ZIERIKZEESCHE N.o 72. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1840. COURANT. den 8 September DUITSCHLAND. FRANKFORTden 3 September. Uit Boliemen ontvangt men bij voortduring over de aldaar plaats hebbende onderhandelingen ten aanzien van de uitvoering van het traktaat van den 15 Julijhoogst bevredigende lijdingen. Naar men verneemt, is dezer dagen door het ministerie van oor log in Pruissen bevolendat do manschappen der reservevolgens gewoonte, in dezen herfst huiswaarts gezonden zullen worden. De organisatie van het pruissische leger is intusschen zoodanig, dat, des gevorderd, eenc welgeoefende krijgsmagt van omstreeks 300,000 man jd een paar weken onder de vanen vereenigd kan wezen. Het nog overgebleven gedeelte van den berg Ararat, in Armenië, is, omtrent het einde der maand Junijplotseling ingestort, waarbij een groot dorp en een kloosterdie aan den voet van den berg lagen geheel verwoest zijn. GROOT-BRITTANNIEN. LONDEN den 1 September. Eene commissie der admiraliteit heeft dezer dagen onze havens in het Kanaal opgenomenbijzonder te Portsmouth alle tuighuizen, schepen enz. geïnspecteerd. Op de Lea, een riviertje dat in de Teems uilwatertis gisteren een vreesselïjk ongeluk voorgevallen. Twee gezelschappen van jonge lieden van heide geslachten, het eene uit zes, het andere uit acht of negen personen bestaanderoeiden in twee bootjes zoo hard tegen el kander, dat de beide vaartuigjes omsloegen, en elfder ongelukkigen in het water hun graf vondenzij die zwemmen konden waren in de onmogelijkheid zich te reddenomdat de overige hen aanvattende en hun belettende te ontkomen. Slechts drie of vier zijn behouden aan wal geraakt. Men heeft berigfen uit Canton tot den 25 Aprilwaaruit blijkt, dat de chinesche overheden toen de maatregelen van verdediging bij den te verwachten aanval der Eugeischen voortzetteden. De commis saris Lin scheen voornemens ombij het naderen van het gevaarde voorstad van Canton af te branden en die stad in weerbaren staat te brengen. Velen konden hieraan echter mocijelijk geloof slaan uit hoofde de voorsteden het grootste aantal inwoners bevatten, en aldaar de meeste fabrijkenpakhuizen en andere voor handel en nijverheid noodzakelijke inrigtingen gevonden worden. De Engclschen scheepten intusschen op de rivier, voor Canton, ladingen thee zonder hindernis in. Zij gebruikten daarbij de deensche vlag. Den 2. Op bet berigtdat Mehemed-Ali geweigerd heeft de voor stellen der mogendheden aan te nemenis hier aanvankelijk groote ongerustheid ontstaan, die echter later weder eenigzins is geweken. Te Spithal heeft tusschen de engelsche en fransche visschers eene Vrij ernstige vechtpartij plaats gegrepen, waarbij echter gelukkig nie mand omgekomen is. FRANKRIJK. PARIJSden 1 September. Gisteren avond hebben hier ter stede talrijke zamenscholingcn plaats gehad van werkliedenmen spreekt wel van 50,000. Omstreeks 200 zijn er gevat. In de straat S.' Antoine hebben de slads-sohiaten de bijeenscholingen gewaarschuwd uileen te gaan, waarop eene vrij zware vechtpartij heeft plaats gehad. De voorstanders van de parlementaire hervorming in den demo- cratischen zinbeginnen zich meer en meer in de hoofdstad te doen zien. In elk arrondissement bevindt zichter bevordering daarvan een committé, en de heeren Arago en de Lamennais reiken zich in dat opzigt de hand. Gisteren heeft te Chatillon, twee uren van Parijs, een feestmaal plaats gehad waarbijzoo men zegt 6000 hervormers, waaronder de helft in uniform der nationale garde, vereenigd zijn geweest. Het heeft daarbij niet aan allerlei revolutionaire redevoerin gen ontbrokenterwijl er tevens zeer o'orlogzuchlige taal over het wreken van de vernedering van Waterloo enz. is gevoerd. Bij den terugkeer dezer menigte zijn eenige maatregelen van voorzorg genomen, en is de orde niet merkbaar gestoord. De National toont zichen te regtuitermate geërgerddat dezer dagen eene fransche jury twee jeugdige onverlatendie hunne beide ouders door hamer- en bijlslagen op eene gruwelijke wijze heb ben afgemaakt, om hen te bestelen, schuldig heeft verklaard, maar met verzachtende omstandigheden. De bijvoeging, waarvoor hier geen schijn of schaduw van reden bestond, strekte, als naar gewoonte, om de beide inonslers van de doodstraf te redden. Indien de wcêrsgesteldheid het eenigzins toelaat, zal de aan staande veldtogt in Algiers met half October worden geopenden zullen er drie veldlegers in beweging worden gebragt, een in dó provincie Algiers, een van de zijde van Oranen een aan den kant van Mostagcnem. Men vleit zich alsdan do magt van Abd-el-Kader geheel te zullen kunnen fnuiken. Thans schijnt men inderdaad nog weinig te hebben gewonnen. De konvooijen voor de versterkte pun ten in de nabijheid van Algiers vorderen hij voortduring de grootste waakzaamheid en een sterk geleide. Den 3. Men begint zich meer en meer te verontrusten over de zamenscholingen en de baldadigheden van het werkvolk, Het getal ambachtsliedendie hunne werkplaatsen verlaten hebben en de stad en omstreken doorloopen begroot mén wel op 60,000 waaronder vele timmerlieden wagenmakerssteenhouwers ett fnetselaars