fir.®'éi, ZIERIKZEESCIÏE D U T S C H L A N FRANKFORT, den 7 November. In de fabrijkstad Isertohn (bij «SlIwrfeM} I- J: openbare Vost» dc^.r dagen op eene vrij bedenkelijke wijs verstoord geworden door de werklieden. Nadat gedurende ver scheidene dagen zamenscholingen hadden plaats gehad voor de fabrijk van de hee'ren Schmidt en Zonen, ter zake van het in dienst nemen Van jonge meisjes ter verrigting der werkzaamheden, die te voren door mannen gedaan werden is bet iri den namiddag en avond van den 2 dezer tot grovere buitensporigheden en tot geweldenarijen ge komen. Ettelijke honderd fabrijkwerkers trokken met veel gedruisch door de straten; wierpén hij verscheidene regeringsleden de glazen in, cri bestormden ten laatsten het huis van. den héér Schmidt, dat vah binnen door andere werklieden verdedigd werd. De burgemeester welke dé oproerige menigte tot bedaren trachtte te brengen werd door een' slag met een steen aan het hoofd gevaarlijk gewond. Te gelijker tijd werd de gévangeni's Overweldigden de vroeger gévangeii genomene belhamels in vrijheid gesteld. Eerst nadat aan de oproer lingen toezeggingen gedaan waren betrekkelijk het wegzenden der vrou welijke werklieden is de menigte bedaard; maar den volgenden mor gen is de woeling op nieuw begonnen. Toén echter zijn troepen in de stad binnengerukt, en is eene gewapende burgerwacht, die inmiddels door de ingezetenen zeiven opgerigt was, in het 'geweer gekomen. Volgens nadere herigtén is de orde sedert dén 3 niet verstoord ge worden, zoodat het bihnengerukte detachement huzaren niet genood zaakt is geweest van de wapenen gebruik te maken en eene afdeeüng infanterie, die van Munster Was afgezonden derwaarts is teruggekeerd. Behalve in Iserlohn hadden ook in de omliggende plaatsen de welge zinde ingezetenen zich verdédigd en gewagend, oin de oproerlingen te bedwingen. Den 4 zijn verscheidene dezer in verzekerde bewaring genomen. - In Rijr.-Reijereb is deti 31 Öctobef de uitvoer van paardeh-voedér Terboden. Voorts zijn in Beijéren de verlofgangerswelke een derde der krijgs- mogl urtmskeri, opgeroepen. Deze maatregel hoe bezwarend'ook voor velen der opgeroepenetiheeft over het algemeen eertgunstigeh indruk gemaakt. De met lijdelijk verlof afwezigen, welke binnen weinige dagen onder de vanen vcreenigd kunnen wezenzijn in die bproeping .niet begrepen. In het Badenscho, alwaar bot krijgsgedruisch dat aan de fransche grenzen heerscht, en de uiterlijke werkeloosheid der regering, bezorgd heid en misnoegen onder de ingezetenen haarden heeft het bewind èene geruststellende bekendmaking gedaan, waarin verzekerd wordt, dat de nóodige maatregelen van voorzorg getiomen zijn. Uit Berlijn wordt Van den 30 October gemeld, dat aan alle bevelhebbers van troepenwelke van hunne korpsen afwezig waren last is gegevenom onverwijld naar dezelve (erug te keeron. De bijzondere brieven uit KonStontinopél van dén 18 handelen bijna uitsluitend over de in de laatste dagen in Syrië behaalde voor deden welke dan ook, inderdaad belangrijk zijn. De aanval óp de onmiddelijk onder Ibrahim's hevel staande troepen, op den 10 Octo ber, is gedaan onder de persoonlijke leiding van den engelschen Com mandeur Napier, den generaal Joéhthiis en eerien oosten rijkschen offi cier, doch alleen door lurkschè troepen, en de dapperheidwelke deze laatsten hij die gelegenheid betoond hebbenwordt zeef gefoernd. Het zelfvertrouwen is door deze overwinning hij dé Turken ih gelijke mate gestegen, als de moedeloosheid en demoralisatie hij de Egvpte- naron toeneemt. Meh meentdat de zich in Syrië bevindende turk- sche krijgsmagt, ton gevolge van de gebeurtenissen iri dé laatste da gen nu in staat zal wezenom zichöok zondef