If .O 69. ZIERIKZEESCHË Vrijdag A.° 1840. COURANT. den 28 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FBANKFOBTdén 23 Augustus. De porte heeft den 4 dezer de tijding vernomen van het tusschen de vier mogendheden gesloten traktaat er. deze met groote vreugde ontvangen. Zij zou slechts de komst der couriers vaö 'haren eigen gezant afwachten om het ver drag te ratificeren. Men verzekert, dat. het russisch. gouvernement stellig tot eene tiieuwe expeditie tegen Chiwa besloten heeft, en dat zij nog in den loop van dit jaar. ten uitvoer gebragt zal worden, ofschoon een engelsch kapitein, met vredesvoorslagen van den khan van Chiwa, naar S.' Petersburg w'as gezonden dóch wiens zending te eenenmale mislukt 'schijnt te wezen. G R O O T - B R I T T A N N E N. LONDEN, dén, 22 Augustus. Men spreekt hier veel van de con- ferentiën welke op het kasteel van Windsor, tusschen den eersten minister Melbourne, den pruissischen. gezant Bulow, den. franschen ambassadeur Gui'zot, den turkschên zaakgelastigde en den koning der Belgen, aan welken laatsten men eene bemiddelende rol toeschrijft, 'gehouden zijn. De koningin zou aan lord Melbourne haar sterk verlangen te ken nen hebben gegevendat nien een middel mogt uitdenken om de drei- 'gende vijandelijkheden 'tusschen Engeland en Frankrijk af te wenden. H. M. moet zich ook met den hqrtog. vim IVellington, zeer, lang over de politieke aangelegenheden van den dag hebben onderhouden. Het verdient nog 'al opmerking,, dat de heer Crïidzo't,, na zijne te rugkomst van Windsor, gisteren bij. lord Palmersto'n gedineerd beeft. Aan het bureau van buitenlandsche zaken zijn depêches van de en- gelsche gezanten te Weenen en Konstantinopel ontvangen. Men ge looft dat zij ophelderingen bevatten omtrent het loopend gerucht, dat eene krijgsmagt vah 200,000 man in het zuiden van Küsland hij een trekt. De meubelen cn liefhebberijen van Lodewijk Bonaparte zijn, volgens door hem, vóór zijn vertrek, gemaakte bepalingen, dezer da- ï;en alhier publiek verkocht gewórden. Sonimigé artikelen hebben vrij hoogn 'prijzen ópgehragi. FRANKRIJK. PARIJS, den 22 Augustus. Het „blijkt thans, 'dat de koning, bij zijnen zcetogt van Tr'éport naar Calais, .door.eencn hevigen storm be- Ioopenen wezenlijk, vooral bij de.lauding, fn gevaar geweekt, is. De stoomboot werd tegen het havenhoofd gesmetenwaar de koning met zijn gezelschap aan wal stapt? cn, té voet naar de stad ging. Daar neeft Z. M. dé nationale garde geïnspecteerd en is met veel ger juich ontvangen,-, vervolgens heeft hóogstdézelvé zich naar Boulogne begeven waar de vreugde, van den .monarch te z.ien onbeschrijfelijk was én ten tóp steegioen Z._ M. .herhaalde malen verklaardehoe tevreden, hij was 'over het braaf en loffelijk gedragdat do inwoners dier stad op den dag Van den 6 dezer getoond haddén. 1. M, he?ft er met de koningin, .die over land derwaarts gekomen was, den schouwburg bezocht, en denvolgenden dag, te paard ge zetenrevue gehouden over de. nationale garde, het garnizoen en de douaniers, hen zijne waarde makkers genoemd en hen voor hunne be toonde trouw .en ijver, bedankt. De. koning heeft péne beduidende soiii aan de gestichten van lief dadigheid te Boulogne geschonkenten einde ónder do behoeftigen uitgedeeld te wordeti. Men. is zeer tevreden over den toon, dien in het algemeen de pngelschg dagbladen voeren,, in 'sommige van welke uitbundige lofre denen op den koning der Franschen gevonden worden; ook hecht ïnen veel gewigt aan de woorden van Z. M.die .aan don engelschen consul te Boulogneden