ADVERTENTIES, Nookbweile, en lietjWii 'éëhige WiinéUrs die met liet graven Oil oprigtén van batte- 'tijeti 'tusschen de Hunner- én Hertogsteegpoorten bezig waren een tomeinsch graf gevonden de bevelvoerende officier nam dadelijk de ïioodige voorzorgen om bet geheel voor schade té bewaren. De kist is van d.uifsteen zes voet lang en bijna twee voet breed én uit één stuk gehouwen. Toen men liet steenèh d'èksel der kist opnam is hetzelve gebroken. Alle voorwerpen die zich in de kist'bevinden zijn op 'derzelver plaats blijven liggen dewijl men eerst nog eene 'teekening van het binnenste der kist zal vervaardigen vóór en aleer de kleine beenderen naalden, fleschjes en wat 2ij verder mogt bè- Valtén 'nader te onderzoeken. Omtrent do aardbeving die bet eiland Ternaté nabij desZelfs on dergang heeft gebragtwordt het volgende mêdeged'eeld «Hc't zoo herhaalde malen door eruptiën en aardbevingen getei's- 'tèrSè Ternate heeft óp den 2 én 14 Februarij 1^40, wederom de droevigste uitwerking daarvan ondervonden, en wel van zoodanig hevigen eïi allerverschrikkeiijksten aard, als haar tóenSchen geheugen ■ooit hééft plaats gehad. Des morgens, van den 2 Februarij 11., ten B'/i ure, 'vertoonde dé lucht zich doftke'r en onheilspellend; een stijve noordwesten wind, vergezeld van zware regenbuljenzweepte de wolken met kracht door het luchtruimbet 'nitzigt was somber, en alles schéén de eenè .of anderó buitengewone werking der natuur aan te kondigen welke zich dan ook weldra bevestigde, daar er eéh dikke damp uit den krater opsteeg, vergezeld Van een zwaar donderend geluid onder den grond, gröote hoeveelheden kokende lava en gloéijeiide asch, die alles, waar zij nederslorttenverbrandden en verwoestten. De schoonste tuinen der inwoners, waarin meerendeels hun bestaan, en hunne rijk dommen bestóndenondergingen eene gelieele vernieling. Bij afwis seling geschiedden deze brakingen, dati eens hevig, dan weder .afne menden was het gezigt cn gehoor van dit natuurverschijnsel hij dag indrukwekkend geweest, niet minder was zulks bij delf avond; als tóen kondé inen klaar de 'hit den krater opgeworpen steenen in de somtijds vrij sterke 'én boog ópschietende vlammen onderscheiden. Noch schilder, noch dé bekwaamste pén fs in staat zoodanig toonpél in doszeifs vollen luister "cn akelige schoonheid te schetsen; zoodat alle inwoners mét eenen Ilevigeri 'schrik, blijkbare verwondering en diep Ontzag voor het Opperwezenin stille verwachting het einde verbeid den'Wat uit dit vreesSelijk natuurverschijnsel moest geboren wordeh: 24, uren lang hield deze verwoestende uitbarsting aan, en eindigde biet Cén angstverwekkend geraas onder den grond, dat de allerbc- haauwStè inwoners deed vermoedendat de grond onder hen zoude Wegzinken. Dóch met den schrik kwamen zij er af: de berg zweeg den volgenden dag tégen 4 ufo, des namiddags, eii liet nu en dan eene kleine hoèvcelheld rook opstijgenhetwelk echter de inwoners niet gerust stelde, aangezien deskundigen verhaalden, dat de eruptiën na do aardbevingen plaats vindenzoo dat hief eerte gehecle tegen strijdigheid plaats vond; en waarlijk, dit vermoeden is in geenen deele ongegrond geweest. Ook moet ik hiér nog bijvoegen) dat, gedurende de eruptiën, het gcdrhisch onder den grond zoo.hevig was, dat twee naast elkander staande menschep met geene mogelijkheid elkander kon den verstaan. Een ieder gevóelt cn beseft; in welk eén' doodsangst deze beklagenswaardige inwoners van het ongelukkige Torna te gedu rende dien tussëhentijd hebben verkeerd. Laten wij eenige dagön in Stilte voorbijgaanen de werking van den krater gadeslaanwelke na den 4.Februarij 1840 steeds rookende bleef. Nu