ZIERIRZEESCIIE Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1840. COURANT. dew 30 October D U T S C H L A N t). FRANKFORTden 24 October. In al de stated, tol het duit sche tolverbond hehóorendeis thans ten gevolge van een besluit der bondsvergadering de uitvoer van paarden tot op nader bevel ten strongste verboden. In Tivofi (Italië) hééft voor éenigè dagen een voorval plaats ge- baddat ons een öogenblik aan vroegere dagen herinnerde. Twee burgers dier stad Werden, in den vooravond nabij dén 'grooten weg door straalroovers aangevallen en naaf het gebergte 'gesleept, terwijl 'voor hunne vrijlating e'ep.e som van verscheidene duizenden scudi ge vraagd werd. Naauwelijks was intusschen de gendarmerie ie Tivoli Van het gebeurde ohderrigtof zij overviel langs sluipwegen de roo- Verbende, bevrijdde de gevangehennam een der misdadigers in hech tenis en wondde een van de vlugtendèn. Men hoopt dat bet aan de naar alle kanten uitgevondene ruiterij val gelukken de geheele bende óp 'te ligtehwelke van het napelsche grondgebied derwaarts gekomen is. Uit Galécz wordtvan den 4 October, in de dagbladen het volgende gemeld: sVoIggnS de laatste tijdingen Uit Zuid-Rusland, was het grootste gedeelte dér russiscbe vloot, onder bevel van den admiraal Ldzafe/J', té Sebastopol vereenigd. Men verwachtte elk ooge'n- blik beVnl om de tfoepéft; die, ten getale van 48,000 man, in dé Krim geconcentreerd zijn, te laten scheep gaan. De expeditie, in dien dezelve volvoerd mogt word'ëh, is onder het bevel van den gé neraal Lttders' gesteld. Tot dezelve zijn bestemd 50 batterijen zes éompaghiën rijdende artillerie, Welke insgelijks,, deels Sebastopol, deels te Odessa'gereed slaan om op te breken." Volgens een brief uit Alexandrie, door een der duitsche bladen medegedeeldzon Mihemèd-AU naar Syrië zijn afgereisd na een fir man ie hebben uitgevaardigd', Waarbij de conscriptie in dat gewest opgeheven-maar aan alle vrijwilligers levénslang Vrijdom van belas tingen beloofd wordt. GROOT-BRITTANNiEft. I.ONDFNdon 24 October. De hertog van Wellington heeft zich, als loVd-coirttmssnri's van cl'c Ginffue Ports; naar-Döuvres begeven, ten gevolge écner göuvorneincnfs-orderdat dié ha'vén onmiddelijk in 'staat van tegenweer gesteld moet worden. De tijdingen uit Parijs betreffende ecne Verwachte verandering van het ministerie waarbij méér gematigde staatslieden aan het bé- wind zouden komen hebben hier een gunstigen indruk gemaakt. Intusschen méént men dat door zoodanige gebeurtenis 'rtdg geenszins 'al de gevaren wélke de toestand der 'staatkundige aangelegenheden 'oplevert uit den weg geruimd zouden zijn. Dezer dapefi is alhier een man gestorven, met ttame.Marmadukr. Aspinaldie 250 nakomelingen achterlaat, te weteti 12 kinderen, 97 kleinkinderen, 138 acliter-kleinkindéren en 3 achter achter-kleinkin deren. De leeftijd van den overledene wordt niet gemeld. Van de Kaap de Goede Hoop den 5 Augustus wordt, gemeld dat het bekende Kaffcr-hoofd Dingaahde vijand van de uitgewekene Zoogenaamde Roerendoor 'écu der inlantlscbe volkstammen is oiii het leven gebragt. Zijn bfóèder Panda, de tegenwoordige vorst.der Zooio's staat met de uitgewekenen in vriendschappelijke betrekking-. E R A N K R IJ K. PARIJS, deh 25 October. Aan bét bepaald ontslag van het mi nisterie is nu geen twijfel meet, althans Wat de aanbieding van het zelve betreft. Het regeringsblad kondigt bet in deszélfs nomrner van heden aan Men merkt echter op dat de Mohitiür er niet bijvoegt, 'dat het ontslag aangenomen