In de zuid-oostelijke departementen arbeiden doorgaans Savoi- jaards en Piomontezen als metselaars-knechts. Men heeft dezer dagen een aantal derzelve gevraagd voor de vestingen in dat oord; doch de sardinische regering heeft deze lieden vooreerst de noodige passen geweigerd. Den 10. Ten zesdenmalè heeft er eenc poging tot koningsmoord plaats gehadten sesdenmale is dezelve mislukt. Gisterenavond, vijf minuten Vóór zes lire, toen de koning, vergezeld van de koningin en mevrouw Adelaide, naar S.' Cloud terugkeerendede kaai der Tuilerien over reed, nabij brug la Concorde, hoéft een persoon een karabijn op het rijtuig van HII. MM. afgeschoten, die gelukkig niet getroffen zijn. HH. MM. hebben hunnen weg voortgezet. De moordenaar bad blijkbaar die plaats gekozen met bet voornemen orneven als Alibaud, gebruik te maken van het oogenblikwaarop de koning de troepen, welke onder de wapens waren, zou groeten. De moordenaar is dadelijk gegrepen en naar den nabij gelegen wacht post gebragt. Eenigc oogenblikkcn daarna is de prefect van polirie op de plaats aangekomen, cn heeft de instructie begonnen. De moordenaar heeft zijne misdaad bekend, en verklaard, Murins Damn's te beeten. Hij is te Marseille geboren is 43 jaren oud, be woont sedert tien jaren de hoofdstad en heeft onderschei lene beroe pen bij de hand gehadzoo als koetsier, knecht, kok cn laatst frot- ,<eur of vloerboener. Hij schijnt een liederlijk leven geleid te hebben, "Waardoor bij overal waar hij was. Werd weggezonden. De karabijn, waarmede de poging tot moord, is geschied, is prachtig gemonteerd, hetgeen bij de armoedige kleeding van den eigenaar zeer afsteekt. Voorts zijn bij hem gevonden twee geladen pistoleneen dolk en eenige papieren. De karabijn was tot boven aan den loop met kogels en grovet» hagel geladen waardoor dezelve bij het aftrekken barstte en, bel rijtuig des konings even werd gemakt. Een der nationale gardes te paard van bet geleide is door een bageltje ligt aan de band, een der knechts, welke op bel rijtuig zat. aan het been gekwetst. De moordenaar zelf is echter zwaar aan de, linkerhand cewontl. niet dal gevolg, dat de geneesheeren heden in ecu consult besloten heb ben dat de band zal moeten afgezet worden. Darmes heeft veel opgewondenheid betoond. Op het oogenblik zijner arrestatie beeft hij uitgeroepen: YrrwensrhSo karabijn! Ik heb evenwel juist gemikt, ik had denzelven echter te zwaar geladen." Op verschillende hem gedane vragen, beeft bij geantwoord: dat hij van beroep een verdelger van dwingelanden is; dat bij de inspraak van zijn hart heeft gevolgddat bij Frankrijk heeft willen bevrijden win den grootslen dwingeland, welken het ooit bezeten beeft. Ten arbt ure is hij met een rijtuig naar de, conciergerie vervoerd, lieden morgen heeft een commissaris van polirie eetie huiszoeking gedaan op de plaats waar hij woonachtig was, zijnde een klein vertrekje op de vijfde verdieping in oene gemeeuo buurt. Men heeft een groot aan tal papieren in beslag genomen, waaruit, naar men zegt, blijkt dat de moordenaar tot een geheim genootschap behoort. Men heeft geen kruid, maar alleen cenige capsules gevonden. Algemeen is de verontwaardiging over dezen nieuwen aanslag. Al de dagbladen, met uitzondering van den National, die geen woord bij het vermelden der daadzaak voegt, zijn het eens, om bun diep leedwezen over bet gebeurde te betuigen. Do Constitutionnrl zegt, onder anderenHet demagogische fanatismus beeft nógmaa's den arm van een' van deszelfs domme leden gewapend en in welk oogen blik groote God! wanneer Frankrijk binnen 's lands zoo veel over eenstemming en eensgezindheid noodig beeft, om aan de gevaren buiten 's lands bet hoofd te bieden wanneer de kracht van bet gezag het cenige heil van liet land kan zijn. De ellendelingdie beden een schot op den koning loste, schoot, men kan het zeggen op Frankrijk zelfhad zijn schot getroffen wie weet of het niet hel eerste schot der coalitie tegen Frankrijk zou geweest zijn." Men dacht heden morgen in het regeringsblad