ZIERIKZEESCHE COURANT. ■flf.o 79 Vrijdag A.° 3840. den 2 October NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. EBANKFORTden 26 September. De berigten uit het Oosten blijven verward, en het is dikwerf allermoeijelijkstom de waarheid daaruit op te maken. Wanneer men langs oenen weg een stellig he rig; ontvangt, en men, daarop afgaande, zich eenig bepaald denk beeld van den tpgcnwoordigen stand der zaken tracht te maken, dan bekomt men bijna te gelijkertijd, langs eenen anderen weg, een lijn- regt daarmede strijdig berigt, waardoor alles wederom in duigen valt. Van den eenen kant wil men aan eene op handen zijnde beëindiging der geschillen doen gelooven. Men herhaalt daarbij het berigt, alsof Mehemed-Al% onvoorwaardelijk tot de voorstellen der mogendheden zou zijn toegetreden. Van de andere zijde wil men in de verklaring van den onder-koning om zich nopens Syrië op de grootmoedigheid des sul tans te verlaten, slechts een listig middel vinden om tijd te winnen, daar hij eigenlijk het bezit van dat land begeert. Mehemed zou zelfs een verzoek in dien geest aan de porie hebben gedaan. Daar men echter bij ondervinding weet, wat verzoeken van dé zijde des ondrr- konings zijn, zoo blijft men aan eene schikking in der minne twij felen. Geheel in dien geest zijn de regtstreeksche berigten uit Konstanti- nopel van den 9, thans door bet half officiële oostenrijksche dagblad medegedeeld. In een naschrift op die dagteekening, wordt gemeld, dat Rifaal-bey uit Egypte teruggekeerd was. Deze overhaaste terug komst was, volgens die berigten, daarom geschied, omdat hij in de, ten overstaan der vier consuls, met Jllehemed-Aliop den 5, gehou- dene conferentie, zijnde het einde Van den tweeden termijn, niels dan een ontwijkend antwoord van dezen had kunnen erlangen, zoodat Rifaal zich genoodzaakt had gezien, dienzelfden dag Alexandrie nog te verlaten. Hiermede vervalt dus het gerucht, alsof de onder-koning zich aan den wil der mogendheden zou onderworpen hebben. Waar schijnlijk is dit \erward met het berigt zijner gedeeltelijke toenadering, reeds voor eenigo dagen bekend. De oostenrijksche Bpohaehter deelt verder mede datten gevolge der weigering van Mchemed-AHom tot de voorstellen der mogendheden toe te treden, na afloop van den eersten termijn, de sultan daar ge heel Syrië wederom aan de porto vervallen is, al de paclialieken dier provincie veranderd heeft. Voorts wordt nog in bijzondere brieven uit Konstantinopel geschreven, dat aldaar, inzonderheid bij de engclsche ambassade, groote ontevreden heid tegen don admiraal Stopford heerschte, omdat hij de hem gegeven hevelen tot blokkering der egyplische havens nog niet ten uitvoer gebragt had. Die vlootvoogd zou in antwoord op de hem deswege gedane ver- toogen de onmogelijkheid aangevoerd hebben om die bevelen in de te genwoordige omstandighedente volgen. Een brief uil Triest verzekert, dat de consuls der verbonden mogend heden Alexandrie den 5 dezer hebben verlatenmet bijvoegingdat de onder-koning zelf op hun vertrek zou hebben aangedrongendewijl hij ontdekt bad dat zij den afval der manschappen van de turkscbe vloot begunstigden. {Dit laatste wordt door de parijsche brieven bevestigd ofschoon deze zeggen, dat het vertrek der consuls eerst op den 7 heeft plaats gehad. Men meende echter, dal die van Oostenrijk hierop eene uitzondering had gemaakt. De admiraal Stopford was naaf Beyruth gestevend drie linie schepen achterlatende. Men dacht, dat de engelsche vloot een' onver- hoedschen aanval op die stad of op S.' Jean d'Acre in den zin had. De Syrische kusten waren door "den commodore Napier in staat van blok kade verklaard. Voorts maken de parijsche brieven eene correspondentie bekend tusschen den egvptischen bevelhebber van Beyruth en den éngelschen consul aldaar.) Brieven uit Berlijn verzekeren dat niet alleen de reserve van hét 1d° en 8"" armée-corps, die in Westfalen en de Rijnprovincie gelegerd zijn maar ook die der overige korpsen én van de lijfgarde, dit jaar niet, gelijk anders gewoonlijk tegen dén 18 October geschiedt, met verlof huis waarts zal keeren. GROOT- BRITTANNIEN. LONDEN, den 27 September. Volgens een der dagbladen heeft lord Palmerston stellig verklaard dat, bijaldien Mehemvd-Ali de voor waarden van het traktaat niet binnen den bepaalden tijd aanneemt, hij als een oproerig onderdaan der porte moet aangemerkt en lot het uiterste gedwongen worden. H.r M.s linieschip de Queen, voerende 110 stukken geschut, hetwelk nu ook te Portsmouth de noodige verbeteringen ondergaan heeftzal in de volgende week in dienst gesteld en na het aan boord ontvangen van nog een honderd en vijftigtal koninklijke mari niers onmiddelijk naar de Middellandsche Zee stevenen. In den Standard leest men Wij vernemen dat alle gemeen schap langs den landweg naar Indie gestremd is en dat de reizigers en brievendie met de laatste paketboot zijn verzonden reeds onder weg zijn om in Engeland terug te komen van waar zij dan den gewonen ouden zeetogt zullen moeten maken. Een en ander is een natuurlijk gevolg van den tegénwoordigen staat van zaken in de Levant." Men beeft thans alhier twee proclamation ontvangen die door den gouverneur Hobsononder dagteekening van den 21 Mei 11., op