en dan bespeurde men des avonds een' sterkon gloed liit den vulkaan; aardbevingen Werden niet gevoeldeh mén dacht waarlijk van dezelve verschoond te blijvendan, helaas 1 deze hoop werd op eene vreésselijke wijze Verijdeld. De voor Térnate's ihWo.ners ioö allernoodlottigsto dag van deh 14 Februarij 1840 brak eindelijk aan des nachts ten l2'/s ure hoorde men een sterk gedruisch én gedreun, komende vaii en weder opgaande naar deh bergopgevolgd door eene ligte trilling van den grond welke van oogenblik tot odgenblik heviger werd en de niets vermoedende inwoners, als ware bet door Gods stem, uit do zachte drmen van Morpheus wekte. Weinig lette men op deze ligte schok ken, onder menschen die aan deze natuurverschijnsels gewoon waren; ffiaar helaas! van lieverlede Werden de schokken al heviger en heviger, ten gevolge waarvan de meesten hunne woningen ohtvlugltcn. Teu 3'/i Urein den nachtonder eenèn allerhevigsten stortregen gevoelde men eenen schokwaardoor menschen en woningen op het aardrijk ston den te waggelenén de meeste steenen Woonhuizen instorttenop Verschillende plaatsen opende zich de aarde, en sloot zich weder even snel. De beweging van den géotid was zeer goed te vergelijken bij de golving der zee; niets bleef onbeschadigd, en deh 15 Februarij 1840, ten 10 ure des voórmiddags, scheen de natuur in hare volste Woede te zijneen allerhevigste schok deed zich gevoelenmenschen en Vee, alles vlugtte in krampachtigen doodsangst naar de Waterzijde, bezette alle de daar liggende praaüwenrang en stand werd niet ih aanmerking genomende angst van velen Was zoo groot en vooral der Vfouwelljke sekse, dat sommige tót verre door het water baad den om eén vaartuig te bereikenteri einde niet welligt hun graf tusschen de zich van tijd tot tijd openende aarde te vinden. Allerbe- klagenswaardig was hüri toestand, en te' meer nog, toen de natuur geheel scheen uitgewoed te hebben de arme inwoners van hunnen schrik en benaauwdheid eenigzins waren teruggekomenen het oog sloegen op de plaatsenwaar eenige oogenblikken te voten hunne tot alle gemak ingerigte woningen gestaan hadden: Nu eerst gevoelden die brave, gulhartige en zoo gastvrije bewoners van Ternate, dat zij alles hadden verloren naakt en bloot stonden zij bijeen vergaderd als in stomme gevoelloosheid; hunne bezittingen waren verwoest, de allerkostbaarste specerijen en andere menigvuldige producten onbruik baar, en ónder puin begraven; geen stuk huisraad is verschoond ge bleven, en niet één steenen huis, op geheel Ternate, i'S blijven staan. Ja zelfs het fort Oranje, dat gedurende twee êeuWen de verschillende aardbevingen heeft getrotseerdmóest voor deze woede' bezwijken en hiermede was de welvaart en het belang van Ternate voor ens gou vernement geheel verloren. De partikuliere schade wordt berekend op' f 900,000. De aardbevingen werden ook op Gilolo en Tidore ge voelddoch zonder eenige schade te hebben aangerigt; mede moet hierbij nog worden opgemerkten de goedertieréne hand van hel Op perwezen erkend, dat niet één menschelijk wezen door deze allesver woestende ramp het leven heeft verloren. In den aanvang waren de aardschuddipgen gering, en namen van lieverlede in hevigheid toe, waardoor deze arme menschen tijd hadden zich in persoonlijke vei ligheid te stellen; Waren de schokken dadelijk zoo hevig geweest, als die van 31/» én 10 ure, alsdan zoude gewis het grootste déet der inwoners hun graf Onder dé puinhoopen gevonden hebben. De meesten 'en vóornaamsten zullen gewis dit eiland verlatenen elders een nieuw bestaan zoeken. Welke plannen het gouvernement mét Ternate zal hebbenmoet de tijd leeren." ZIÉRIKZEE, den 28 Julij. Men