ZÏEMRZEESCHE C 0 C R A S ft Hingsdag den 28 W.o 60. A.o 1840* BESTUESBJ EN ADHMISTEATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE. Gezien de circulaire van Zijne Excell. den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Rrovincie van den .18 dezer maand (pro.v.-blad n.° 74). Brengen door deze ter kennisf van de belanghebbenden, dat het Zijne Majesteit behaagd liceftom vool'loopig en behoudens nadere beschik king, indien daartoe termen mogten zijn, het Departement van Oor lóg te magtigen om de herfst-oefeningen te dezen jare niet te,doen plaats hebben, en govolgelijk de verlofgangers der Nationale Militie 'in hunne haardsteden .te laten verblijven. Zicrikzee. den 27 Julij 1840. Burgemeester en Wethouders voqrn.'1 NELEMANS, WethouderL. P. Ter ordonnantie van Dczelven, De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR vait de Provincie ZEELAND, .brengt bij deze 'ter kennis d,er belanghebbenden dat door Zijne Excel lentie den Heer Opperhoutvester, met ovfirlegvan Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen in die provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaandemet dien verstande echterdat dezelve wat de publieke Jagt "aanbelangtop het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en .langs bosschenalsmede op bouw en weilanden, tot het gewone Jagtvcld bchoorende.. Zullende de Opening van dé Groóle Jagt riader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het 'provinciaal-blad wohlen geplaatst, mits gaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gériieehte- Besturen ter alïixe, worden toegezonden. Middelburg'den 17 Julij 1840. Be Staatsraad Gouverneur voornoemd V A N V R E E N B U li. C II. NIEUWSTSJDINGSNi FRANRRUK. PARIJS den 22 JulijEindelijk heeft mén eën zeer omstandig rapport van den maarschalk Vdlleewegens de laatste krijgsverrigtingen zoo als den togt naar Milianahet innemeti en in staat van defensie brengén van die plaats den marsch in je vallei van de Chélif dien haar do Teniabhet gevecht van den 15 Junijden terugtogt naaf Mouzaya-, den niafsch naar Mêd'éahdien van do naar Miliana ge zonden kolonne het vertrek van Médóahden inval op het gebied der Bcnis-Salahs het oprigtcn van eene telegraaf aldaar en de terüg- iiomst van hel leger te Algiers. ïn een algemeene dagorder Wenscht de maarschalk de „soldaten geluk met de glorierijke overwinningen die zij bevochten hebben en belooft hun binnen weinige, maanden nieuwen arbeidnieuwe gevaren en den roem van. den oorlog te eindigen', die reeds tien jaren duurt etl van aan Frankrijk eene groote en schoone kolonie te schenken. Yan de turksche grenzen wordt van den 3 Julij geschreven Uit Albanië cn Macedonië verneemt men bittere klagten .over. de duurte 'én.het gebrek., ten gevolge van een tweejarig misgewas der granen. Een brief uit Yitoglia (Monaslir) deelt daaromtrent het vol gende mede: «Het gebrek aan granen doet zich op eene hoogst ver ontrustende wijze alhier gevoelen. 80 occa graan die vroeger deii prijs van 40 a 50 piasters, golden., kosten thans, doordien de oogst van dit jaar ook is mislukt, 1 GÓ tot 180 piasters, terwijl alle andere levensmiddelen in dezelfde verhouding zijn gestegenzoodat de be hoeftige ingezetenen met den hongerdood bedreigd worden, indien zij niet door de weldadigheid van menschlicvcnde personen werden on derhouden. Dit nieuwe ongeluk dreigt de handen der orde en rijst in deze provinciën geheel los te scheuren; de ontevtcdebheid was nim mer grootcr cn mebr algemeenzelfs .de turksche ambtenaren doelen in dezelveen houden zich slechts tot zoo ver aan hunne ambtsplig- ten, als zij voor hun bestaan behoevenDe rooyerbenden nemen da gelijks toe, zoodat men op den helderen dag zelfs bevreemd is, Zich op een uur afstands van eene stad of een dorp te verwijderen. De Tegering is niet in staat, deze algemeene ellende te stuitenzoodat de klagten der armen vruchteloos blijven. Het volgende Voorval kan ten bewijs verstrekken van de diepe ellende .waarin het vólk verkeert korten tijd geleden verkocht een Griek zijnedochterde lieveling harer moeu'er, zusters en broeders, aan een rijken Turk, énkel met het doel om zich en de zijnenslechts voor eenigen tijd e'en zeker bestaan te verschaffendergelijke gevallen van vertwijfeling hoort ihen thans dagelijks/' Önzc' dagbladen deelen het navolgende thede «5u de maand Februarij 11. strandde op de Agulh'os-klippenniet verre van de Kaap' de Goede, Hoop, het franscho schip la Lisc, an Mauritius naar Bordeaux bestemd en verbrijzelde geheel. Een groot 'aantal passagiers, zoo van Mauritius als Aart het eiland Bourbon, bevond zich aan boord van hetzelve'daar het schip als zeer goed, en de kapitein van hetzelve, Lecachéaüx genaamdals een zeer bekwaam zeeman bekend was. Al do. passagiers, de kapitein en verdere offi cieren zijn, eene prooi der golven geworden, terwijl daarentegen de matrozen zich, op eene onverklaarbare Wijze, hebben gered, de Kaap bereikt en eene verklaring aangaande het verlies van het schip, heb ben afgelegd. De. engelschê. autoriteiten echter ontwarende, dat de gc.isddett niet alleen hunne eigene góederenmaar