rr.° 62. ZIERIKZEESCHE iiigsdag A.° 1840, COCRAST, den 4 Augustus, NIEUWSTIJDINGEN. DÜÏTSCHLAND. FRANKFORT den 30 Julij. Rerigten uit Petersburg van den 23 Julij houden een keizerlijk manifest, van den 18 in waarbij maatregelen tot voltalligmaking Van het leger worden voorgeschreven en wel bij wijze van algemeene recruteringdie r.ict den 1 November zou beginnen en met den 1 Januarij 1841 afgeloopen zou moeten zijn. Dezer dagen is te Warschau overleden een voormalig soldaat, genaamd Felix Rymwiecz,die den buitengewoner! hoogen ouderdom van 123 jaren bereikt heeft. Namet dè grootste ontberingen en gevarende binnenlanden van Afrika doorkruist te hebben, is de beroemde natuuronderzoeker, hertog Paul van Wurtemberg-, te Cairo teruggekeerd en naar Alexan- drie verder gereisd, om zich aldaar naar Duitschland iu te schepen. GR0 0T-BRITTANN1EN. LONDEN, den 29 Julij. Omtrent het bestaan van een traktaat tusschen vier der groote mogendheden, zonder voorkennis van Frank rijk, waarover allé fransche dagbladen zich in redeneringen uitlaten, schijnt men hier niets met Êekerheid te wetenofschoon de deswege verspreidde geruchten ook of» de londensche beurs een ongunstigén invloed hebben te weeg gebragt. Verscheiden linieschepen hebben order bekomen om zich bij het es kader in de Middella'ndsche Zee te voegen. Den 30. De gisteren ontvangen berigten nil Parijs hebben eenigê bezorgdheid verwekt, en.doen verwachten, dat liet fransche bèwind de nu aangebodene gelegenheid te baat zal nemen om zijne strijd- magt te land en ter zee aanmerkelijk uit te breiden. Den 1 Augustus. Lord Melbourne heeft in het parlement, óp eene vraag van lord Strangfórdbevestigd, datFrjnkrijk geen aandeel had genomen aan het sluiten der overeenkomst nopens het Oosten welke bevestiging ter beurze ongunstig gewerkt beeft. De hertog en hertogin 'van Nemours zijn haar Frankrijk terug gekeerd. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 29 Julij. De viering van dè tiendé verjaring der Julij-omwenteling is eergisteren hier begonnen. Gisteren heeft het overbrengen plaats gehad van het stoffelijk overschot der gesneuvelden in die revolutie-dagen, naar de grafkelders onder do Julij-lcolom welke op de plaats Van do Bastille opgerigt is. In de kerk van St. Germain I'Auxerroisdie daartoe kostbaar in zwaft behangen en versierd was, en waarin duizende lichten branddenwerd een Reijuien van Cherubini uitgevoerd door 2Ó0 der eerste toonkunstenaars van Parijs, en nadat de geestelijkheid de lijken gezegend had, werden zij in eene ontzet tend gtoote rouwkoets, door 24 paarden getrokken, geplaatst, en riant de optogt in groote Stille en deftigheid een aanvang. Dé stoet was ontzagverwekkend en bestond uit een buitengewoon aantal troepen te paard èn te voet, en onder anderen uit éedé batterij artillerie, met bespannen Stukken en kruidwagens, en de nationale garde, welke in grooter getal dan bij eene dér vbrige feesten öpgokomen was, zoodat men gerust kan verzekéren dat 40,000 man dier burgerwacht in de wapenen waren. Toen de staatsie de kerk verliet, zag rnen den ko ning, omringd van zijne geheele familie, aan een der vensters van de Louvrë, met den president van het ministerieden heer Thiers. Z. M. werd zeer toegejuicht en groette herhaalde maten den lijkwagen en den stoetdie nu geregeld langs de kaaijehover de plaats de la Con corde door de Rue Royalevoorbij de Madelaine en langs de Boule vards haar de plaats Van de Bastille optrok. Hier Werd met gods dienstige plegtigheid de ter aarde bestelling vërrigt, en daarna hebben al