COUR AN T. A.o 1S40. den 15 September BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN* w.o 74. ZIERIRZEESCHË De MINISTER van FINANCIEN, onderrigt zijnde geworden, dat meer en meer vreemde koperen munten in omloop worden gebragl waarschuwt elk en een iegelijk, dat die munten geen wettigen koers hebben, noch in het rijk gangbaar zijn; dat niemand kan verpligt worden dezelve in betaling aan te nemen, en dat die mitsdien aan alle publieke kassen moeten worden uitgeschoten en afgewezen; ter wijl daartegen tot voorziening in de behoefte, welke hier of daaraan Nederlandsche Koperen Munt mogt bestaan, de noodige schikkingen zijn gemaakt, dat de Agenten van den Rijks-Kassier, aan welkè men zicji tot dat einde zal aanmelden, tegen betaling in Gouden of Zil veren Munt, zullen afgeven Nederlandsche Centen en Halve Centen, mits de aanvraag geschiede voor niet minder dan tien Gulden te gelijk. 's Gravènhage, den *27 Augustus 1840. De Minister voornoemd, ROCHUSSEN. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUYERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Exc. den Opperhoutvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat irt déze Provincie, voor dit jaar, de Groole Jagt op Dingsdag den 15 September aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders dat, met-betrekking tot de lange Jagt, op het publieke Jagtveld in het Is10, 3dl!, 4d° en 5ae District is vast gesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks, als; in het l!e District, des Woensdags 'en Zatïirdags, in het 3"° Districtdes Maandags en Vrijdags, en in het 4a,i en 5d0 District, des Dingsdags en Vrij dags zal mogen uitgeoefend worden. I. Dat niet meer dan vier Hazen telken reize zullen mogen worden gevangen. c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehou den worden en dat degenen welke die Jagt uitoefenensteeds 1000 Ellen' of ongeveer eene Nederlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op grondenwaarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopenen geen Wild zal mogen worden vervoerd naar Provinciën, alwaar de Jagt nog 'niet geopend is;, wor dende de Eigenaren van privative Jagtengrenzende aan de Zee öf Rivierenaandachtig gemaaktdat dezelve mede aan de zijde van deze Wateren behooren afgepaald te borden. Deze Notificatie zal in het Provinciaal-Blad worden geplaatst, en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter aflixie worden toegezonden. Middelburgden 10 September 1840. Dé Staatsraad Gouverneur voornoènnj YAN VREDENBURCH. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 10 September. Brieven van de italiaansche grenzen gedagteekend van den 1 spreken van een te Ancona loopend gerucht als of Frankrijk voornemens zou zijn deze stad op nieuw te bezetten. Dit gerucht wordt echter tot nog toe door niets gewaarborgd. Te Konstantinopel verkeerde menvolgens de jongste tijdingen in groote ongerustheid, zoowel Wegens de dreigende houding, die Ibrahim-pecha, in Syrië aannam als wegens de gistingWelke in dé turksche hoofdstad zelve heerscht, en den grootcn aanhang, dien de onder-koning daar, zelfs onder de hooge ambtenaren, telt, velen van welke tot de tegenstanders der laatste hervormingen behooren. t De ontevredenheid in Bosnië en Herzegowina blijft voortdurenten gevolge der afpersingenaan welke de turksche ambtenaren zich schul dig maken. Te Serajewo is de bevelvoerende pacha builen de stad geworpen, en ook te Trawnik een opstand uitgebarsten, dia niet dan na een hardnekkig gevecht van vier dagen gedempt is. De insurgen- ten hebben zich achter de muren van Serajewo verschanstmaar te vens afgevaardigden naar Konstantinopel gezonden, om hunne klagten aan den Grooten Heer békend te maken. GROOT-RRITTANNIEN. LONDENdén 9 September. De drukte in de haven van Ports mouth blijft aanhouden. Het linieschip de Vanguard, van 78 stuk ken, is van daar naar Malta gezeild, werwaarts óók dé stoomboot Stromboli met troepen is vertrokken. Te Malta had men den 26 Augustus bërigt, dat de admiraal Stop ford, den 19, met vier schepen naar dé Syrische kust gezeild Was, gevolgd doör het oostenrijksch eskader, onder de" admiraal Bandeira: Voor Béyruth lagen toen vier, in de haai vah Basica twee en bij kaap Baba insgelijks twee engelsche schepen, welke het turksch eskader haar Syrië moesten vergezellen. Genoemde admiraal heeft den 24 het anker voor Alexandrie gewor pen. Do pacha was toen bezig zijne vloot, in de oude haven, in slagorde te stellen. Aan de turksche schepen scheen de gevaarlijkste positie aangewezen. De fransche vloot van acht linieschepen lag den 18 r.og in de baai Van Vurla. In de proclamatiedoor den commodore Napier uitgevaardigdwordt gezegd, dat Engeland Oostenrijk, Rusland en Pruissen besloten had den dat het rijk van Mehemed-Ali in Syrië een einde zal hebben, en dat hij met zijn eskader afgezonden wasom de inwoners in het af werpen van het juk vanden egyptischen pacha bij te staan waarom hij hen én het krijgsvolk opriep, om zich met hem tot