v nr.» 83. ZIERIKZEESCHE COURANT, 1 e-^ Vrijdag A.° 1840. den 16 October. NIEUWSTIJDINGEN. GRÖOT-BRITTANNIEN. I.ONDEN, den 11 October. Naar men verzekert, is de nota der fransche regering reeds aan lord Palmerston behandigden is wel in vastenmaar echter verzoenenden toon gesteld zoodat zij nog dert weg tot eene schikking openlaat, bijaldien "dan genoemde regering inwilligingen gemaakt Worden» De beroemde luchtreiziger Green maakt toebereidselen om in de volgende maand eene reize te doen met zijne grofote Nassau-ballon, met het voornemen» zegt inen-, óm andermaal hel kanaal naar het vaste land over te steken. Hij moet aanvankelijk het voornemen heb ben gehad -, om te trachten naar Amerika te gaan, doch heeft daarvan afgezien. De brand op de werven van Devonport en Sheernes geeft in En geland veel stof tot gesprek. Iets stelligs omtrent de brandstichters is nog niet aan 't licht gekomen. Te Sheernes is den 9, niet verre van het dok, in een voor het oogenblik onbewoond huisje een nieuwe brand uitgebarsten die echter spoedig is gebluscht. Ook die brand beeft iets geheimzinnigs. Het éiland Jersey wordt in sterken staat van tegenweer gesteld. Uit Boulogne zijn hier brieven Van den 7 dezer ontvangëh, waaruit stellig blijkt dat die haven in staat van verdediging gébragt en onder anderen tot dat einde dé beroemde badinrigting in eeh foi't iferscbapen Wordt. Een groöt aantal ongelSche fainilienwelke aldaar haar verblijf hieldenhadden zich, gevolgelijkaan boord eener stoom boot ingescheept, te meer, dewijl de bevolking zich zoo oorlogzuch tig betoonde, dat men met eene omwenteling dreigde bijaldien de regering hare eisehen niet inwilligde. De officiële depêches van dén admiraal Stopford, wegens de ver' rigtingen der geallieerde troepen op de Syrische kust, zijn thans pu bliek gemaakt. Over het algemeen wordt het reeds vroeger uit an dere horigten medegedeelde daardoor bevestigd, behalve bot opzettelijk vernielen Vaii een hospitaal én andere gebouwendie niet. Verdedigd wierden, daar de vlootvoogd Zegt, last gé'g'eveh te hébben om het vuur alleen tegen de versterkte punten en tegen de egyptiscbe Iroc- pen Ie rigteu. Hij. schrijft het wel slagen der landing inzonderheid fop aan het beleid van deii commodoreNapieren prijst ook zeer den moed der oostenrijksche zeelieden. Aan eene menigte Christen berg bewoners had bij geweren en ammunitie uitgedeeld» FRANKRIJK. PARIJSden 11 October. Bij de regering moeien depêches vaii tien prinsvan Jómrille zijn ingekomen, volgens welke de scbcpch die de asch van Napoleon overbrengen en begeleiden tegen de helft Vart November te Havre zulleii kunneti zijn. Aan prins Lodewijk Bonaparte zou de onderhattdsche belofte ge daan zijn dat hem 'gratie verleend zal wordeh bij gelegenheid van de jpirgtige begrafenis der asch vaii den keizer mits hij zich plegtig en Schriftelijk verbiiideniets meer tegen de veiligheid van Frankrijk té ondernemen eu zijne verdere dagen op het Vasteland van Noohi-Amerika ie slijtch. Een dagblad van Metz zegt, dat dc uitvoer van paarden over de fransche grenzen door de pruissisclie regering hu stellig is verboden. Eene deputatie van engelsche kooplieden wordt te Parijs ver wacht, om tegen eene oorlogsverklaring tusschen Engeland en Frank rijk te protesteren. Volgens berigten door te Havre aangekomen schepen aangchragt, bestond dc russische vloot in de Oostzeebij het vertrek dier vaar tuigen uit drie divisiën van welke twee te Kroonstadt en eene te Rcval