heer Hamilton, letterlijk het volgende gezegd heeft «Mijnheer de consul, er is eene wolk tusschen onze beide natiën opgekomen maar ik hoop dat die voqrbij zal trekkeneven als de storm van gisteren, en ik zal alles doen wat. in mijne magt is, om tot dat doel te geraken; maar boven alles, begrijpt gij, ben ik een Franschman." Méh voorspelt zich hiep ook veel goeds vaii de onderhandelingen die in Engeland op het kasteel Van Windsor hebben plaats gehad, De Iigtingeri voor ile zeedienst zijn begonnenreeds is van Ha vre een gedeelte der matrozen, welke die haven móet leveren, naar Brest vertrokken. In de gemeente van Grand Champ, in het departement Morbihan hebben zich weerspannige recruten van de laatste ligtingen laten zien, doch de gendarmen zitten hen zoodanig op do hielen, dat zij weidra in handeti der justitie zullen véllen. Den 17 dezer, omstreeks 4 ure namiddag, werd de stad Tou louse door ëéne vrcesselijke én onverwachte gebeurtenis in de diepste verslagenheid gestort, De kracht van drie elkander ras ojivolgende buskruid-ontploffingen was zqo geweldig, dat alle huizen ,cr door ge- Schokt werden. De kruidmoleh was, voor de derde maal in 25 ja ren, gesprongen. Eene onmetelijke roökkolo'm verhief zich lot eene verbazende hoogte en boeide aller blikken door angst en schrik. Dé uitbarsting geschiedde oji een der werk-uren. Ook werd. menhet groot aantal der slagtoffers vermoedende, door ontzetting getroffen. Het meerendeel der bevolkingde leden van het bestuurde geeste lijken snelden naar het tooneel van den ramp henen, en zagen met afgrijzen armen heenen hoofden en ligchaamrompen verspreid iu het rond liggen. Alles in den onroiddelijkén omtrek tva's vernield; de hoornen, planten, waren verkalkt,, het gras verschroeid. Het ge tal der slagtoffers verhief zich tot negen, en daar de 6 werklieden, die op het oogenblik in dén buskruidmolen arbeidden om liet leven zijn gekomenkan men niet weten hoe het kruid in brand is geraakt. De schokken., hebben in de stad vele muren omgeworpen en eene groote menigte vensterglazen verbrijzeld. De stedelijke, raad van be stuur is onverwijld vergaderdde maire heeft op eene dringende wijze bij liet gouvernement den zoo menigwerf geuitén wensch herhaald om den buskruidmolen en het kruidmagazijn van de stad 'te verwij deren. In deze zejfde zitting heeft de raad eene som van 1000 Ir. aan den maire ter beschikking gesteld,,tot onderstand der huisgezinnen van de bij dezen ramp omgekomenen die meest allen huisvaders waren. De hoeveelheid van het losgebrande krüid bedroeg 16,758 kilogr. Des anderen daags avonds werden de, lijken der slagtoffers ter aarde besteld. Een groote stoet van 'inwoners volgde in diepe treurige stilte "dón begrafenistrein. Men rekent, dat,het aantal der naar Frankrijk 'gevlugte Car- listen, in welker dagelijks onderhóud moet worden voorzien, meer idan 30,000 bedraagt. Volgens b.erigten vaii S.' Sebastiaahzijn de Engelschen den 16 Augustus ingescheept en hebben op dén. middag het anker geligt. Te .S.' Sehastiaan 'zijn slechts tien man en éèn kapitein van de mariniers 'gebleven, Den 23. De koning is gisteren avond op S.'Cloiid terug gekomen. De ministeriële bladen melden hedendat de Etna uit Alexan- drie te Toulon is aangekomen; maar zij beweren tevens, dat de be- rigten welke die stoomboot moet hebben overgebragthier nog niet ontvangen zijn. Intusschen heeft men hier bijzondere brieven uit Alexandfie van den 7, welke met de Etna overgebragt zijn en welke hoofdzakelijk inhouden, dat de fransche consul, de heer Cockelet, deii "ónder-koning bekend had gemaakt met de besluiten der verbondene mogendheden, en denzelven had aangemaand om zooveel mogelijk toe tó geven maar dat Mehemed-Ali van geen toegeven wilde hooren en zich overtuigd houdende dat Frankrijk geen deel zou nemen aait de dwangmiddelen, waarmede hij van den kant dor verbondene mo- jjéhdheticn 'bedreigd' Werdsleets dé houding ..innam als of hij zich tot het .uiterste zoii 'te weer stellen. De toerustingen ter verdediging van Alexandria werden dan ook steeds voortgezet. In de haven lagen 12 egyp.tische en 7 turksche linieschepenbenevens omstreeks 15 fre gatten en verscheidene kleinere oorlogsvaartuigen. De ministers zijn gisteren avond en heden ochtend vergaderd geweest, met uitzondering van den minister van marine, dewelke zich van Calais naar Duinkérken heeft begevenenUa de verdedigingswerken langs- liét kanaal in oog'enscbouw genomön te hebbennaar het ko ninklijke gezin te Eu is terug gekeerd. In 'hét arsenaal v'dh Vinceiines tvdrdt steeds ijverig gearbeid aan het in gereedheid brengen van wapenrustingen. Naar men zegt, zoudeii iij de laatste 8 dagen 250,000 geweren uit dat arsenaal afgeleverd zijn. Het gezamenlijke aantal van de in de arsenalen aanwezige ge weren wordt begroot op 3'/s millioenen; dat der stukken geschut, die jn het veld gebragt zouden kunnen worden op 1400. Het ont breekt echter daarvoor voorshands aan de hoodigébeépünrting. Het aantal der 'personendie thans wegens den aanslag van Bou logne alhjer in hechtenis zijn, bedraagt 74'. Naar het Zich laat 'aan zien zullen de pairs de regtsvervolging ten aatizieii van het meeren deel .dezer jiersonendie slechts blinde iverktuigen van de eerzucht Van Lodeunjk Bonaparte .getvfeest zijn, niet ten einde toe voortzetten; zoodat alleen dé prins en sommigen zijner vertrouwelingen voor het hof z,uilen behoeven te regt te staan. Intusschen Wördt de instructie met ijver voortgezet. De voornaamste beschuldigden hebben reeds ver- hoöring oildergé'an. Den 24 Julij is ld Belle Poule, welke het'gebeente van Napoleon gaat.halen, voor Madera ten anker gekomen, en den 26 heeft het fregat de vérdere réis naar S.' Helena vdértgézet. Den 24. Öe berigtcn die. de regering mot de stoomboot de Etna ontvangen heeft, zijn heden bekend gemaakt. In Egypte en in Syrië was alles rustig oj) dén 6 Augustus. De opstand van den Libanon ■ivas niet vernieuwd. De onder-koning had met vée! bedaardheid de tijding van het sluiten van het nieuw traktaat te. Londen vernomen. Hij zette met veel ijver zijne toebereidselen tot defensie voort. Tijdens het vertrek van de Etna was hem het londetisch traktaat nog op geenè officiële, wijze betcekend geworden. Men verhaalt, dat er hevelen zullen gegeven worden om do éestiogwerkon van Hunnihgen weder op te bouwen. Volgens brieven van Algiers van den 15 dezer, was de hitte er buitengewoon, zoodat de thermometer honderd' en twéé graden teekehde, De troepen die met een convooi naar het kamp van Fon- douck gemarcheerd waren hadden op den terugtogt vijf of zes man door vermioeijenis moeten achterlaten. Men Was niet zonder onge rustheid voor de garnizoenen van Médéah eri Miliaria daar men wist dat de Arabieren naar dien kant waren, getrokkenen rnen ver moedde dat zij een aanval op die plaatsen in dén zin hadden. Bij Coléah hebben de Franschen deii 12 een gevoelig verlies gele den. Tyvèe compagniën van het 3d° regement ligto infanterie en on. geveer twintig ruiters zijn doëi: een kleinen hoop Arabieren in eene

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1