Nieuw-Zeeland zijn uitgevaardigd waarbij die zee-officier al de eilanden en de geheeie uitgestrektheid grondswelke onder dien alge- meenen naam begrepen wordt voor H. M. de koningin Victoria in bezit neemt en haar voor souvereine van dit gedeelte van Australië verklaart. Deze kolonisatie schijnt aanvankelijk een' gunstigen loop te nemen. (Dit in bezit nemen van Nieuw-Zeeland door de Éngelschen wordt in Frankrijkvan waar in den laatsten -tijd volkplanters naar dat gedeelte van Australië zijn afgezondenmet ieede oogen aangezien. Te Havre wil men weten, dat Engeland deze inbezitneming, onder anderen tracht te wettigen door zeker met de hoofden der Nieuw- Zealandsche wiideh gesloten koopverdrag van de zuidelijkste der onder den genoemden naam bekende eilanden. De eilanden beslaan eene oppervlakte van omstreeks 5600 vierkante mijlen en daar de koop voor 220 ponden sterling of 5280 franken is aangegaan komt hot bezit van dit land aan Engeland op iets minder dan een frank de vierkante mijl te staan.) FRANKRIJ L PABUSden 27 September. De hertogen van Orleans en Nemours zullen, tegen het einde van October, alle vestingen van de noordelijke en oostelijke grenzen in oogenschouw nemen. Tot vergröoting van het korps artillerie van da marine of mari niers is, bij een koninklijk bevelschrift, een krediet van 931,000 franks voor het ministerie van marine en koloniën geopend; ook is aan het zelfde departement eene som van 3^54,000 franks toegelegd, tot ver meerdering van het getal der opper-olïicieVen voor de zeedienst en het eenigzins verbeteren van de soldij der matrozenalsmede voor het af- bouweu der fabrijken van stoomwerktuigen enz. Men zegt dat te S.' Omer de nieuwe bataillons scherpschutters of jagers georganiseerd zullen wordenen dat twee regementcn zware ruiterij moeten worden'opgerigtdie den naam van grenadiers-gens- darmes zullen dragen. In de vorige week hebben omtrent 4000 man het kamp van S.' Omer betrokkennog 12,000 man werden er gewacht. Ook in den omtrek van Parijs met name te Ciichyworden legerkampen opgerigt bestemd om de troepen te huisvesten die aan de vesting werken der hoofdstad zullen arbeiden. Men rekent dat weldra in en om Parijs 100,000 man bijeen zullen zijn. Intusschen klaagt men over toenemend wantrouwen onder de bevolking ter zake van den opbouw van forten en vestingwerken in den omtrek. Hoe veel moeite de regering zich öök geeft om het tegendeel te doen gelooven blijft de verdenking stand houden dat die vestingwerken niets tegen eenen buitenlandschen vijand maar tegen het parijsche volk be stemd zijn. De openbare aangelegenheden in Spanje zijn nog in een zeer verwarden toestand. Men heeft de navolgende telegrafische dépêche uit Algiers, vaa den 21 dezer, over Toulon ontvangen De maarschalk Valée aan den minister mn oorlog. Ik heb door den generaal Changarnier doen aantasten bet kamp van het kalifaat Ben-Salem, nabij de Boudouaan. De vijand" is ganschelljk verslagen 129 lijken van inlanders zijn in onze handen gevallen wij héb ben 17 gevangenen gemaakt, 40 paarden, 200 geweren en onderschei dene muilezels genomen van onze zijde is êén man gesneuveld en zijn er 6 gekwetst. De provincie van Algiers is rustig." Den 28. Heden is voor het hof der pairs liet openbare regtsgeding in de zaak van Lodewijk Bonaparte begonnen. Uit het Oosten beeft men geene nadere beslissende tijdingen. In paélikuliere 1; Keven uit Konstantinopel en Alexandrie wordt gezegd, dat de onder-koning doorslaande bewijzen van pogingen bebben zou, dool' de Éngelschen aangewendom SheriJ-pachagouverneur van Syrië, om tekoopen, welke pogingen echter volkomen mislukt zou den wezen. Volgens een andoren brief uit Alexandriehad Mehemed zich schrif telijk tot den koning der Franschen gewend om zijne bemiddeling in te roepen. Hij was daarop naar zijn landgoed Moharem-bey vertrok ken Waar hij ongeveer acht dagétt dacht door te brengen. De magische zaakgelastigde te Konstantinopel zou door zijn bof gemag- tigil zijn om de instruction van den engelschen ambassadeur op te volgen, en tevens de noodige"volinagt bekomen hebben om de vloot, die te Se vastopol ligt. in den Bosphorus te doén komen. Den 31 Augustus is te Alexandrie bet berigt ontvangendat de Engelschen Mokka (in Arabie) bezet hebben. BELGIE. BRUSSEL, den 28 September. Eén onzer meest geacblé dagbladen ztegt uit goede bron te weten dat er op uitdiuWeUjk verlangen der koningin van Engeland, heden te Londen een hu lengen one raad van ministers zóu gehouden worden waartoe al de leden vao den geheimen raad uitgenoodigd waren. Men zou daarin overwegen., of het niet mogelijk ware, eenige wijzigingen in het traktaat van den 15 Juiij te maken of de uitvoering van hetzelve tol de lente uit Ie stellen ten einde aan Frankrijk de gelegenheid te gevee om Mehemed- Ali te bewegen tot inschikkelijkheden omtrent de regten des sultans. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 30 September. Z. M. de koning-is gis teren middag ten 12 ure uit deze residentie naar bet Leo vertrokken. Naar men zegtzal Z. M. gtedurende veertien dagen af wc zend blijven. Z. M. do koning van Wurtemberg is zondag Dacht uit deze residentie vertrókken.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1