dat doel te vereènigerien hun zijne bescherming tegen de egyptischc soldaten aanbood. Men weet dat deze poging vooreerst zonder gevolg is ge bleven. Twaalf, transportschepen en èene korvet, allen onder egyptische vlag, en met ammunitie en levensmiddelen beladenzijn door de schepen onder den commodore Napier genomen. Men berekende het getal der troepenin en orn Beyruthop on geveer 8000 manwaaronder 3000 Turkenop welke weinig staat te maken was. Volgens berigten uit Nieuw-Hollandvan den 24 Eebruarij hebben de Britten op de noordwestelijke kust van dat wijd uitge strekte land drie zeer groote rivieren ontdektvan welke de ont dekkers eene rivier 500 engelsche mijlen hoog opgevaren waren. Eindelijk zijn nadere berigten omtrent de expeditie tegen China ontvangen. Het admiraalschip Melville en drie andere schepen zijn den 10 Junij op de hoogte van Anjer gepraaid, en zouden denke lijk gelijktijdig met het overige dér vloot, uit een linieschip, drie fregatten, eene stoomboot en negentien transportschepen bestaande, in de cbinesche zeeën aankomen. Verscheiden andere schepen moesten bet eskader nog versterken. Mén dacht dat de krijgsoperatiën zoodra mogelijk zouden begonnen worden, voor dat de stormen welke'later in den zomer op die kusten heerschen, zulks konden verhinderen. Het beschieten der forten op de Bogue zou vermoedelijk de eerste daad van vijandelijkheid wezenook werd bet bezetten van Macaomet toestemming der portugesche autoriteitenvoor niet onwaarschijnlijk gehouden. De engelsche kooplieden bleVen aldaar hunne zaken on verhinderd voortzetten. Vrij algemeen wordt geloofd, dat de admiraal Elliot, buiten zijn militair kommando, tevens in last heeft om diplomatieke onderhande lingen* met de chinesche regering aan te knoopen. Den 12. Eergisteren is een courier uit Konstantinopel alhier aan gekomen, medebrengende de ratificatiën van het londensche traktaat door de porte. De gedragingen van den commodore Napier vinden hij ónze op positie veel afkeuring. De correspondentiën onzer dagbladen uit Parijs, zelfs die vroeger nog al vredelievend luiddenzijn thans zeer oorlogzuchtig. Het bekende Liverpool-stö'omschip is in het laatst der vorige week door H.' M.s gouvernement van deszelfs eigenaars voor eenen onbe- paalden tijd in dienst genomenen zal binnen weinige dagen van deze hoofdstadmet een aantal troepen en eene groote hoeveelheid wapenen én ammunitie, naar de Jonische Eilanden vertrekken. FRANKRIJK. PARIJS den 9 September. De berigten van eergisteren nopens de woelingen der werkgezellen zijn eenigzins overdreven geweest. Het blijkt niet, dat men hardnekkig gevochten heeft. Dat het geschut zou gelost zijn is mede bezijden de waarheid. Reeds is gisteren een groot aantal ambachtslieden naar derzelver werkplaatsen terug gekeerd. Het gebeurde schijnt eigenlijk hierop neder te komen dat zich in de Voorstad S.' Ah.loine talrijke vereenigingèn gevormd hebben. Herhaal delijk uitgehoodigd om uiteen te gaan, schenen zij tegenstand te wilien bieden. Een omnibus werd omver geworpen én men trachte eene barrikade op te rigten. Mén zag te midden der ambachtslieden personen van een verdacht voorkomen met republikeinsche baarden en zich door roode gordels onderscheidende deze zochten den opstand aan te stoken. Zoodra zich patrouilles vertoonden werden dezelve met steenen begroet. Een pbst, met linietroepen bezet werd om singeld én men deed pogingen denzclven te ontwapenen. Door de komst vah een detachement municipale gardes en de goede houding def soldaten van den wachtpost werd zuiks echter belet. Doör een én ander en ook door nog verdere ongeregeldheden op andere pun ten werd het noodzakelijk krachtdadige maatregelen aan te wenden ten einde het bloedvergieten tp voorkomen. De beschikkihgeh van den maarschalk Gerardopperbevelhebbel' der nationale garde van Parijs, werden dadelijk ten uitvoer gelegd; Door die beschikkingen waar door een geheel plan van militaire verdediging der hoofdstad Wordt daargesield werd alles in een oogenblik met troepen bedekt elke voorname brug elke belangrijke straatieder openbaar gebouw werd dadelijk met troepen bezet, zoodat alle vercenigifig den oproermakers belet .werd en de bijcenschölingen ophielden of haar dreigend aanzien verloren. In den avond heeft zich nog wel een aantal arbeidslieden vercenigd op de .boulevards S.' Denis en S.' Martin doch er hebben volstrekt geene ongeregeldheden plaats gehad. De dag van gisteren is rustiger geweest. Een groot getal am bachtslieden is weder naar hunne werkplaatsen terug gekeerd. Men hÓopt dus nu andermaal, dat deze treurige woelingen weldra geëin digd zullen zijn. Intusschen wil men bij voortduring dat het gebeurde niet vreemd aan de politiek is. Hier en daar is dé kreet van leve de republiekgehoord onder het werkvolk heeft trien verdachte lieden opgemerkt die hen tot weèrstafid aanzettedénterwijl men bij sommige gearresteerden veel geld hééf' gevondenen onder andoren

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1