71. ZIËRlEZEËSCHE A.° 1840. COURANT. rij dag den 4 September NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHL AND. FRANKFORT, den 29 Augustus.. Men heeft hier belangrijke be rigten uit Konstantiftopelvan den 12 dezer. Behalve dat Bifaal-bey naar Alexandrie was afgevaardigdom namens de porte aan Méhemed kennis van het londenschè traktaat té geven, is de uit 15 liniesche pen bestaande enyelscfie vlóot-, waaraan zich hét oostenrijltsche smaldeel heeft a'angeslotefinahr de 'Syrische kusten afgezeild, om (gelijk deze be rigten zeggen) de voorslagen der porte op het krachtigste te ondersteunen. Men was te Konstantinopel zeer beducht voor het oprukken van JSrakim-pachate meer, daar 'zich nog altijd Cene talrijke partij voor hem in de turksche hoofdstad opdoet. Geruchten gewaagden er van dat de russische vloot voor Konstantinopel verwacht werd. ïn de stad Tokat, in Klein-Azie, Was een oproer tegen de Turken uitgebroken de gouverneur Was vermoord. Mén zag hierin de wer king van Ibrahim', en was óp meerdere dergelijke ongunstige tijdin gen voorbereid Het schijnt dat Mehcmed-AH de onderwerping der Syriërs meer aan omkooping en verraad dan aan de kracht der wapenen van zij nen kleinzoon Ahhas-pach'a te danken heeft. De'vorst der Drusen 'emir lïeschir, móet den Katholijken bisschop van Mansuri hébben overgehaald, om 'zijne onderhoorigen tot het afleggen der wapenen te bewegen. Daarop haddén twee sheiks de Albanezen den weg in het gebergte gewezen, die, in weerwil feener beloofde amnestie, alles te vuur en te zwaard 'verwoest eii de 'óhmenschelijkste wreedheden be dreven hebben. Velen .geloofden dat, do opstand op nieuw zou uitbarsten wanneer de ingezetenen van de hulp onderrigt zouden zijn, welke vièr der "groóte mogendheden aan do porte willen verleenèn. In brieven uit Athene, van den 12 Augustus, wordt rnéidiilg ge maakt van céne bédenkelijke spinning tusschcn de gri'ekkche regeripg en de porto, welke deed vreezen vobr eéne ernstige verstoring dér be trekkingen luet Turkije. Als de aanleiding daartoe werd beschóuWd het besluit der- grieksche regóriligóm het dóór de wederzijdsche gp- Voliftagligdeh geslotenB handel-verclé'ag niet te. ratificeren. De. porte waren hierover tén uiterste verbolgefaen liacl 'de in Konstantinopel wonende Grieken gelast hunne winkels en magazijnen te sluiten, on der bedreiging valt algeheele Verdrijving. Deze maatregel was echter op de nadrukkelijke vertoogen van den fransohen gezant, verzacht; tnaar inlusschen had de porte aan den griekschen zaakgelastigde bekend gemaakt: 1." dat van primo October de grieksche kustvaarders van de turksche kust geweerd zullen worden; 2," dat de, grieksche onderda nen wegens in Türkije begane misdrijvenvoor de turksche fegtlianken teregt gesteld zullen worden; 3." dat de invoer vatl oliej wijn, tabak enz.uit Griekenlandmet een regt van 20 pc. bezwaard zal wor den. De grieksche regering had de bemiddeling der vijf mogendheden ingeroepen en er was een nieuwe gezant naar Konstantinopel ver trokken; mogt deze geene voldoening ontvangen t dan zouden de di plomatieke betrekkingen worden afgebroken. De gemoederen waren in Griekenland zeer opgewonden wegeiis déze aangelegenheidvelen verlangden haar pene wettige aanleiding, om den strijd tegen de porte te hervatten en de aan gene zijde van het gebergte wonende griétóéfie bevolking met zich te veréenigen, Den 30. BrieVeri uit Alexandrie verzeltereridat de onder-koning, toen hij van het' te Londen gesloten traktaat kennis kréégbijna woe dend is geworden, en zelfs den frariSchen crtnsul bittfere verwijtingen hepft gedaan terwijl hij vérklaafd zou hebben de vereenigde mogend heden het