(Q/Vrii,laa N.° 73. ZIERI&ZEESCHE A.o 1840. COURANT. den 11 September. NIEUWSTIJDINGEN. DUIT SC HL AND. FRANKFORT, den 6 September. Het stadje Sonneberg in Saksen-Meiningen is in den nacht van den 27 op den 28 Augustus grootendeels afgebrand. De kerkhet raadhuis en meer dan 80 woonhuizen zijn'eene prooi der vlammen geworden. Uit Petersburg meldt niendat door de russische admiraliteit bevel naar Kronstadt gezonden is, om onverwijld 18 oorlogschepen naar- de Middellandsche Zee te doen Vertrekken. Volgens brieven uit Kopstantinopelvan den 17 Augustushad de fransche gezant, graaf de Pontois, ten gevolge van uit Parijs ont vangen instruction i eene nota aan de porte gcrigt, waarin aan deze verweten wordt dat zij, met veronachtzaming van Frankrijkeen trak taat met de overige mogendheden heeft gesloten, dat de zaken van liet Oosten voor de toekomst definitief schijnt te regelen. Ofschoon de fransche regering niet dan met leedwezen zien kou, hoe zij bij een zoo gewigtig vraagstuk was voorbij gegaanzou zij echter ook hij deze gelegenheid hare gematigdheid niet verloochenen en eene blok kade van Egypte en Syrië geene hinderpalen in den weg leggen; maar Frankrijk zou genoodzaakt zijn de rol van rustigen aanschouwer 'óp te gevenzoodra de gebeurtenissen zoo ver gaan moglen dat eene russische vlqot den Bosphorus zou binnenloopen of èen russisch leger tot verdediging van Konstantinopol aangewend worden. Men hield het vöor onmogelijk dat, bijaldien de onder-koning tegen de turksche hoofdstad mogt optrekken de verbonden mogendheden zich door de genoemde bedreiging van het plan konden laten afbrengen om haar door een leger te dekken maar geloofde dat het fransche kabinet, door zijnen invloed op Mehemed-Ali, het gevaar Welligt zou kunnen afwenden. FRANKRIJK. PARUS, den 5 September. Eergisteren zijn op het ministerie van Luitenlandschp zaken de ratification van het traktaat van koophandel tusschen Frankrijk en de Nederlanden uitgewisseld. De avond van gisteren is rustiger geweest dan de vorige. Op sommige plaatsen van de hoofdstad hebben de werklieden zich weder tot troepen willen vereenigen maar de gewapende magt heeft hen spoedig verstrooid. De ontevredenheid onder het werkvolk schijnt ongegrond te zijn. De prijs van het brood is een vijfde verminderd en er is volop werk. daar er overal gebouwd wordt. Elk die arbeiden wil kan behoorlijk aan den kost gerakenen daarom wijt men den misnoegden zindie onder een gedeelte der ambachtslieden heerschtaan vreemde inbla zingen en opruijingen waartóe men te meerder geregtigd schijntnadat bij een der gearresteerden volgbriefjes gevonden zijliwaarop men levensmiddelen en wijn kon afhalen, en tevens liet bewijs ontdekt is, dat hij eene aanzienlijke som in goud ter zijner beschikking had. In den namiddag van gisteren zijn omtrent 2000 soldaten tot het 21"° en 66"° règement van linie behoorendc, op acht stoomhooten van Corbeil tot versterking van het garnizoen van Parijs aangekomen. Men hoopt échter dat de rust onder de werklieden weder Van lieve'r- lede zal terugkeeren. Het getal der in hechtenis genomen personen is zoo groot, dat de gevangenissen van de prefectuur en de conciergerie daarmede geheel opgevuld zijn. Over Malta verneemt mendat het beslissend antwoord van den pacha den 6 of7 dezer gegeven moest worden; ook wilde men weten dat de dwangmaatregelen met het bombardement van S.1 Jéan d'Acrp beginnen moesten en dat 4500 Turken op de syrische kust ontscheept zouden worden. Den 