W.o 77. ZIERIKZEESCHE Vrijdag A.° 1840. COURANT. den 25 September. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND, FRANKFORTden 19 September. In een berigt uit Koldentz, van den 12 dezer, door de Augsburger Zeitung medegedeeld leest men het volgende: Dat men ook in Berlijn of in Koningsberg aan de mogelijkheid van eenen oorlog gelooft, bewijst het uitgevaardigde bevelvolgens bet- welk in dit jaar de manschappen van hel prnissisehe 'eger, die lot de reserve moesten overgaanniet. ontslagen moeien worden. Alleen het 8s,il armée-korps, dat in de Rijngewestcn te buis behoort, is van de zen maatregel uitgezonderd. Daar de aanvullings-manscjiappen loans reeds bij de regimenten ingedeeld worden zoo brengt de maatregel van het niet ontslaan der reservede versterking van bet leger met een derde mede. De reserves van het rijnsche leger-korps kunnen wanneer bel tot eene breuk met Frankrijk komen mogt. bel spoedig ste op de bedreigde punten opkomen en daaruit laat het zich verkla renwaarom juist deze, en niet die van de armée-korpsen in meer verwijderde provinciënmet verlof gezonden zijn." Het bevel van den russischen keizer, om IS linieschepen van Kronstadt naar den Archipel te zenden, wordt dooreen dnitseh dagblad medegedeeld, met bijvoeging van eenige zinsneden uit een brief van S.' Petersburg, waarin aangetoond wordt hoe trien zich, te midden van den vrede, in Rusland op de middelen ontdes nootisoorlog te voeren voorbereidt. De vloot (zoo heet het in-dien brief) is, ten aanzien van hare wapening en getal van schepen, gelijk ook in be kwaamheid bij het maken van manoeuvres, in tien jaren m.cr voor uit gegaan dan vroeger in honderd jaren. De zee- en schecpsmagazijnen en arsenalen zijn met ontzettenden voorraad opgevulden de zeedienst op een bewonderenswaardig standpunt ten aanzien van naauwkeu- righeid en vereenvoudiging, gehragf. Wat de landmagt betreft, be halve de altijd mobiele ieger-korpsen in de verschillende provinciën is reeds sedert twee jaren een magtig leger zamengetrokken dat zijne steunpunten in de groote militaire koloniën heeft, en ten allen tijde- gereed staat om zich in beweging te stellen. Bijzondere brieven uit Wcenen ontvangenmelden dat ook aldaar het officiële .berigt was ontvangen, dat Mehemed-Ali verklaard had te willen toegeven. Naar luid van een berigt uit Odessa van den 1 dezer, was toen het geheele 5a° armée-korps, hetwelk beslemd was, om de Circassiers te bevechten, reeds aldaar terug gekomenen wachtte hei '.elve op be vel «om zich naar Iionstantinopel in Ir schepen." Den 26 Augustus was te Nicolajeff een ordonnance-officier des keizers aangekomenmet depêches voor den admiraal Lazarefj', waarbij deze gelast werd zich gereed te houden, om oogenblikkelijk met de vloot in zee Ie steken. Daarop was lerslond eene oorlogsbrik afgezonden, om de vloot, die in de ruime zee bezig was met oefeningen, onverwijld naar Sehastopo! terug te doen koeren.. Van den kant der regering werden alomme opgaven gevraagd, omtrent het aantal koopvaardijschepen, waarvan, in geval van eene «ogenblikkelijke behoefte, gebruik gemaakt zou kun nen worden', om uit Odessa troepen en oorlogs-hehoeflen over te "voeren. Wijders komt in berigtcn uit het Oosten voor, dat, ingeval eene rnssische scheepsmast geroepen mogt worden om met de engelsch- oostenrijksche schepen deel te nemen aan de blokkade van Egypte en Syrië, daartoe', de vloot van de Oost-Zee gebezigd zal worden en wel, gelijk men er bijvoegt, om niet door het passeren van den Bos- phorus en. de Dardanellesaanstoot aan andere mogendheden te geven. Men heeft nadere bcrigten