lagen. Zij lagen zeilreemaar hadden genoemde zee nog niet verlaten. Den 12. Niettégenstaahde het ongenoegen van den maarschalk Gerard, heeft gisteren avond eene deputatie uit de nationale garde dezer hoofdstad goedgevonden zich naar het hótel van den minister Thiers te begeven en daar deze zich op zijn landgoed bevindtaan een der geëmployeerden het door hen opgemaakt protest overgegeven. Hier en te Lyon loopen het gemeene volk de straten door onder het geschreeuw van De dood aan de Enffelschenl tiet) met den tiran! leve de oorlog enz. B E L G I E» BRUSSELden 12 October. De baron H. van Zuykn van Nye- rell, minister van staat van Z. M. den koning der Nederlanden, is gisteren morgen alhier aangckoihenbelast om het bejigt der troons beklimming van Z. M. koning Willem II over te brengen. Zoodra hij door onzen koning zal ontvangen zijnzal de baron zich tot dat zelfde einde naar Parijs begeven. I Sedert eenigeh tijd spreekt men bier van een verdrag van neu- traliteitdat tusschen Pruissen de Nederlanden Belgie en verschei' den staten tot den duilschen hond behoorende gesloten zou zijn eh brengt daarmede het onderhoud van den koning der Belgen met den president der hondsvergadering, in verband» Zooveelis zeker, dat een ongemeen drukke courierwissel tusschen Brussel, 's Gfavenhage en Berlijn wordt opgemerkt. Naar men verneemt, heeft hot ministerie van oorlog de onder scheidene bevelhebbers doen aanschrijvenOrtl het aannemen van vrij willigers bij het leger niet tegen le gaahzoo als tot dus ver ge schiedde, maar zooveel mogelijk te bevorderen. Men spreekt van het in staat van tegenweer stellen van het kasteel van Antwerpenalsmede van de citadellen van NamenLuik en andere bevestigde plaatsen. Uit Antwerpen schrijft men dat een groot transport paarden uit Hannover aldaar is doorgekomen, oöl naar Frankrijk te worden vervoerd. Het aanstaande huwelijk van den generaal Wilmar is thans on der de voorname kringen het onderwerp van allé gesprekken. Zijhe afstaande echtgenoot was nog voor weinige maanden eene arme on derwijzeres en verkeerde in eenen bijna behöeftigen toestand. Ten ge volge Van het winnên van een lang gehangen hebbend regtsgeding, is zij in het genot getreden van een jaarlijksch inkomen van 000,000 frankshetwelk strekken kan ter herstelling Van het vermogen van haren aanstaanden gemaaldie zich met allerlei industriële speculatiën bijna geruïneerd heeft. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 14 October. Ten gevolgé van de in wer king brenging der ministeriële verantwoordelijkheid zijn er reeds ver schillende veranderingen gebragt in den loop der werkzaamheden hij de onderscheidene departementen van algemeen bestuur. Ieder mi nisterie handelt de zaken afwelke tot zijn werkkring behooren. Naar men verneemt zijn tegen maandag den 19 October aan staande de staten-géheraal bijeengeroepen. De plogtige inhuldiging des kónings, bihnen de stad Amsterdam zal, naar meh zégt, ih deh loop d'et maand November aanstaande plaats hebben. Ook zegt mén dat Waarschijnlijk binnen kort de gewesten van het rijk dóór Hunne Majesteiten de koning en koningin bezocht züllen worden. Naar men verneemt, zal er op den Scheven ingscheh weg, nabij het tolhek, een paleis voor Z. M. koning Willem II worden gebouwd. Ook wil men wetendat Z. M. cenige der wintermaanden te Am sterdam zal doorbrengen. Men verzekert, dat de tegenwoordige minister van birtnenland- sche ziti.cn de generaal de Koek, tot gouverneur-generaal van