is. Hieruit wil men steeds afleiden .als ook op grond dat reeds bij de aanbieding van dat bntslag., de koning zich niei bepaald deswege hééft uilgelaten, dat de zaken niet hopeloos Staan, en er nóg eenigeschikking mogelijk is. Heden morgen ismen feeds zoo verre gegaan met le verspreiden dat de koning Zich geneigd zou hebben betoondom eenige eoricéssiën te doen. Waar dié in zouden bestaanis nog onbekend evenzeer of de geheele zaak waar zij. IhlnsSrhen kan men niet Ontkennen dat do kroon zich in gröoie Verlegenheid bevindt, terwijl binneh een paar dageii de kamers moéten geopend Worden. Door onderscheidene dagbladën Wordt thans de zinsnede in de troonrede opgegevenwelke de oorzaak van bet verschil tusscheri deii koning éh de mihisters is geweest. Dezelve luidt aldus «Sedert lang heb ik aan Europa al de opofferingen gêdaait Welke met de waardigheid VSn Frankrijk strooken. Deze opofferingen heb 'ik gedaan om den vrede met dé mogendheden te bewtirenen de beschavihg voor de ijselijkheden van den ooriög te behoeden. Ik Weet echter wat ik aan Frankrijk, aan de eer Van mijnen naam en aan den roem Vah mijn land Verschuldigd behen zoo wij den vfëde bewaren, moógt gij n verzekerd houden, dat wij dien al leert öp Voorwaarden bewaren zullen, die Frankrijk bet fegt zal hëbbeil toé te juichen." Een onder-officier der municipale garde te paard is, donderdag avond, doof eelt oproerigen volkshoop, wien hij aanraadde uiteen te gaan zeer gevaarlijk geWond geworden, De instructie ih.de zaak van Darmes is, naar tneri zegt, óp het Spoor van den eigenaar van den karabijnwaarvan zich die mis dadiger bediend heeft. De medepligtigheid schijnt buiten twijfel, of schoon de personen nog niet met zekerheid bekend zijh. Als een blijk van de regeringloosheiddie thans in Spanje heerschtm.ag gelden dat sedert een geruimen tijd het centraal be wind van een der onderdéelen van Gallicie in Pontevedra is gevestigd. De inwoners van de zeeplaats Vigo hebben vruchteloos Verlangd om dit bewind naar hünne stad te doen overbrengen en zijn dezer dagen gewapenderhand en van geschut voorzien uitgetrokken om die van r pontevedra te noodzaken, al de archivedtot het centraal bestuur betrekking hebbendeop te gevenSen einde .hetzelve aizoo naar Vigè te zien overbrengen. Die van Pontevedra hebben tegenstand willen bieden maar terwijl de bewoners van Yigo de sterksten waren en aanstalten maakten om dé stad in ernst te beschieten moeten toe geven, zonder dat zich eenige magt in Spanje beeft opgedaan, om dergelijk geweld en dwingelandij tegen te gaan. - Het uit duitsche dagbladen medegedeelde wegens de inneming van Saida door de geallieerden-wordt bevestigd door de depêches, welke van de stoomboot le Castor, door het ongunstige wéder genood zaakt in eene vreemde haven binnen te loöpen, aan eén ander vaar tuig zijn afgegeven. Den 26. Bij koninklijke ordonnantie van gisterenis de zitting der wetgevende kamers, welke op overmorgen bepaald was, tot don derdag den 5 November uitgesteld. Z. M. heeft van den koning der Nederlanden een brief van ge- lukwensching ontvangen wegéns de gelukkige bewaring vah zijn le ven op den 15 dezer. BÉLGIE. BRUSSEL deh 25 October. De jongste berigten uit Parijs hebben alhier een zeé'r onaangenamen indruk gemaakt. Men ducht dat indien de kotiing zal willen volhouden het bezwaarlijk zonder on lusten zal kunnen ailoopen. Sn den Öbservateur leest men: Personen onlangs uit Frankrijk gekomen en die in staat geweest zijn om over de wijze waarop de wapeningen van dat land voortgezet wordente oordeelen hangen daarvan liet ontzagwekkéndste tafereel op. Van nu lót het voorjaar Zal Ffankrijk één dergeduchtste legers, hetwelk het immer geligt heeft, óp de been hebben. NEDERLANDEN. 