hoofd te zullen bieden al moest hij ook een' heiligen óor- log tegen de gansche Christenheid uitschrijven. GROOT-BRITTANNtEtf. LONDENdeti 29 Augustus. Brievenhederi van Parijs ontvangen verzekeren, dat altlaar berigten van de franscho.ambassade te Londen aangekómen waren die alle hoop op het behoud van. den vrede geven. De drukte te Portsmouth en in andere, zeehavens blijft nogtans voort duren. Verscheiden schepeiiWaaronder de Caledonian eri de Brit- tania van 120, de Calcutta van 8Lde Pembroke, en de Illustrious Van 72 stukkenworden met den meesten sjioed uitgerust. Ook od der de troepen wordt grriote beweging opgemerkt, In dbn brief van Livoruo wordt gezégddat de fü§sischp rege ring 80 transportschepen had doen afhurenom troepen naar turksch grondgebied over te brengen. Ook wordt in dien zélfden brief bewëcrd dat het .franseh gouvernement de uitlevering vaneen aanzienlijk per soon geeischt zou hebbendie in de zaak van Lodewijk Bónaparte ge wikkeld Was en ccrie schuilplaats op toskaiins'ch grondgebied gezocht had. 4 De tijdingen uit Alexandrie blijven oorlogzuchtig luiden. De onder-koning was onvermoeid in het beramen van middelen tot te genweer en had al de troependie onder Achmet- en Kurschid-paéia. in Arahie gebleven waren,, terug ontboden, als het gevolg waarvan men vreesde, dat de Wechabiten Mekka Medina en de heilige sicden nadat de Egyplenaars die oorden verlaten hadden, zouden ailoopen en uitplunderen. Men wilde welén dat den ónder-koning 20 dagen lijds gelaten zou Wordeh öm zich over de voorstellen te bedenken'die hein door Hifnat- bey en de commissarissen der vier mogendheden zijn overgebragt, eb dat dus, indien bij niet mogt toegeven, de uitvoering der bepalingen van het traktaat den 1 September zou begirinen [zie büitschland). F R A N K R IJ IC. PARIJS, den 29 Augustus. Op het-herhaald aandringen van eenigé dagbladen, dat het ministerie ophelderingen zou geven omtrent ver schillende feiten, die met de zaken Van het Oosten in verband staan, heeft eindelijk een ministerieel papier erkend dat een gevoTmagtigde gezant van de porte aan den onder-koning 'van.'Egypte gezonden is, om hem het laatst traktaat te belcekcnen. Omtrent de bevelen die door het èngelsch 'gouvernement, aan den admiraal Stopford gegeven zouden zijn, verklaart hetzelfde blad, dat die orders het geheim vau dat gouvernement zijn en wezen moeten, en dat de lieden, die daar over spreken, Verzijn van die té kennen, en zeer overdreven gedach- teh van hunne strekking hebben, liet voegt daar nog do vo1ger.de merkwaardige uitdrukkingen bij: «Zonder twijfel kan in het Ooslen meer dan eene gebeurtenis ont staan; en .in dat vóoruitzigt I's het dat dé rege.ring Frankrijk in staat zoekt te stellen om de gevaren te koerendie of zijne eer of zijne belangen zouden kunnen bedreigen. Alle. partijen moeten wel overtuigd zijn dat de regering de gebeele uitgestrektheid aan de verantwoordelijkheiddie op haar rustregt beseft; dat zij hare verpligtingen. naar waarde schat, deze alle zal ver vullen, en onder de heiligste telt die, om Frankrijk niet onvoorbe reid te lalen op de mogelijke voorvallen in de toekomst. Wij blijven gelooveh dat die gebeiirtenissen van een vredelievenden. aard zullen zijn." Een onzer dagbladen, l'Univers, beweert, dat de koning, bij zijn jongst 'verblijf té. S.' Cloud, de gezanten van Oostenrijk en Pruis- sen in de hardste bewoordingen heeft toegesprokenen verklaarddat hij zoïl toonendat. hij de koning der Fransohen was; dat hij de be- leediging, door het londensche traktaat zijn land aangedaahzou we ten te beantwoorden; dat lord Palmers ton een dwaas stuk had be dreven, dat prins voh Mètlérnich zich