dat de Egyptena- ren verder verdréven worden, gedurende den winter, zonder bedek king van de schcepsmagt der geallieerdenaldaar staande te houden. Het kamp van Dschunieh is opgebroken, en Beyruthbenevens Saida, is nu het voornaamste vereenigings-punt van dé genoemde krijgsmagt. De bcrigten uit Beyruth schilderen het egyptische leger af, als in eenen toestand van volkomen ontbinding. Nergens was de minste voorzorg Voor de verpleging der soldaten genomendie vah mondbe hoeften., kleeding, geneesmiddelen én geneeskundige hulp geheel ver stoken waren. Van 18 of 19,000 maftwaarmede /JraWm-pacha in den loop van den zomer den Libanon bestookt bad, wareii de be zetting van Tripoli, die op 300Ö man geschat wordt, daaronder be grepen, ftanuwelijks 8000 overgebleven. Het l$Uo egyptische regement is bijna geheel vernietigd; en tlë Syrische soldaten van het 34slc rege- tnent zijn grootendeéls naar hel gebergte gevlugt èii trachtten van daar hunne haardsteden te bereiken. Een reiziger, die onlangs van Bagdad in Beyruth aangekomen isen UrfaAntiochia, Lattakia en Tripoli bezocht heeft, verzekert, dat tlë egyptische troepen zich overal in den ellendigsten toestand bevindenén dat de inwoners der ge noemde steden vast besloten liebLietlzich hij de eerste gunstige ge legenheid Voor dé zaak des sultans te verklaren. Den 8. Brieven uit Konstantinopel den 2? laatstleden door buitengewone gelegenheid aan de turksche grenzen ontvangen van waar de bcrigten die zij inhouden tiaar Weenen gezoriden zijn Verzekeren dat Ibrahim-pacha na zijne laatste nèdeflaagbet wan hopig besluit genomen heeft om dén weg hair Konstantinopel in te slaan wel niet in het vertrouwen om dié hoofdstad te bejriagtigeri waartoe hij zich te zwak gevoeltmaar teil èiridé dé Russeii tot iade'ijke interventie te dwingen en daardoor eeneti europeschen oorlog te doen ontstaan welke alleen hem nog eenige kansen voor het be zit van Syrië zou kunnen aanbieden. Het blijft zeer twijfelachtig of de ontzenuwende toestand van Ibrahim's leger de uitvoering van zoodanig besluit mogelijk zou maken; 'èf de inngi (iel verbonden mogendheden zijnen VnarscL niet zal uciéiien, en of Mehemed-Ali aan zoodanigen stap die hem ongetwijfeld ten verdeff moet bréngen zijne goedkeuring wel hechten zou. FRANKRIJK. PARIJS, den 8 November. De inhoud van 's konings aanspraak heeft hij de behoudende partij en in 't algemeen bij de hoogere klas sen der maatschappij en den deftigeri burgerstand een zeer guristi- gen indruk gemaakt en een nieuw bewijs opgeleverd van de begeerte des konings, om den vrede van huiten te bewaren, en orde en wet van binnen te handhaven. De minister van justitie heeft eeiie circulaife uitgevaardigd, waarbij het zingen van den marseillaanschen marsch eii alle staatkundige Vér- tooriingen verboden worden. Tert gevolge van dien zijn gisteren avond reeds meer dan twintig personen in hechtenis genomen die voornoem den iriarsch zobgen of verkochten. In bet geheel schijnt men niet zonder eenige ongerustheid te zijn; het garnizoen is héden avond we derom geconsigneerd. Men zegt dat Cherbourg als de landingsplaats der schepen is aangewezen, welke de asch van den keizer overbrengen of begeleiden, en dat de stoomboot la Normandie de lijkkist van daar moet afhalen. De tijdingen over de verwoestingendié door de voorbeeldeloozé rijzing en daarop gevólgde overstroomingen van de Rhóne en Saóne langs de hoorden dier rivieren zijn aangerigt, luiden treurig. Té Lyon zijn ih het lagere gedeelte der stad en in de omstreken velé huizon eh fabrijken door het plotseling gezwollen rivierwater vernield of aanmerkelijk beschadigd. Men berekent het aantal ingestorte ge houwen in eene dér buitenwijken vart