de. troepen éh de verschillende legioenen der nationale garde voor de Julij-kolom gedefileerd. Het feest is ordelijk afgeloopen; alleen op den viersprong van het Odéon is eene poging gedaan om ongeregeld heden te berokkenen die echter dadelijk is té keer gegaan. Ook heeft een hoop jonge lieden de Marseillaise gezongendoch geen navolgers gehad. Voorbeeldig waren de genomen maatregelen om de rust te bewaren. Op de Boulevards heeft men èeh oogenblik van verwarring en schrik gehad dié echter spoedig bedaarde, toen men vernam dat een paard Van een der officieren van den staf, dat zijnen ruiter afgeworpen had en op hol was gegaan, alleen hiervan de oorzaak was. Nog altijd houdt men zich hier hoofdzakelijk bezig met het trak taat, dat tusschen de vier mogendheden, met uitsluiting van Frank rijk tot regeling der oostersche geschillen moet gesloten zijn. Velen twijfelen volstrekt niet aan het wézenlijk bestaan van dat traktaatei! geveh zich aan allerlei politieke redeneringen over, waarvan de slotsom is, dat Engeland de alliantie met Frankrijk heeft verbröken, of liever dat lord Palmerston zulks hééft willen doentnaar dat de engelsche natie dit niet zal inwilligenen dat dus die staatsman allerwaar schijnlijkst Uit hét bestuur verwijderd zal worden. Vóórts wordt hoog Opgegeven van dé sterkte van Frankrijk, zoo door zijne legermagt als door den toestand zijner geldmiddelen, en ónder anderen ook beweerd; dat Frankrijk bet eénige land is, dat een oorlog kan ondernemen zonder in de noodzakelijkheid té zijn van eene goldleening te dóeij. Onder- tusscben heeft zich het gerucht van éerie ligting van 240,000 man geenszins bevestigd;, doch strooit men nu uit, dat de sterkte van bet lager tot óp 500,000 man gebragt zal Worden, ten einde een observatie- korps op de noordelijke grenzen te vormen, en te gelijk, dat niet minder dan 10 linieschepen moeten worden uitgerust. Volgens berigten uit Barcelona van den 23 Julij., heeft daags te voren aldaar een bloedig oproer plaats gehad. Eenige lieden welke tot de gematigde partij behoordenhebben de konirigin op eene wan deling naar het strandeen bewijs van achting willen geven en tevens loonén hoe zij het gedrag van Ëspartero afkeurden. Het volk nam voor den laatste partijen nu ontstond een gevecht, dat zeer ernstig werd eh waarin drie menscben gedood en eeriige gekwetst werden. Ëspartero heeft de troepen in de wapenen gebragt en de orde met geweld hersteld. Hij beeft vervolgens eene proclamatie uitgevaardigd en de stad in staat van beleg verklaard; het schreeuwen van vivall en alle andere kreeten op strenge straffen verboden, alsmede het dragen van wapenen door de inwoners, en ook alle zamenrottingen. Den 30. De viering der Jülij-dagert is gisteren en wordt heden voortgezet zonder dat de rust eenigzins is gestoord geworden. Omtrent de voornemens van het gouvernementten gevolge van het te Londen overeéngekoinene is v op eene officiële wijs nog niets gebleken; doch het orgaan van den heer Thiers, de Conslitutionel behelst heden weder een artikel over het onderwerp dat thans de al gemeene aandacht- bezig houdt, waarin het bepaald zegt, dat de voor genomen maatregelm zouden bestaan in het onder dé' wapenen roe pen van de nog overige beschikbare manschappen der klasse van 1836 en 1837' en de geheeld ligting van 1839. Indien dé omstandigheden eene nog gföotere wapening vereischten dan zouden de kamers bijeen geroepen worden. Aan soldaten zou hel echter niet ontbrekendeze waren in Frankrijk spoedig gevonden maar er moest vooral voorzien worden in de behoeften