zijnen naam van.eersten staats man Van Europa had onwaardig betoond; dat hij voortaan alleen óp hét zwaard 'van Frankrijk vertrouwdeenz. Andere dagbladen betwijfelen de echtheid Van de. bewoordingen de zer toespraak; doch ontkennen geenszins, dat de koning een onder- boud met de buitenlandsche. gezanten gehad heeft, waarin hij zijné bevreemding en leedgevoel, uitgedrukt heeft wegens het gedrag, dat éehige kabinettenin de tegenwoordigfe omstandigheden hadden ge volgd. Z. M. zag met leedwezen dat men aldus een werk van jarert moeite en wederzijdsche opoffering vernietigde; hoogstdezelve had ver klaard, dat, indien mén óp dezen noodloltigen weg wilde Voortgaan, hij de belangen en de Waardigheid van Frankrijk zou weten te hand haven. Men weet dat de prins de Joinville met de Belle Poule en andere schepen, op de reis naar S.' Helena, Cadix, Madera en Teneriffe heeft aangedaan. Sommige lieden, duiden het dien prins zeer euvel, dat hij als vergetende het plegtige en géWigtige van iijne zending ojl die plaatsen feesten aan boord van het vaartuig, gegeven heeft, dat de asch van Napoleon haar bet vaderland terug brengen moet. Den 30. Meh schijnt het er wezenlijk voor te houdendat de ko ning zich in zeer hevige uitdrukkingen tegen de buitenlandsche gezan ten heeft uitgelaten over hetgeen hij éen coup de iét'e van lord Pal- merston riioet hebben genoemd. Alle ministeriële bladen bevestigen zulks nicer óf min, althans wat den zin der woofden aangaat. Dè Siècle wil zelfs, dat dé kbning den gezant van Oostenrijk zou hebbeii toegevoegd: «niet wij zijn bevreesd, maar uw gouvernement, is bé- kommerd bekommerd voor de Russeiien gij laat u in strijd met uwe bèïangeri door hén medeslepen. Ik hen beleedigd door den kei zer van Rusland het is bekend met wat hóön hij mijn persoon cn ge slacht hééft overladenik heb zulks veracht; daartoe had ik het regt, Want dit gold 'slechts mij zelveh eh mijd gezin; maar als het Frank rijk geldthetwelk men beleedigt en durft bedreigendab ken ik mijn plisi." De tQoh der dagbladen, zoowel als de wapeningen, die door het gabscbe rijk heen met kraéht worden voortgezét, Schijnende vre delievende, stemming, die sedert eenige dagen heerschip, wederohi grod- tendeels te hébben doen Verdwijnen. Den. 31. De ministeriële dagbladen behelzen hot hij dé regering ingekorhen bcrigt, dat de, égyplische onder-koning ëéii weigerend ant woord op de voorstellen- heeft gegeven, welke Rifaal-bey in last had hem mede te doelen en verklaard heeft geweld met geweld te zul len keören maar geerierlei. aanvallende beweging to zullen maken. 13et weigerend antwoord van den onder-koning, heeft niémand ver wonderd, die. met zijn volhardendkarakter békend is. Sommigen willen in de daarmede verbonden belofte zelfs een bewijs vinden,., dat hij gehoor gegeven heeft aan de raadgevingen van het franscho kabi net, om alleen verdedigenderwijze tc handelen. Men is nu zeer ver langende te wetenop welke, wijze de verbonden mogendheden de bepalingen van het jongste' traktaat ten uitvoer zullen leggen. De troepen van het .garnizoen der hoofdstad worden bijna da gelijks in liet Veld van Mars,, in het vuur .geoefend. De aanhangers van den. oudsten tak der Bourbons houden op ver scheiden punten der Vendée. drukke bijeenkomsten, aan welke het be stuur plan schijnt te hebben op eenmaal éen einde te maken. BELG IE. BRUSSEL, den. Si Augustus, Volgens de dagbladen, is in 'sko- nings raad de. vraag overwogen, of de wetgevende vergadering niet behoorde te worden bijeen geroepenom meerdere kredieten te ver- leenen'ier versterking van het leger led einde eik geval de on-

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1