een bevelschrift te vindenwaarbij bet hof der pairs met bet regtsgeding van dezen nieuwen aanslag belast wordt. Men leest alleen in den Moniteur dat de groot referendaris de pairs uilgenoodigd beeft, zich morgen, zaturdag ten 12 ure, naar liet Luxemburg te begeven. Het voorne men van bet bewind schijnt te zijn out de instructie zoo spoedig mogelijk voort te zetten ten einde het regtsgeding in de eerste dagen der volgende maanddat is met het begin der werkzaamheden van de kamerste doen alloopen. De belangrijke gebeurtenissen schijnen zich te verdringenen men weet waarlijk niet wat bet eerst 1e melden. Zeer laat in den namiddag verneemt men, dat de koningin-regentes van Spanje, ver gezeld van de jeugdige koningin Spanje verlaten beeft en op fransch grondgebied, te Port-Vendresis ontscheept. Zij zou Spanje verlaten hebben, om zich te onttrekken aan alle deelneming tot bet in staat van beschuldiging stellen van het vorige ministeriebaar door de cen trale junta van Madrid opgelegd. De franscbe gezant heeft de ko ninginnen vergezeld. BELGIE. BRUSSEL, den 16 October. Naar men verneemt, heeft de neder- landsche ambassadeur, namens Z. M. den koning der Nederlanden, aan koning Leopold de verzekering gegeven dat het de stellige be geerte is van den eerstgenoemden om de vredelievende betrekkingen tusschen Nederland en Belgie in stand te houden en meer en meer te bevestigen; eene verklaring, welke met een bijzonder welgevallen is aangeboord. De baron van Zuyten van Nyeveld is dan ookge durende zijn verblijf alhier ter stedemet de meeste onderscheiding ontvangen en behandeld. Hel Commerce Beige eene daling in de bclgische 3 pet. renten gisteren avond gevallen, vermeldende, geeft als reden daarvan op, dat bet gouvernement in een raad van ministers, den 13 dezer gehouden zou besloten hebbenom al de vestingen van bet rijk onmiddelijk te bewapenen, waartoe de noodige bevelen reeds den 14 en 15 afgege ven waren. «In deze daadzaak vervolgt hetzelfde bladdie officieel schijnt en slechts een voorzorgmaatregel is, door de omstandigheden geboden hebben sommige lieden meenen te zien het gevolg van ge heime mededeelingen'tzij van Frankrijks zijde, of van den kant der noordsclie mogendheden wegens de groote kansen van den oorlog. An dere lieden zijn daarentegen van meening, dat de bewapening onzer vestingen, voortvloeit uit de begeerte om den algemeenen oorlog te verwijderen door zich vooreerst moreel tusschen de oorlogvoerende partijen te plaatsenen zich des noodig op de wapenen te, steunen. De laatste meening ziet in de genomen maatregelen een middel van i zekerheid en een waarborg van vrede." Naar hetzelfde blad meldtheerseht sedert eenige dagen in de oov- logs-bureaux eene buitengewone drukte. NEDERLANDEN, 'sGRAVENHAGEden 18 October. Blijkens bet programma voor de opening van de gewone vergadering der staten-generaa! alhier, op morgen, zullen de leden der staten-generaal te 12 ure bijeenko men, en de koning met zijnen stoet te één ure van hoogstdeszelfs I paleis afrijden. Z. M. zal te paard gezeten zijn, en begeleid worden I door HII. KK. HH. de prinsen. Bij een koninklijk besluit van den 10 dezer zijn eenige bepa lingen vastgesteld betrekkelijk de organisatie van de thans in de tw^p provinciën Zuid- en Noord-Holland gesplitste provincie Holland. Men verzekert, dat de plegtige inhuldiging des konings, in eene openbare zitting der beide kamers van de staten-generaal te Amster dam plaats zal hebben op den 20 November aanstaande. In den Avondbode leest men «Men verneemt, dat Z. M. de koning bet voornemen zoude heb ben om op hoogstdeszelfs eigen kosten in de residentie «ene kaval- lerie-kazerno te laten bouwen ingerigt voor een geheel regement. «Men wil weten, dat 11, M. de koningin het gebouw, waarin thans de bureaux van bet ministerie van finantien gevestigd zijn en dat aan hel thans door HII. MM. bewoond palels grenst, zal aajt- koopenten einde hetzelve te doen verbouwen en met bet paleis te vereenigen." in bet drie-niaandelijksch verslag over