verneemt dat Overmorgen, don derdag den 30 dezer, nademiddag tegen drie ure, wefir en getij daar toe dienende, van de werf alhier 'zal worden van stapel gelaten het schip 'de Stad Zièrilczee, bestemd Voor dé vaart op de Oost-Indienhij welke gelegenheid op de werf geene andere personen zulléft worden toegelaten dan die met toegang-kaartjes zijn voorzien. Voofname inhoud van het uitgebreid VERSLAG- der Gedeputeerde Stalen aan de Staten der provincie Zee~ landgedaan in derzelver vergadering den 7 Julij 1840: {Vervólg van ons vorig ri,o) Onderwijs. De provinciale schóól tot aankwe'èking van heelmeesters en vroedvrotii wei; blijft haren goeden naam handhaven het getal leerlingen is voldoende v'pór de be hoeften aan geneesknnst-oefeiiaren in de verschillende vakken, welke éan dezelve onder wezen worden. Aan deze school hebben gedurende den afgelóopen cursus 36 mannelijke en vrouwelijke leerlingen voor de verloskunde Onderwijs genoten, van welke 3 alè heelkundige én een als artsenijmengkundigé na afgelegd examen vén de school zijn ontslagen. o Aan de feeken-akademiete Middelburg cn de tcekenscholen te Zierikzee, VÜSv singen en Goes, komt den lof toe, dat derzelver bestuurders en dc onderwijzers bij dezelve onvermoeid voortgaan, om deze inrigtingen aan derzelver doel.te doen be antwoorden, de oefeningen bij dezelve aan te móedigen cn doelmatig, in te rig ten hét getal leerlingen aan dezelve bedroeg in het vórige winter-saizoen 3n, waarvan circa een derde gratis onderwijs heeft genoten; die te Goes telt in verhouding tot de bevolking der stad het grootste getal leerlingen. Te Middelburg is door mede werking van gegoede ingezetenen voor de akademieeen afzonderlijk gebouw aangekochti waardoor aan de voor de ónderscheidene vakken v&n onderwijs bestemde lokalen eene betere inrigting zal kunnen gegeven worden. Landbouw, o De landbouw heeft, door den verhoogden prijs der meeste veldvruch ten, eene aanmerkelijke ojibeuring ondervondén, en zulks te meer, daar de verhoogde prijzen der tarwe, rogge en gerst.bijzondere voordeelen hebben gegeven omd'at over hefc 'algemeen deze granen eenen góedett oogst hebben opgeleverdook het vlas én ch; aardap pelen zijn zeer goéd uitgevallen, daarentegen zijn liet koolzaad, de witte boonen en dé mee niet geslaagd. n De te velde staande oogst lever! blijde verwachtingen op, alleen het Winter kool zaad hetwelk in den zuchten voórwinter welig was opgegroeid, heeft door de laat ingevallen vorst cn door het schrale en stormachtig weder in den bloeitijd veel ge leden en zal, voor zoo ver het is behouden gebleven, weinig opleveren., «De veeteelt is mede voorspoedig geweest, het melkvee heeft veel afgélbgd én dé liooge prijs van het slagtvee is voor de vetweiderij voordeelig géweest. Hier en daar werden de runderen door de tongblaar aangedaan, doch zonder eenige nadeelige ge volgen. De longziekte, welke in andere provinciën zulke aanzienlijke verwoestingen ónder de runderen veroorzaakte, ontstónd ook op onderscheidene plaatsen in dit ge- West. doch de voortgang der ziekte werd, ónder Gods zegen door de wijze maatre gelen, in het vorige jaar déartegen dóór den staatsraad göUverneur met overlég der provinciale commissie van landbouw uitgevaardigd en krachtdadig gehandhaafd overal gestuit en bepaalde zi'ch tot de stallen waarin dezelve bet eerst «erd ontdek!. Dit had éven als vroeger te Renesse, Krabbén'dijke, BreskenB en te Cadzancl, ook nu wederom plaats té St Philipsland, ZuiddórpeCraauw en Langendam eri laafsle- lijk te St. Löurens, in wélke laatste gemeentfe éènvstal van ruim veertig béésten ge heel besmet is géwordén. n De verbetering van het paardenras, waartoe