voet vart oorlog zouden stellenwan neer die toerustingen voortduurden. Hierop zóu van de fransclie zijde geantwoord zijn dat noch de iand- noch de zcemagt vermeerderd zal worden. Verder ieest men in ehgelsclie dagbladen eeiie circulaire, door den iegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, den heer (Huizot, aan de fransclie diplomatieke agenten hij vreemde hoven geschreven; Na eene korte inleiding, waarin vermeld wordt onder welke om standigheden hij geroepen is geworden om de leiding der buitenland sche zaken op zich te nemen, somt hij de beginselen der fransché politiekmet. betrekking tot de ooslefsche kwestie, op. Deze politiekzegt bij beeft te dezen opzigteeven als in alle overige, het behoud van den vrede ten doel. Vrede is, in de oogen der fransche regering, de zekerste eh welligt de eenige waarborg voor de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van bet turksclie rijk. Ten gevolge dezer overtuiging beeft zij de aanwending van dwang maatregelen en vreemden bijstand, tot regeling der verdeeiing van grondgebied tusschen deh sultan en den pacha, afgekeurd, naardien deze middelen haar strijdig met het doel en eerder berekend voor kwamen om genoemd rijk in zijne grondslagen te schokken en den vrede Van Europa te verstoren. Zij bleef derhalve zichzelve gelijk, door zich te onthouden van de overeenkomst den 15 Juli) geteekcudwelkeóm eene Zaak van on dergeschikt belang te kegelen,- aanleiding tot dé gewigligste gebeurte nissen in liet Oosten kor) geven. Gelijkljjdig meende zij, tot waak zaam behoud der waardigheid en belangen van Frankrijk, de natie iri de stelling te moeten plaatsen önl haren rang te behouden en do kan sen het hoofd te kunnen bieden, welke zij voorzag en betreurde. Zoodanige, vervolgt de lieer Guizol, zijn dé gevoelens van de regering dés konings geWeest, Zij ontveinst zich de gevolgen der afgezonderde stelling niet, in welke zij pen geplaatst yindt, en die aan geheel Europa ernstige fnoeijëlijkheid veroorzaakt; dewijl elke onderneming van een europëesch karakter) zonder de medewerking van Frankrijk, aan de kans is blootgesteld van onvolkomen te blijven. Maar indien er, van den eenen kant, geen twijfel bestaat aan de goede trouw der partijen, welke liet traktaat van dén 15 Jnlij gesloten hebben, zoo konvan den anderen kantdes konings regering die onafhankelijke politiek niet opofferenwelke aan de fransche natie pasten zij ver trouwt door dè wijsheid en kracht der natie ondersteundden vrede te zullen bandbaveh en op iedere mogelijke gebeurtenis Voorbereid te Zullen zijn. Ten slotte noodigt de tninister de diplomatieke ageiiten uit, hunne taal en gedrag overeenkomstig deze inzigtcn der regering te regelen, terwijl Hij niet twijfelt, of eene staatkundezoozeer met de belangen der europescfae 'orde overeenstemmende, moet naar gelang der om standigheden meer en rtiéer Veld winnen «Z.' M.' regering (zoo be sluit de nota) zal weteti hóe zij dezé omstandigheden moet afwachten." Hé pa keiboot Garriclc, kapt. Palmer is binnen den tijd van vijftien dagen van New-Ydrk te Liverpool aangekomen) zijnde dit welligt de Voörspoedigstc overtogt, ooit door een zeilschip gemaakt. f R A N K R IJ K. DARIJS i den 15 November. Aan de Vroeger hóofdzakeliik mede gedeelde nota van lord Palmerslon wordt door de ministeriële bladen eene vredelievende uitlegging gegevenmaar zij beeft die der oppositie op nieuw ih bet harnas gejaagddaar deze in het slot er van èene bedreiging tegen Frankrijk vinden willen. Deze meéning heeft ook op de beurs eeh ongunstigén invloed té weeg gëbragt, hoewel nien daaf gisteren verzekerde dat liet ministerie hoop op belangrijke inwilligin gen van den ként der éngelsche regering voedde; Eerlang zal de zaak van Darmes voor