den staat der gewassen van bet vee, met betrekking tot de levensmiddelenin Zuid-Holland, over de maanden JulijAugustus en September dezes jaars, leest men omtrent de longziekte onder het vee bet navolgende: «Hoezeer de longziekte gelukkig en, Gode zij dank, veel vermin derd isvooral op Goederende en Elakkéeden lande van Yoorne cn Putten en het eiland Rozenburg, Schieland de Krimpcncrwanrd lande van IJsselmonde en den Zwijndrecbtschcnwaard den Alblassor- waard lande van Vinnen Gorinchemde Beijerlande.n lande van Slrijen en liet eiland Dordrecht, is dezelve aldaar nog niet geheel ge weken en boort men nu en dan nog van eenigc sterfgevallen aan die ziekte in die districten doch dezelve is ook vee! verminderd in Rhijn- lauden Delfland; maar echter in die beide districten vallen nog de meesle slagtoffers en sterven er nog vele runderen aan. Voor bet overige is het gezonde vee goed gegroeid heeft veel zui vel gegeven en is sleeds hoog in prijs. Woensdag in den vroegen morgen is te Dordrecht brand ont staan in bet winkelhuis van den boer Straatmanop de Groenmarkt. Niet tijdig bemerkt, was de brand bij de ontdekking reeds zoo toege nomendat aan blusschen geen denken meer viel, en de bewoners ter naauwernood den tijd hadden zich te redden de belendende bui zen zijn echter gelukkig door spoedig en doelmatig aangewende hulp gespaard gebleven. Den 13 dezer is te Berlis, in de gemeente Ridderkerk, met goed gevolg te water gelaten, hpt stoomschip de Stad Gorcum, bestemd voor de dienst tusschen Gorcum en Middelburg. Den 12 dezer is op de rivier den IJssei, tusschen Dieren en Brammen, het schip van schipper H. Weeninckhetwelk met zout en aardappelen geladen was, door de IJssel-stoombootdie van Zutpben de rivier kwam afstoomenzoodanig aangezeild, dat hetzelve, ten ge volge van een bekomen lek, weldra is gezonken, terwijl do schipper, benevens deszelfs beide zonendie zich op hetzelve bevondendooi de equipage van de bedoelde stoomboot niet dan met moeite zijn ge red geworden. I)ie bclgische bladen, welke bet eerst van onderhandelingen tus schen Pruissen Nederland België en eenige staten van den duitsrheu bond gewaagd hebben, om een traktaat van neutraliteit te sluiten, houden nog altijd de juistheid hunner berigten vol, en voegen er thans bij, dat de baron van Zuylcn van Nyevelt, gedurende zijn kortstondig verblijf te Brussel, een zeer voldoend onderhoud dienaangaande gchail heeft, den uitslag waarvan zijne exc. te Parijs in een gunstig daglicht hoopte te stellen. ZIER1KZEE den 19 October. Gisterenmiddag is do dienstdoende schutterij dezer stad voor bet raadhuis onder de wapenen gekomen eri heeft dezelve na de voorlezing der proclamatiên en eene gepaste toespraak van haren kommandantden eed van getrouwheid aan Zijne Majesteit koning Willem II op eene plegtige wijze ten overstaan vaa den edel achtb. heer burgemeester dezer stad afgelegd. 181"'° KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. VIJFDE XI.ASSF.. Drie en twintigste Lijst. Vier en twintigste Lijtt. N.° 25854 60,000 N.* 25034 1000 23202 prem. - 1200 18955 - 1000 143(36 - 1200 10308 prem. - 2000 5994 - 1000 ADVERTEMTïEN. C, BEKERS maakt hekend, dat bij met zijn KUNST- A P P E L tot aanstaande Vrijdag te ontbieden is bij N. M O L E G R A A F, in bet Goesche Veerhuis, tegen 25 Cents de Persoon. C. E. JUNES MANT beeft de eer te annonceren, dat zij in bet begin van November, in het Logement bij den Heer SWiRTS, régtstreeks Van Brussel komende uitgepakt zal zijn met een allerschoonst Assortiment WIN T KR-IIOE DEN, eene rijke sortering MUTSEN, TOEREN.BANDOOS, zijden en andere SCHOENEN, LAARZEN en meer andere Mode-Ar tikelen te veel om te melden vertoeft maar zeer kort, UIT DE II ANDTE KO O Peen span bruine boven- landsche PAARDEN, groote taillezijnde ook een dier Paarden afzonderlijk te koopen te bevragen aan het stal van den Heer M.r J O H A N S C II L U R 6 E Q U E B O E IJ E. TE ZIEIUKZEE, BIJ DE WED. A. DE VOS E« ZOOffSTADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2