Néér- landsch Oost-Indiën zal worden benoemd. Met belangstelling verneemt men, dat de verzameling schilde rijen van Z. K. H. den prins van Oranje, na Z. M. koning Willem IIt welke de uilstekendste kunststukken bevat, dezer dagen Uit Brussel, waar dezelve sedert de omwenteling van 1830 gebleven'was in den hesten tóestand alhier aangekomen is, zoodat dezo residentie daarmede met een dér fraaiste kabinetten zal verrijkt worden. Omtrent het verongelukken van de scheveningsche haringschuit, de vrouw Pietetnclla Pronk, Waarvan de overgebleven equipage giste ren nacht door den stuurman Dirk Klok is aangebragt, verneemt meU hog het volgende: «Op den 1 dezer, des avonds ten 11 ure, bij zeer donker weder» öp het Haesborgher Zand op een afstand van 2'/s uur van den wal, ten noorden van Yarmouth, stootte het vaartuig, bij het overzeilen Van eene banktegen een daarop staand wrak. Dadelijk liep de pink vol water, sloeg óp zijde en dreef weg. Aan de equipage, bestaande uit acht koppen, bleef, op den rand van de schuit, nog slechts eeft klein plekje tot verblijf over. Korte oogcnhlikken daarna, sloeg de matroos Arte Ariese Pronk reeds over boord. De matrozen Ment Bruin en Arie. Bal ondergingen hetzelfde lot; terwijl, na verloop van vijf tien uren, de beide matrozen Cornells Yrolik en Krijn Bran, ver kleumd van koude, afgemat van vermoeijenissen, en door gebrek aan voedsel en drinken(sinds 31 September des middags ten 12 ure had de equipage niets genuttigd) op het wrak bezweken. »Den volgenden dag, des middags, brak, na zeventien uren doods angst le hebben doorgestaan het uur van redding eindelijk aan voor de drie afgematte schipbreukelingendie elkander reeds bij iederén golfslag eeuwig vaarwel hadden gezegd cn elk oogenblik dachten om te komen. Zij ontwaarden in het verschiet eenige hunner plaatsge- nootenen niet lang duurde het of de pinkbestuurd door Jakob ran der Zuian, was op eén' kleinen afstahd hét Wrak genaderd de po gingen van dien kant aangewend tót redding hieven echter onbe- kroond. De stuurman Jacob Pieterse den Hei/er was gelukkiger in zijn strevenhij réddedoor middel van eene lijnden schipbreukeling Cornells Spaans. Vervolgens naderde een derde vaartuigbestuurd door Cornells Lecndcrse Keushét wrakop Cen' afstand van ongeveer twintig vademen. Hij redde den Stuurman Arie van der Toorn, die hij eene lijn had toegeworpen. De derde schipbreukeling, Jdil Bal, is almede met eene lijn döor den Stuurman Arie Dijkhuizen gered. «Door dit zoo treurig ongeluk zijn behalve de ontroostbare we duwen en weezendie in hunne mannen en vaders alles verloren hebben en in de diepste armoede zijn gedompeldde overgebleven drie arme visschers, als van hun vaartuig beroofd, met hunne tal rijke huisgezinnen broodeloos geraakt." In "den nacht tusschen maandag en dihgsdag, oflgbveer ten half drie ure, is te Rotterdam een verschrikkelijken brand uitgebarsten op het pand, toebchoorende aan de firma Van dé weduwe II. Duys en Zoon in de Houtlaan, uitkomende aan de Zalmhaven. De brand openbaarde zich het eerst in eene branderij, waarvan het gebouw vooraan tot mouterij was ingerigt, en verspreidde zich mét zulk eene ongeloofelijke snelheid dat eene daarnevens staande mouterij en naast dat gebouw eene dubbele branderijalsmede eene kuiperij daar tegen overailen binnen den tijd van drie uren eene' prooi der vlam men zijn geworden, benevens veel graan hout en ledige fusten.zoodat

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1