Lyon op 160. Volgehs eeti der berigten had de Rhóne reeds veertien lijken aangespoeld van on- gelukkigen die niet spoedig genoeg het snel opkomend water haddeii kunnen miiv'ugteh, Eldeis spieekt men van dertig verdronkenendia door de zorg van hét stadsbestuur warén opgevischt. In het arröii- dissement Arles zijn, ten gevolge vah bet doorbreken der dijken langs de Rhóne, 80,000 bunders land overslrooritd. De daardoor aange- rigte schade is zeer aanzienlijk. Öok te Lyon en in den omtrek is de schade overgroot. Vele personen die uit hiinne wöningeh gevlugt zijri, moeieh door de openbare milddadigheid van voedsel worden voorzien. Honderden arbeiders zijti zonder werk. De gemeenschap is door het overêtrdomen der wegen op sommige punten geheel ge stremdóf uitermate beriioeijeiijkt. Den 6 was, Volgens eene tele grafische depêche uit Lyon het water aldaar nog wassende. Onop houdelijke plasregens zijn de oorzaak van deze ramp. De jongste tijdingen uit Algiers toonen aün, dat de maarschalk Voice van lieverlede de iniandsche autoriteiten in de provincie Con stant! nö doof fransche doet vervangen, en dat die opperbevelhebber don hérfstveldtogt heeft geopendtot welk einde eene kolonne vah 8000 man gevormd is; én een konvooi vefordenduil 1200 hluiléZels en 200 karren bestaandedm ievensrtiiddeien en ammunitie voor 20 dagen te vefvöereneh Medeah en Milianah van proviand te vóórzien. Het was nog onzeker of de maarschalk zijne kolohnés langs dé Chelif tot in de provincie Oran zou doen oprukken. Mén wil hier Weten dat de verdvérde en tiaar KöHstantinopel gevoerde standaard van Ibrahim iri het hótel van den britschen am bassadeur is ten toon gesteld, cti dat de verhevene porte welke zich niet ongenegen had betoond om de vervallen-verklaring van Mehemed weder in ie trekkenop het gezigt van dit tot dlis verre gevreesde féldteekeriweder geheel van gedachte scheert veranderd te zijn. Men vefzekeft ook, dat Izzèt-bassadé benoemde opvolger van Mehernèdi bij de vreugde-bedrijven wegenis de behaalde overwinning van den 10'; zich ielveM eefiè nbg al gevaarlijke wonde zoude hebben toegebragL Dé iri de zuidelijke havens aangebragte berigten uit Syrië en Alexandrie luiden zeer ongunstig voor de zaak van Mehemed-Ali. De strijdkrachten van Ibrahim nemen steeds af, zoo door gevechten als door 'desertieen uit Egypte kan bij de blokkade der zeekustgeené versterking in Syrië worden aangevoerd. Aan de landzijde is dit land schap door eene woestijn van het eerstgenoemde afgescheiden. Dé emir Beschir heeftna zijne onderwerping nog eenigzins geweifeld en uit dien hoofde hebben de bevelhebbers der geallieerden zich ge- regtigd gerekendom zich van zijnen persoon meester te maken en hem uit Syrië te verwijderen. Na hot bezcUep vari Beyruth door dé geallieerden is het Verschanste kamp van Dschunieh opgebroken, als Vefder zonder nut. Ibrahim heeft zich daarop nader aan de zeekust geposteerd om de geallieerden te noodzaken'zich weder uit Beyruth te verwijdefëft; doch, in stede van hem af te wachten, hébben de Turken hem aangetast, en met verlies van 1000 man genoodzaakt de vlugt te nemen. Men wil dat hij naar Balbcck is gewekenen op den voet door den nieuw benoemden emir el Kassim is gevolgd. De jongste berigten uit Aletaridrie zijri van dén 19. Men wist al daar, dal de zaken der Egyptefiaren in Syrië verachterden; doch men scheert van de nederlaag van Ibrahim in persoon nog geene kennis te dragen. Men liad er daarentegen de tijding bekomen dat dé gealli eerden het beleg Voor Acre haddén geslagen. Naar luid van bcrigten Vari engelschen óorsprorig, zoude de bézéUifig dier plaats zeer ont moedigd Wezeiri

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1