'sÓRAYENHAGF den 28 October. Gisteren middag, kwartier vóóf vier lire, is Z. K. II. prins Hendrik, jongste, zoon van Hunne Majesteiten, iff goeden Welstand, alhier terliggekeerd van zijne reis naar de Middellandsche-Zéena eené afwezigheid van ruim één jaar. Men kan zich ligtelijk de blijdschap voorstellen der koninklijke ouders en Ventere lilo'édverwanten. In de zitting vati de twééde kériler der Stateri-generaal van be den heeft z. exc. dé minister van finantiën de openingen nopens 'slands geldmiddelen.gedaart en eenigé ontwerpen voorgesteld. ib de eerste plaats is de minister in algemeene beschouwingen ge treden over den staat van 's lands finantiën en de middelen om ia het bestaande déficit te vóórzien. hn iWeede, draagt z; exc. eén wets-oritwerp vöortót opheffing van bet amortisatie-syndicaat. 'Jen 'derde, biedt z. ëxc. de staatsbegróöling Vah Ontvangsten en uit gaven voor 1841 ban. tiet totaal bedrag der begrödting is aanmerkelijk verhoogd ten gevolge vah het thans op de begroöling werkelijk plaatsen van alle ontvangsten en tiitgayen. Ieder hoofdstuk is in eene afzonderlijke vonftdragt vervat. Ieder hoofd vah het departement zal er de ver dediging van op zich nemen. Mén houdt zich bezig met dé ver vaardiging eeiicf nieuwé Wét nopens de rekenkamer. Het hoofdstuk van bet huis des koning'S heeft eenige vei'nfindéring óndergaan dat def iioogë collegiën is verhoogd de staatS-secretarie komt coorloopig nog daaronder voor. De meeste departementen zijn eenigzinê ver hoogd. Marine en koloniën is niet ruim 66;000 verminderd. Fi nantiën is met ruim ll'/2 millioën vermeerderd en wel de afdeeling der rented met 7 millioeri omdat daaronder thans voorkomen f 5,500,000 als bijdrage in de rentëbetaliiig uit de önst-indiscbe geldmiddelen fl,557,900 voof de som die jaarlijks gebruikt wordt voor deh over gang van de uitgestelde tot de rehtégevendë Schuld ën wegens de renten voof de in dat jaar gemaakte schuidën. liet bedrag der kosten van het departement van finantiën is met f 285,234 veririeerderd daaruit vooral vöortvloeijende dat de kosten der inning van de lasten werkelijk meer beloopen ehz. Als derde afdeeling voor dit hoofdstuk is gebragt de Som welke de lasten van het af te schaffen syndicaat jaarlijks meet bedragen zullen dan dë baten dat is bij de 3 tnillioén. Als vierde afdeeling van dit hoofdstuk zijn gebfagt de kosten en ont vangsten voor dn uit bet hertogdom Limiiurg. Voor oorlog is Uitge trokken ruim ƒ11,900. Het gezamenlijk bedrag der uitgave is 63,149,654,231/2. De minister vermeentdat er op deze begfooting geene gróóte bezui nigingen méér mogelijk zijn (lat echter met vaste hand al bet dragelijke zal gedaah wórden dat bet mogelijke zal gedaan wofdën dat bet getal ambtenaren allengs zal kunnen worden verminderd maar dat de bezol digingen reeds dikwerf al zeer karig zijn eil dat eindelijk pensioenen ën wachtgelden in het vefvoig vermindering zullen kurineri óndergaan. Tot de voordrag! der middelen overgaandebeeft de minister aange kondigd nieuwe vobrdragten vafi wetten tot verbetering van den accijns op de suiker tot bevordering der belangen van den landbouwnopens dë iii- en uitgaande regten eri betrekkelijk liet përsodeelhetwelk vereen voudigd zai wofdën,

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1