het geregtshof der paiis rhoeteh dienen. Men meldt, dat hij zeer ongesteld is, en op dit oogenblik niet voor het hof zou kunnen verschijnen; Het blijkt niet dat men eenigen medepligtige heeft kunnen opsporen. Van regeringswege zullen drie commissarissen naar Lyon ver trekken om de schade te öhderzóekertdoor de laatste óverstroomm- gen te weeg göbragt. De berigten van de Rbène luiden steeds gunstig. De vloeden, dio zoo veel schade hëhben aangcrigl, zullen al spoedig binnen hunne oevers zijn teruggebeefd. Irt Lyön zijrt, zöö men Verneemt, slechts vier Hïénsche'rt omgekomen. De zoogenaamde artesiaansche put in de vlakte van Grenelle is thails tot eertë diepte gekomen van 505 meters. Men heeft de krijt— laag doorboord en arbeidt tiu in eene bedding Van taaije klei. Dé warmie van dert grond neemt steeds toe, en wet in eene verhouding vhrt 1J Ch. Voor élke 32 meters. Op de thans bereikte diepte Vindt men èerte doorgaande warmte vatl 20° Ch. Een brief uit Bofdëitux zegtdat don Carlos weldra van het gouvernement vrijheid zal verkrijgen om Bourges te verlaten en zich naar Duitsehland ie begeven. Ëspartero zou voornemens zijn een ohservatiekorps naar de fransche grenzen té zenden, om een waakzaam óóg op de planhen der Carlisten en van andere partijen te houden. De kapitein Dnmont d'Urvilh is den 8 dezer, met de beide kor vetten Astrolabe en Zeik, Van zijne belangwekkende reis rondom de Wereld, te Toulon teruggekeerd. Hij was den 8 September 1837 uit die zeehaven Weggczeitd. Zijne reis heeft dus 38 maanden ge—, duuril. f Dén 1 dezer is te Port-Vendres een bataillnn. van 800 man in gescheept, geheel uit uitgewekene spaansche Carlisten zamengesteld die zich, zoo liet heet vrijwillig, voor dén dienst in Algiershebben laten aanwerven. De Franschcfl roemen den goéden geest van dit batallion zeer. In tusschen kan men niet nalaten zich te herinneren dat de fi of 7 batailions spaansche italiaanscbepoolsche én andere uitgewekenen, die sedert 183Ó naaf Algiers zijn gezondendaar tang- Zamerhartcl door ziekte of het zwaard des vijands geheel té niet zijn géftkan. - Het werd tijd die lieden Van hier të verwijderen daar zij.begon^ nen gewapenderhand te deserteren en ziob in de Pyreneën tót beft- den slrtiikroovéfs te vormëii. De nmlitsberigten vaii den maarschalk Valée, wegens de.jórl^ste Vijandelijkheden in Algiers; waarvan de hoofdinhoud reeds dóór.den telegraaf bekend was, zijn thans openbaar gemaakt- Het blijkt daar uit, dat liet den. maarschalk gejukt is, Medeali te provianderenna eenige niet veel beteekenënde vijandelijkheden, die echter aan de Fran- Schen weder 32 dooden ch 2Q0 gekwetsten hebben gekost. De bezet ting vtln Medeah had Veel door alterlei ontberingen geleden. Gedu rende het afzijn des maarschalks hebben weder strooptogten van Ara bieren in den onmiddelijkën omtrek der stad. Algiers plaats gehad. Het thans bekend geworden rapport van den generaal Lamoricièriwe gens zijnen togt tot het kastijden van ecnën vijandigen volkstam webit een pijnlijk gevoel. De F.ranschen hebben het tentdorp van dézep stam 's nachts overrompeldvolgens hunne eigene bekentenis iii de eerste verwarring zelfs vrouwen afgemaakt, al de kudden die ónder hun be reik waren weggefoofd en eenige aanzienlijken vari beiderlei kunno gevankelijk weggevoerd. Natuurlijk moet voor dé gevlugtn bewoners van het tentdorp hongersnood het gevolg Van deze nederlaag zijn. De Fransehen noenien thans, óp hei voorbeeld der vroegere dwingelan den van de algerijnsche bevolkingzulk eenen rooftogt tegen een Weèrspannigen stam; een razia. Dë fransche vloot uit de Levant is nóg ddor het vorige bewind teruggeroepenen Vëriïl'ts dagydopr dë geheëlè ftansché scheepsmast

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1