van materieel remonten en bespanning der artillerie. De daartoe vereischte belangrijke maatregelen waren reeds genomen. De vloot zou vermeerderd en onder het bevel gesteld wor den van den admiraal Duperré, onder wiéns bevelen men de schouten bij-nacht Lalahde, Hugon én La Su'sse zoude stellen. Het gouver nement had voorts allé maatregelen genomen om het in gereedheid bréngen van stoombooten te bespoedigendés noodig zou men zich ook tot de belgische fabrijken wendenkortomFrankrijk zou zich op zoodanigen voet stellen dat het spoedig tot den oorlog bereid was. Den 31. De taal onzer dagbladen blijft dezelfde. Vele Engel- schen verlaten inmiddels Frankrijk uit vrees van mogelijke bot singen tusschen beidé landen. Men verzekert dat aan de schepen welke met den prins van Joinville naar S.' Helena bestemd zijn versterking zal worden ge zonden uit overweging van de tegenwoordige omstandigheden. De admiraal Duperré beeft over 27 linieschepen het bevel ont vangen. Men verzekert, dat de hertog van Orléans binnen weinige dagen de vestingen in het noorden des rijks zal in oogenschouw nemen. B E L G I E. TRUSSEDden l Augustus. Het bérigt dat er waarschijnlijk reeds een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland gesloten zal zijn, heeft hier te lande een zonderlingen en geheel geen aange- nahirn indruk gemaakt. In een estaminet te Namen prijkt eert hortensiadie inderdaad eene monster-hortensia mag genoemd worden. Deze schoone plant heeft 24 voet in den Omtreken is niet alleen om dé levendigheid harer kleuren opmerkenswaardigmaar tevens door dé menigte harer bloemen; het getal derzeive bedraagt nu reeds 597. Eene andere, medé aldaar te vindenheeft 19 voët in den omtrekeh voorspélt éven zoo groot te zullen worden reëds heeft zij 286 bloemen; - Öe berigten uit Vlaanderen zoowel als uit Lirtiburg en Luik, 1 uidert niet ongurtstig, teil aanzien der te veld staande gewasSen, zoo dat men bij eene eenigzins gunstige wèêrsgestëldheid gedurende de maand Augustus, op een zeer goeden öogst zoude kunnen rekenen. Men meldt, dat het dit jaar honderd jaren is geleden, dat voor het eerst de aardappelen, als gewone levensmiddelen, té Brugge ter markt zijn gebragtofschoon men reeds in den succeksie-oorlog deze veld vruchtenwelke tot dien tijd toe al§ vergift waren aangemerkt, doör het voorbeeld der engelsche, soldaten had le'eren eten. Thans Wor den zijen niet zonder redettals een waarborg tegen hongersnood aangemerkt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 2 Augustus. Laatstleden vrijdag heeft Z. M. het besluit geteekend, houdende de benoeming vati den heer J. J. R'ochussen tot minister van financiën. Gisteren heeft gemelde heer dëti eed in handen van Z. M. afgelegd, en daarop zijne gewigtige betrekking aanvaard. Volgeiis éen dezer dagen genomen besluit van Z. M.zullen on- dër dé leiding van den nederlandschen gezant te Brussel regtstreekscho onderhandelingen worden geopendtot regeling van alle zoodanige aan gelegenheden waaromtrent niet bepaaldelijk is voorzien bij bet eind- traktaat met Belgie. Gedurende de maahd Julij zijn over deri ijzeren Spoorweg tus schen Amsterdam en Haarlem vervoerd 55,964 reizigers, en de op brengst is geweest f 25,898,10. Van 1 Januarij tot ultimo Julij heeft het getal reizigers bedragen 215,959, en de opbrengst ƒ105,629,18. Men berekent dat.gedurende de laatste drie maanden, alleen in de provincie Holland, voor de vaart op Oost-Indie, 25 schepen van Stapel geloopen of daarvoor de kielen gelegd zijn.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1