omtrent de aardbeving," welk een gedeelte v an den., berg Ararat heeft doen instorten. Volgens een schrij ven uit 'J'idis, van den 12 Augustus, was door diezelfde' aardbeving de stad Nachitschewan ganschelijk vernield, alle gebouwen in Erivan beschadigd, en twee districten verwoest; doch de grootkte verwoesting was in de nabijheid van den Ararat zeiven aangerigt. Fen groot dorp is, als Herculanum en Pompeji, met meer dan 1900 zielen bedolven geworden!.c gelijk onistond er in den berg een breede stroomwelke alles op zijnen weg medesleepte en vernielde. De aardbeving bield bij het schrijven van bet berigt, nog aan, doch werd zeldzamer en flaaüwer. FRANKRIJK, PARIJS, den 19 September. De staatkundige gezigteiuder begint zich eenigzins op le helderen, en de vrees voor den oorlog te verminde ren. Van de verschillende berigtenwelke in omloop warenbevesligt het zich, namelijk, dat Mehemed-Ali aan de consuls verklaard heeft dal bij bereid is van bel erfschap van Syrië afstand Le doen, en hij zich met bet levenslang beheer dier provincie en het erfelijk bezit van Egypte zal vergenoegen. De Constitutionnel laat niet onopgemerkt, dat juist de onder-koning, die men zoo onhandelbaar voorstelde, het eerste toe geeft, tot behoud van den vrede, en dit juist, terwijl de engelscbe vloot zich tegen hem aan zeerooverij schuldig maakt, welke zelfs in het traktaat geene verscbnoning vindt. Niet uit vrees geeft Meliemed- Ali toe, want zijne vijanden zouden meer dan hij bij een' oorlog te verliezen hebben maar het is liefde voor de belangen der muselman- sche notie, welke hem dus doen handelen. Men zal onmiddelijk met de versterking der hoofdstad een' aan vang maken. De voorbereidende werkzaamheden worden ijverig door gezet, en men is in onderhandeling met de eigenaars van gronden. Niet minder dan 2-1,000 personen zullen aan de defensiewerken bezig zijn. Het Journal des Débals behelst een artikel over dit onderwerp, in anlwoord op dat van een engelsch biad. Het Journal betoogt bet wenschelijke eener verdediging der hoofdstadom een' derden inval der mogendheden te kunnen afweren. Frankrijk rekent ten volle op den ktachtigen arm van deszelfs legers en nationale gardes, doch men mag daarom niet verzuimen zich behoorlijk te versterken. Dit moest te meer geschieden, daar Frankrijk door het traktaat van Londen ge leerd heeft op niemand dan op zich zelve te steunen. Eenige politieke uitgewekenendie gewikkeld waren in den aan slag op Boulogne, en welke door het hof der pairs op vrije voelen zijn gesteld, bobben bevel gekregen om Frankrijk te verlaten. - De opening der debatten in de zaak van Lodewijle Bonaparte zal den 28 dezer plaats hebben. Hel bevestigt zichdat de koningin-regentes van Spanje aan de eischen der bewegingspartij heeft toegegeven. Zij beeft eeu nieuw mi nisterie benoemd, ailcen zamer.gesteld uit revolutionairen. Te Ancona hebben troebelen plaats gehad, waartoe bet gerucht, dat Frankrijk weder die haven wilde bezetten aanleiding schijnt ge geven te hebben. Op het zien van een fransch koopvaardijschip, dat men in den beginne voor eene oorlogsbrik hieldwas eene menigte jong volk op de markt en bij de haven te hoop geloopen, en hand gemeen geraakt met de karabiniers, die haar uiteen wilden drijven, waarbij een der militairen gedood en van weerszijde eenige lieden ge kwetst werden. Twintig personen zijn in hechtenis genomen. De fransche vloot, onder bevel van den admiraal la Susse, uit tien linieschepen, eene stoomboot en twee korvetten bestaande, is in de omstreken van Cyprus gezien, koers zettende naar Bcyrutb. Men beeft berigten uit New-York