ook de koffers der passagiers, benevens verschillende voorwerpen, van Waarde hadden nicdegebragt en zeer mild in hunne geldelijke uitgaven war.cnhebban de strengste nasporingen bevólen gedurende welke de met wonden bedekte lijken van den kapitein en verschillende passagiers aan strand zijn gedreven.. D.oor èen'e schouwing dier lijken heeft men ontdekt, dpt. de wonden blijkbaarvóór dat het schip stranddezijn toegebragt. Men heeft de noodige maatregelen genomenom de waarheid te ont dekken eti de schuldigen te straffen." Den 24. De regering heeft uit Perpignan telegrafische depêches van den 21 en 22 dezer ontvangen., inhoudende, dat inVSpanje, eii wel te Barcelona, wederom een bloedig oproer is uitgebarsten, en de militaire magt de wbnorde niet. heeft kunnen beletten. De generaal Esparfcro heeft hier de aonleidende oorzaak toe gegevendoor dat hij de koningin. Ireeft .'gedwóngen een nieuw ministerie te benoemen. Nadere bcrigten Worden hieromtrent met belangstelling tegemoet gezien, NEDERLANDEN. 's GRaYENHAGE den 26 Julij. De eerste hief to lande gefabri ceerde locomotief of stoomsleper van welken wij dezer dagen meldden dat eene .allc.ziiis voldoende proefneming was genomen is in werke lijke dienst gesteld en heeftzelfs ju snelheid, nog do engelsche loco motieven overtroffen. De hollandsche stoomslepernamelijk, heeft met don waggontrein donderdag morgen ten 8 lire van Haarleni vertrokken zijnde-, den weg naaf Amsterdam in 20 minuten afgelegd, zijnde nog ettelijke minuten minder dan met de engelsche locomo tieven de overtogt kan worden gedaan. In de Amstcrdamscho.couranten leest men: «Dezer dagen, heeft alhier ten treffend voorval plaats gehad. Benige personen, den Zandhoek, aan het einde der Bikkerstraatvoorbij gaandebemerkten ecnen drijvenden emmer, door welke omstandigheid zij op het denk beeld kwamen dat in de nabijheid ligt eenig ongeluk kon gebeurd zijn. Eeti htmner.Jacob .van Hamereninsgelijks in dat vermoeden doelende.;, en door pen, onverklaarbaar gevoel gedreven springt met Zijné gewöne voortvarendheid wanneerergens hulp is to.verleenen in het. water'peilt dcti modderigen grond en slaagt er in werkelijk eepedrenkeling behouden, op te halen in welke hij zijne eigene achttienjarige, dochter herkent. liet behoeft niet gezegd te worden, niet welke gevoelens vader én dochter elkander óm deii hals vielen." Betreffende den opstand onder het werkvolk aan den Zuidpias, te AYaddinxveenZevenhuizen enz. kunnen wij thans het volgende mcdedë.elen,: Jongstleden maandag den 20 dezer werd door bet opsteken van r.oode doeken op stokken het sein gegeven, dat er oproer zou ont staan door de zwartmakers.werkende ónder directie, van het syndi- kaat iji den clroogge.maakten Zuidpiasin Schieland. Al spoedig verzamelde, zich, te Zevenhuizen dit volk aan hoopen bij eikanderen, verspreidden zich alras, door de onderscheidene in de nabuurschap ge legen gem,eenten en dwongen door wreedaardig toegeijragte slagen cn onder bedreiging des doods, de riog „anders denkenden zich met heu te vereenigen., met.last om niet,weder mot het werk aan te vangen yoor dat hun meerder loon van het zwartmaken der gronden was toegezegd geworden. De gewone poïicie ontoereikende zijnde oiri een aantal,van ongeveey 1200 revolterende werklieden tot rede te brengén zoo riepen de publieke autoriteiten yan Zevenhuizen ed AYaddinxveen de hulp van de militaire .magt in,, ten .gevolge waarvan dingsdag reeds een 25tal infanteristen der 4d° afdeeling van het garnizoen uit Gouda te AVad-f dinxveen arriveerde welke den volgenden dag doof 36 kurassiers yan betgarnizoen uitLoijden werden ondersteund. Deze magt, w.ërd evenwel beschouwd niet toereikende te zijn om. iets afdoend toonder- nemen., en besloot men woensdag om het gehcéle garnizoen, ui.t Gouda te doen aanrukken.., .hetwelk donderdag 's morgens (nadat de schutterij aldaar was te wapen geroepen), arriveerde.. Door deze magt ondersteundkon inen de toegangen naar deu polder afzetten, ,en nu werd aan het, werkvolk ie kénnen gegeven dat men besloten had het loon, voor het zwartmaken der kleigronden te verlioogenen dat aari allen die voor dit geld wilden werkerr de toegang naar den polder niet zou worden beletterwijl aan die genen welke vopr dat geld niet wilden werken (geène ingezetenen van de opgenoemde, gemeenten zijnde) werd aangezegd zich onverwijld te verwijderenterwijl er van de drié arbeiders, welke dit, op.róèr be werkstelligd hadden,, twee, mat norhis Pieter Braam en Jacobus Wig- mans in ,den avond, van woensdag door de kurassiers naar het huis yan arrest te Rotterdam overgebragt werdenzijnde een derzelve voorlvlugtig, Ten gevolge hiervan, zijn de werkzaamheden, in den loop van dien dag nog hervaten is dit oproer hetwelk overal zooveel opspraak maakte als geëindigd te beschouwen, zonder dat men daarbij eenige mcrische.nlevens te betreuren heeft .gehad, Do haring, door de.jagers aangehragtheeft bestaan in 1070 tonnen. De bcrigten omtrent do visscherfj Iniden tamelijk gunstig. 5- Uit Nijmegen schrijft men Aan dén 24 Julij cc Eergisteren

Zierikzeesche Courant | 1840 | | pagina 1