geVdndéti wórden. Niet alleen weigeren zij eenigen arbeid te verrigtenmaar dringen in de werkplaatsenom de andere rustiger werklieden to noodzaken den arbeid te staken. De voorname oorzaak dezer onge regeldheden behalve dat die aan den onrustigen aard dezer klasse van'de bevolking der hoofdstad kan toegeschreven worden, en dat zij welligt toegeven aan de inblazingen van staatkundige heethoofden schijnt daarin gelegen te zijn, dat de werklieden minder uren tijds, dan tot dus ver aangenomen is willen arbeiden en dat zij onte vreden zijn over eene onderhandsche schikking tusschen de bazen en. de bekwame knechtsdie tegen een vastgestelden prijs zekere taak aannemenen zich door de werklieden hunner keus en door hen Jetaald doen helpen hetgeen nadeelig is voor het algemeene werkloon. De autorileit neemt strenge maatregelen om de rust te herstellen de wet tegen de zamenscholingen is gisteren op nieuw afgekondigd maar desniettemin blijft bet ontevreden ambacktsvolk bij troepen de straten doorloopen en op het oogenblik zelfs heden ten vijf ure verspreidt zich hel gerucht dat een aanzienlijk getal ledigloopende werklieden te la Villelte met de gewapende magt, die hen wilde verstrooijen handgemeen is geworden. Gisteren avond zijn niet minder dan tusschen de 3 a 4,00 dier lieden in de prefectuur van policie gebragtonder geleide van vier, kompagr.iën en een eskadron municipale garde te paard. Den 4. Heden verzekert mendat vele werklieden tot hunnen arbeid zullen wederkeeren. Vele werkplaatsen zijn heropend. Da policie houdt voortdurend een waakzaam oog. In de werkplaats van den heer Piket zijn gisteren tegen den avond drie stnds-soldatcu die wilden verhinderendat onrustige werklieden daar binnen drongen door de laatsten met geweld daaruit geworpen, onder den voet getrapt en met dolksteken zwaar gewondeen hunner is doodelijk gekwetst. Zoowel van de zijde der overheden als der kamers van verschillende beroepen zijn waarschuwingen aan de werklieden uitgegaan om zich rustig te gedragen. Men wacht- twee regementen kavallerie alhier. Er moeten bij de 600 personen geval zijn. In een brief uii Alexandrie te Marseille ontvangen leest men dai-Jipt britsehe linieschip de Bellerophon op de egyptische kust reeds was verschenen en weldra door de overige bodems van het britsehe eskader stond gevolgd te worden. B E L G I E. BRUSSELden 5 September. De koning is donderdag morgen langs den ijzeren wegnaar Luik en verder naar Wiesbaden vertrokken. Het verlof der milicienshetwelk den 1 October zoude verstre ken zijnis tot Maart verlengd. Den 31 Augustus is te Gend de nieuw gebouwde schouwburg ingewijd. De pracht en de inrigting van dit gebouw worden hooge- lijk geroemd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 September. Eergisteren middag kondigde het geschut, met 101 schoten, den bewoners dezer residentie de heu gelijke tijding aandat H. K. H. mevrouw do erfprinses van Oranje dien middag, kwartier voor één ure, voorspoedig van eenen prins bevallen is. Ter viering van deze blijde tijding wapperden de vlaggen van den stads-torenvan alle openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen, en liet het klokkenspel zich kooren. Een ieder deelt in de regtmatige vreugde van den koning, die zich bij de geboorte van zijnen achter-kleinzoon mag verheugen in ee*e gebeurtenis, welke nog nimmer in liet doorluchtig huis van Oranje-Nassau heeft plaats gevon den datnamelijk een prins van het vierde geslacht het levenslicht ziet. Terstond na de bevalling heeft Z. M. de koning zich naar het pa leis van Z. K. H. den erfprins begeven, om hoogstdenzelven geluk te wenschen met de geboorte van zijnen zoon, die, zoo de gebeden der Nederlanders worden verhoordeenmaal het sieraad van zijn ge slacht zal zijnen de welvaart en den roem des vaderlands zal ver- hoogen. Heden heeft de inschrijving der geboorte-acte van den prins op de registers van den burgerlijken stand plaats gehaden zijn aan dit vorstelijke kind bij die gelegenheid gegeven de namen van Willem Nicolaas Alexander Frederih Karei Hendrik. Met genoegen verneemt men, dat de doorluchtige kraamvrouw en de jeugdige vorstelijke telg zich, naar omstandigheden, welvarende bevinden. Gisteren voormiddag is de buitengewone zitting der staten-gene- raalnamens den koning door den minister van binnenlandsche zaken met de volgende aanspraak gesloten; «Edel Mogende Heeren. Door den koning gelast zijnde om de te genwoordige buitengewone zitting der staten-generaal te sluiten, is het mij een genoegenu edel mogende met den afloop uwer gewig- tige werkzaamheden geluk te mogen wenschen. «Bijeen vergaderd om overeenkomstig de wijze voorschriften onzer grondwet, te oordeeleri over het oorbare en nuttige van wijzigingen in die grondwet, welke reeds voorloopig door de wetgevende magt, na rijp beraad, noodzakelijk en wenschelijk waren gekeurd, hebben U edel mogenden zich van deze taak gekweten met die waardige be zadigdheid met dien gemoedelijken ijverwelken het gewigt der zaak zoo zeer vorderde. «Indien het 'jzigen der grondwettelijke instellingen van n -♦-«t J

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1