sedet-t èenigen tijd jaarlijks een hengöè uit 'srijks stoeterijen naar het eiland Walcheren is gezonden, slaagt niet naar wcnsch. daar die hengsten ovéi- het algemeen niet voldoen aan hetgeen men als een vereisch tfe beschouwt, om uit het aanwezige bas eeri goed en voor denlandbouw geschikt paar- den-soort te verkrijgfen. Behalve de in Walcheren geplaatste hengSt, zijn ér in dit jaar twee uit de rijks stoeterijen naar het eiland Tholen gezónden, alwaar ceil volslageri gebrek aan goede dek-hengsten besttiat. De provinciale commissie van landbouw heeft, ten einde nadcrè méér afdoende E'roeven tot verbetering vari liet paardenras té kunnen nemén onder Ónze goedkeuring cslotcn, om uit hét ter harer beschikking gestelde provinciale fonds tot verbetering en aanmoediging van den landbouw twee geschikte dekhengsten éan te koöpèn eti dié in zoodanige oorden dezer provincie te plaatsen, alwaar zich de meeste belioefté döaraan doet gëyoelen. Tot de veredeling van het schapenras in deze provincie, wélke tot nog toé,', met Lincoln én Durhdmsché rammeri is beproefd, mdar geene gunstigè resultaten heeft op geleverd, worden thans nieuwe proeven genomen met schapen van het Disclileyras te welken einde de commissie van landbouw uit het opgemelde fonds 4 zoodanige ratnmen en 6. ooijen heeft aangekocht, waaruit bereids ió3 lammeren zijn gewonnen die aanvankelijk, aan de verwachting voldoen. Wijders heeft de gemélde commissie uit het voorschreven fonds twee jónge lieden op de rijks veeartsenijschool te Utrecht geplaatst, ten einde zoo doende in cie be staande behoefte dan gebrèvètteerde veeartsen in het vervolg var, tijd kunne worden voorzien: voor 200 exemplaren, ter verspreiding onder dé landlieden ingeleekend op een periodiek werk, behelzende profetische vertogen voorden landbouw; verschil lende premiën uitgeloofd voor hét gebruik van aséli als mestspeciehet aanwenden der stalvocdèringvoor cjé cllltuur van voedergewassen op braakland, van hop eri hennipen voorts medailles uitgeloofd voor het leveren van onderscheidene rap porten, beschrijvingen en vëftalingen van nuttige werken óver de landhuishoudkun de breeder omschreven in hét ,door dezelve uitgegeven programma, waarvan een èXemplaar hiernevens ter uwer inzage wordt overgelégd (bijl. n.° 4)t welkè üitlovin® gen aanvankelijk rèeds de uitkómst hebben opgeleverd dat onderscheidene landlie den dé verlangde proeven hebben genomeni4^° mudden asch tot bemesting zijn gebezigd, 10 bunders a3 roeden 38 ellen braakland met wikken en haver zijn be zaaid en dé stólvoering met 4» koeijen zal plaats hebben. Hei vervolg in ons volgknd n.o) r' - '-ft iKETIJDINGENi BROUWERSHAVEN den 25 Julij. Eergisteren is bin'nètigekomeil het schip the City of Exeter, kapt. J. D. Owenvan Liverpool, en ihedpn het barkschip Prinses Sophia, kapt. M. A. Srilits, van Oost- Intlie, beide naar Rotterdam. Ondertrouwd: CORNELISKOSTEN den 25 Julij 1840. JOHANNA de OUDE. Strekkende deze tot algemcene kennisgeving Een S MI D S-K N E C H T benóodigdbij J OH.' E V E R- W IJ N te Dreisclwr. Door P. de LOOZËBoekbandelaar te Zierikzeeis uitge- geven: I. TAALKUNDIG LEERBOEKJEbenevens eené korte schets over de LEESTEEKENS, voor de middelste en hoogste klasse van lagere Scholen, door J. A. MANUS van der JAGT, Schoolonderwijzer te Burgh, prijs 35 Cents. II. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAADJE voor SCHOOLON DERWIJZERS waarin alle Advertentiëri voor geabonneerden gratis Worden geplaatstvoor niet geabonneérden worden dezelve a 5 Cents de regel berekend de abonnements-prijs- is in de drie maanden slechts 40 Cents. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 2