van den 3:1 Augustus. De Seminaal-Indianen riglen weder zware verwoestingen aan. Het on- menschelijke plan om hen door zoogenaamde bloedhonden te laten ver volgen is geheel mislukt. Niettemin zag men een volslagen verdelgings oorlog legen hen te gemoet. De Joden van Damascusdie, gelijk men weelgevangen zaten, onder de belagclielijke beschuldiging dat zij, om zich bloed tot maken van hun paascbhrood te verschaffen eenen Christen-prien, hadden vermoord, zijn thans, op bevel van Mehemed-Ali en op ver der becren Montedore en Cre'micux, op vrije voelen gesteld, icing bevelschrift van den onder-koning van Egypte wordt ten stroo al verboden om bun, om welke reden ook, eenig' leed aan Icn aart- ter \v ijl ile o'--tvlugten uitgenoodigd worden om terug te kee hunne haardstedenalwaar bun de meest mogelijke veiligbei beloofd. z0.° a's Brieven van zeer versclien datum uit Bagdad, houden jfleven de Engelsehen zich meester gemaakt hebben van Raz-el-Frenck (ksde stad, slechts 3 uren van Bassorahen die tol bet pacbaliek van Éel~ dad behoort. Zij schijnen voornemens le zijnop dit punt eene arn ter been te brengenbestemd om legen de aan Mehemed-Ali ondfd worpene arakisebe kust te ageren. Den 20. Men had opgemerktdat do beer Thiers sedert drie we ken geene betrekking met den oostenrijkscben minister onderhield. Sedert eenige dagen is die betrekking hersteld en de heer Appony on derscheidene malen door den heer Thiers ontvangen. Sommigen be weren datwanneer Mehemed-Ali zich met het erfelijk bezit van Egypte en dat van Syrië levenslang vergenoegde Oostenrijk voornemens zou wezen, van bet viervoudig verbond af te zien. Overigens verzekert mendat de beer Thiers aan de vier mogendheden eene nota zou ge zonden hebben voorstellende om toe te treden tot het nieuwe ont werp van bevrediging, op den grondslag der laatste verklaring van den onder-koning. De bcrigten omtrent den laatsten oogst zijn over bet algemeen zeer voldoende, en ten aanzien der departementen, die bet meest in de behoeften van Parijs voorzien, bij uitnemendheid gunstig. Men spreekt van eene levering van 17,000 paarden voor de rui terijwelke te Duinkerken, te Haguenau en te S.'Avoid zullen wor den ontvangen. De vrees voor oorlog beeft voor alsnog een zeer ongunstigen invloed op den handel van Marseille en de fransche scheepvaart op de Middellandsclie-Zee. Verschillende uilrustingen worden uitgesteld, tot dat men bepaalde opgaven omtrent den slaat van zaken zal heb ben ontvangen. Uit de zeebrieven blijkt dat de storm van den 16 dezer alleronlzettendst geweest ismen vreest derhalve weldra tijding var j eene menigte schipbreuken te zullen ontvangen. Den 21. Gisteren heeft de koningvan den president van -Jen raad en drie andere ministers vergezeld, verscheiden punten in oo.g-en- schouw genomen, welke de linie der vestingwerken van Parijs door snijden moet. Na daarmede drie uren te hebben doorgebragt, is Z. op bet paleis van S.1 Cloud teruggekeerd. Men heeft berekend dat, met 50,000 arbeiders en eene ge.wone werkzaamheiddeze vestingwerken binnen twee jaren voltooid zuller kunnen zijn terwijlindien de oorlog onvermijdelijk wierd daartoe met een verdubbeld getal werklieden, niet meer dan zes of acht maan den vereischl zouden worden. Het fort Bitche, nabij Nancy, wordt in staat van tegenweer toet, tegen den 1 aanzienlijk getal veldstukken leveren. steld, en bet arsenaal van Metz moet, tegen den 1 Janu uariJeen Men heeft alhier de ontknooping van het alom bekende proces mad. iMffarqe vernomen zij is door den jury te Tulie sciiyjdig

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1