6. De hoop dat de rust onder de werklieden wederom van lieverlede zóu terugkeerenis niet verwezenlijkt geworden. De am bachtslieden waren gisteren morgen wel voor het méerendeel tiaar bunhe werkplaatsen teruggekeerd, doch ongelukkig hebben gisteren avond do zamenscholirigen eehe veel dreigender houding dan de vorige dagen ge nomen. Het ambachtsvolk was slechts aan het werk gegaanom zich op het èinde van den dag te doeri betalen, en ten 81/. was een aan zienlijk getal op de Boulevards S.' Martin en S.1 Denis vereenigd. Een commissaris van policie, voorafgegaan van een' tamboer, heeft hun gelast uiteen te gaanen toen zij weigerde te gehoorzamenhebben de troepen tot tweemaal toe, ofschoon met los kruid, op hen ge schoten. Ei' heeft op nieuw een groot aantal arrestatiën plaats ge had. Heden avond zal èen aanzienlijk gedeelte der Boulevards door troepen te voet en te paard afgezet worden. In den Moniteür leest men «Do vergadering beeft beden, den 5, de volgende telegrafische depêche ontvangenAlexandrie den20 Augustus. »De schout-bij-nacht Napier heeft den 14 de egyptische overheden opgevorderd, Syrië te ontruimen. Hij heeft onderscheidene proelama- tiën gedaanwelke hij aan den emir Béchir heeft gerigt. Die prins heeft dezclye aan Mehemed-Ali gezondenmet verzekering van zijne gehechtheid. «Zeetijdingen, gedagteèkend Malta den 1, houden in, dat do en- gelsche stoomboot l'Alecto, den 24 uit Beyruth en den 27 uit Alexan drie vertrokkenden vorigen dag (31 Augustus) te Alalia is aange komen. «Bij haar vertrek uit Beyruth, had de schout-bij-nacht Napier, er niet in hebbende kunnende slagen, om de stad door de Egyptenaars te doen ontruimen, met zijne vier linieschepen meer verwijderd van do kust post gevat. «Het konvooi turksche troepen was niet aangekomen. Syrië was steeds rustig. «De admiraal Stopford bevond zich met drie engelschc linieschepen een fregat en twee stoomhooten; benevens twee oostenrijksche fregat ten cn eene korvet, voor Alexandrie. Mchetned-Ali blijft in zijne wei gering volharden. Alexandrie genoot de volmaaktste rust. Rifaat- effendi was er steeds." Deze telegrafische tijdingen moeten als van veel gewigt beschouwd worden want men schijnt er niet meer aan te kunnen twijfelendat de vèrbondene mogendheden onverwijld tot uitvoering van het trak taat van den 15 Julij zullen overgaan. Het is zeker, dat de boven staande telegrafische berigten reeds gisteren op de Tuilerien bekend waren, hetgeen waarschijnlijk tot de daling der fondsen ter beurze heeft aanleiding gegeven. De raad der ministers is gisteren tot zeer laat in den nacht vergaderd gebleven. Hot Journal des Déb'als deelt een' brief uit Alexandrie mede, in houdende dat, vóór de, komst van den heer Walewsky aldaar, de onder-koning reeds aan Ibrakim-pacha bevel had gezonden, om den Taurus over te trekken en op Konstantinopel aan te rukken. Niet dan op herhaald verzoek van den heer Walewsky had hij tegenbevel gezonden. Alen verzekert, dat het ministerie van oorlog ontwerpen van wet in gereedheid brengt voor de Iigting der militie van 1841, en tot het mobiliseren der nationale garde. Deze ontwerpen zouden aan de kamers, dadelijk na de opening, worden voorgesteld. Alen denkt, dat die opening tusschen den 10 en 15 November zal plaats hebben. Te Aladrid heeft weder eene ministeriële omwenteling plaats gehad de stedelijke regering hoeft zich permanent verklaard de ge- beele nationale garde is in 't geweer gekomen, en de posten zijn bezet; de kapitein-generaal Aldanadie zich daartegen heeft willen verzetten, is met geweerschoten afgewezen, waarbij een zijner adju danten aan zijne zijde is gekwetst geworden men heeft den generaal Buerens in verzekerde bewaring genomen. In den avond van den 1 dezer was de rust niet verder gestoord geworden. Volgens berigten van S.' Helena van den 11 Julij werden aldaar vele toebereidselen tot de ontvangst van den franschen prins gemaakt die het lijk van Napoleon 'naar Europa zal voeren. De militie was opgeroepen daar de geheele bezetting van dezen niet on- belangrïjken post uit een viertal kompagniën van linie bestaat. Den 7. ('s namiddags ten vijf ure.) De bewegingen der werklieden hebben plotseling een zeer dreigend aanzien bekomen. Sedert drie ure wordt in al de wijken van Parijs 'de alarmtrom geroerd, om de geheele nationale, garde te verzamelen. De troepen van linie, de ruiterij en de artillerie staan de voornaamste punten te bezetten. Men strijdt met verbittering in de voorstad Saint Anloinewaar de werk lieden straalversperrihgeh hebben opgeioorpen. Het kanon wordt op dit oogenblilt in de rigting van de straat Si Martin gelost. Ook is men op het plein des Yict.oires handgemeen. Alen vreest .vroor ernstige buitensporigheden tegen den avond. Men begroot het getal xverk- lieden o'p 50 a 60,000. BELGIE. BRUSSELden 8 September. De woelingen der parijsche werk lieden hebben alhier de aandacht zeer tot zich getrokken, en aanlei ding gegeven, tot eene verdubbelde waakzaamheid der policie, betref fende de volksvereenigingen. NEDERLANDEN. *s CRAVENHAGÈdén, 9 Seplemb.ee. II. K. 'H. mevrouw de erfprinSes van Oranje bevindt zich zoo welals de omstandigheden zulks toelaten. Ook Z. K. H. de jonge'prins is welvarend. Gisteren had de burgemeester dezer stad liet genoegenvan den beer van Bronckhorst, secretaris van Z. K. H. den heere erfprins van Oranje, te ontvangen eehe som van vier honderd gulden, om namens Z. K. II. op de meest gepaste wijs uit te deelen oiider de ohgeluk- kigen en b'choefligeri binnen deze gemeente, ter gelegenheid van het gelukdat hoogstdenzclvcn is wedervaren iii de geboorte van cöneh zoon. Men schrijft uit Zwolle, van den 3 September: «Op den 20 der vorige maand zijn in het dorp Heemse, gemeente ambt Harden- berghdoor eeii aldaar ontstaneii brand vier woonhuizen en vier schu ren eene prooi dér vlammen gewordenwaardoor 6 huisgezinnen in de diepste; armoede zijn gedompeld. Aan de dadelijk aahgebragte twee brandspuiten uit de stad .Hardenberg en de ijverige medewerking der ingezetenen uit gemelde stad is het te danken, (lat deze brand geene meerdere verwoestingen heeft tiangerigt." Den 27 der vorige maand is te. Dromove in het graafschap Kjldare in Engeland, zékere Martha Borks, in den ouderdom van 133 jaren overleden. Alen heeft van S.'.Johns New-Foundland het treurige berigt ontvangeridat op den 9 Augustus, in een mist, het amerikaansch brikschip Florence, kapt. S. Rose, van Rotterdam met landverhui zers naar New-York bestemd (den 30 Junij te HelvoetsluU uitgezeild), eene mijl bewesten Kaap Race op strand geraakt en geheel vergaan is. De tweede stuurman en 49 passagiers waren verdronkenzijnde de kapitein, de stuurman, 5 man van het volk en 30 passagiers gered. Brieven uit Java, van den 19 Mei, luiden steeds gunstig, ten aanzien van den toenemenden bloei en de welvaart en de uit breiding der nijverheid daar te landfe. Ook op Sumatra wordt het

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1